Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC
A.
ŞCOALA  : LICEUL TEHNOLOGIC CAJVANA
CLASA : A V-A
DATA  :
DISCIPLINA : EDUCAŢIE MUZICALĂ
PROFESOR   : CIUBOTARU OVIDIU-MIHAI
SUBIECTUL LECŢIEI : SEXTA SI SEPTIMA
UNITATEA DE INVATARE : INTERVALE MUZICALE
TIPUL  LECŢIEI : MIXTA

COMPETENTE SPECIFICE :
- a recunoaşte şi a învăţa cântecele noi precum şi problemele
teoretice.
- de a verifica lecţia anterioară.

PREMISE (pentru realizarea obiectivelor propuse avem ca suport):


Cunoştinţe teoretice:
- notele muzicale învăţate
- valori de note studiate
- măsuri muzicale studiate anterior
- noţiuni teoretice generale

Deprinderi practice
- cântare corectă în grup
- cântare individuală
- cântare pe note şi cuvinte
- să aibă o poziţie corectă în cântat
- să asculte în linişte audiţia muzicală
- să comenteze pe baza analizei muzicale
- să ştie să tacteze măsurile învăţate.
3

COMPETENTE OPERAŢIONALE :
a). Competente operaţionale practice :
- să cănte un interval de sexta si septima
- să cunoască caracteristicile
intervalului de sexta si septima
- să identifice intervalele de sexta si septima şi să le scrie .
Probe corespunzătoare :
- enumerare şi explicaţie
- cântare pe note şi pe cuvinte
- să identifice şi să arate caracteristicile intervalelor de sexta si
septima

b)Competente operaţionale teoretice (noţiuni) :


- să-şi însuşească noţiunea de interval ,
anume sexta si septima
- să definească noţiunile de :
interval ;

Probe corespunzătoare :
- scrierea în caiete ;
- identificarea intervalului de sexta si septima în melodii ;

«   la obiectivele practice (deprinderile), copiii trebuie să fie


capabili să cânte exemplele muzicale intonând corect melodiile
acestora şi să aibă o poziţie corectă în cântat »

- trebuie sa fie foarte atenţi la audiţia muzicală pentru a fi cât mai


receptivi.
- trebuie asigurată o linişte deplină în timpul audiţiei şi cel al
cântării model.
- să poată comenta pe baza audiţiilor muzicale.
4

- să-şi exprime părerile referitoare la lecţie punând întrebări şi


primind răspunsuri corecte.

STRATEGII DIDACTICE:
- lecţia trebuie să trezeasca interes din partea elevilor
- lecţia trebuie înţeleasă din clasă pentru a nu fi obligaţi să înveţe
acasă pe de rost.
- lecţia trebuie să aibă un scop exact pentru ca elevii să-şi
însuşească cunoştinţele din clasă (acasa elevul trebuie să repete
lecţia şi nu să încerce să o înţeleagă)
- pentru a menţine trează atenţia elevilor şi pentru a nu fi
monotonă, ora de educaţie muzicală , se va face audiţie
muzicală, bineinteles dupa ce elevii au fost introduşi în
subiectul lectiei.
- studierea problemelor muzicale se va face cu ajutorul
exemplului muzical (cântecul ales) şi a audiţiei muzicale.

Metode şi procedee:
demonstraţia, observaţia, explicaţia, descoperirea
didactică,exerciţiul, conversaţia euristică şi
examinatorie, metoda lucrului
cu manualul ( şi alte materiale)

Forme de organizare: cu clasa.


5

Evaluarea lectiei:
-dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului muzical şi
dezvoltarea auzului muzical.
-formarea deprinderii de cânt şi insusirea unui repertoriu de
cântece.
-dezvoltarea capacităţii de interpretare vocală.
-cunoaşterea unor noţiuni de cultură muzicală şi utilizarea lor în
practica vocală.

Bibliografie:
-Manualul clasei a-V-a,autori Avram Florea siVasile Ilies,
editura Niculescu 1997, Bucuresti.

-„Îndrumar metodologic”-caietul nr.1-conferenţiar universitar


doctor Gabriela Munteanu ,editura fundaţiei”Romania de
maine”, Buc. 1997

-„Metodica predării educaţiei muzicale în gimnaziu şi liceu”-


Gabriela Munteanu, editura Stigma Primex, Buc.1999
6

- Cântecele din manualul de educaţie muzicală:


„Primăvara”- muzica Ioan D. Chirescu pag.47

”Arie din opereta Liliacul”- muzica Johann Strauss pag.49

’’Duet”- muzica Domenico Cimarosa pag.50

- Resurse şi material didactic:

- orgă şi cântatul model cu vocea;

- casetofon cu CD, CD-uri, cretă, tablă;

-Audiţia muzicală:

- Simfonia a IV-a”- de P.I.Ceaikovski


7

(B) DESCRIPTORI DE PERFORMANTA:

SECVENŢELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA BUGE-


ACTIVITĂŢII PROFESORULUI ELEVULUI TUL
DIDACTICE DE
TIMP
I.PREGĂTIREA
CLASEI
1. Moment - creează condiţii optime - se pregăteşte pentru
organizatoric pentru desfăşurarea orei oră asigurând:
de educaţie muzicală : - disciplina
- organizează colectivul - pregătesc caietele şi 2’
de elevi manualele.
- pregăteşte materialul
didactic
- anunţă scopul şi
obiectivele lecţiei
- pune absenţele
- face linişte.
2. Pregătirea -intoneaza cu profesorul,
muzicală
- intonează cu elevii
cântecul din melodia deja studiată
direct pe text. 3’
manual”Primăvara”-
muzica Ioan D.
Chirescu
8

II.REACTUALI- -verific lecţia precedentă: - se pregatesc pentru


ZAREA -pun câteva întrebări legate ascultare şi verificare.
CUNOŞTINŢE- de lecţia anterioară:”Cvarta
LOR ŞI si Cvinta”
DEPRINDERI- -ce am avut de invăţat - am avut de învatat
LOR MUZICALE pentru astăzi? cvarta şi cvinta. 15’
NECESARE NOII
ACTIVITĂŢI -să îmi spună cineva ce este - este intervalul ce se
cvarta ? formeaza intre doua
sunete aflate la o distanta
de patru trepte.
9

- dar cvinta? -este intervalul ce se


formează între două
sunete aflate la o distanta
de cinci trepte..

-cum este intervalul de - intervalul de cvarta este


cvarta ? un interval perfect. 5’

-dar intervalul de cvinta? -intervalul de cvinta este


tot un inerval perfect.

-în cântecul  Primăvara  ce -intervale de secunda (in


intervalle intalnim ? prima masura), interval
de cvinta (in a cincea
masura), interval de
cvarta (in cea de-a doua
masura de la refern), etc.

-voi pune în continuare spre - copiii ascultă


audiţie muzicală Corul din
opereta ‚’’Crai nou’’ de
Ciprian Porumbescu iar
elevii trebuie să recunoască
intervalele de cvarta si
cvinta.

-indic prin sondaj câţiva - răspund imediat ce se


elevi sa răspundă : termină scurta audiţie.
-pun notele ca atare
,elevilor care au răspuns
- vin cu carnetul la
-în continuare voi face o semnat.
legatură cu noua lectie :
-copii ! am observat deci că
în orice melodie , sunetele - copiii ascultă
pot avea şi alte înălţimi (dau
câteva ex.la orgă de câteva
10

intervale de sexta si
septima) -copiii noteaza in caiete
-această distanţă care este
mai mare decât cvarta si
cvinta se va numi sexta.

III.PREZENTA- -voi scrie titlul lecţiei pe - copiii notează în caiete


REA tabla din stanga :
MATERIALULUI Intervalul de sexta si
NOU septima.
-explic din nou noţiunea de -copiii ascultă şi noteaza
interval:
- este raportul de înălţime
(sau distanţa) dintre două 10’
sunete muzicale.
- SEXTA –este intevrvalul -notează în caiete
ce se formeaza intre două definiţia.
sunete aflate lao distanţă
de sase trepte.
-ea poate fi mare (atunci
când conţine 4 tonuri şi un
semiton),mica (când
conţine 3 tonuri s-
2semitonuri).
- scriu câteva exemple pe
tablă.
- scrieţi un ex.de sexta mare -copiii notează în caiete.

-scrieti un ex. de sexta - Do - La.


mica. ?
- Mi - Do.
11

IV.APLICAŢIE -Intervalul de -Elevii noteaza in caiete


PENTRU SEPTIMA definitia.
MATERIALUL
NOU SEPTIMA este intervalul
ce se formeaza intre doua 10’
sunete aflate la o distanta
de sapte trepte.

-elevii noteaza in caiete

-Intervalul de septima
dupa cantitatea de tonuri
si semitonuri poate fi:
- Setpima mare (contine
5 tonuri si un semiton) 5’
- Septima mica (contine
4 tonuri si 2 -îşi însuşesc melodia mai
semitonuri). bine cu suportul armonic
al pianului
-cântă individual si cauta
-Profesorul le va sa desco[ere impreuna cu
exemplifica elevilor profesorul unde snt noile
Arie din opereta intervalle muzicale
‚’’Liliacul’’ – Johann invatate in lectia noua.
Strauss. Pg 49, intonand
noul cantec si - cântă corect la
indicatiile profesorului
analozandu-l totodata.

- raspund corect
-Profesoul le va
exemplifica elevilor si
‘’Duet’’- Domenico
Cimarosa, pag.50, dupa -elevii intoneaza
‘’Solfegiu’’ pag.50
care incearca sa
12

V. descopere impreuna cu
-FIXAREA elevii noile intervale
LECŢIEI muzicale in continutul
-Competenţe
cantecului.
dobândite în timpul - daca timpul mai
lecţiei permite se va solfegia
‘’Solfegiul’’ de la pag.
50, incercand totodata
sa aprofundeze cat mai
bine noile intervale
muzicale studiate.

-deci copii ce am -Intervalele de Sexta si


învăţat noi astăzi ? Septima.

-Ce este intervalul de -. SEXTA –este


intevrvalul ce se
Sexta ? formeaza intre două
sunete aflate lao distanţă
de sase trepte.

Ce este intervalul de -SEPTIMA este


Septima ? intervalul ce se formeaza
intre doua sunete aflate
la o distanta de sapte
trepte.

-La sfarsit profesorul va -copiii audiaza în linişte


audia impreuna cu elevii Lucrarea muzicala
‘’Simfonia a IV-a, de propusa de catre
profesor.
P.I.Ceaikovski
13

S-ar putea să vă placă și