Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

DATA: 07.11.2022
GRUPA: Combinată (mică, mijlocie, mare)
EDUCATOARE: Marușca Ana-Maria
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădinița cu Program Normal Nr. 2 Aștileu-Refractar
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cine sunt/suntem?”
PROIECT TEMATIC: „Despre mine”
SUBTEMA (TEMA SĂPTĂMÂNII): „Imagini în oglindă”
DOMENIUL DE CUNOAȘTERE: Domeniul Estetic și Creativ (DEC) – Educație muzicală
MIJLOC DE REALIZARE: Cântec
TIPUL ACTIVITĂȚII: Activitate de predare-învățare
SCOP: Formarea deprinderilor și priceperilor de a intona corect un cântec
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
A.1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare;
A.2. Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării;
B.4. Autocontrol și expresivitate emoțională;
C.3. Activare și manifestare a potențialului creativ;
D.1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
COMPORTAMENTE:
A.1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate;
A.2.3. Își coordonează mișcările în funcție de ritm, cadență, pauză, semnale sonore,
melodii;
B.4.1. Recunoaște și exprimă emoții de bază, produse de piese muzicale, texte literare,
obiecte de artă etc;
C.3.3. Demonstrează simț muzical ritmic, armonic prin cântec, joc cu text și cânt, dans
etc;
D.1.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și
receptării lui (comunicare receptivă);
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
OO1: să execute corect cel puțin 2 exerciții muzicale, pe baza explicațiilor primite de
la educatoare;
OO2: să își însușească cel puțin 4 versuri ale cântecului „Chipul meu”;
OO3: să interpreteze corect cântecul „Chipul meu”, conform conținutului de idei;
OO4: să identifice cel puțin 3 organe de simț, pe baza planșelor;
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul,
observația
MIJLOACE DIDACTICE: laptop, boxe, cartonașe, cutie
METODE DE EVALUARE: aprecieri verbale, recompense, concursul
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, în grup
DURATA: 30-35 de minute
BIBLIOGRAFIE:
Curriculum pentru educaţia timpurie, (2019). Bucureşti, Ministerul Educaţiei
Naționale;
Ionescu, M., Anghelescu, C., Boca, C., Herseni, I., Popescu C., Stativa E., Ulrich C.,
Novak, C., (2010). Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la
naștere la 7 ani. Editura Vanemonde, București;
Popa, C., (2015). Ghidul studentului IFR pentru practica pedagogică în învățământul
preșcolar. Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti;
Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care
operează curriculumul pentru educație timpurie, (2019). București, Ministerul Educației
Naționale;
ANEXE: - anexa 1 (versuri „Chipul meu”);
- anexa 2 (cartonașe organe de simț);
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Etapele Conținutul științific Strategii didactice Evaluare/


activității Metode și
Metode și Mijloace
indicatori
procedee de
învățămân
t
1. Captarea -Dragii mei, pentru că ați fost cuminți, Conversația Cutie Aprecieri
atenției Zâna Toamnă ne-a lăsat la ușă o cutie. verbale
(3-4 minute) Oare ce se află în aceasta?
Educatoarea duce cutia în mijlocul grupei
și împreună cu preșcolarii o deschide. În
cutie se află chipul unui băiețel și al unei
fetițe. Ulterior, se poartă o conversație
despre părțile componente ale chipului,
urmând ca fiecare preșcolar să le arate pe
Explicația
propria figură.
Demonstrația
După conversație se vor realiza câteva
Exercițiul
exerciții muzicale, respectând
următoarele etape:
1. Se anunță categoria de exerciții
(exerciții de respirație, ritmice,
melodico-ritmice);
2. Se enunță obiectivele exercițiilor
(pentru încălzirea vocii);
3. Se explică exercițiile pe înțelesul
copiilor;
4. Se demonstrează fiecare exercițiu
în parte;
5. Se execută exercițiile, rând pe
rând;
6. Iar la final se mai repetă o dată
exercițiile.
Exercițiile muzicale din cadrul acestei
activități sunt:
-exerciții de respirație: dragii mei, haideți
să ne imaginăm că ne aflăm într-o
grădină plină cu flori și mirosim florile
atât de tare, încât să ni se umple burtica.
Acum că am mirosit florile, rupem o
păpădie și îi suflăm puful cât de tare
putem noi.
-exerciții ritmice: în continuare, ne
imaginăm că suntem un fluturaș colorat
care tocmai trece prin grădină și, de
bucurie, bate tare, tare din aripioare; noi
vom bate din palme, astfel: ti, ti, ta, ta, ti,
ti, ta.
-exerciții melodico-ritmice: că tot am
vorbit de floricele și fluturași, ia să aud
eu cum fac albinele atunci când se
îndreaptă spre grădina cu flori?
2. Anunțarea Se anunță titlul cântecului pe care copiii Conversația
temei și a îl vor învăța, „Chipul meu” și se
obiectivelor precizează că până la sfârșitul activității
(1-2 minute) cântecul trebuie interpretat corect.
3. Reactualizarea Adresez copiilor întrebări referitoare la Conversația Laptop
cunoștințelor cântecul pe care l-am învățat data trecută. Boxe
(3-4 minute) Ulterior îi invit să îl cântăm împreună.
4. Prezentarea Familiarizarea cu conținutul Conversația
noului conținut și cântecului Cartonașe

dirijarea Copiilor li se prezintă cinci cartonașe,


Exercițiul
învățării fiecare reprezentând câte un organ de
(8-9 minute) simț (anexa 2). Adresez copiilor întrebări
pe baza cartonașelor:
Observația
-Care sunt cele cinci simțuri ale omului?
-Ce facem cu nasul? Explicația
-Dar cu urechile?
Anunțarea titlului
Se precizează titlul cântecului ce urmează
Laptop,
să fie învățat – „Chipul meu”. Ulterior, li
boxe
se cere copiilor să fie atenți dacă cântecul Demonstrația
ce urmează a fi interpretat de către
educatoare are sau nu refren.
Interpretarea model 1
Conversația În grup
Educatoarea intonează cântecul în
întregime cu ajutorul negativului.
Analiza cântecului
Li se adresează preșcolarilor întrebări
referitoare la versurile cântecului și li se Exercițiul
explică noile expresii/cuvinte
(gărgăriță=mămăruță; mititel=mic).
Însușirea cântecului pe fragmente
Cântecul este împărțit în fraze muzicale
pentru a putea fi însușit mai ușor și
anume:
1. Asta-i o guriţă
Parcă-i gărgăriţă
Şi vorbesc cu ea, Aprecieri

Şi te pup aşa! verbale

2. Nasul e aici
E ca la pitici
Tare-i mititel,
Eu respir cu el
3. Ăştia-s ochişori,
Se deschid în zori,
Cu ei te privesc
Şi te urmăresc. 79. Realizează
4. Astea-s urechiuşe mișcări artistice
Mici şi jucăuşe, împreună cu
Şi ascult cu ele adultul,
Multe cântecele. cum ar fi dansul
Se memorează fiecare frază muzicală, cu pe muzică sau
ajutorul negativului. mișcări
Interpretarea model 2 ritmice
Se intonează cântecul integral a doua
oară de către educatoare, punându-se
accentul pe linia melodică, pe text și pe
ritm.
Intonarea cântecului integral în
colectiv
Copiii împreună cu educatoarea
intonează noul cântec în întregime.
5. Obținerea Se cere interpretarea cântecului din nou Conversația Laptop 337. Își menține
performanței în colectiv, pe grupe și individual, pentru Exercițiul Boxe atenția
(4-5 minute) copiii care doresc, de fiecare dată concentrată pe
cântecul fiind ajustat de negativ. sarcină
între 5 și 10
minute.
7. Evaluarea Se realizează un concurs între fete și Conversația Aprecieri
(3-4 minute) băieți. Echipa care cântă corect și clar va Exercițiul verbale
fi câștigătoare. Se evaluează activitatea Recompense
copiilor apreciindu-se corectitudinea Concursul
intonaţiei, calitatea interpretării, gradul
de participare la activitate.
ANEXE

ANEXA 1

Chipul meu

1. Asta-i o guriţă 3. Ăştia-s ochişori,

Parcă-i gărgăriţă Se deschid în zori,

Şi vorbesc cu ea, Cu ei te privesc

Şi te pup aşa! Şi te urmăresc.

2. Nasul e aici 4. Astea-s urechiuşe

E ca la pitici Mici şi jucăuşe,

Tare-i mititel, Şi ascult cu ele

Eu respir cu el. Multe cântecele.

ANEXA 2

S-ar putea să vă placă și