Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

„Cocoșul, soarele și luna”

GRUPA „IEPURAȘII ISTEȚI”


G.P.N. – NUNTAȘI
PROF. ÎNV. PREȘC. : CRIVEANU ELENA-CĂTĂLINA

AN ȘCOLAR 2021-2022
DATA : 20.01.2022
NIVELUL DE VÂRSTĂ/GRUPA : nivel I/ grupă mijlocie

PROF. ÎNV. PREȘC. : Criveanu Elena-Cătălina

UNITATE ȘCOLARĂ : Școala gimnazială nr. 1, Istria

TEMA ANUALĂ DE STUDIU : Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim ?

DOMENIUL EXPERIENȚIAL : Domeniul limbă și comunicare – D.L.C. + Domeniul


estetic și creativ 1 – D.E.C.

DISCIPLINA: Educarea limbajului și educație plastică și desen

TEMA PROIECTULUI/SĂPTĂMÂNII : LUMEA MEREU ÎN MIȘCARE

TEMA ACTIVITĂȚII : „Cocoșul, soarele și luna”

MIJLOC DE REALIZARE : Lectura educatoarei și activitate artistică

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

 Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute


 Mesaje orale în diverse situații de comunicare
 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)

COMPORTAMENTE VIZATE:

 Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și


receptării lui (comunicare receptivă)
 Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor etc. (comunicare expresivă)
 Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului
 Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
Scopul activității: Scopul acestei activități constă în dezvoltarea abilităților de comunicare,
de indentificare și exprimare a emoțiilor, cooperearea prin joc, precum și exersarea
diferențierii între emoții adecvate și cele neadecvate.

OBIECTIVE :

 O1 : să asculte cu atenție conținutul de idei al poveștii ;


 O2 : să redea pe baza imaginilor, momentele principale din poveste ;
 O3 : să formuleze propoziții scurte cu noile cuvinte ;
 O4 : să îndeplinească sarcina fișei de lucru până la final ;

STRATEGII DIDACTICE :

Metode și procedee : conversația, povestirea, exercițiul, demonstrația

Mijloace didactice : ghicitori, povestea, imagini ilustrative, urs de pluș

Forme de organizare : frontal și individual


Nr. Etapele Conținut științific Strategii didactice Evaluare/
Crt. activității Metode și Mijloace Metode și
procedee didactice indicatori
1. Momentul Crearea condițiilor necesare bunei desfășurări a activității, precum și
organizatoric aerisirea sălii de grupă. Pregătirea materialelor didactice și aranjarea
copiilor pe covor în semicerc.

2. Captarea și Captarea atenției se realizează prin intermediul unui pluș în formă de Conversația Urs de pluș Deprinderea de a
orientarea cocoș care le va citi copiilor 3 ghicitori a căror răspunsuri vor fi Ghicitori se pregăti pentru
atenției următoarele: cocoș, soare, lună (Anexa 1). activitate, de a
ocupa locul, de a
se linişti
3. Anunțarea Educatorea anunță obiectivele pe înțelesul copiilor și le va spune: Conversația Urs de plus Capacitatea de a
temei și a „Dragii mei, astăzi, vă fac cunoștință cu cocoșul Marinel, care va audia și a recepta
obiectivelor pregătit o povestioară foarte frumoasă și interesantă și câteva informațiile
surprize, care are titul – Cocoșul, soarele și luna.”

4. Prezentarea Se expune conținutul poveștii, folosindu-se inflexciune voici, Conversația Gradul de interes
noului mimica și gestica corespunzătoare. pentru povestea
conținut și Educatoarea le va reciti titlul poveștii și îi provoacă să intuiască audiată și
dirijarea despre ce cred ca este vorba în poveste după audierea titlului. materialul
învățării Educatoarea începe să citească povestea punând accent pe secvențele
principale (Anexa 2). Povestirea prezentat
Educatoarea va interacționa cu copiii, astfel că, pe parcursul
povestirii aceasta se va opri și le va pune întrebări, îi va pune să Explicația
continuie o frază și chiar să spună ei ce cred ca s-ar putea întâmpla Exercițiul
mai depart și le va explica cuvintele noi pentru a întelege conținutul
povestirii. Pe parcus se explică cuvintele noi.

Fixarea conținutului se va face prin prezentarea unor imagini


ilustrative a întâmplărilor din poveste și prin solicitarea preșcolarilor Demonstrația Imagini
de a reconstrui povestea pe baza imaginilor expuse. ilustrative

La finalul acestei activități fiecare copil va primi câte o fișă de lucru,


surpriza de la cocoșul Marinel (Anexa 3).

5. Încheierea Încheierea activității se va realiza făcând „cercul prietenieii”. Conversația Observarea


activității Se fac aprecieri individuale și colective cu privire la participarea sistematică a
activitate și referitoare la comportamentul copiilor în timpul comportamentului
activității, cât și a modului în care au realizat sarcinile de lucru. copiilor
Anexa ghicitori

Cât e vara – cucurigu!


Cucurigu – când dă frigu!
Cine-i frate dumnealui?
Cum îl cheamă?
Poţi să-mi spui?
(cocoşul)

Măr frumos și aurit,


Chiar din cer a răsărit.
Ziua întreagă strălucește
Și pământul încălzește.
Cine e?
(Soarele)

Cine ştie o crăiasă


Toată noaptea luminoasă.
Între stele locuieşte
Oare știi cum se numeşte?
(luna)

S-ar putea să vă placă și