Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC – ÎNVĂȚĂMÂNTUL PRIMAR

CLASA: II
DISCIPLINA: Muzică si mişcare
UNITATEA TEMATICĂ: Călători în lumea muzicii
SUBIECTUL: Jucării muzicale și instrumente muzicale. Orchestra de jucării.
TIPUL LECŢIEI: Mixtă
SCOPUL LECŢIEI: Învățarea unui cântec după auz;
Interpretarea unui cântec cu acompaniament, în vederea perfecționării deprinderilor de interpretare;
Obiective operaţionale:
1-să reproducă după auz individual, în grupuri mici sau în colectiv cântecul însuşit;
2-să acompanieze cântecele însuşite cu orchestra de jucării muzicale sau percuţie corporală diversă care să marcheze ritmul
3-să execute mişcări potrivite conţinutului de idei al textului
4-Să aleagă cântecele potrivite pentru acompanierea cu jucării muzicale  
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee didactice: Conversaţia, explicaţia,exerciţiul, demonstrația, problematizarea, învățarea prin descoperire
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
Mijloace de învățământ: tablă, imagini, jucării muzicale, instrumente muzicale confectionate de elevi , laptop, videoproiector, CD,
Resurse temporale: 45 min.
Metode Mijloace de Forme de
didactice învățământ organizare
ETAPELE LECTIEI Ob. op. CONȚINUT ȘTIINȚIFIC EVALUARE

- Se stabileşte ordinea şi disciplina în sala de clasă; manual caiete


1. MOMENT - Se pregătesc materialele necesare pentru desfăşurarea jucarii frontală
ORGANIZATORIC activităţii. muzicale

* Deprinderi elementare de cânt bazate pe: respiraţie,


emisie, dicţie, intonaţie.
2. PREGĂTIREA
a) Exerciţii de respiraţie:
VOCALĂ PENTRU
CÂNT - ,,Ce frumos miroase floarea!”-mimarea gestului de a
conversaţia,
duce o floare la nas, inspiraţie lungă, profundă, expirare
lentă; explicaţia
- ,,Stingerea lumânărilor de pe tort”-inspiraţie puternică exerciţiul frontala
si expiraţie forţată;
- ,,Suflăm ceaiul fierbinte!”- inspiraţie lungă si expiraţie
controlată, cu buzele apropiate;
b) Exercitii de emisie:
,, Trenul pleacă de la gară
Si străbate intreaga ţară
U,u,u,u,u....”
,, Un cocoş cu-n galoş
Fură mere dintr-un coş.”
c) Exerciţii de intonaţie realizate sub forma
jocului ,,Voi sunteti ecoul meu!”
-pe vocale: a, e, i, o, u
-pe silabe: Ta,ta,ta.....Tim, tim, tim...Piu, piu, piu...
La,la,la...

- Verific cunoştintele elevilor prin întrebări : conversaţia,


3.REACTUALI- -Despre ce am învăţat ora trecută ? (Sunete muzicale frontala
instrumentale)
ZAREA
-Cer elevilor să dea exemple de instrumente care produc
CUNOŞTINŢELOR
sunete prin ciupirea coardelor; prin bătăi scurte sau
PREDATE IN
percuţie; prin scuturare; prin trecerea arcuşului peste individuală
LECŢIILE
coarde; prin apăsarea clapelor; prin suflare.
ANTERIOARE
- Joc: „ Recunoaste instrumentul!”
- Voi pune spre audiere mici melodii cântate de
instrumente muzicale, pe care elevii va trebui să le
recunoască pe rând, pe fiecare.
- Ce jucării muzicale am confecţionat noi ? Jocul
- Ce cântec am invăţat ? (,,Tobiţa, clopoţelul , didactic
maracasul”- Muzica: Petre Ţipordei,Versuri: I.Buzescu)
-Să-l cântăm împreună (dau tonul şi semnalul de
începere). Explic cum vor utiliza acompaniamentul cu
jucării muzicale.
- Ce formează mai multe instrumente? ( O orchestră)
Cer elevilor să cântăm cântecul ,, Toamna cea bogată
cântă” cu acompaniament orchestral.

Exerciţiul
Prezint elevilor trei imagini cu trei orchestre: Observaţia Laptop frontală
Conversaţia
4.CAPTAREA 1. Orchestra simfonică
ATENŢIEI
2. Orchestră de muzică populară
3. Orchestra de muzică uşoară .
- „În care orchestră v-ar plăcea să cântaţi? De ce?”

5.ANUNŢAREA - Astazi vom invăta un cântec in care este vorba despre frontală
mai multe instrumente .
TEMEI conversaţia
Cântecul se numeste „Muzicantii”. După ce il vom
SI PRECIZAREA
asculta impreună, voi va trebui:
OBIECTIVELOR
- să interpretaţi corect cântecul conform indicatiilor pe
care vi le voi da pe parcursul lectiei;
- să acompaniati cântecul cu jucării sau instrumente
muzicale;
- să executaţi pe muzică, mişcări sugerate de textul
cântecului .

Interpretarea –model a cantecului Laptop frontală


*se asculta cantecul inregistrat pe CD ; Demonstrar CD
ea
6.DIRIJAREA Invăţarea cântecului Textul
Conversaţia cântecului
INVĂŢĂRII *se citesc ritmat, versurile primei strofe;
Explicaţia Jucării
*se mai ascultă o dată cântecul inregistrat pe CD, doar
muzicale
prima strofă;
*se cere elevilor să cânte (să reproducă) cântecul, doar
În echipe
prima strofă;
- Cum am cântat acest cântec, tare sau incet ? Vesel sau
trist ? Repede sau lent ? De ce l-am cântat mai repede ?
*se citesc ritmat, versurile celei de-a doua strofe;
*se mai ascultă o dată cântecul inregistrat pe CD, a doua
strofă;
*se cere elevilor să cânte ( să reproducă) cântecul, cele
doua strofe;
c) Reproducerea colectivă a cântecului
*se reproduce cântecul in intregime;
c) Fixarea cântecului
*se interpreteaza cântecul , cerându-se elevilor să
acompanieze cu jucăriile muzicale;
*Joc: „De-a instrumentul”
Elevii se impart in 2 grupe. Prima grupă cântă la vioară ,
iar cealaltă la trompetă. Vor interpreta cântecul, mimând
cum se cântă la aceste instrumente.

Jocul

- se interpreteaza cantecul cu acompaniament , cerandu- Explicatia jucarii


se elevilor sa bată cu degetele in bancă pe ritmul muzicale
7.OBŢINEREA frontala
melodiei, iar la cuvântul „ tim, tim..../ ta-ta ..... „se bate
PERFORMANŢEI
in tobite ( 2 copii au tobite) ; dupa ultimul „ tim / ta ” un pe grupe
copil bate o data in tamburină.
*munca independenta: se cere elevilor să identifice
instrumentele care se regăsesc in cântec si să le
coloreze; individual
*se interpreteaza cântecul pe 2 grupe : fete si băieti: Fişe cu
Exerciţiul
instrumentele
* fetele cânta cântecul cu acompaniametul tamburinei , muzicale
se opresc la cuvintele „ tim.tim/ ta,ta .... „pe care le
cânta doar băietii ,bătând din tobiţe , dupa ultimul
„ bum” un copil bate o dată in trianglu.
*se mai interpreteaza o dată cântecul cu acompaniament
de tobă si tamburină la fel ca mai inainte, dar pe mişcare
, elevii păşind in marș prin clasă , câte unu în rând.

8.ASIGURAREA Se poartă discuţii cu privire la ceea ce au invăţat pe maracase,


RETENŢIEI ŞI A parcursul activităţii. Ce v-a plăcut cel mai mult? beţe, clopoţei
Conversaţia
TRANSFERULUI şi tamburine
Joc muzical ,,Micii instrumentisti”
Exerciţiul Pe grupe
Elevii împărţiţi in grupe de câte trei, bat ritmul la
maracase, beţe, clopoţei şi tamburine,pe o lucrare
muzicală a lui Mozzart.

S-ar putea să vă placă și