Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect Didactic

Şcoala : Liceul Tehnologic Cajvana


Clasa: a-VI-a
Profesor: Ciubotaru Ovidiu Mihai
Data:
Unitatea de învăţare : Deprinderi de interpretare
Detaliere de conţinut: Cântecul de leagăn
Nivelul clasei: foarte bun
Tipul lecţiei: predare-învăţare
Disciplina de învăţământ la care se susţine lecţia: Educaţie Muzicală
Aria curriculară: arte
Durata orei : 50 min.
Competenţe generale
. Dezvoltarea capacităţilor interpretative (vocale şi instrumentale)
2. Dezvoltarea capacităţii de receptare a muzicii şi formarea unei culturi muzicale
3. Cunoaşterea şi utilizarea elementelor de limbaj muzical
4. Cultivarea sensibilităţii, a imaginaţiei şi a creativităţii muzicale şi artistice
Competenţe specifice:
1.1 interpretarea vocală, fluentă şi expresivă, la unison şi în diferite aranjamente armonico-polifonice, cântece
aparţinând diferitelor tipuri de muzică
2.1 audierea cu interes a unor lucrări muzicale de diferite genuri, sesizând expresivitatea elementelor de
limbaj muzical
2.2 sesizarea apariţiei temelor caracteristice în discursul muzical şi fredonarea acestora
2.3 recunoaşterea unor lucrări muzicale, identificând tipul de muzică şi autorul lor
*3.1 descifrarea cântecelor scrise în tonalităţi majore şi minore cu o alteraţie la cheie 1
3.2 identificarea şi * redarea formulelor ritmice învăţate
4.1 cântarea nuanţată, corelând interpretarea cu mesajul ce trebuie transmis

1
În conformitate cu Programa de Educaţie Muzicală, competenţele specifice marcate cu asterisc devin obligatorii atunci când, la decizia şcolii, se optează pentru curriculum extins (2 ore la
clasa a VI-a)
1
Activităţi de învăţare:
- exersarea dicţiei, a deprinderilor ritmice şi melodice;
conştientizarea structurii gamei;
- interpretare vocală la unison;
- mânuirea instrumentelor muzicale
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstrarea prin cântec, munca independentă.
. Forma de organizare: activitate frontală, pe grupe şi individuală
Activităţi de învăţare:
- înţelegerea caracterului şi mesajului fiecărui gen studiat;
- încadrarea diferitelor lucrări muzicale în genul corespunzător;
- interpretarea lucrărilor muzicale, astfel încât mesajul să fie transmis şi receptat în mod corespunzător;
- emiterea unor judecăţi de valoare privitor la lucrările audiate şi interpretate;
- exersare în exerciţii;
- operare în exerciţii de creaţie, de recunoaştere

2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI:

MOMENTELE Activitatea Profesorului Activitatea elevului


LECŢIEI
1.Moment Organizarea clasei pentru buna desfăşurare a Preiau sarcinile propuse de
organizatoric lecţiei şi pregătirea psihică pentru o lecţie de
profesor
muzică

2.Verificarea temei şi Răspund le întrebări


a cunoştinţelor Va pune întrebări legate de lecţia precedentă
teoretice

4. Anunţarea temei
şi prezentarea Anunţa titlul lecţiei: Cântecul de leagăn -
- Notează în caiet titlul lecţiei
materialului ales
Cântecul de leagăn este prima legătură dintre
mama şi copil, este o creaţie a adulţilor pentru
copii, rezultată din necesitatea acestora de a
interveni în păstrarea echilibrului veghe-somn al
copilului. Din acest fapt rezultă folosirea unor
Desfăşurarea lecţiei mijloace şi procedee artistice ce au un efect - elevii sunt atenţi si notează in
liniştitor al unor ritmuri muzicale şi kinestezice caiete
(legănatul).
Este o specie a cântecului liric, având ca
tematică dragostea mamei faţă de copil, sau
visele/nădejdile ei legate de viitorul acestuia.
Apar elemente din regnul animal(peşte, căluţ,
3
etc) sau vegetal (ghiocel, micşunel, etc).

- Profesorul va cere copiilor să deschidă


manualul la pagina 90 şi să se uite cu atenţie pe - copii deschid cărţile şi se uită
partiturile cântecelor de leagăn să vadă ce au în cu atenţie
comun, începând de la text
- un elev va spune:
- primele două cântece au
refrenul cu nani, nani urmat de
un diminutiv (copilaş, puişor.)
- alt elev va spune că toate au în
texte diminutive
- de aici rezultă că: Textul se bazează pe un
refren (nani, nani) repetat sau combinat cu un
cuvânt de alint. un elev spune:
- Haideţi să numărăm silabele versurilor - „Nani puişor” are versuri de
câte 7 silabe
- alt elev: „Nani, nani copilaş”
are versuri de câte 7 silabe
- alt elev: cântecul de leagăn al
Mariei Tănase are versuri tot de
-- De aici putem înţelege că versurile au, de câte 7 silabe
obicei până în 8 silabe
- foarte rar melodia prezintă mai mult de unul
sau două rânduri melodice.

Acestui text îi corespunde un motiv muzical şi


anume valoarea mică urmată de o valoare mare
sau invers, unite de obicei prin legatto de
expresie.

4
.- Legatto de expresie este un semn grafic ce
uneşte două sunete de înălţimi diferite

- Care sunt valorile de notă cele mai des - un elev va spune:


întâlnite în aceste partituri - pătrimea şi optimea

- ce scări muzicale sunt folosit în aceste - un elev va spune: „Nani puişor


cântece? are o pentacordie
- alt elev: „Nani, nani copilaş are
o pentacordie
- alt elev: cântecul de leagăn al
Mariei Tănase are o heptacordie

- Deci putem spune că aceste cântece au un


ambitus redus, care nu depăşeşte octava.
Ambitusul reprezintă distanţa dintre cel mai
grav sunet al unei piese muzicale şi cel mai înalt
sunet al acesteia.

5. Consolidarea Se vor audia cântece de leagăn din diferite zone - elevi ascultă cu atenţie
conţinutului propus ale ţării.

5
6. Evaluarea 10 - învăţarea întregului material predat
9-însuşirea cunoştinţelor, cu 2-3 erori
8-reproducerea slabă a materialului

7. Asigurarea feed-
back-ului

S-ar putea să vă placă și