Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

SCOALA: Liceul Tehnologic Cajvana


PROFESOR:Ciubotaru Ovidiu-Mihai
DATA:
CLASA a VII-a
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE - Melodia
SUBIECTUL - Folclorul ocazional - Obiceiuri de primăvară – vară.
TIPUL LECŢIEI - transmitere şi asimilare de cunoştinţe
OBIECTIV FUNDAMENTAL - cunoaşterea obiceiurilor şi intonarea melodiilor care le însoţesc.
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ - 1.1, 2.2, 2.3, 4.2.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
- practice- Probe:
1să intoneze melodii ce însoţesc obiceiuri de primăvară-vară; - frontală
2.să recunoască, în audiţie, obiceiurile de primăvară-vară; - orală, scrisă– individuală
- teoretice-
3.să numească obiceiuri de primăvară-vară; - fişă de evaluare curentă
4.să descrie un obicei de primăvară-vară. - fişă de evaluare curentă

RESURSE - melodii – Floriile, Drăgaica,Cu noi este Dumnezeu, O,minune, Cununa, Ene Scaloiene.
- audiţii – fragmente din – Paparuda, Drăgaica,Căluşarii, Cântecul cununii,
Lăzărelul,Toco,toconelele, Prohodul Domnului
- manual, fişe, planşă, caiete, instrument, casetofon, casete.

METODE - ale profesorului - demonstraţia, dialogul, explicaţia, audiţia.


- ale elevilor - exerciţiul, algoritmizarea, dialogul, observarea, învăţarea prin descoperire, audiţia.

DESCRIPTORI DE PERFORMANŢĂ-N. F.B.-toate probele;N.B.–1, 2(parţial), 3, 4(parţial);N.S. – probele 1, 3


Secvenţele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Mijloace Evaluare
dialogul
1.Captarea atenţiei - activităţi organizatorice - se pregătesc pentru lecţie
Solicită elevii pentru intonarea unor exerciţii de cultură demonstraţia practică
5 min vocală. - ascultă indicaţiile şi intonează exerciţiul

2 Transmitere şi asimilare Propune audierea a două fragmente – Paparuda, - audiază şi descoperă tematica – audiţia C.D.player Observarea
de cunoştinţe. Drăgaica şi cere descoperirea tematicii versurilor. chemarea ploii, secerişul. observarea C.D. sistematică
Precizează că aceste melodii însoţesc alte obiceiuri învăţarea prin
30 min descoperire
numite de primăvară-vară pentru că sunt strâns
O.O.2
legate de muncile agricole. - notează pe caiete titlul lecţiei tablă
caiete
Anunţă şi notează titlul.

Explică: - ascultă explicaţiile explicaţia


Ocupaţia milenară a popurului nostru a fost
agricultura. Era şi normal ca de-a lungul timpului
Să se cristalizeze un bogat repertoriu al ciclului agrar,
care începe cu pluguşorul şi cu colinda, continuând cu
alte manifestări desfăşurate primăvara şi vara şi însoţite
de cântece specifice. Se mai păstrează în unele zone
asemenea manifestări legate de arăturile de primăvară. explicaţia
Nu toate obiceiurile de primăvară-vară şi-au păstrat
cântecele rituale, ele fiind însoţite de alte melodii, unele
nelegate de anumite prilejuri.
De ciclul agrar din perioada de primăvară-vară ţin - notează creaţiile muzicale pe
Paparuda şi Scaloianul practicate de copiii satelor în caiete
vremuri de secetă , pentru a aduce ploaia.
Obiceiul Paparuda constă în jocul copiilor pe ritmul
melodiei, îmbrăcaţi cu fuste din frunze de boz (plantă de
apă) , în timp ce bărbaţii şi femeile cântă lovind tobele.

O.O.1 Propune - însuşirea unei variante a melodiei - intonează melodia în colectiv demonstraţia manual practică
O.O.2 Paparuda.. - audiază, unii recunosc melodia exerciţiul (fişe)
- audierea dansului Căluşarii - privesc imaginile şi
Prezintă căluşari dansând sau , dacă este posibil, imagini comentează pe marginea dialogul imagini
video. costumelor şi a dansului , dacă îl
cunosc

Precizează: - ascultă explicaţiile explicaţia


Acest dans însoţeşte un vechi obicei practicat în zilele
de Rusalii numai de către flăcăi, cu rol de vindecare a
unor boli sau de fertilitate.
O.O.1 Propune însuşirea melodiei Drăgaica. Demonstrează. - îşi însuşesc melodia, pe demonstraţia fişe practică
Dă tonul. fragmente, apoi o intonează exerciţiul
Explică: integral.
Drăgaica este un obicei practicat pe 24 iunie, de
Sânzâiene, când un grup de fete, frumos gătite, îşi aleg o
mireasă, numită Drăgaică, un mire, numit Drăgan şi - notează pe caiete explicaţia
merg prin sat cântând şi dansând.

Interpretează Cântecul cununii, apoi precizează că - ascultă interpretarea şi demonstraţia


acesta însoţeşte un obicei din Transilvania care explicaţiile legate de obiceiul
cuprinde mai multe momente: plecarea în câmp a prezentat
secerătorilor, confecţionarea cununii din cele mai - notează pe caiete explicaţia
frumoase spice şi purtată pe cap de una dintre tinerele
fete şi întoarcerea de la câmp, la casa gazdei, cântând.

Precizează că în afara obiceiurilor legate de ciclul agrar


se înregistrează şi o altă categorie, legată de sărbătorile
religioase – în special de Florii şi Învierea Domnului.
În sâmbăta Floriilor, în care se serbează învierea lui
Lazăr se practică Lăzărelul – de către un grup de fete,
care îşi aleg o mireasă şi umblă din casă în casă cântând
şi jucând, într-o formă apropiată de colind.
Intonează un fragment din melodia Lăzărelul.

Poartă discuţii cu elevii despre obiceiurile legate de - numesc obiceiuri cunoscute de dialogul orală
Postul Mare şi în special de Săptămâna Mare. ei

O.O.1 Propune intonarea colindului de Florii - Floriile– - intonează în colectiv exerciţiul fişe Practică
cunoscut de elevi.
Dă exemple de alte melodii care însoţesc obiceiurile din
Săptămâna mare – Toco, toconelele – cântată de copii în - ascultă explicaţiile şi notează în explicaţia tablă
Joia mare, Lioara – interpretat de fete şi femei tinere, caiete caiete
prinse de mână câte două, înconjurând biserica , apoi
deplasându-se pe uliţele satului.

O.O.1 Propune intonarea melodiei Lioara - cunoscut de elevi. - intonează în colectiv exerciţiul fişe practică
Întreabă elevii dacă mai cunosc şi alte melodii care se - numesc melodii care se
cântă de sărbătoarea Paştelui. interpretează în sărbătorile dialogul
Paştelui
3.Fixare Solicită elevii să recunoască în audiţie melodiile: - audiază şi recunosc melodiile audiţia C.D.player observarea
5 min O.O.3 Prohodul Domnului, Hristos a înviat. C.D. sistematică

O.O.2 Cere elevilor completarea unei fişe de lucru: - rezolvă cerinţele din fişa de exerciţiul
lucru fişe scrisă
4.Transfer de cunoştinţe. 1. Denumiţi câteva creaţii folclorice care sunt
(Evaluare) legate de preocuparea ţăranului pentru Temă de
10 min agricultură. lucru în
O.O.3 2 puncte clasă
O.O.3 2. Numiţi dansul de virtuozitate executat cu
prilejul strângerii recoltei.
1 punct
O.O.2 3. Din ce creaţie folclorică fac parte fragmentele
audiate? 2 puncte
a)
b)
O.O.4 4. Descrieţi, pe scurt, ritualul unui obicei pe care
l-aţi reţinut 2 puncte

Se acordă 3 puncte din oficiu. - se autoevaluează pe baza dialogul


Strânge fişele de lucru, apoi rezolvă oral cerinţele. rezolvării orale a subiectelor

Apreciază activitatea elevilor.

S-ar putea să vă placă și