Sunteți pe pagina 1din 5

Şcoala

Tel. / Fax.
e-mail:
site web

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

GRUPA:
EDUCATOARE:
DATA:
TEMA ANUALĂ: „Cum este/a fost și va fi aici pe pământ?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Tradiții și obiceiuri de iarnă”
TEMA ACTIVITĂŢII: „Legenda Bradului”
DOMENIUL EXPERIENŢIAL: Domeniul Științe
FORMA DE REALIZARE: Povestirea educatoarei
TIPUL DE ACTIVITATE: Predare-învățare
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
Cunoașterea unor elemente componente ale lumii înconjurătoare (caracteristicile specifice unor copaci)
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
D. 1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
E. 3. Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare
COMPORTAMENTE VIZATE:
1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor, semnificațiilor
etc. (comunicare expresivă).

3.2 . Identifică și valorifică unele caracteristici ale lumii vii, ale Pământului și Spațiului
3.3. Descrie unele caracteristici ale lumii vii, ale Pământului și Spațiului

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 - să identifice schimbările care apar în natură odata cu venirea iernii;
O2 -să răspundă la întrebările din cutiuța surpriză;
O3 - să denumească personajele prezente în povestea audiată;
O4 - să ordoneze imaginile din poveste respectând cronologia acesteia;
O5 - să aprobe/să dezaprobe comportamentele copacilor în raport cu situația prezentată în
poveste.

STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode şi procedee: explicația, conversația, povestirea, joc- exercițiu;
b) Mijloace didactice: cutia cu întrebări de la Brăduț, planșe reprezentând personajele
principale din povestea ”Legenda bradului”, macheta poveștii, mascota;
c) Forma de organizare: frontal, individual
DURATA: 30-35 min.
BIBLIOGRAFIE:
 Editura DPH (2019), “Curriculum pentru învățământul preşcolar”, București.
 Mitu F., Antonovici Ș. (2005) „Metodica activităților de educare a limbajului în
învățământul preşcolar”, editura Humanitas, Bucureşti;
 Glava A., Tătaru L., Chiş O (2014). “Piramida cunoașterii” Editura Diamant,
Pitești.

EȘANTIONAREA ÎN TIMP A EVENIMENTELOR DIDACTICE

Strategia didactică
Evenimentul Conținutul activității Evaluare
didactic Metode şi Mijloace
procedee didactice
1. Moment Crearea condițiilor pentru buna
organizatoric desfășurare a activității:
-aerisirea sălii de grupă;
-pregătirea materialelor
didactice;
-aranjarea pernuțelor (piese de
puzzle) în formă de semicerc.
2. Captarea și Se realizează prin prezentarea Brăduțul Observarea
orientarea unei surprize(mascota Brăduț) conversația comportame
atenției ntului
copiilor
3. Anunțarea Se anunță tema activității conversația
temei şi a „Legenda Bradului”și explicația
obiectivelor obiectivele urmărite, explicate
activității pe înțelesul copiilor.
4. Prezentarea Observarea
noului conținut Se va prezenta macheta poveștii machetă gradului de
și desfășurarea si pe baza ei se va reda ce descrie înțelegere a
activității conţinutul cât mai expresiv şi momente sarcinii
nuanţat folosindu-se o mimică ale
adecvată. Pe parcursul povestirea, poveștii
povestirii se vor explica explicația, „Legenda
cuvintele şi expresiile conversația Bradului”
necunoscute.

Se prezintă spatele machetei și


se explică schimbările care apar
odata cu venirea iernii.

5. Fixarea explicația, cutia cu Răspund la


activității Se prezintă copiilor o cutie și se exercițiu, întrebări întrebările
conversația educatoarei
va iniția un joc- „Răspunde
repede și bine” prin care copii
trebuie să răspundă corect la
intrebări :

1.Unde au plecat păsările


toamna?

2.Cui a cerut pasărea ajutor?

3. Ce i-a zis fagul?

4. Ce dorea vântul?

5. Unde și-a făcut pasărea cuib?

6. De ce Dumnezeu a hotărât să
nu-i scuture frunzele?

6. Obținerea Fixarea conţinutulului se


performanței realizează prin prezentarea Așază
secvenţelor povestirii de către planșele în
copii, pe baza planşelor. Se ordinea
iniţiază, apoi, o discuţie, în desfășurării
cadrul căreia se fixează titlul acțiunii
povestirii audiate, iar
educatoarea va dirija dialogul
pentru a clarifica momentele
sesizate de copii pe parcursul
povestirii cu privire la
schimbările apărute odata cu
venirea iernii.
7. Evaluarea Se va cere copiilor să opteze conversația planșe
activității pentru un copăcel și să Aprobă sau
motiveze alegerea făcută dezaprobă
comportame
ntele
copacilor

8. Încheierea Se fac aprecieri cu privire la conversația stickere Aprecieri


activității desfășurarea activității și copiii verbale
vor primi recompense.
Legenda Bradului

Legenda spune că, atunci când a venit prima toamnă pe lume, toate păsările
s-au grăbit să plece spre țări mai calde. Una singură a rămas: o pasăre mică și
zgribulită, care avea o aripă ruptă și nu putea să zboare.

Neștiind cum o să îndure frigul iernii, s-a dus să ceară ajutorul copacilor,
căci aceștia, având rădăcini puternice, de bună seamă că nu urmau să plece nicăieri
și că aveau să știe cum să înfrunte frigul și crivățul iernii.

Văzându-l înalt și puternic, s-a dus mai întâi la stejar:

- Te rog frumos, lasă-mă să trăiesc printre ramurile tale, căci vine iarna și voi
muri fără adăpost!

- Nu pot, i-a răspuns mândru stejarul, nu vreau să-mi mănânci ghindele. Caută-
ți de drum!

S-a dus, biata pasăre, și la un fag, dar nici acesta nu s-a îndurat să o
găzduiască:

- Îmi pare rău, i-a zis fagul îngrijorat de vântul ce se întețea. Am deja destule
griji și iarna o să fie grea. Nu pot să te ajut!

Și a mers ea tot așa, de la un copac la altul... Sărmana pasăre nici nu mai știa
încotro să se îndrepte. S-a așezat pe pământul rece și a început să plângă.

Deodată, a auzit deasupra ei o voce duioasă:

-De ce plângi, micuță pasăre?

Păsărica a privit în sus și a văzut un brad mare și verde. I-a povestit prin câte
a trecut.

- Ei, nu te mai frământa! Dacă vrei, rămâi la mine. Poți sta pe oricare dintre
crengile mele și împreună vom trece peste iarna ce vine! a spus bradul.

Bucuroasă, pasărea și-a făcut degrabă un cuib pe una dintre rămurile


bradului. Curând, vântul rece a început să sufle cu putere. Palide, una câte una,
frunzele copacilor cădeau la pământ. Doar frunzele bradului rămâneau verzi și toți
erau uimiți de așa minune. Și vântul s-a mirat nespus, așa că s-a dus chiar înaintea
Creatorului:

-Doamne, lasă-mă să scutur și frunzele bradului, așa cum fac cu toți copacii!

- Nu, i-a răspuns Dumnezeu vântului. Bradului să nu-i faci nimic, căci a fost
bun cu biata păsăre. De el să nu te atingi!
Și, de atunci, toți copacii își pierd haina lor de frunze și de flori, doar bradul
își păstrează totdeauna frunzele verzi, fie vară, fie iarnă.

S-ar putea să vă placă și