Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DIDACTIC
DATA: 16.03.2018
CLASA: a IV- a B
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1- să numere crescător şi descrescător în concentrul 0-20 din 1 în 1, din 2 în 2 și din 5 în 5 cu
ajutorul materialului concret-intuitiv;
O2- să completeze cifrele care lipsesc din şirul numeric 0-20;
O3- să ordoneze crescător/descrescător un șir de numere date;
O4- să precizeze vecinii numerelor date;
O5- să compare numere din concentrul 0-20, utilizând termenii specifici: ,,mai mult”, ,,mai puţin”,
,,tot atâtea” și simbolurile corespunzătoare: ,,<”, ,,>” sau ,,=”;
O6- să efectueze exerciţii de adunare, folosind termenii specifici: ,,adunare-adăugăm, punem la un
loc, total”, ,,plus”, ,,egal” și simbolurile ,,+” și ,,=” ;
O7- să rezolve probleme pe baza suportului ilustrativ, argumentând operaţia făcută;
O8- să compună o problemă pornind de la un exerciţiu dat.
STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode şi procedee didactice: conversaţia, expunerea, observarea, explicaţia, exerciţiul,
problematizarea.
b) Mijloace de învăţământ: cutia cu surpriza, imagini – simboluri ale primăverii (soarele,
norișorii, albina, laleaua, zambila, rândunica, buburuza), ursuleți, baloane, plicuri cu cartonașe cu
numerele de la 0 la 20, mere și banane, bandă dublu adezivă, marker, planşă – problemă
ilustrată, fişe de lucru.
c) Forme de organizare: frontal, individual, în perechi
RESURSE UMANE: 7 elevi cu DMS și un elev cu PIP
RESURSE TEMPORALE: 45 minute
RESURSE BIBLIOGRAFICE:
Neacșu, I., 2001, Didactica matematicii în învățământul primar - Ghid practic, Editura Aius,
Craiova;
Neagu, M., Petrovici, C., 1997, Aritmetică – exerciții, jocuri și probleme – Clasa I,
Editura Polirom, Iași;
Pacearcă, Şt., 2004, Matematică, ghidul învăţătorului, Editura Teora, Iaşi;
Roşu, M., 2004, Metodica predării matematicii, Editura Credis, Bucureşti.
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE Ob. TIMP CONŢINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV Metode şi Mijloace de Forme de EVALUARE
ACTIVITAŢII Op. procedee învăţământ organizare
IV.Sistematizarea Soarele:
25min. Pentru a putea calcula bine azi la matematică,
și consolidarea
“încălziţi-vă mintea”! Exercițiul Imag. cu soarele frontal -apreciez capacitatea
cunoștințelor
- Voi știți să numărați? de a număra crescă-
- Până la cât ați învățat să numărați? tor/descrescător în
O1 - Numărați crescător norisorii de pe catedră de la Imag. cu concentrul 0-20
0 la 20! (anexa 1) norișorii
- Numărați descrescător norisorii de pe catedră
de la 20 la 0!
Imag cu ursuleții
- Cine poate număra ursuleții din 2 în 2 de la 0 la
20? (anexa 2)
- Dar din 5 în 5 baloanele, de la 0 la 20?
(ANEXA 3) Imag cu -apreciez capacitatea
- Care este vecinul mai mare al numărului 4? baloanele de a preciza vecinii
- Care este vecinul mai mic al numărului 20?
O4 frontal unor numere
- Cum este 10 față de 9?
- Dar 5 față de 3?
O5 - Care este semnul pentru adunare? -apreciez capacitatea
O6 - Cum se numește rezultatul adunării? Conversația de a utiliza termeni
- Cât fac 1+ 3?; 10 + 4?; 5 + 3? 7 + 7? frontal specifici matematicii
- Probleme-cântecel:
- Copii, știți voi „Un elefant se legăna?”
Cântăm împreună primele două versuri?
frontal
” Un elefant, se legăna pe o pânză de păianjen
Și fiindcă ea nu se rupea, au mai chemat un Exercițiul -apreciez capacitatea
elefant.” Problematiza de a efectua oral ex.
Cine îmi poate spune câți elefanți sunt acum pe -rea de adunare cu nr. 0-
pânza de păianjen? 20
1+1=2
Cântăm și următoarele două versuri?
”Doi elefanti se legănau pe o pânză de păianjen
-apreciez capacitatea
Și fiindcă ea nu se rupea, au mai chemat un
elefant.” de a rezolva oral
Câți elefanți sunt acum pe pânză? adunările din cântec
2+1=3 cu numere 0-5
Apreciez verbal copiii și continui cu cel puțin câte
o ghicitoare pentru fiecare elev.
- Probleme – ghicitori pe care le vom rezolva frontal
pe tablă.
-apreciez capacitatea
Am pe catedră un măr mare, Problematiza de a rezolva oral
Și pe altu-l țin în mână rea probleme-ghicitori
Spuneți-mi acuma voi
Exercițiul cu numere 0-20
Câte mere am eu oare? ( 1+1=2 mere)
. Problematiza
Am zece miei în deal la stână rea
Şi pe cinci îi ţin în mână Exercițiul
Spuneți-mi acuma voi
Câţi mieluți am oare eu?
-apreciez capacitatea
( 10+5=15miei )
frontal de a rezolva oral
probleme-ghicitori
cu numere 0-20
Doi pisoi beau lăptişor Problematiza
Şi mai vine –un mâţişor rea
Câţi sunt,deci? Exercițiul
Să-mi spui tu,vrei?
( 2+1=3 pisoi)
Albina:
Știu că sunteți isteți, așa că vă rog să completați Explicația Imag cu albina Frontal -apreciez abilitatea
șirul cu numerele care lipsesc! de a sesiza numerele
Exercițiul Bandă dublu care lipsesc din şirul
O2 Pe tablă este afișat un trenuleț pe ale cărui adezivă, marker 0-20
vagoane sunt scrise lacunar numerele de la 0-20
(Anexa 4).
Elevii ies pe rând la tablă şi completează
spaţiile libere ale vagoanelor cu numerele care
lipsesc.
Buburuza:
Dacă nu vă supărați, aceste numere crescător să Explicația Imagine cu Frontal -apreciez capacitatea
le ordonați! Exercițiul buburuza, plicuri de a ordona crescăt-
Fiecare elev primește câte un plic cu jetoane
O3 cu jetoane de la or/ descrescător
care indică numerele din concentrul 0-20. Ei trebuie
să ordoneze aceste numere crescător, apoi 0-20 numerele date
descrescător.
ANEXA 5
Maria primește un plic cu jetoane care indică
numérele din concentrul 0-5. Ea trebuie să
ordoneze aceste numere crescător, apoi
descrescător.
ANEXA 6
Problemă ilustrată
Observarea Imagine cu Frontal -apreciez competen-
În grădină au răsărit 2 zambile și 8 lalele.
Explicația zambile și lalele ţa de a analiza datele
Câte flori au răsărit în grădină?
O7 Conversația Bandă dublu problemei, de a scrie
*elevii intuiesc imaginea (anexa 7), apoi se anali- Problematiza adezivă, marker şi rezolva operaţia
zează datele problemei și modul de rezolvare: rea Planșa cu corespunzătoare
- Câte zambile au înflorit în grădină? Exercițiul zambile și lalele
- Dar lalele?
- Cum aflăm câte flori sunt în grădină? Prin ce
operație?
- Ce semn îi corespunde operației de adunare?
*elevii vor completa datele problemei și exercițiul
adecvat problemei ilustrate în căsuțele libere de pe
planșă.
Rândunica:
Probleme ştiţi să rezolvaţi? Observarea Imagine cu Frontal - apreciez capacita-
O8 Nu trebuie să îmi mai demonstraţi! Explicația rândunica tea de a compune o
Acum, însă, credeţi că ştiţi Conversația La tablă problemă după un
O problemă să alcătuiţi? Problematiza exercițiu dat
Se dă elevilor următorul exercițiu: 11+1 =... rea
Se cere acestora să compună o problemă care Exercițiul
să se rezolve după acest exercițiu.
1 2 3 4 5
1. Calculați:
10+ 14+ 11+ 15+ 12+ 13+
5 4 6 2 3 4
Cloșca are ……… pui galbeni. Din ouă au mai ieșit încă ……. pui.
Câți pui are acum cloșca în total?
Rezolvare: