Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 26.10.2018
CLASA: I
ŞCOALA:
INVĂȚĂTOR:
OBIECTUL: EDUCAŢIE MUZICALĂ
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: DEPRINDERI DE CÂNTARE INSTRUMENTALĂ
SUBIECTUL: PERCUŢIE CORPORALĂ “DACĂ VESEL SE TRĂEŞTE…”
TIPUL LECŢIEI: PREDARE
FORMA DE REALIZARE: ACTIVITATE INTEGRATĂ(CLR, AVAP, EDF)

COMPETENȚE SPECIFICE
MM
2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm;
2.4. Exprimarea propriilor idei referitoare la contexte familiare, manifestând interes şi încredere
în sine
3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare

COMPETENŢE INTEGRATE

Comunicare în limba română:


1.1 Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme accesibile, rostit şi clar
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare
cunoscute;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare
3.2. Identificarea mesajului unui scurt text care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente
familiare
Arte vizuale şi abilităţi practice:
1.1.Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/ pictură/ modelaj/
colaj/ film/ desen animat, care reflectă un context familiar
2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente
de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică.

Educație fizică
3.1. Sesizarea regulilor necesare desfăşurării jocurilor şi altor activităţi motrice
3.2. Participarea la activităţi specifice educaţiei fizice, organizate în grup
3.3. Manifestarea atitudinii de cooperare, întrajutorare şi fair-play în timpul activităţilor motrice
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1. să intuiască sunetele cântate şi vorbite, emise vocal şi instrumental;
O2. să marcheze prin bătăi din palme, prin mişcări corporale a structurii ritmice a cântecului;
O3. să cânte pe grupe (alternativ, în lanţ) de la un vers la altul, de la o strofa la alta;
O4- Să interpreteze cântecul, individual, dialogat sau în grup, acompaniaţi sau nu de jucării
muzicale
O5. să se acompanieze cu propriul corp (bătăi din palme, pe genunchi, din degete, din palme
O6- Să menţină o poziţie corectă în timpul cântării, în vederea realizării respiraţiei costo-
diafragmate şi a emisiei corespunzătoare a sunetelor;
O7-Să ilustreze prin colorare care sunt instrumentele de percutie

STRATEGII DIDACTICE:
- METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, problematizarea, memorizarea,
exerciţiul, cântatul pe grupe.
- FORME DE ORGANIZARE: activitate frontală, activitate individuală.
- MIJLOACE DIDACTICE: CD, CD-player, tobă,video-proiector
- RESURSE TEMPORALE: 45 MIN
- RESURSE UMANE: 24 ELEVI
Nr. Ob. Forme de Metode de
Momentele lecţiei Activităţi de învăţare
Crt. Op. organizare învăţare
1 Moment organizatoric - pregătirea clasei pentru începerea orei de educaţie muzicală Frontal Conversaţia
2 Captarea atenţiei - aşezaţi următoarele cuvinte în ordine, astfel încât să obţineţi o propoziţie: “muzică, la, Frontal Exerciţiul,
astăzi, de, musafiri, ora, avem.”; (Astăzi la ora de muzică avem musafiri) Individual problematizarea
3 Exerciţii de încălzire a - vocalize; Frontal Exerciţiul
vocii - sunete înalte, mijlocii, joase, evidenţiate prin imitare (ciripitul păsărelelor, cântecul Individual
cucului, mormăitul ursului)
4 Reactualizarea - se cântă un cântec învăţat de elevi (pe grupe, solist) ,,Tot ce e pe lume,,. Frontal Pe grupe
cunoştinţelor -se realizează o prezentare power-point ,,Invață de la toate!,, Individual
5 Anunţarea temei şi a - astăzi vom învăţa să ne folosim corpul pentru păstrarea ritmului muzical în trimp ce Frontal Conversaţia
obiectivelor cântăm, adică percutia corporală.
-se scrie titlul la tablă.
- vom învăţa cântecul “Dacă vesel se trăieşte…”, şi vom avea de îndeplinit următoarele
obiective:
O1. să intuim sunetele cântate şi vorbite, emise vocal si instrumental;
O2. să marcăm prin bătăi din palme, prin mişcări corporale a structurii ritmice a
cântecului;
O3. să cântăm pe grupe (alternativ, în lanţ) de la un vers la altul, de la o strofă la alta;
O4. să ne acompaniem cu propriul corp (bătăi din palme, pe genunchi, din degete.
6 Dirijarea învăţării O1 - cânt singur cântecul cu ajutorul CD-player-ului şi făcând mişcările adecvate; Individual Explicaţia
- se memorează cântecul strofă cu strofă;
O2 - se învaţă linia melodică a cântecului (aceasta se va învăţa cu ajutorul CD-ului sau a Individual Exerciţiul
unui instrument muzical)
O3 - elevii vor fi ajutaţi la învăţarea liniei melodice şi a versurilor; Memorizarea
- se discută despre sunetele cântate şi vorbite, emise vocal şi instrumental;
O4 - le explic de ce este nevoie să păstrăm ritmul în timp ce cântăm sau dansăm și se Conversaţia
acompaniază cu ajutorul instrumentelor confecționate. Frontal
- se repetă cântecul pentru a se vedea dacă l-au memorat.
7 Obtinerea -se va realizeaza printr-o fisa, unde elevii au de colorat instrumentele de percutie Individual Pe grupe
performantelor/Evalua - numesc câte un elev să cânte singur cântecul;
rea cunoştinţelor - fac două grupe şi le spun să cânte câte o strofă a cântecului; alternativ;
- îi notez pe cei care au cântat corect.
DACĂ VESEL SE TRĂIEŞTE…

1. Dacă vesel se trăieşte, fă aşa (din degete)


Dacă vesel se trăieşte, fă aţa (din degete)
Dacă vesel se trăieşte,
Unul altuia zâmbeşte,
Dacă vesel se trăieşte, fă aşa (din degete)

2. Dacă vesel se trăieşte, bate-aşa (din palme)


Dacă vesel se trăieşte, bate-aşa (din palme)
Dacă vesel se trăieşte,
Unul altuia zâmbeşte,
Dacă vesel se trăieşte, bate-aşa (din palme)

3. Dacă vesel se trăieşte, bate-aşa (pe genunchi)


Dacă vesel se trăieşte, bate-aşa (pe genunchi)
Dacă vesel se trăieşte,
Unul altuia zâmbeşte,
Dacă vesel se trăieşte, bate-aşa (pe genunchi)

4. Dacă vesel se trăieşte, calcă-aşa (din picioare)


Dacă vesel se trăieşte, calcă-aşa (din picioare)
Dacă vesel se trăieşte,
Unul altuia zâmbeşte,
Dacă vesel se trăieşte, calcă-aşa (din picioare)

5. Dacă vesel se trăieşte, fă aşa (din degete, palme, genunchi, picioare)


Dacă vesel se trăieşte, fă aşa (din degete, palme, genunchi, picioare)
Dacă vesel se trăieşte,
Unul altuia zâmbeşte,
Dacă vesel se trăieşte, fă aşa (din degete, palme, genunchi, picioare)

S-ar putea să vă placă și