Sunteți pe pagina 1din 8

Palatul Copiilor i Elevilor Adrian Bran

Cercul de canto

PROIECT DE LECIE
Alteraiile muzicale

Profesor:Silinescu Deniza Maria


Cercul de muzic uoar
Palatul Copiilor i Elevilor
Adrian Bran Slatina

coala: Palatul Copiilor i Elevilor


Adrian Bran Slatina;
Grupa: nceptori;
Unitatea de nvare: Melodia;
Detaliere de coninut (subiectul) : Semnele de alteraie: diezul i becarul
Tip de lecie : Mixt
Varianta : recapitularea noiunilor de ton i semiton, gama Do major, transmiterea de noi cunotine cu accent pe demersul
de argumentare inductiv prin descoperire Semnele de alteraie: diezul i becarul
Premise: Elevii au deprinderi de intonare a gamei Do major, vocal i instrumental (pian), a tonurilor i semitonurilor din
structura gamei Do major.
Obiective de referin: 1.1; 1.2; 3.1;
1.1 s intoneze vocal fragmente i cntece cu organizri tonale i modale;
1.2 s intoneze vocal fragmente i cntece cu organizri tonale i modale, acompaniindu-se ritmic prin bti din palme pe
ritmul dat de profesor;
Palatul Copiilor i Elevilor Adrian Bran
Cercul de canto
3.1 s recunoasc noile elemente de limbaj muzical i s le utilizeze n practica interpretativ-vocal;
Obiective operaionale:
O.1. s intoneze i s interpreteze cntecul Fata de Pstor, T. Teodorescu, Manual Educaie Muzical, clasa a VI-a,
Editura Teora, Bucureti, pag.22;
P.1. Elevii vor intona individual i n grupe de cte patru copii, Fata de Pstor, T. Teodorescu, indicnd prin gestic
locul diezului i al becarului (prob practic).;
O.2. S execute vocal, motivul melodic ce cuprinde diezul i becarul motivnd rolul acestor semne de alteraie;
P.2. prob individual pentru atingerea obiectivului 2. (prob practic i prob oral);
O.3. S aib capacitatea de a intona cu ison corespunztor un fragment din cntec;
P.3. Prob n grup format din 2 4 elevi pentru atingerea obiectivului 3; (prob practic);
O.4. S acompanieze cu un ritm susinut, la alegerea lor un fragment din cntec;
P.4. A) elevul se autoacompaniaz, prob practic;
B) prob n grup de 2 4 elevi, prob practic;

Resurse:
Manual de Educaie Muzical, clasa VI-a, Editura Teora, Bucureti, p.22;
Plan cu matricea melodic pentru diez i becar;
Orga electronic pentru executarea matricei melodice;
Recuzit pentru scenariu.

Metode:
Dialogul, explicaia, demonstraia, exerciiul vocal i instrumental;
Jocul didactic, Metoda euristic;
Palatul Copiilor i Elevilor Adrian Bran
Cercul de canto

DESCRIPTRORI DE PERFORMAN

Obiective de referin:
1.1. s interpreteze vocal, fluent i expresiv, la unison i n diferite aranjamente armonice, cntece
aparinnd diferitelor genuri de muzic;
1.2. s mbogeasc cntarea vocal cu intervenii instrumentale;

NOTA 5 NOTA 7 NOTA 10


-s intoneze n grup sau individual, cu -s interpreteze n grupuri mici sau -s interpreteze individual cu acuratee, n
ajutorul susinut al profesorului, cntecul, individual, cu un minim ajutor din partea tempo i nuana adecvat cntecul propus;
matricea melodic a subiectului propus; profesorului, cntecul i matricea melodic -s acompanieze ritmic liber, respectnd
-s realizeze un acompaniament ritmic a subiectului propus; specificul cntecului, n tempo i nuane
simplu, n durate egale, la cntecul nvat; -s realizeze un acompaniament ritmic indicate;
simplu prin ncercri repetate, folosind
formule de acompaniament nvate;

Obiective de referin:
3.1. s descifreze cntece scrise n tonaliti majore i minore cu o alteraie la cheie;

NOTA 5 NOTA 7 NOTA 10


-s recunoasc, cu ajutorul susinut al -s recunoasc, cu un minim de ajutor din -s descifreze cu uurin, fr ajutorul
profesorului, elementele de limbaj muzical partea profesorului, elementele de limbaj profesorului, un fragment propus, ntr-o
n cntecul nvat; muzical nsuite i s le aplice n cntecul tonalitate major/minor, s coreleze
nvat; execuia cu elementele metro-ritmice;
Palatul Copiilor i Elevilor Adrian Bran
Cercul de canto
Palatul Copiilor i Elevilor Adrian Bran
Cercul de canto
SCENARIU DIDACTIC

Secvenele Activitile profesorului Activitatea elevului Resurse Evaluare Buget de


activitii timp
I.Moment - pregtirea clasei n conformitate cu 10 min.
organzatoric activitatea propus;
- organizarea clasei i executarea
repertoriului de cntece;
II.Verificarea Profesorul propune intonarea unui -cntece n gama Do major din -prob practic/oral; 20 min.
cntecelor grup de cntece care alctuiesc repertoriul vocal instrumental al
repertoriul vocal instrumental al clasei;
vocale i cursanilor;
instrumentale
III.PREDARE Profesorul, cu ajutorul elevilor ajung la concluzia c, un cntec n scara gamei Momentele
1. Do major are apte sunete, ter mare, i semitonurile situate pe treptele III III IV
IV; VII VII; (mi-fa; si-do;)
Ancore 50
aperceptive Minute;
2. -intuiie auditiv; Elevii repet exemplul Exerciiul vocal; -prob vizual;
Moment -profesorul intoneaz de dou ori Orga electronica; -prob vocal individual
matricea melodic pentru diez i Partitura muzical; prin sondaj;
intuitiv becar; Plana cu matricea melodic; -prob practic
instrumental;
3. -profesorul solicit ca elevii, dup -elevii trebuie s sesizeze c sunetul -dialog;
Dirijarea mai multe intonri vocale s sesizeze fa este modificat (la org poziia -execuie vocal/instrumental;
diferena; degetului pe clapa neagr); -Fata de Pstor, T. Teodorescu,
nvrii -intuiie vizual; -elevii repet vocal i instrumental; Manual Educaie Muzical, clasa a
Profesorul ntreab ce modificri Elevii rspund cu ajutorul VI-a, Editura Teora, Bucureti,
grafice a suferit nota fa. profesorului (sunetul a urcat cu un pag.22;
semiton spre sol, la primul semn
(diezul), i, a revenit la nlimea
iniial la al doilea semn, becarul.
4.Concluzia -profesorul numete primul semn -elevii scriu n caiete titlul leciei i Prob practic cu
dirijrii diez i pe al doilea becar, notnd fac exerciii de scriere grafic a aprecieri prin
titlul leciei pe tabl: diezului i becarului; calificative;
nvrii
Palatul Copiilor i Elevilor Adrian Bran
Cercul de canto
Titlul leciei
IV. -se solicit execuia vocal a celor 3 Elevii mprii pe grupe de lucru vor Fata de Pstor, T. Teodorescu, Prob pentru activitate
Aplicarea msuri n care apar cele dou semne executa urmtoarele activiti: Manual Educaie Muzical, clasa a interactitiv, apreciat cu
de alteraie; -grupa I va executa msurile 1-4 VI-a, Editura Teora, Bucureti, calificative;
practic -interpretare cu sprijin auditiv, din portativul II; pag.22;
a subiectului vizual, kinestezic; -grupa II va scrie n caiete cu note
leciei -profesorul va intona expresiv msurile 2,3,4;
(consolidarea) cntecul Fata de Pstor, ncercnd -grupa III va citi ritmic pronunnd
s redea prin gestic nelesul prima dat fa diez i fa becar, apoi
textului; fr denumirea alteraiilor;
-profesorul repet pe secvene -elevii ascult;
cntecul; -elevii interpreteaz pe roluri, mereu -scenariu cu joc de rol;
-profesorul solicit elevilor s schimbate, cntecul cu cele trei
gseasc singuri o modalitate de strofe, indicnd partea ce cuprinde
acompaniament ritmic al cntecului; diezul i becarul;
-profesorul solicit elevilor s -elevii trebuie s gseasc soluia fr
gseasc fragmentele care se ajutorul profesorului i locul acesteia
potrivesc cu acompaniament de ison n cntec; -jocul didactic;
folosind notele DO i SOL; -elevii gsesc soluia prin ncercare;
V. n ncheiere, profesorul mpreun cu -rolul elevilor; -prob oral individual; 20.
ncheiere elevii, reiau scenariul, repartizndu-l -rolul fetei de pstor; -prob practic; minute
pe grupe de activitate. -cucul; -observarea sistematic a
Evaluare -2 elevii n tehnica responsorial; elevilor;
-un grup de elevi cnt isonul la o
anumit strof;
-o alt grup acompaniaz ritmic o
alt strof;
Palatul Copiilor i Elevilor Adrian Bran
Cercul de canto
MATRICE DE EVALUARE

OBIECTIVE OBIECTIVE INSTRUMENTE DE EVALUARE


DE OPERAIONALE PROB PROB OBSERVARE
REFERIN ORAL PRACTIC SCHEMATIC
O.R. 1.1. O.O. 1 X X
O.O. 3 X
O.R. 1.2. O.O. 2 X X
O.O. 4 X
O.R. 3.1. O.O. 1 X X
O.O. 3 X
Palatul Copiilor i Elevilor Adrian Bran
Cercul de canto

ntocmit:
Profesor, Maria Silinescu
Cercul de canto
Palatul Copiilor i Elevilor Adrian Bran

S-ar putea să vă placă și