Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA:
CLASA: a III-a
ARIA CURRICULARĂ: ARTE
DISCIPLINA: Muzică si miscare
SUBIECTUL: Instrumente muzicale. Orchestra muzicală
TIPUL LECTIEI: mixtă

COMPETENTE SPECIFICE:
2.1. Cântarea individuală, în mici grupuri, în colectiv, cu asocierea unor elemente de mişcare şi a
acompaniamentului instrumental
3.1. Manifestarea unor reacţii, emoţii, sentimente sugerate de fragmente muzicale
3.2. Exprimarea prin mişcări corporale a unor lucrări/fragmente muzicale

OBIECTIVE OPERATIONALE :

O1 : Să execute corect exerciţii pentru încălzirea şi omogenizarea vocii;


O2 : Să recunoască diferite sunete de instrumente muzicale;
O3 : Să denumească diferite instrumente muzicale;
O4 : Să reproducă, după auz cântecul „Instrumentele muzicale’’;
O5: Să execute pe muzică, miscări sugerate de textul cântecului;
O6 : Să interpreteze individual sau în cor cântece pentru copii.

STRATEGII DIDACTICE:
Resurse procedurale: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, problematizarea.
Forme de urganizare: frontal, individual, in grup.
Resurse materiale: imagini cu instrumente muzicale, laptop, CD.
Resurse temporale: 50 min.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
* Programa scolara pentru clasa a-III-a / 2015
*Manual Muzica si Miscare, clasa a –III-a, Editura Intuitext, autori; Mirela Rizea Marinescu, Mihaela Predoiu,
Ana Motora -.Ionescu
DESFASURAREA LECTIEI
O Resurse Resurse Res Forme de
ETAPELE B ACTIVITATEA PROPUNA- ACTIVITATEA Procedurale materiale urse org. a EVALUARE
activitatii
LECTIEI Op TOAREI ELEVILOR tem
p
1.MOMENT * stabileşte ordinea şi disciplina în sala imagini
ORGANIZATORIC de clasă; * se pregatesc pentru cu 2’ observarea
inceperea acvitatii; jucarii activitate sistematica
* pregăteste materialele necesare muzicale frontala
pentru desfăşurarea activitatii;
2. PREGATIREA *pregateste elevii, prin executia unor * executa exercitiile
AFECTIVA exercitii de respiratie: de respiratie: observarea
SI VOCALA -mirosul florilor: „ Ce frumos 10’ sistematica
miroase floarea !” -mirosul florilor Conversaţia activitate
Inspiraţie – 2 timpi frontala
Unu, doi, Trei, patru, Cinci, şase,
Şapte, opt (numai pe expiraţie)
„Astăzi la plimbare Explicaţia aprecieri
Mirosim o floare! verbale
Inspiraţie (2 timpi), expiraţie (2 timpi) -suflarea lumânărilor
activitate
Floarea cea aleasă de pe un tort individuala
S-o aduci acasă! Exerciţiul
Inspiraţie (2 timpi), expiraţie (2 timpi)
- suflarea lumânărilor de pe un tort
-umflatul baloanelor
Vocalize: Demonstratia
Cânt cu ,,la-la-la” două fragmente. Interpreteaza activitate
Primul fragment este ca o întrebare şi fragmentele reproduse frontala observarea
sună aşa: (vocalize) sistematica

activitate
La la la individuala
Acum vor cânta şi elevii.
aprecieri
Al doilea fragment vine ca un răspuns la
verbale
primul fragment şi sună aşa:

La la la
3.REACTUALIZA- *verifica cunostintele elevilor punând *raspund la intrebari Conversaţia 10’ activitate observarea
REA cateva intrebari : Explicaţia frontala sistematica
CUNOSTINTELOR
-Despre ce ati invătat ora trecută ? -1-2 elevi vor canta Exerciţiul
-Ce cântec ati invătat ? Demonstratia
activitate
-Să-l cântăm împreună! (dau tonul şi individuala
aprecieri
semnalul de începere). verbale
4.PREZENTAREA O3 * Joc: „ Recunoaste instrumentul„ * asculta si recunosc 5’
MATERIALULUI O4 * pune spre vizionare un filmulet cu pe rand, fiecare
STIMUL instrumente muzicale, pe care elevii va instrument; Conversaţia observarea
trebui sa le recunoasca pe rand, pe activitate sistematica
fiecare (pian, vioara, chitara, harpa, *recunosc Explicaţia frontala
flaut, clarinet, saxofon, trompeta, instrumentul; Laptop
trombon, xilofon, acordeon, cimpoi, *imita sunetul Exerciţiul CD
activitate
baterie); instrumentului; individuala
*elevii vor mima cum vor canta le Demonstratia aprecieri
instrumentele muzicale descoperite; *răspund la intrebări verbale
5.ANUNTAREA *- Astazi vom invăta un cântec, in care 2’
TTITLULUI este vorba despre mai multe instru-
SI PRECIZAREA
OBIECTIVELOR
mente. Este vorba de o orchestra. observarea
Stiti ce este o orchestră? …… Conversaţia Laptop sistematica
Orchesta este un grup mare de muzi- *ascultă ce li se CD activitate
cieni, care canta impreuna o opera muzi- comunică; frontala
cala, la diferite instrumente. Ea este con- Explicaţia
dusa de un dirijor.
Cantecul despre care v-am spus se
numeste „Instrumentele muzicale”. Exerciţiul
Dupa ce il vom asculta impreuna , voi *ascultă ce li se
va trebui : comunică; Laptop observarea
-să interpretati corect cântecul , conform Demonstratia CD sistematica
indicatiilor pe care vi le voi da pe
parcursul lectiei; activitate
-să acompaniati cântecul cu instrumente frontala
muzicale (vor mima aceste instrumente
muzicale);
-să executati pe muzică, miscări
sugerate de textul cântecului .
6. DIRIJAREA a) a)Interpretarea –model a cantecului *asculta cantecul 15’
INVĂTĂRII O1 *se asculta cantecul ( 1-2 ori ); inregistrat;
O2 b) Invatarea cantecului *citesc versurile observarea
O6 *se citesc ritmat, versurile primei strofe; primei strofe cu voce Conversaţia sistematica
*se mai asculta o data cantecul, doar tare , in cor; activitate
prima strofa; *asculta inregistrarea Laptop frontala
*se cere elevilor sa cante ( sa si reproduc prima CD
reproduca) cantecul, doar prima strofa;
strofa; -tare; vesel ; repede
-Cum am cântat acest cântec, tare sau -pentru ca este un Explicaţia
incet? Vesel sau trist? Repede sau lent? cantec vesel; aprecieri
De ce l-am cântat mai repede? *asculta explicatiile verbale
*se citesc ritmat, versurile celei de-a date;
doua strofe; *citesc versurile celei
*se mai ascultă o dată cântecul, a doua de-a doua strofe cu Laptop activitate
strofă; voce tare , in cor; Exerciţiul CD in grup
*se va proceda la fel cu toate strofele; *asculta inregistrarea observarea
*se cere elevilor sa cânte ( să si reproduc sistematica
reproduca) cântecul, cele doua strofe; cele doua strofe;
c) Reproducerea colectiva a cântecului *citesc ritmat,
*se reproduce cantecul in intregime; versurile celei de-a
c) Fixarea cântecului treia strofe; Demonstratia aprecieri
*se interpreteaza cantecul , cerandu-se *asculta in intregime verbale
elevilor sa acompanieze cu instrumente inregistrarea; Laptop
muzicale, mimand acest lucru; *canta cantecul in CD
intregime;
7. OBTINEREA O5 *se interpreteaza cantecul cu *canta cantecul,batand Explicatia 4’ aprecieri
PERFORMANTEI O6 acompaniament; cu degetele in banca activitate verbale
*munca independenta: se cere elevilor pe ritmul melodiei; fise de frontala
sa coloreze instrumentele care se *canta conform Conversaţia lucru
regasesc in cântec (primii 2 elevi care indicatiilor; observarea
vor termina vor descrie pe rând , *coloreaza creioane sistematica
instrumentele colorate); instrumentul din Exerciţiul colorate
*se interpreteaza cântecul pe 2 grupe : cantec; activitate
individula
fete si baieti; * cântă cântecul pe 2 evaluare
grupe : fete si băieti; reciproca
8.EVALUAREA AC- *Se fac aprecieri individuale, dar şi *ascultă aprecierile 1’ act. aprecieri
TIVITATII colective, privind participarea la făcute Conversaţia recompense frontala verbale
desfăşurarea activităţii.

S-ar putea să vă placă și