Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

A.
Scoala  :Liceul Tehnologic Cajvana
Clasa :a VI-a
Nivelul clasei - foarte bun
Data  :
Disciplina :Educatie muzicala
Profesor  :Ciubotaru Ovidiu
Subiectul lectiei :Semne de alteratie.Aplicatii
Capitolul :Elemente melodice
TIPUL  : mixta

COMPETENTE SPECIFICE :
- a recunoaste si a învăţa cantecele noi precum si problemele teoretice
- de a verifica lectia anterioara.

PREMISE (pentru realizarea obiectivelor propuse avem la dispozitie):

Cunoştinţe teoretice: Deprinderi practice


- notele muzicale învăţate - cântare corecta în colectiv
- valori de note studiate - cântarea individuală
- măsuri muzicale studiate - cântarea pe note şi cuvinte
- tonalităţi învăţate -sa aiba o pozitie corecta in cantat
- notiunea de alteratie -sa asculte in liniste auditia muz.

COMPETENTE OPERAŢIONALE :

a). Competenta operaţionala practica: Probe corespunzătoare :


- să defineasca semnele de alteratie -enumerare si explicatie
- sa cunoasca caracteristicile alteratiilor - cântare pe note şi pe cuvinte
- să identifice alteratiile - să identifice şi să arate caracteristicile
alteratiilor

b). Competenta operaţionala teoretica: Probe corespunzătoare :


2

- sa-şi fixeze notiunea de alteratie ; - scrierea în caiete ;


- să identifice alteratiile invatate si in alte lucrari ; - să analizeze armurile si alter. 

STRATEGII DIDACTICE:

1. Metode şi procedee: demonstraţia, observaţia, explicaţia, descoperirea


didactică, conversaţia euristică si examinatorie, metoda lucrului cu manualul( si
alte materiale)
2. Forme de organizare: frontal, pe grupe, cu clasa.
3. Resurse, material didactic: manualul clasei a-VI-a;autori Aurelia Iacob;Vasile
Vasile;Casetofon;Cd-uri;creta;tabla.
4. Indrumar metodologic si Metodica predarii ed. muz.in gimnaziu si liceu
- cântecele din manualul de educaţie muzicală:
-”Iata vin colindatori’’-dupa Tiberiu Brediceanu
- „Neghinuta neagra”-cantec vechi popular din Muntenia
- ”Fragment din opereta LILIACUL-Muzica Johann Strauss; manual pg.15
- ” Cimpoiul’’-Joc popular;pagina 16
- „Pe deal pe la Corlaten –vechi cantec popular din MUNTENIA.
- Gazde mari nu mai dormiti-Colind din Transilvania
- pianina
- auditia muzicala: ”Fur Elise ”- de L.van Beethoven
”Marsul nuptial”- tema I din suita Visul unei nopti de vara de
F.M.Bartholdy
” Vals ” – din baletul Coppelia de Leo Delibes

SECVENŢELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA BUGE-


ACTIVITĂŢII PROFESORULUI ELEVULUI TUL
DIDACTICE DE
TIMP
I.PREGĂTIREA
CLASEI
1. Moment -creează condiţii pentru -se pregăteşte pentru oră
organizatoric desfăşurarea orei de asigurând:
educaţie muzicală -disciplina
- organizează colectivul de - pregătirea caietelor 2’
elevi şi a manualelor
- pregăteşte materialul
3

didactic
- anunţă scopul şi
obiectivele lecţiei
- pune absente
- face liniste -intonează exerciţii de
2. Pregătirea -Intonează cu elevii gama cultură vocală
muzicală Do Major, arpegiul şi
- tonica. -intoneaza cu
exerciţii de cultură -Intonează exerciţii de profesorul,exercitii de 3’
vocală emisie, respiraţie, emisie,respiratie,etc.
omogenizare pe sunetele
gamei Do Major
Exerciţii de cultura vocala

II.REACTUALI- -verifica lectia precedenta -se pregatesc pentru


ZAREA -pune cateva intrebari legate ascultare si verificare.
CUNOŞTINŢE- de problema teoretica :
LOR ŞI -care sunt semnele de -diezul bemolul si becarul
DEPRINDERI- alteratie pe care le
LOR MUZICALE cunoasteti ? 15’
NECESARE NOII -Ce este diezul? -este semnul muzical care
ACTIVITĂŢI modifica inaltimea
sunetului,urcanu-l cu un
semiton .
-ce este bemolul? -semnul de alteratie care
modifica inaltimea
sunetului coborandu-l cu
un semiton.
4

-dar becarul?  - semnul de alteratie care


anuleaza efectul diezului
si al bemolului.
-unde se scriu semnele de -se scriu pe linia sau
alteratie ? spatial portativului in
dreptul notei a carei
inaltime este modificata.
-profesorul face cu copiii -copiii intoneaza
exercitii de intonatie. 5’
-”Gazde mari nu mai -canta melodia
dormiti”
-dupa ascultare va pune pe
1-2copii sa cante individual.
-canta individual
-elevii vor recunoaste
semnele de alteratie din
cantec -copiii raspund
-urmeaza cantecul ”Fata de
pastor”-melodie pag.22
unde se procedeaza la fel ca -copiii canta
la prima melodie .

III.PREZENTA- -se va realiza printr-un nou -copii notează în caiete


REA cantec : -copiii raspund prin
MATERIALU-LUI -dupa cantarea model si recunoasterea si
NOU apoi in grup,copiii sunt pusi identificarea semnelor de
sa recunoasca semnele de alteratie din melodie.
alteratie din cantec.
-voi face alicatii pentru -copiii canta si recunosc
Semnele de alteratie. semnele de alteratie 10’
pe cantecele : ”Fragment -asculta profesorul si sunt
din opera LILIACUL- atenti
5

PG.15
- ” Cimpoiul .’’-Joc
popular-pg.16

IV.APLICAŢIE -predarea unui alt cantec -asculta explicatiile si


PENTRU nou cu problematica scriu in caiete titlul
MATERIALUL semnelor de alteratie si melodiei noi.
NOU anume „Neghinuta
neagra”-cantec vechi pop. 10’
din Muntenia
-face o cantare model a -asculta cantarea model a
cantecului pe text. profesorului
-apoi se lucreaza pe -canta impreuna cu
fragmente impreuna cu profesorul in grup
toata clasa
-cate 2 fragmente apoi -canta cele 2 fragmente
repeta pe rand .
-
-se repeta pana se stie bine -repeta de mai multe ori
-se poate acompania cu 5’
6

pianul . -isi insusesc melodia mai


bine cu pianul.
-pune intrebari despre noua
V. lectie predata. -raspund corect la
-FIXAREA - se pun spre auditie: intrebarile puse .
LECTIEI - ”Fur Elise ”- de L.van -asculta auditiile
Beethoven, ”Marsul si apoi discuta pe tema
nuptial”- tema I din lor.
suita Visul unei nopti de
vara de
F.M.Bartholdy si
” Vals ” – din baletul
Coppelia de Leo Delibes

S-ar putea să vă placă și