Sunteți pe pagina 1din 9

CIUBOTARU OVIDIU-MIHAI

PROIECT DIDACTIC

Scoala  : Liceul Tehnologic Cajvana


Clasa : a VII-a
Nivelul clasei : foarte bun
Data  :
Disciplina : Educatie muzicala
Profesor  : Ciubotaru Ovidiu
Subiectul lectiei : Muzica Culta
Capitolul :Evolutia Operei in sec. XIX si XX.
TIPUL  : predare si verificare

COMPETENTE SPECIFICE :
- a recunoste caracteristicile unei opere (unde a aparut,care a fost prima opera si
cine a compus-o, alte opere reprezentative in muzica universala si cea
romaneasca).
- Principalii reprezentatnti al genului de Opera din Italia, Franta, Cehia, Germania si
Rusia in sec XIX si XX.
- De verificat insusirea cunostintelor din lectia precedenta.
(Cine a fost creatorul operei italiene ?)
PREMISE (pentru realizarea obiectivelor propuse avem ca suport):

Cunoştinţe teoretice: Deprinderi practice


- Formele si genurile muzicale invatate -Metoda intrebarii si a raspunsului
- Evolutia operei in contextul international -Auditie muzicala,
si national -Metoda rebusului interactiv ; grile.

COMPETENTE OPERATIONALE :

a). Competente operationale practice : Probe corespunzătoare :


- să defineasca termenul de « OPERA » - Receptivitate ; Comunicare ;
- sa descopere noii reprezentanti al genului de
opera in sec.XIX si XX.
2

b). Competente operaţionale teoretice Probe corespunzătoare :


- sa stie sa faca diferenta intre mai multe -sa dovedeasca cunstintele lor
genuri muzicale. muzicale si sa le aplice comp-
arativ cu opera.

STRATEGII DIDACTICE:

1. Metode şi procedee: demonstraţia, observaţia, explicaţia, descoperirea


didactică, exerciţiul, conversaţia euristică si examinatorie, metoda lucrului cu
manualul( si alte materiale)
2. Forme de organizare: cu clasa.
3. Resurse, material didactic:Manualul clasei a VII-a,autori:Jean Lupu, Georgeta
Obreja, Lucia Marinescu Danila, editura Niculescu; Bucuresti.1999, casetofon
cu CD, CD-uri, creta, tabla.
4. Indrumar metodologic:”Metodica educatiei muzicale” 2004 -Vasile Vasile ;
- cântecele din manualul de educaţie muzicală, cl a VII-a, Editura Niculescu,
autori: Jean Lupu, Lucia Marinescu Danila, Georgeta Obreja.
5. Auditii muzicale:
Gioacchino Rossini – Uverura la opera ’’Barbierul din Sevilla’’
Gaetano Donizetti – ’’Lucia di Lammermoor’’ – fragmente
Giuseppe Verdi – ‚’’Corul tiganilor’’ dn opera’’Trubadurul’’
Georges Bizet – ‚’’Carmen’’ (aria toreadorului)
Richard Wagner – Uvertura la opera ‚’’Maestrii cantareti din Nuremberg’’
Piotr Ilici Ceaikovski – ‚’’Dama de pica’’ (duet din Actul II).
SECVENŢELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA BUGE-
ACTIVITĂŢII PROFESORULUI ELEVULUI TUL
DIDACTICE DE
TIMP
I.PREGĂTIREA
CLASEI

1. Moment - creează condiţii optime - se pregăteşte pentru oră


organizatoric pentru desfăşurarea orei de asigurând:
educaţie muzicală - disciplina 2’
- organizează colectivul de - pregătirea caietelor şi a
elevi manualelor
- pregăteşte materialul
didactic
- anunţă scopul şi
obiectivele lecţiei
- pune absente
3

- face liniste -intonează exerciţii de


- intonează cu elevii cultură vocală
2. Pregătirea exercitii de cultura vocala
muzicală - intonează exerciţii de -intoneaza cu profesorul 3’
(exerciţii de cultură emisie, respiraţie si exercitii de emisie,
vocală ) omogenizare. respiratie, etc.

II.REACTUALI- -verifica lectia precedenta -se pregatesc pentru


ZAREA -pune cateva intrebari legate ascultare si verificare.
CUNOŞTINŢE- de problema teoretica,
LOR ŞI anume :
DEPRINDERI-
LOR MUZICALE - Ce este Opera? -Opera este o lucrare 15’
NECESARE NOII muzicala de mari
ACTIVITĂŢI proportii, care are la baza
un subiect ce se
desfasoara intr-un cadru
III.PREZENTA- anume, cu costume,
REA decoruri si miscare
MATERIALULUI scenica, al carui text este
NOU cantat si nu rostit.

-Care sunt personajele - Solistii, corul, orchestra


principale dintr-un si uneori baletul.
spectacol de opera ?

-Unde si cum a luat nastere -Opera a aparut in jurul


genul de Opera ? anului 1600 in Italia, intr-
un cenaclu artistic, numit 5’
‘’Camerata florentina’’.

-Enumerati principalii -sec XVII-lea. -Prima


copozitori ai acestui gen din opera, intitulata
Italia sec XVII si XVIII. ‘’Euridice’’, apartine
compozitorului Jacapo
Peri.
4

-Claudio Monteverdi,
primul mare maestru al
operei compune opera
‘’Orfeu’’ (opera seria-
trateaza subiecte cu
continut din mitologie).

-In sec XVIII-lea,


Giovanni Battista
Pergolesi, creeazaprima
opera cu caracter vesel,
‘’Servitoarea stapana’’.-
opera bufa

-Domenico Cimarosa,
compune opera bufa
‘’Casatoria secreta’’.

-Enumerati principalii -sec.XVII-lea, Jean


reprezentanti ai genului de Baptiste Lully-compune
opera din Franta sec.XVII opera seria.
si XVIII.
-sec.XVIII-lea, Jean
Jacques Rousseau
compune opera comica
‘’Ghicitorul satului’’.

- Enumerati principalii -sec. XVII-lea, Henrich


reprezentanti ai genului de Schutz scrie opere seria.
opera din Germania
sec.XVII si XVIII -sec.XVIII-lea, Wolfgang
Amadeus Mozart
compune :’’Flautul
fermecat’’,’’Nunta lui
Figaro’’,’’Don
Giovanni’’,’’Rapirea din
Serai’’.
5

- Enumerati principalii -sec.XVII-lea, Henry


reprezentanti ai genului de Purcell scrie opera
opera din Anglia sec.XVII seria :’’Dido si Eneea’’.
si XVIII

-Enumerati principalele -Secolul al XVII-lea –


trasaturi si genuri ale Epocii Epoca Preclasica este
Preclasice si Clasice : dominata de dezvoltarea
genurilor muzicii
instrumentale si de
aparitia operei.

-Secolul al XVIII-lea –
Clasicismul muzical :
apar in plus simfonia,
concertul instrumental si
genuri ale muzicii de
camera (liedul, sonata,
cvartetul, etc.).

-Profesorul audeaza -Elevii audiaza


impreuna cu elevii Aria lui fragmentele de opera,
Figaro din opera ”Nunta lui propuse de catre profesor,
Figaro”de si le vor recunoaste dupa
W.A.Mozart;Arie din opera auditia muzicala ;
”La serva padrona”de
G.Battista
Pergolesi;uvertura
”Rapirea din serai”de
W.A.Mozart.
- profesorul le va explica
folosindu-se de auditii, unii
termeni specifi operei
precum :Aria,Recitativul si
Libretul.

-pune notele ca atare


6

IV.APLICAŢIE -Profesorul va scrie pe tabla -Elevii noteaza in caiete


PENTRU titlul noii lectii : Evolutia titlul noii letii, fiind
MATERIALUL operei im secolele XIX si totodata atenti si la
NOU XX. explicatiile date de catre
profesor. 10’

-ITALIA -elevii noteaza in caiete ;


-sec. al XIX-lea :
Gioacchino Rossini, opera
bufa’’Barbierul din
Sevilla’’
Gaetano Donizetti, cu
operele ’’Lucia di
Lammermoor’’ , ’’Don
Pasquale’’. 5’
Giuseppe Verdi – creatorul
operei nationale
italiene :’’Nabucco’’,’’Tru-
badurul’’,’’Traviata’’
’’Aida’’,’’Othello’’.

-sec. al XX-lea :
Giaccomo Puccini –
operele ‘’Tosca’’,
‘’Boema’’,’’Madame
Butterfly’’.

-FRANTA
-sec al XIX-lea :
Charles Gounod, opera
‘’Faust’’
Georges Bizet, opera
‘’Carmen’’.
7

-CEHIA
-sec.XIX-lea :
Bedrich Smetana, opera
‘’Mireasa vanduta’’.

-GERMANIA
-sec.al XIX-lea
Carl Maria von Weber,
operele
’’Freischutz’’,’’Oberon’’,’’
Euryante’’.

Richard Wagner, creatorul


dramei muzicale cu operele
’’Vasul
fantoma’’,’’Olandezul
zburator’’,’’Tannhauser’’,te
tetralogia ‘’Inelul
Nibelungilor’’ (‘’Aurul
Rinului’’,’’Walkiria’’,
’’Siegfried’’,si ’’Amurgul
zeilor’’), ’’Maestrii
cantareti din Nurnberg’’,
etc.

-RUSIA
-sec. al XIX-lea
Mihail Ivanovici Glinka,
opera ’’Ivan Susanin’’.
Modest Petrovici
Musorgski, opera ’’Boris
Godunov’’.
Alexandr Borodin, opera
’’Cneazul Igor’’.
Piotr Ilici Ceaikovski,
operele ’’Evgheni
Oneghin’’ si ‘’Dama de
pica’’.
8

Trasaturi ale secolelor


XIX si XX :
-Secolul al XIX-lea –
ROMANTISMUL
MUZICAL.Compozitorii
canta natura si sentimentele
omenesti in genuri si forme
muzicale variate.
Se realizeaza fuziunea intre
arte (literatura si muzica) si
apropierea compozitorilor
fata de folclor.

-Secolul al XX-lea – este


dominat de tendinte si
curente novatoare.
Muzica se dezvolta in doua
directii : pastrand traditiile
clasico-romantice sau
incercand sa creeze sisteme
si modalitati noi de
exprimare.

V. -copiati in caiete de la
FIXAREA pag. 97 si 98 despre viata
LECTIEI si creatia compozitorilor
Carl Maria von Weber
(1786-1826) si Giuseppe
Verdi (1813-1901).
9

S-ar putea să vă placă și