Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lecie

Data: 15.11.2012
Clasa: I D
Aria curricular: Limb i comunicare
Disciplina: Limba romn
Unitatea de nvare: Sunetul si literele n si N
Subiectul leciei: Litera n de mn
Obiective operaionale:
1: S recunoasc adec!at litera n "n conte#te !ariate$obiecti!ul se considera reali%at daca ele!ii recunosc litera n in
toate conte#tele$
2: S e#em&li'ice corect minim dou cu!inte care con(in litera n$ obiecti!ul se considera reali%at daca ele!ii
e#em&li'ica doua cu!inte corecte cu litera n$
): S identi'ice corect locul sunetului "n interiorul cu!intelor$obiecti!ul se considera reali%at daca toate obiecti!ele
identi'icate de ele!i contin litera n$
*: S e#ecute corect litera n "n caiet+ obiecti!ul se considera reali%at daca ele!ii e#ecuta corect litera in!atata.

Strategii didactice:
Metode didactice: e#erci(iul+ &roblemati%area+ e#&unerea$
Mijloace de nvmnt: 'i de lucru+ &lan cu litera n+ ,-icitoare$
Forme de organizare: 'rontal+ indi!idual
Tipul leciei: &redare."n!(are de noi cunotin(e
Metode de evaluare: oral+ scris+ &ractic
Demersul didactic
Nr.
crt.
Evenimentele leciei Ob.
op.
Coninuturi esenializate ale leciei trategii
didactice
Metode de
evaluare
1.
Momentul
organizatoric
.
/si,urarea ordinii i disci&linei "n sala de clas.
. .
2.
Captarea ateniei
.
0oi s&une ele!ilor o ,-icitoare al crei rs&uns este
nuca. 1n cadrul acestui cu!nt !om &reci%a locul
sunetului n.
/re coa2+ are mie%
3i e bun cnd se usuc
4entru co%onac o &ise%
3i se c-eam...
5nuc6
7#&unere
8-icitoare
9rontal

ral
). Reactualizarea
cunotinelor
anterioare .
Se numete litera "n!(at anterior i se dau mai multe
e#em&le care con(in aceast liter+ &reci%ndu.se locul
sunetului "n cadrul cu!ntului.
7#erci(iul
9rontal ral
*. Enunarea
obiectivelor/
subiectului leciei
.
/st%i !om "n!(a "m&reun litera n de mn.
/ceasta ne !a a2uta s scriem di'erite cu!inte corect+
&oate c-iar numele nostru.
. .
5. Dirijarea
nvrii
1
2
)
*
0oi cere ele!ilor s e#em&li'ice cu!inte care s con(in
litera n i !oi stabili cu a2utorul lor locul sunetului "n
interiorul acestor cu!inte.
/!nd &lana cu litera n &e tabl !oi &reci%a ele!ilor
din ce este com&us litera n i !oi 'ace litera model &e
tabl.
0om 'ace "m&reun litera "n aer+ iar a&oi &e banc a!nd
stiloul "nc-is.
7le!ii !or trece la e#ecutarea literei "n caiet. 0oi urmrii
modul de lucru i !oi re!eni cu e#&lica(ii unde este
ca%ul+ a2utnd ele!ii care nu se descurc sin,uri.

0oi &re%enta literele n i m &rin asemnri i
deosebiri i !om re%ol!a un e#erci(iu &entru a deosebi
aceste litere: a!nd ca su&ort anumite cu!inte+ ele!ii !or
sublinia litera n i !or "ncercui litera m. :u!intele
!or 'i scrise &e tabl: m o n. oo5min,e6+ nu. o 5nuc6+
o u. n o5lun6.
7#erci(iul
9rontal
4lan cu litera
n
Indi!idual
4roblemati%area
9rontal
ral
4ractic
Scris


;. Obinerea
performanei
7le!ii !or re%ol!a o 'i de lucru "n care trebuie s
uneasc ima,inea cu sc-ema cu!ntului 5ca &rim
e#erci(iu6. /l doilea e#erci(iu solicit ele!ii s alea,
dintre mai multe liere doar litera n i s scrie "n csu(
ci'ra cores&un%toare+ iar &entru al treilea e#erci(iu+
ele!ii !or colora ima,inile care seamn cu litera
"n!(at.
7#erci(iul
9i de lucru
Indi!idual
Scris
<. sigurarea
cone!iunii
inverse
.
0oi scrie la tabl &ro&o%i(ia /m un an. 7le!ii !or
com&leta sc-ema trasnd s,e(i &entru a re&re%enta de
cte ori este au%it sunetul "n &ro&o%i(ie.

/ 1
= 2
> 2
N 1
7#erci(iul
9rontal
ral
?. Retenia "fi!area
i sistematizarea
cunotinelor#
.
7le!ii !or 'i antrena(i s identi'ice ct mai multe obiecte
din clas "n al cror nume se aude sunetul n.
0oi a&recia acti!itatea ele!ilor+ e!iden(iind cele mai
bune rs&unsuri.
4roblemati%area
9rontal
ral

S-ar putea să vă placă și