Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE - SUNETE ÎNALTE, SUNETE JOASE

PROPUNĂTOR : STACHE ELENA ( Studenta anul II,PIPP,Conversie profesionala)


DATA:21.01.2017
GRUPA: mijlocie
TEMA ANUALĂ: „Ce și cum vreau să fiu?”
PROIECT TEMATIC : „Sunt atâtea meserii, îndrăgite de copii”
TEMA ZILEI: „Meseria-i o comoară!”
TIPUL ACTIVITĂŢII: mixtă (de însuşire de noi cunoştinţe şi de formare a priceperilor
şi deprinderilor)
FORMA: frontal, individual, pe grupuri mici
CATEGORIA DE ACTIVITATE: educaţie muzicală
 D.E.C. (educaţie muzicală): - joc muzical (predare) „Paharele
muzicale”- sunete înalte şi sunete joase; cântec (repetare)- „Spune-mi
iubite copilaş!”
Scopul:
 Stimularea expresivităţii şi a creativităţii prin muzică; Dezvoltarea deprinderii de
a cânta vocal, în grup, sincronizat;
Obiective de referinţă:
 să diferenţieze auditiv înălţimea sunetelor muzicale; să intoneze cântece pentru
copii.
Obiective operaţionale:
a) cognitiv- informaţionale:

O1: să execute exerciţii-joc de respiraţie, ritmice şi melodice, după auz;

O2: să acompanieze ritmic cântecul utilizând paharul şi linguriţa.

O3 : să redea expresiv linia melodică a cântecului după interpretarea model a acestuia;

b) psihomotorii:

O1 : să adopte o ţinută corectă a corpului, necesară cântării vocale;

c) afective:
O1: să interpreteze expresiv cântecul;

- Strategia didactică:
a) metode şi procedee: observaţia, conversaţia, demonstraţia, explicaţia, exerciţii-
joc de respiraţie, joc muzical
b) mijloace didactice: pahare cu apă, colorant alimentar, linguriţă.
c) forme de evaluare: frontal, individual, pe grupuri mici.
Durata: 30-35 min

BIBLIOGRAFIE:
 Preda, V. – coordonator, „Metodica activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de
copii”, Editura Gheorghe-Cârţu Alexandru, Craiova, 2009;
 ***Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7) ani), Editura Didactica
Publishing House, Bucureşti, 2009.

2
Secvenţele Strategia didactică
activităţii Conţinut ştiinţific Metode şi Mijloace Evaluare
procedee didactice
1. Moment  asigurarea condiţiilor optime pentru realizarea
organizatori activităţii;
c  aranjarea mobilierului;
 pregătirea materialului didactic necesar pentru
desfăşurarea activităţii.
2. Captarea  Se prezintă copiilor instrumentul surpriză şi se - vioara
atenţiei poartă discuţii pe baza. - conversaţia; - frontală;
3.  copiii vor fi informaţi că în această activitate vor -
Anunţarea repeta cântecul “Spune-mi iubite copilaş!” şi vor
temei învăţa un joc muzical “Paharele muzicale” - conversaţia;
4.  Se execută jocuri pentru reglarea respiraţiei şi * explicaţia;
Pregătirea mobilităţii corzilor vocale. - frontal;
muzicală  Se atrage atenţia asupra poziţiei corpului (spatele * explicaţia
lipit de spătarul scaunului, mâinile pe genunchi).
 Se demonstrează fiecare exerciţiu, apoi se solicită
* demonstraţia
copiilor executarea acestora:
 Joc- exerciţiu de respiraţie: “Suflăm o păpădie!”,
“Vântul”, “Ce frumos miroase floarea!”; “Să * exerciţii de
respiraţie
facem linişte!” (prin expiraţie se pronunţă sunetul
“şşşşşş” prelung, până la semnul de încetare; se
execută demonstrativ de educatoare şi se repetă
de două ori cu toată grupa) * exerciţii de
 Joc-exerciţiu pentru încălzirea vocii : se cântă încălzire a
silabele ma, me, mi, mo, mu pe sunetele do şi re. vocii
4. Dirijarea  Copii vor fi anunţaţi că vor desfăşura un joc *conversaţia
învăţării “Cântă ca mine”
3
 Educatoarea va cânta fragmente muzicale diferite, *exerciţiul
iar ei le vor reproduce aşa cum le aud.
1. Se intonează demonstrativ de către
*demonstraţia
educatoare, Cântecul păsărelelor; se - frontală
execută cu copiii la comanda educatoarei,
conform tonului.

- pe grupuri
2. Se intonează demonstrativ de către mici;
educatoare, Cântecul ursului;

3. Se
repetă cu grupa de copii
Transmiterea cunoştinţelor teoretice
-Cum au cântat păsărelele? Ce fel de sunete sunt
sunetele din cântecul păsărelelor? (sunete înalte).
- Cum a cântat ursuleţul? Ce fel de sunete sunt
sunetele din cântecul ursuleţului? (sunete joase).
5. Obţinerea  Se desfăşoară sub forma jocului muzical
performanţe „Paharele muzicale”. - explicaţia; - pahare pline -individual
i  Se demonstrează de educatoare jocul muzical cu apă
lovind succesiv cele două pahare (paharul -demonstraţia; și pahare
plin/paharul gol) pentru a diferenţia sunetele goale; -pe grupuri
scoase de acestea. - lingurițe; mici;
-Ce fel de sunet scoate paharul gol? (sunet înalt) -conversaţia - frontal
-Ce fel de sunet este sunetul paharului plin cu
apă scoate paharul gol? ( sunet jos)
 Se execută jocul muzical de către toată grupa
după improvizații ritmice ale educatoarei şi pe

4
melodia „Cântecul greierașului”.
-exerciţiul

6.Fixarea  Se repetă cu copiii jocul muzical -exerciţiul -pahare - individual


cunoștințelo -Ce sunete aţi auzit şi cântat în cântecul -conversaţia -apă
r teoretice greieraşului? (sunete înalte şi joase). -linguriţe
7.Reactualiz  Copiii vor fi anunţaţi că vor cânta un cântec -conversaţia -pahare -frontal
area cunoscut, învăţat într-o activitate trecută („Spune- -exerciţiul -linguriţe
cântecului mi iubite copilaş!”).
învăţat  Se va repeta cântecul cu toată grupa.
anterior.
8.Încheierea  se fac aprecieri asupra modului de lucru; - conversaţia; - pe grupuri
activităţii mici.

S-ar putea să vă placă și