Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA:
CLASA: a III-a
ŞCOALA: GIMNAZIALĂ NR 129
PROF. INV. PRIMAR:
ARIA CURRICULARĂ: ARTE
DISCIPLINA: Muzică si miscare
UNITATEA TEMATICA: ATELIERUL DE SUNETE
SUBIECTUL: Jucării muzicale si instrumente muzicale. Orchestra muzicală
TIPUL LECTIEI: mixtă

SCOPUL LECTIEI : Invăţarea unui cântec dupa auz


Interpretarea unui cântec cu acompaniament, în vederea perfectionării deprinderilor de
interpretare

COMPETENTE SPECIFICE:
2.1. Cântarea individuală, în mici grupuri, în colectiv, cu asocierea unor elemente de mişcare şi a a
companiamentului instrumental
3.1. Manifestarea unor reacţii, emoţii, sentimente sugerate de fragmente muzicale
3.2. Exprimarea prin mişcări corporale a unor lucrări/fragmente muzicale

LLR: 2.1. Descrierea unui obiect/unei fiinţe din universul apropiat pe baza unui plan simplu ( descrierea
instrumentului muzical preferat)

OBIECTIVE OPERATIONALE :

O1 : Să reproducă după auz cântecul „ Muzicanții „ (p. 25).


O2 : Să acompanieze cu ajutorul. jucăriilor muzicale
O3 : Să denumească diferite instrumente muzicale.
O4 : Să recunoască diferite sunete de instrumente muzicale.
O5: Să execute pe muzică, miscări sugerate de textul cântecului, păsind în marş
O6 : Să manifeste interes pentru lecţie

STRATEGII DIDACTICE

Resurse procedurale: Conversatia,demonstratia, problematizarea, invatarea prin descoperire,


munca independenta, jocul
Forme de urganizare: frontal, individual,in grup

Resurse materiale: Manual , maculatoare, tabla, imagini, jucarii muzicale, instrumente muzicale
confectionate de elevi , laptop,CD,

Resurse temporale: 45 min.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
* Programa scolara pentru clasa a-III-a / 2015
*Manual Muzica si Miscare, clasa a –III-a, Editura Intuitext, autori; Mirela Rizea Marinescu, Mihaela Predoiu,
Ana Motora -.Ionescu
* Caiet de muzica EMI 3, Editura Magister / 2011, autor: Anca Ilea
DESFASURAREA LECTIEI
OB Resurse Resurse Res Forme
ETAPELE LECTIEI Op ACTIVITATEA PROPUNATOAREI ACTIVITATEA Procedura materiale urse de org. a
ELEVILOR le temp activitati EVALUARE

* stabileşte ordinea şi disciplina în sala manual


1.MOMENT de clasă * se pregatesc pentru caiete 2’ act obs. sist.
ORGANIZATORIC inceperea acvitatii jucarii front.
* pregăteste materialele necesare muzicale
pentru desfăşurarea activitatii
*pregateste elevii, prin executia unor * executa exercitiile de
2. PREGATIREA exercitii de respiratie: respiratie: obs. sist.
AFECTIVA -mirosul florilor: „ Ce frumos miroase 8’
SI VOCALA floarea !” -mirosul florilor Jocul manual
Inspiraţie – 2 timpi didactic,
Unu, doi, Trei, patru, Cinci, şase, conversaţia,
Şapte, opt (numai pe expiraţie) explicaţia Apreci
„Astăzi la plimbare exerciţiul act. eri verbale
Mirosim o floare! frontala
Inspiraţie (2 timpi), expiraţie (2 timpi) -suflarea lumânărilor
Floarea cea aleasă de pe un tort act
S-o aduci acasă! individ.
Inspiraţie (2 timpi), expiraţie (2 timpi)
- suflarea lumânărilor de pe un tort
-umflatul baloanelor xilofon
Vocalize:
Cânt cu “la-la-la” două fragmente. Interpreteaza
Primul fragment este ca o întrebare şi fragmentele reproduse
sună aşa: (vocalize)

La la la
Acum vor cânta şi elevii.
Al doilea fragment vine ca un răspuns la
primul fragment şi sună aşa:

La la la
*verifica cunostintele elevilor punând *raspund la intrebari conversaţia, 10’ act. verif. orala
3.REACTUALI- cateva intrebari : frontala
ZAREA -Despre ce am invătat ora trecută ? - Despre percutia
CUNOSTINTE -Ce inseamnă percutie? corporala si
LOR (producere de sunete prin lovire) instrumentala act
-Ce cântec am invătat ? individ
-Să-l cântăm împreună (dau tonul şi cântecul : “Bate tobal
semnalul ce începere). “p. 24
-Cum se execută percutia corporală? -1-2 elevi execută
Dar cea instrumentală ? Cine vrea să
exemplifice ?
O3 * Joc: „ Recunoaste instrumentul„ * asculta si recunosc Jocul Laptop 5’ act.
4.PREZENTAREA O4 * pune spre audiere mici melodii cantate pe rannd, fiecare didactic CD frontala obs. sist.
MATERIALULUI de instrumente muzicale, pe care elevii instrument conversaţia, apreciere
STIMUL va trebui sa le recunoasca pe rand, pe verbala
fiecare. *recunosc act
*se pune un ritm de toba, elevii fiind instrumentul: toba individ
atentionati nu numai sa recunoasca *imita isunetul
instrumentul, ci si sa-l imite. instrumentului
-Unde au fost descoperite tobele pentru *răspund la intrebări
prima data ?
Pentru ce erau folosite ?
*se pune o alta melodie , elevii avand
sarcina sa recunoasca cat mai repede
instrumentele auzite (vioara, trompeta
toba, s.a )
*- Astazi vom invăta un cântec in care Laptop 2’ act. obs. sist
5.ANUNTAREA este vorba despre imai multe conversaţia, CD frontala
TTITLULUI instrumente .Este vorba de o orchestra. *ascultă ce li se explicatia manual
SI PRECIZAREA Stiti ce este o orchestră? …… comunică problematiza
OBIECTIVELOR Orchesta este un grup mare de *incearcă sa raspundă re
muzicieni care canta impreuna o opera la intrebare
muzicala, la diferite instrumente. Ea
este condusa de un dirijor.
Cantecul despre care v-am spus se
numeste „Muzicantii”. Dupa ce il vom
asculta impreuna , voi va trebui :
-să interpreteati corect cântecul ,
conform indicatiilor pe care vi le voi da
pe parcursul lectiei
-să acompaniati cântecul cu jucării sau
instrumente muzicale
-să executati pe muzică, miscări
sugerate de textul cântecului .
Acum putem deschide manualele la
p.25 si le lasam deschise aici, in timp ce
vom asculta cantecul de pe CD.
a) a)Interpretarea –model a cantecului conversaţia, Laptop 13’ act.
O1 *se asculta cantecul inregistrat pe CD ( *asculta cantecul explicatia CD frontala obs. sist.
6. DIRIJAREA O2 1-2 ori ) inregistrat jocul manual act in proba
INVĂTĂRII O6 b) Invatarea cantecului manual grup practica
*se citesc ritmat, versurile primei strofe *citesc versurile primei caiete
*se mai asculta o data cantecul strofe cu voce tare , in jucarii
inregistrat pe CD, doar prima strofa cor muzicale
*se cere elevilor sa cante ( sa *asculta inregistrarea
reproduca) cantecul, doar prima si reproduc prima
strofa strofa
-Cum am cântat acest cântec, tare sau -tare; vesel ; repede
incet ? Vesel sau trist ? Repede sau -pentru ca este un
lent ? De ce l-am cântat mai repede ? cantec vesel
*se citesc ritmat, versurile celei de-a *asculta explicatiile
doua strofe date de invatator
*se mai ascultă o dată cântecul
inregistrat pe CD, a doua strofă
*se cere elevilor sa cânte ( să *citesc versurile celei
reproduca) cântecul, cele doua strofe de-a doua strofe cu
c) Reproducerea colectiva a cântecului voce tare , in cor
*se reproduce cantecul in intregime *asculta inregistrarea
c) Fixarea cântecului si reproduc
*se interpreteaza cantecul , cerandu-se cele doua strofe
elevilor sa acompanieze cu jucariile
muzicale *citesc ritmat, versurile
*Joc;” De-a instrumentul” celei de-a treia strofe
Elevii se impart in 2 grupe .Prima grupă *asculta in intregime
cântă la xioară , iar cealaltă la inregistrarea
trompetă.Vor interpreta cântecul, *canta cantecul in
mimând cum se cânta la aceste intregime
instrumente.
O5 *se interpreteaza cantecul cu *canta Explicatia manual 4’ act. obs. sist.
7. OBTINEREA O6 acompaniament , cerandu-se elevilor sa cantecul,batand cu munca ind. caiete frontala
PERFORMANTEI bată cu degetele in bancă pe ritmul degetele in banca pe jucarii act in proba
melodiei, iar la cuvântul „ tim, tim..../ ritmul melodiei , muzicale grup practica
ta.ta ..... „se bate in tobite ( 2 copii au *canta conform act. ind.
tobite) ; dupa ultimul „ tim / ta ” un copil indicatiilor
bate o data in tamburina
*munca independenta: se cere elevilor evaluare
sa deseneze instrumentele care se *deseneaza reciproca:
regasesc in cântec si să le coloreze instrumentul din f- b; b-f;
(primi 2 elevi care vor termina vor cantec
descrie pe rând , instrumentele
desenate). * cântă cântecul pe 2
*se interpreteaza cântecul pe 2 grupe : grupe : fete si băieti:
fete si bâieti: fetele cântă cântecul
* fetele canta cantecul cu cu acompaniametul
acompaniametul tamburinei , se opresc tamburinei, baietii
la cuvintele „ tim.tim/ ta,ta .... „pe care doar la bum,bum,bum” apreciere
le canta doar baietii ,batand din tobite , bat din tobite, iar un verbala
dupa ultimul „ bum” un copil bate o data băiat bate o data in
in trianglu . trianglu dupa ultimul „
*se mai interpreteaza o data cântecul bum „.
cu acompaniament de toba si tamburină
la fel ca mai inante, dar pe miscare , *mai cântă o dată
elevii păsind in marș prin clasă , câte 2 cântecul cu
in rând acompaniament de
tobă si tamburină la fel
ca mai inante, dar pe
miscare , elevii păsesc
in mars prin clasă ,
câte 2 in rând
8.EVALUAREA *Se fac aprecieri individuale, dar şi *ascultă aprecierile 1’ act. apreciere
ACTIVITATII colective, privind participarea la făcute frontala verbala
desfăşurarea activităţii.

S-ar putea să vă placă și