Sunteți pe pagina 1din 6

SCOALA : Liceul Tehnologic Cajvana

PROFRSOR : CiUBOTARU Ovidiu-Mihai

PROIECT DIDACTIC

A.
Clasa a VI-a
Nivelul clasei - foarte bun

SUBIECTUL LECŢIEI: Tonalitatea Sol Major


Cântecul: Cocorico,

TIPUL : lecţie de predare

OBIECTIVE SPECIALE, INFORMATIVE, FORMATIVE :


- a recunoaste si a învăţa gama Sol Major
- a descifra şi a-şi însuşi piesele care au la bază tonalitatea Sol Major

PREMISE (pentru realizarea obiectivelor propuse avem ca suport):

Cunoştinţe teoretice: Deprinderi practice


- notele muzicale învăţate - cântare în colectiv
- valori de note studiate - cântarea individuală
- măsuri musicale studiate - cântarea pe note şi cuvinte
- alteraţii şi tonalităţi învăţate

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

a). Obiectivul operaţional practic Probe corespunzătoare :


- să cânte vocal individual sau în grup - cântare individuală sau în grup
- să-şi însuşească un repertoriu - cântare pe note şi pe cuvinte
larg de cântece - să identifice şi să arate
caracteristicile
- să identifice gama Sol Major gamei Sol Major

b). Obiectivul operaţional teoretic Probe corespunzătoare :


- sa-şi însuşească tonalitatea Sol Major - scrierea în caiete şi la tablă
- să identifice tonalitatea învăţată - să analizeze gama Sol Major
în alte piese
2

STRATEGII DIDACTICE:

1. Metode şi procedee: demonstraţia, observaţia, explicaţia, descoperirea


didactică, exerciţiul, conversaţia euristică si examinatorie, metoda lucrului
cu manualul( si alte materiale)
2. Forme de organizare: frontal, pe grupe, cu clasa
3. Resurse, material didactic:
- cântecele din manualul de educaţie muzicală: Cocorico, (fragment), pag. 33.
- pianină sau alt instrument muzical

SECVENŢELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA BUGE-


ACTIVITĂŢII PROFESORULUI ELEVULUI TUL
DIDACTICE DE
TIMP
I.PREGĂTIREA
CLASEI

1. Moment - creează condiţii - se pregăteşte pentru


organizatoric optime pentru oră asigurând:
desfăşurarea orei de 2’
educaţie muzicală
 organizează  disciplina
colectivul de elevi
 pregăteşte  pregătirea
materialul didactic caietelor şi a
 anunţă scopul şi manualelor
obiectivele lecţiei
2. Pregătirea
muzicală - intonează cu elevii - intonează exerciţii de
a). exerciţii de gama Do Major, cultură vocală
cultură vocală arpegiul şi tonica. 3’
- Intonează exerciţii de
emisie, respiraţie,
omogenizare pe
sunetele gamei Do
Major
Exerciţii de cultura vocala
3

II.REACTUALI- - descrie elevilor - ascultă cântecul


ZAREA caracteristicile
CUNOŞTINŢE- tonalităţilor Majore cu
LOR ŞI referire la gama Do
DEPRINDERI- Major (terţa mare dintre
LOR MUZICALE treptele I şi III, semiton 8’
NECESARE între treptele III şi IV şi
NOII respective VII şi VIII)
ACTIVITĂŢI - cântă copiilor prima - ascultă şi îşi
piesă din lecţia nouă: reamintesc
Cocorico, mai întâi în caracteristicile
tonalitatea Do Major. gamelor majore

III.PREZENTA- - anunţă lecţia nouă,


REA Tonalitatea Sol Major şi
MATERIALU- cântecul (Cocorico) şi
LUI NOU scrie titlul lecţiei pe
tablă
- intonează singur şi apoi - intonează împreună
împreuna cu copiii cu profesorul şi apoi
Cocorico, de data singuri cântecul
aceasta ambele variante, Cocorico, în cele 2
şi cea din Sol Major variante
întrebând elevii care
este diferenţa dintre ele? 12’
- observa împreuna cu - observă diferenţele
copiii sau arată acestora dintre ele :
diferenţele :
4

 în varianta 1 nota  în varianta 1 nota


finala, sau tonica finala, sau tonica
este Do, iar în cea este Do, iar în
de a doua ea este cea de a doua ea
înlocuită de Sol este înlocuită de
Sol
 la v. 2, lângă cheia  la v. 2, lângă
sol apare o cheia sol apare o
alteraţie, pe linia a alteraţie, pe linia
5-a a portativului, a 5-a a portativu-
adică Fa diez lui, adică Fa diez
 melodia din v. 2 se  melodia din v. 2
cântă mai sus se cântă mai sus

- se reprezintă grafic pe - copiii notează în caiete


tablă gama Sol Major
urmărind caracteristicile
gamelor Majore, cu
ajutorul gamei Do Major
- se explică nevoia urcării - copiii ascultă şi
treptei a VII-ea cu un notează
semiton, ce înseamnă 5’
alteraţie constitutivă (Fa
diez face parte permanent
din gama Sol Major având
efect asupra tuturor
5

notelor Fa din cântec) şi


ce reprezintă (armura
gamei)
Caracteristicile Gamei Sol Major în comparatie cu Do Major

IV.APLICAŢIE - intonează cantecelul pe - ascultă cântecul


PENTRU cuvinte
MATERIALUL - explică elevilor cum se - ascultă explicaţiile
NOU învaţă cântecelul : mai
întâi solfegiu, apoi pe
Cocorico cuvinte
- intonează cântecul pe - ascultă cântecul
note cu pianina sau cu alt intonat la instrument
instrument muzical
- cântă cantecul pe note - asculta cantecul
cu pianina de 2 – 3 ori
- reia cantecul pe note si - cântă cantecul
text împreună cu elevii
- cântă împreună cu - cântă cantecul
elevii cantecul
20’

- se cântă pe cuvinte tot


cântecul cu pian
- copiii sunt întrebaţi :

 cu ce sunet  cu sunetul Sol


începe şi se
termină
cantecelul ?

 ce alteraţii sunt la  fa diez, alteraţie


cheie ? constitutivă
 ce nume poartă  fa diez, urca
6

alteraţia, si ce rol sunetele fa din


are ? melodie cu un
semiton
 în ce tonalitate  cantecul este în
este cântecul ? tonalitatea Sol
Major

S-ar putea să vă placă și