Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecţie

Şcoala : Liceul Tehnologic Cajvana


Clasa: a-VI-a
Profesor: Ciubotaru Ovidiu-Mihai
Data:
Unitatea de învăţare : Deprinderi ritmice
Detaliere de conţinut: Tempo-ul
Tipul lecţiei: predare-invatare
Disciplina de învăţământ la care se susţine lecţia: Educaţie Muzicala
Aria curriculara: arte
Durata orei : 50 min.

Competente specifice:
- să interpreteze vocal, individual sau în colectiv cântece de diferite
tipuri şi genuri;
- să folosească instrumente de percuţie în exerciţii şi cântece;
- să audieze lucrări muzicale de diferite genuri, sesizând elementele
de limbaj muzical învăţate.

Competente operaţionale ale lecţiei:


.0.1. să fie capabil să recunoasca tempouri diferite
.0.2. să fie capabili sa cante corect piese care au indicate diferite
tempouri
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstrarea prin
cântec, munca independentă.
.
Forma de organizare: activitate frontală, pe grupe şi individuală

Activitati de invatare:
- intuire auditivă;
- exersare în exerciţii;
- recunoaştere în audiţii;
- descoperirea în cântece;
- aplicare în cântec;
.

1
DESFĂŞURAREA LECŢIEI:
MOMENTELE Activitatea Profesorului Activitatea elevului
LECŢIEI
1.Moment Organizarea clasei pentru buna Preiau sarcinile propuse
desfăşurare a lecţiei şi pregătirea
organizatoric psihică pentru o lecţie de muzică de profesor

2.Verificarea temei şi Răspund le întrebări


Va pune întrebări legate de lecţia
a cunoştinţelor precedenta
teoretice

4. Anunţarea temei şi
Anunta titlul lectiei: Tempoul
prezentarea - Gradul de mişcare sau viteza în -Notează în caiet titlul
materialului ales care se desfăşoară orice piesă lecţiei
muzicală se numeşte tempo. El
este foarte important deoarece, nimic
nu schimba interpretarea unei piese
muzicale, mai mult decât un tempo
greşit, în neconcordanţă cu
concepţia compozitorului sau cu
Desfasurarea lectiei caracterul acesteia. - elevii sumt atenti si
- tempoul se măsoară in Metronom
noteaza in caiete
Mercel MM
- Tempoul muzical se redă în scris
prin mijlocirea unor termeni
provenind din limba italiană şi având
o răspândire universală, al căror
efect este de două feluri:
1 − termeni indicând o mişcare
constantă,
2 − termeni indicând o mişcare
variabilă,

1. Termenii principali indicând o


mişcare constantă
1 a. Mişcările rare
0 − Largo (M.M. 40-46) –
larg, foarte rar
1 − Lento (M.M. 46-52) –
lent, lin, domol
2 − Adagio (M.M. 52-56) –
rar, aşezat, liniştit, comod
0
1
2
3
2
4
5 b. Mişcările mijlocii
6 − Andante (M.M. 63-66) –
„mergând”, potrivit de rar, liniştit - elevii sumt atenti si
7 − Andantino (M.M. 66-72) noteaza in caiete
– ceva mai repede decât Andante
8 − Moderato (M.M. 80-92) –
moderat, potrivit
9 − Allegretto (M.M. 104-
112) – repejor, puţin mai rar decât
Allegro.
10 c. Mişcările repezi
11 − Allegro (M.M. 120-138) –
repede
1 − Vivace (M.M. 152 – 168)
– iute, viu
2 − Presto (M.M. 176-192) –
foarte repede
2. Termenii indicând
mişcările gradate sau
progresive (cu utilizarea cea mai - elevii sumt atenti si
noteaza in caiete
răspândită)
2. Termenii indicând mişcările
gradate sau progresive (cu
utilizarea cea mai răspândită)
1 a. Pentru rărirea treptată
a mişcării
1 − rallentando (rall) – rărind
din ce în ce mai mult, încetinind
mişcarea;
2 − ritardando (ritard) –
întârziind, rărind;
3 − ritenut (rit) – reţinând,
încetinind mişcarea
4 b. Pentru accelerarea
treptată a mişcării:
1 − accelerando (accel) –
accelerând, iuţind din ce în ce mai
mult;
2 − affrettando (affret) –
grăbind;
3 − incalzando – zorind,
însufleţind mişcarea;
4 − precipitando –
precipitând, grăbind;
5 − stretto – îngustând,
strâmtând, iuţind;
6
7
8
9

3
10
11 − stringendo – strângând,
grăbind mişcarea;
12 c. Pentru revenirea la - elevii sumt atenti si
tempoul iniţial noteaza in caiete
1 − a tempo
2 − tempo primo (tempoI)
3 − come prima
4 − al rigore del tempo

Dintre temporile specifice muzicii - elevi citesc partitura


de dans amintim: si dau raspunsurile
- Tempo di valse = miscare in 3\4, potrivite pe care le si
vioaie noteaza in caiete
- Tempo di minuetto = dans vechi
francez in 3\4, gratios
- tempo di hora = dans popular in
2\4 sau in 6\8, taraganat
- se va analiza piesa „ Iepurasul”
astfel:
- se va afla tonalitatea in care este
compus
- se va afla masura,
- se vor gasi valorile de note si
pauzele
- se vor gasi formulele ritmice
existente in piesa

5. Consolidarea
conţinutului propus Se va solfegia, invata si canta - elevi asculta mai intai iar
cantecul „Iepurasul” – muzica
apoi canta cu profesorul
Dumitru D. Stancu

6. Evaluarea
10 - învăţarea întregului material
predat
9-însuşirea cunoştinţelor, cu 2-3 erori
8-reproducerea slabă a materialului

7. Asigurarea feed-
back-ului

4
5

S-ar putea să vă placă și