Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de lectie

Școala Gimn.Scortoasa
Clasa:aVI-a
Unitatea de învățare:Elemente de timbralitate
Profesor: Năstăsache Ana Maria
Detalieri de conținut:Timbrul instrumental
Tipul lecției:predare-învățare
Disciplina la care se susține lecția:Educație Muzicală
Aria curriculara:Arte
Durata orei:5o min
Data : 19.05.2021

COMPETENȚE GENERALE:

1. Exprimarea unor idei,sentimente,atitudini prin intermediul unor lucrari muzicale;


2. Operarea cu elemente de scris-citit musical
3. Aprecierea lucrarilor muzicale,inclusiv a continutului lor afectiv,atitudinal și ideatic.

COMPETENȚE SPECIFICE:
1.1 interpretarea vocală,individuală sau în grup,a unor cântece la unison sau în aranjamente armonico-polifonice
simple,respectând indicațiile de interpretare și gestică dirijorală;
2.1 utilizarea notatiei inaltimilor sunetelor in lecturarea si scrierea unor fragmente de piese in Do major si la minor.
participarea afectivă în cântat;
2.3 operarea cu notiuni de dinamica si timbru muzical.
COMPETENȚE INTEGRATE:
-să cunoască elemente de limbaj muzical;
-să recunoască și să diferențieze elementele de limbaj muzical;
-să aibă o poziție corectă în timpul cântării;
-să interpreteze cu sensibilitate și expresivitate piesele muzicale abordate;
-să acompanieze ritmic cântecele interpretate.

Activitați de învățare:
-exersarea intonației;
-scrierea muzicală;
-citirea ritmică;
-interpretarea afectivă;
- exercițiul;
-cântarea.
-audiția.
Metode și procedee:
-ale profesorului-demonstrația ,dialogul,explicația,observația,exercițiul,cantarea.
-ale elevilor-dialogul,observarea,exercițiul,învățarea prin descoperire,cântarea.
Forme de organizare:activitate frontală,pe grupe și individuală
Resurse ,material didactic: laptop,boxe,fișe de lucru,creta,tabla,instrument(orga).
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Nr .crt Evenimentele/ Activitatea profesorului Activitatea elevului Resurse Evaluare


Etapele
1. Moment -salutul, -se pregatesc pt.ora de
organizatoric -verificarea cunostintelor din muzica.
lectia anterioara
-se face prezenta si notarea -exerciţiul propus; - feed-back;
absentilor

Captarea atenţiei - pregătirea pentru ora de - analizează exerciţiul ; -orga;


muzică (poziţia corectă a - observă;
corpului, exercitii de incalzire - urmăreşte indicaţiile
a vocii} profesorului;
-propune audierea a doua - realizează conştient
lucrari exerciţiile propuse de
1.vocala  profesor;

2.instrumentala -aria Reginei Noptii


din opera Flautul
Fermecat de Mozart
-Menuet de
L.Boccherini

2. Reactualizarea - coordonează activitatea de -raspund la intrebari. -proba orala ; -aprecierea


cunoştinţelor rememorare practică a activitatii
elementelor învăţate;
-profesorul adreseaza
intrebari despre timbru:
1. Ce este timbrul?
2. Cum se numeste vocea
femeii care canta
sunete inalte?dar cea a
barbatului?
3. Cum se numeste
ansamblul de voci ?

3. Predare- învăţare -propune vizionarea unui -vizioneaza fragmentul -proba orala, -feed-back
fragment instrumental din muzical ; -observare
Bolero de Maurice Ravel,le sistematica ;
cere elevilor sa retina cat mai
multe instrumente ;
-noteaza la tabla titlul lectiei :
Timbrul instrumental
-clasifica instrumentele pe
familii de instrumente

1.De suflat din


 Lemn
 Alama
2.Cu coarde si arcus
 Ciupite
 Lovite
3.Instrumente de percutie :
tobe,tamburina,trianglu
Castaniete,etc.

4. Fixarea -se va face prin metoda -elevii vor iesi pe rand -tabla ,caiet - probă
cunoştinţelor ciorchinelui la tabla si vor completa orală;
ciorchinele ; - observare
sistematică;

-vor repeta cantecele de -proba


primavara -asculta -cantecul practica;
-citesc versurile Primavara,primavar
-canta cu versuri a
5. Transferul de -se va face prin metoda R.A.I; - elevii raspund - mingea; - aprecierea
cunoştinţe ,arunca si intreaba; activității

PLANUL TABLEI

TIMBRUL INSTRUMENTAL

1.Familia instrumentelor de suflat

a)din lemn:flaut,oboi,clarinet,fagot
b)din alama:trompeta,trombon,tuba,eufoniu

2.Familia instrumentelor cu coarde

a)si arcus:vioara,viola,violoncel,contrabas
b)ciupite:harpa,chitara
c)lovite:pian,tambal

3.Familia instrumentelor de percutie:toba,triangle,timpan,tam-tam,tamburina.

S-ar putea să vă placă și