Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Şcoala : cu clasele I – VIII ,,


Clasa : a V-a
Nivelul clasei - bun
Data : 26 martie (ora : 13.00-14.00)
Disciplina : Educaţie muzicală
Profesor :
Subiectul lecţiei : Măsura de două pătrimi
Capitolul : Combinaţii ritmice
TIPUL : predare si verificare

OBIECTIVE SPECIALE, INFORMATIVE, FORMATIVE :


- a recunoaste si a învăţa cantecele noi precum si problemele teoretice.
- de a verifica lectia anterioara.

PREMISE (pentru realizarea obiectivelor propuse avem ca suport):

Cunoştinţe teoretice: Deprinderi practice


- notele muzicale învăţate - cântare corecta în grup
- valori de note studiate - cântarea individuală
- măsuri muzicale studiate - cântarea pe note şi cuvinte
-sa aiba o poziţie corectă în cântat
-sa asculte în linişte audiţia muz.
-sa comenteze pe baza analizei muz.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

a). Obiectivul operaţional practic Probe corespunzătoare :


- exerciţii de reproducere, - enumerare si explicatie
comparare şi recunoaştere - cântare pe note şi pe cuvinte
a duratei sunetelor muzicale; - să identifice duratele şi pauzele
- exerciţii de reprezentare grafică corespunzătoare
a duratelor sunetelor şi pauzelor muzicale; - să tacteza măsura corect
- exerciţii de marcare a timpilor
unei măsuri;

b). Obiectivul operaţional teoretic Probe corespunzătoare :


- sa-şi însuşească notiunea de măsură - scrierea în caiete
- să identifice măsura într-un cântec - să analizeze o măsură

STRATEGII DIDACTICE:

1. Metode şi procedee: demonstraţia, observaţia, explicaţia, descoperirea


didactică, exerciţiul, conversaţia euristică si examinatorie, metoda lucrului cu
manualul( si alte materiale)
2. Forme de organizare: cu clasa.
3. Resurse, material didactic: manualul clasei a-V-a;autori Avram Florea şi
Vasile Ilieş,editura Niculescu ,1997,Bucuresti.,casetofon cu CD,CD-uri, laptop,
video proiector, marker, creta, tabla interactivă.
4. Îndrumar metodologic si Metodica predarii ed. muz.in gimnaziu si liceu
5. Cântecele din manualul de educaţie muzicală:
-”Dans zglobiu din,,Codicele Caianu (frag.)”- după Ion Caianu,
- orgă sau alt instrument
- auditia muzicala: piesa corală”dans zglobiu din Codicele Caianu ,, după Ion
Caianu ,Simfonia a IX-a ,,Odă bucuriei „(frag.) de Ludwig van Beethoven, Rapsodia
Nr.1 de George Enescu (frag).

SECVENŢELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA BUGE-


ACTIVITĂŢII PROFESORULUI ELEVULUI TUL
DIDACTICE DE
TIMP
I.PREGĂTIREA
CLASEI

1. Moment - creează condiţii optime - se pregăteşte pentru


organizatoric pentru desfăşurarea orei oră asigurând:
de educaţie muzicală -disciplina 2’
- organizează colectivul -pregătirea caietelor
de elevi şi a manualelor
- pregăteşte materialul
didactic
- anunţă scopul şi
obiectivele lecţiei
- pune absente
- face liniste
2. Pregătirea - Intonează exerciţii de -intonează exerciţii de
muzicală emisie, respiraţie, cultură vocală
- omogenizare pe 3’
exerciţii de cultură sunetele gamei Do
vocală Major -intoneaza cu
- intonează cu elevii profesorul,exercitii de
cantecul,,Arie din emisie,respiratie,etc.
opereta,,Liliacul’’”-
Johann Strauss

Exerciţii de cultura vocala

II.REACTUALI- -verifica lectia precedenta -se pregatesc pentru


ZAREA -pune câteva întrebări legate ascultare si verificare.
CUNOŞTINŢE- de problema teoretica
LOR ŞI anume :
DEPRINDERI- - ce reprezintă un interval - raportul de înălţime
LOR MUZICALE muzical? dintre două sunete aflate 15’
NECESARE NOII la o anumită distanţă.
ACTIVITĂŢI - de câte feluri sunt - intervalele muzicale
intervalele muzicale? sunt:mari, mici,
perfecte,melodice,
armonice.

- ce intervale mari şi mici - 2M,2m,3M,3m,


cunoaşteţi(după conţinutul 6M,6m,7M,7m
în tonuri şi semitonuri)?
- dar perfecte? - 1p,4p,5p,8p

- ce sunt intervalele - intervalele melodice


melodice? sunt intervalele intonate
pe rând,ascendent sau
descendent;
- dar cele armonice? - sunt intervalele intonate
simultan/deodată.
- se va da un scurt test,în
care elevii vor recunoaşte
diferite intervale muzicale.

- se va intona pe note, Arie - în grup şi individual.


din opereta ,,Liliacul’’de
Johann Strauss
- vor viziona un material
video – Aria Adelei din
opereta ,,Liliacul’’ de
Johann Strauss

III.PREZENTA- - se va analiza Dans zglobiu


REA dun ,,Codicele
MATERIALU-LUI Caianu’’după Ion Caianu
NOU - în ce măsură este scris ? -în masura de doi timpi
-se va scrie titlul lectiei pe
tabla : Măsura de doi
timpi
- se va defini noţiunea de 15’
măsură :
- grupare ritmică de timpi
accentuaţi şi neaccentuaţi - copiii notează în caiete
care se succed periodic la
intervale de timp egale se
numeşte măsură - copiii ascultă şi notează
- o măsură este scrisă sub
forma a două cifre aşezate
una sub alta,unde cifra de la
numărător reprezintă
numărul timpilor dintr-o
măsură, iar cifra de la
numitor durata unui timp.
- în măsura de doi
timpi,primul timp este
accentuat iar timpul doi
neaccentuat;
- valoare muzicală care are -asculta şi notează
o durată de doi timpi este
doimea;
- tactarea măsurii se
realizează astfel .......

IV.APLICAŢIE - predarea cântecului ,,Dans -asculta explicatiile si


PENTRU zglobiu din Codicele scriu in caiete titlul
MATERIALUL Caianu’’după Ion Caianu; melodiei noi
NOU - analiza cântecului se face -raspund corect la
cu elevii: întrebarile puse. 5’
- ce valori de note - optimi , pătrimi,pauze
recunoaşteţi ? de un timp
- profesorul va intona - ascultă
cântecul pe note tactând
măsura.
- va relua cântecul - elevii vor cânta pe
împreună cu clasa note,tactând măsura .
,individual şi în grup.

V. - -vor viziona un material


FIXAREA video dintr-un concert, 5’
LECTIEI interpretarea la harpă a
unor dansuri din
Transilvania-evului
mediu,din Codicele
Caianu’’.

- vor intona cântecul


,,Puişorul cafeniu’’ – Jean
Lupu (pe cuvinte);
- partea a IV-a din Simfonia
a IX-a ,,Oda bucuriei – de
Ludwig van Beethoven ( pe
cuvinte)
- vor audia Simfonia a IX
–a ,,Odă 5’
bucuriei’’(frag,partea a
IV-a);
- frag. din Rapsodia Nr.1
de George Enescu;

-pune întrebari despre lectia


noua învaţată.

S-ar putea să vă placă și