Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA: 10.02.2022
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădinița cu Program Normal Nr. 2 Aștileu-Refractar
GRUPA: Combinată „Clubul lui Mickey Mouse” (mică, mijlocie, mare)
EDUCATOARE: Marușca Ana-Maria
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cum este, a fost și va fi aici pe pământ?”
TEMA PROIECTULUI: „Prieteni fără grai”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „În pădure – animale sălbatice”
TEMA ACTIVITĂȚII: „Mănușa” (poveste populară)
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
TIPUL INTEGRĂRII: DLC (educarea limbajului) + DOS (activitate practică)
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
A.1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare;
B.1. Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate;
C.2. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);
C.3. Activare și manifestare a potențialului creativ;
D.1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
D.2. Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare;
E.3. Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare;
COMPORTAMENTE:
A.1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei;
A.1.2. Participă la activităţi fizice variate, adecvate nivelului lui de dezvoltare;
A.1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate;
B.1.2. Demonstrează abilități de solicitare și de primire a ajutorului în situaţii problematice
specifice;
C.2.2. Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină
dificultăți;
C.3.1. Manifestă creativitate în activități diverse;
C.3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în
conversații și povestiri creative;
D.1.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și
receptării lui (comunicare receptivă);

1
D.1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor etc. (comunicare expresivă);
D.2.1. Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni,
emoții proprii (comunicare expresivă);
D.2.3. Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului;
E.3.3. Descrie unele caracteristici ale lumii vii, ale Pământului şi Spaţiului;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
OO1: să urmărească cu atenție expunerea poveștii „Mănușa”;
OO2: să recunoască cel puțin trei personaje din povestea „Mănușa”, pe baza imaginilor;
OO3: să povestească acțiunea textului, cu ajutorul întrebărilor de sprijin;
OO4: să utilizeze materialele puse la dispoziție, conform explicațiilor primite;
OO5: să lipească animalele pe mănușă, conform desfășurării acțiunii;
OO6: să răspundă la cel puțin două întrebări pe baza poveștii „Mănușa”;
SCOPUL ACTIVITĂŢII: dezvoltarea capacităţii de exprimare orală, de înţelegere şi utilizare
corectă a semnificaţiilor structurilor verbale orale;
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, turul galeriei,
explozia stelară, observația, jocul
METODE DE EVALUARE: mâna oarbă, aprecieri verbale
MIJLOACE DIDACTICE: imagini cu momentele principale ale poveştii „Mănușa”,
animale, lipici, mănușă, foarfecă, săculeț, bilețele, jetoane, mănușă
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual
DURATA ACTIVITĂŢII: 1,5 ore
BIBLIOGRAFIE:
Curriculum pentru educaţia timpurie, (2019). Bucureşti, Ministerul Educaţiei Naționale;
Ionescu, M., (2010). Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului
de la naștere la 7 ani. București;
Popa, C., (2015). Ghidul studentului IFR pentru practica pedagogică în învățământul
preșcolar. Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti
ANEXE: - anexa 1 (mănușa)

SCENARIUL ZILEI
Activitatea integrată intitulată „Mănușa” debutează cu etapa de captare a atenției
preșcolarilor; atenția preșcolarilor este captată prin jocul „Spune ce știi despre animalul ascuns în
mănușă”. Într-o mănușă se află jetoane cu animalele sălbatice care trăiesc în pădure, în țara noastră.

2
Ulterior jocului, educatoarea anunță tema și obiectivele activității de astăzi. Le transmite copiilor că
vor audia o poveste, care se numește „Mănușa”, iar după aceasta vor lipi pe o mănușă animalele pe
care le-au întâlnit în poveste. Activitatea integrată continuă prin activitățile pe domenii experiențiale
(ADE), astfel: toți copiii (nivel I+II) vor participa la activitatea de educare a limbajului, unde
preșcolarii vor lectura după imagini povestea „Mănușa”, iar ulterior vor trece la activitatea practică,
unde fiecare va lipi pe mănușă animalele care fac parte din poveste, ținând cont de momentul
apariției lor în poveste. Lucrările vor fi lăsate pe măsuțe, iar copiii vor merge în șir, unul după altul,
să privească lucrările și să le analizeze. În încheiere, munca fiecărui copil va fi răsplătită printr-o
recompensă.

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Etapele Conținutul științific Strategii didactice Evaluare/

activității Metode și Mijloace de Metode și

procedee învățământ indicatori

1. Captarea Se realizează prin jocul Conversația Mănușă, 191.


atenției „Spune ce ştii despre animalul Jocul jetoane Interacționeaz
ascuns în mănușă!”. Într-o ă din proprie
mănușă se află jetoane cu inițiativă cu
animalele sălbatice din pădure. copii
Copiii aleg un jeton, recunosc apropiați ca
animalul şi precizează o vârstă în
însuşire a acestuia. diferite
După realizarea jocului, contexte.
educatoarea preciează că, aşa
cum oamenii au o casă, şi
animalele au un adăpost.
2. Anunțarea -Dragii mei, astăzi vom discuta Conversația
temei și a despre animalele sălbatice care Explicația
obiectivelor locuiesc în pădure, vom afla ce
animale și-au construit casa
într-o mănușă, iar la sfârșit le
vom construi chiar noi alte
căsuțe.

3
3. -Despre ce fel de animale am Conversația
Reactualizare discutat noi zilele acestea? Explozia
a -Unde trăiesc animalele stelară
cunoștințelor sălbatice?
-Și de ce se numesc animale
sălbatice?
-Cine le poartă de grijă
animalelor sălbatice?
-Când hibernează ursul și
ariciul?
4. Anunţarea titlului Conversația Imagini, 382.
Prezentarea -Dragii mei, povestea pe care panou Demonstrează
Explicația
noului urmează să o ascultăm se un grad înalt
conținut și numeşte „Mănușa”. Voi pune, Observația de înțelegere
dirijarea pe rând, pe panou câte o și participare
învățării imagine, pe care o vom observa în conversații
împreună. Voi va trebui să alături de
răspundeți la întrebări ca să copii
putem formula împreună sau adulți.
Conversația
povestea „Mănușa”. 384.
Planul de idei al poveștii: Explicația Răspunde la
1. Un vânător care trecea prin întrebări
pădure își pierde mănușa, fără folosind
să își dea seama. limbajul
verbal,
referindu-se
atât la
contextul
prezent
cât și la alte
2. Şoricelul găseşte mănușa în contexte.
mijlocul pădurii şi se instalează
în ea.

4
Sinteza parțială: un vânător
care mergea prin pădure își
pierde mănușa, iar aceasta este
găsită de un iepure, care își
construiește o casă în ea.
3. Pe rând în mănușă se
instalează: iepurele, vulpea,
lupul și ursul.

388.
Povestește un
eveniment sau
o poveste
cunoscută
respectând
succesiunea
evenimentelor
.

Explozia

5
stelară

Conversația

Sinteza parțială: iepurele a


primit în mănușa găsită de el și
alte animale sălbatice, locuind
astfel împreună.
4.Vănătorul și-a dat seama că
și-a pierdut mănușa și s-a întors
în pădure.

5. Întors, cele cinci animale s-


au speriat de el și au fugit în
pădure.
6. În cele din urmă, vânătorul
și-a recuperat mănușa.
Sinteza parțială: vânătorul și-a
dat seama că și-a pierdut
mănușa, s-a întors în pădure, iar
cu ajutorul câinelui său a dat
peste mănușă. Când vânătorul a
găsit mănușa, animalele
sălbatice s-au speriat și au fugit
în pădure.
Fixarea conţinutului poveștii
-Cum se numeşte povestea?
-Care sunt personajele din
6
poveste?
-Cine a pierdut mănușa în
pădure?
-Ce animale locuiau în
mănușă?
-De ce s-au speriat animalele?
-Unde s-a întâmplat acțiunea?
-Când s-a petrecut acțiunea?
Sinteza finală: un vânător care
mergea prin pădure își pierde
mănușa, iar aceasta este găsită
de un iepure, care își
construiește o casă în ea.
Iepurele a primit în mănușa
găsită de el și alte animale
sălbatice, locuind astfel
împreună. Vânătorul și-a dat
seama că și-a pierdut mănușa,
s-a întors în pădure, iar cu
ajutorul câinelui său a găsit
mănușa. Când vânătorul a găsit
mănușa, animalele sălbatice s-
au speriat și au fugit în pădure.
Este desprins mesajul poveştii:
deşi era puţin loc, animalele au
împărţit mănușa fără a se
supăra.
De aceea este bine să împărţim
prieteneşte locurile, lucrurile şi
obiectele.
5. Obținerea Activitatea integrată continuă Conversația Animale, 58. Utilizează
performanței cu activitatea practică. În cadrul mănușă, diverse
activității practice, preșcolarii lipici, materiale din
vor decupa și vor lipi pe foarfecă centrul de artă
mănușă animalele care fac parte (creioane,
7
din poveste, ținând cont de pensule,
momentul apariției acestora în bureți, pictura
poveste. cu degetele
Intuirea modelului și a etc.).
materialelor folosite
60. Taie în
Fiecare copil va avea pe masă
linie dreaptă
materialele necesare
sau curbă.
confecționării căsuței din
mănușă (animale, mănușă, 383.
lipici, foarfecă). Prezint, Explicația Demonstrează
ulterior, tuturor copiilor progres în
modelul realizat de către mine. Demonstrația înțelegerea și
Explicarea și demonstarea aplicarea
modului de lucru unor
Le explic și le demonstrez instrucțiuni
copiilor modul de lucru, pentru simple din
fiecare grupă în parte. Voi lucra mai
pe model, aplicând materialele multe etape.
adecvate; astfel voi decupa, pe
rând, fiecare animal care face
parte din poveste, urmând ca
apoi să le lipesc pe mănușă în
ordinea apariției lor în poveste:
șoarecele, iepurele, vulpea,
lupul și ursul.
Se enumeră regulile ce trebuie
respectate în realizarea lucrării:
Exercițiul
utilizarea corectă și atentă a
instrumentelor de lucru,
conform explicațiilor;
creativitate și finalizarea
lucrării.
Exerciții de încălzire a
musculaturii mâinii:
Se execută împreună cu
8
preșcolarii exerciţiile de
încălzire a muşchilor mâinii:
Mișcăm degețelele,/Batem bine
palmele,/Ploaia cade-
ncetișor,/Stoarcem rufele ușor!
Se dă semnalul de începere a
luc Executarea lucrării de
către copii
Preșcolarii de grupă mare
(nivel II) vor începe să
decupeze, pe rând, fiecare
animal, urmând ca apoi să le
lipească pe mănușă, ținând cont
de momentul apariției acestora
în poveste (muncă indirectă). În
același timp, preșcolarii de
grupă mijlocie (nivel I) vor
decupa doar trei animale,
celelalte fiind deja decupate de
către educatoare. Preșcolarii de
grupă mică (nivel I) vor lipi
animăluțele, ținând cont de
ordinea în care au apărut în
Turul galeriei
poveste.
În timp ce copiii lucrează, îi voi Conversația
supraveghea şi îndruma 335. Solicită
individual, dacă este cazul. Se și acceptă
reiau explicaţiile privind modul ajutor pentru a
de lucru, dacă se observă că nu depăși o
au fost înţelese. Se corectează dificultate.
eventualele greşeli.
După expirarea timpului de
muncă, se va da semnalul de
încetare a lucrului.

9
Lucrările vor fi lăsate pe
măsuțe, iar copiii, formând un
trenuleț, vor merge să le
privească și să le analizeze.
Fiecare copil va fi aplaudat de
către colegi.
6. Evaluarea Se realizează printr-o formă de Conversația Recompense Autoevaluare
autoevaluare. Copiii sunt Mâna oarbă
Săculeț,
adunați în semicerc, pe
bilețele
scăunele. Ei își vor aminti
activitățile zilei, exprimându-și
părerea despre momentul
preferat al zilei. De asemenea,
într-un săculeț se află câteva
bilețele cu întrebări despre
povestea lecturată. Copiii (cei
care doresc) vor veni pe rând,
vor extrage un bilețel, eu le
citesc întrebarea, iar ei trebuie
să răspundă la aceasta.
În final, toți preșcolarii vor fi
recompensați.

10
ANEXE

ANEXA 1

11

S-ar putea să vă placă și