Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect didactic de scurtă durată

Disciplina de studiu : Educația muzicală


Modulul : Muzica și alte arte
Tema: Relația muzică - dans în creațiile muzicale populare și academice.
Profesor : Popovici Tatiana

DATA : 27.09.2019
CLASA : a 6-a
ARIA CURRICULARĂ : Arte
Disciplina de studiu : Educația muzicală
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE : Muzica și alte arte
TEMA LECȚIEI : Relația muzică - dans în creațiile muzicale populare și academice.
TIPUL LECȚIEI : Lectie mixta- verificare
TIMPUL REZERVAT : 45 min
UNITATEA DE COMPETENȚĂ :
1.1. Analizarea specificului genurilor muzicale academice generate de simbioza muzicii cu alte arte.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE :
O1. să-și însușească genul muzical popular
O2. să descifreze cântece noi
O3. să folosească noțiunile învățate în interpretatrea muzicală
O4. să definească și să recunoască genuri ale folclorului muziacal
O5. să intoneze corect și cu expresivitate cântece de joc
STRATEGII DIDACTICE :
Metode : metoda cubului, învățarea prin descoperire ,conversația, demonstraţia, observaţia, explicaţia, exerciţiul,
metoda lucrului cu manualul( si alte materiale), jocul didactic.
Mijloace : - cântece,audiție, materiale didactice: manualul, Video-proiectorul, caietul de muzică, table
Forme de organizare : frontal, individual, activitate în echipa
STRATEGII DE EVALUARE: frontal, pe grupe, individual
BIBLIOGRAFIE :
- manualul clasei a-VI-a;autori Regeni Rausch , Simona Ciurumelescu, coord.sef Dragos Alexandrescu editura
Didactica si pedagogica r.a. ,Bucuresti 2005. -Îndrumar Metodologic si Metodica Predării ed. Muzicii în gimnaziu și
liceu. -Vasile Vasile – Metodica educației muzicale, București, Editura Muzicală 2004.

SCENARIUL LECȚIEI
Etapele Ob. t Activitatea profesorului Activitatea elevului
lecției operaț.
3’ Organizarea clasei -se pregăteşte pentru oră asigurând:
-creează condiţii optime pentru desfăşurarea orei -disciplina -pregătirea caietelor şi a
de educaţie muzicală - organizează colectivul de manualelor
Evocarea

elevi - pregăteşte materialul didactic - anunţă intonează exerciţii de cultură vocală


scopul şi obiectivele lecţiei - pune absente - face
-intoneaza cu profesorul,exercitii de
liniște
Captarea atentiei emisie,respiratie,etc.
14’ -Intonează exerciţii de emisie, respiraţie,
-se pregatesc pentru ascultare si
O5 15’ Dirijarea învăţării în tempo de joc - măsura de 2 patrimi
Realizarea sensului

20’ - elevii vor viziona un material în care se va cânta -elevii mai inâai asculta dupa care vor
şi dansa o hora, numita “Hora de la Paltinoasa”- interpreta pe cuvinte mai intai impreuna
unde interpreta, o fetita din zona Sucevei, va fi cu profesorul dupa care in grupuri dar si
insotita si de un grup de dansatori. Copiii vor intui idividual. - este un cantec de joc. - copiii
astfel,subiectul lectiei noi. -Se va scrie titlul lectiei notează în caiete - copiii ascultă şi
noi: CANTECUL DE JOC si DANSUL POPULAR notează -asculta şi notează
Haideti sa cantam si noi o melodie numita “Trageti Copiii asculta si noteaza -elevii asculta
O6 5’ -vor viziona un alt material video ce contine -elevii vor viziona imginile ,dar nu
diferite piese corale pe ritmul unor cantece de joc. inainte de a cunoaste cateva lucruri

Reflecția
“IAC-ASA”; “SAPTE VAI SI-O VALEADANCA”- despre aceste mari personalitati ale
interpretate de corul SONGdirijor IOAN LUHIAN muzicii romanesti.
MIHALEA. “BRAUL AMESTECAT” -din repertoriul
MARIEI TANASE vor mai asculta “DRAGI MI-S
3’ Se pun întrebări referitoare la momentele audiate Elevii primesc note dar si diferite
si se face fixarea cunoștințelor învățate. Evaluarea abţibilduri pentru notarea lecţiei in
elevilor. De memorat melodia „Mărie și caiete
Extinderea

Mărioară”și de descoperit prin vizionare alte


dansuri populare românești.

S-ar putea să vă placă și