Sunteți pe pagina 1din 10

MARIANA RISIPITU

AN III

FACULTATEA DE TEOLOGIE ORTODOXA

UNIVERSITATEA 1 DECEMBRIE 1918,ALBA IULIA

EXAMEN DIDACTICA

PROIECT DE LECŢIE

Școala: Gimnaziala nr 6 din Hunedoara

Clasa: a V-a
Disciplina: Educaţie muzicală
Subiectul lecţiei: GAMA Do Major Natural şi GAMA la minor natural
Tipul lecţiei: lecţie de comunicare /însuşire de noi cunoştinţe, consolidare
Obiectivul fundamental al lecţiei: transmiterea şi asimilarea de cunoştinţe despre
modurile Major şi minor.
Obiectivele operaţionale ale lecţiei:
- să dobândească cunoştinţe teoretice şi practice despre modurile Majore şi minore.
- să facă diferenţa auditiv dintre cele două.
Metode didactice: observaţia, exerciţiu, audiţia, conversaţia
Mijloace didactice: fişe de lucru, laptop, tabla, boxe

A. Desfăşurarea lecţiei
Evenimentele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode
didactice
Captarea atenţiei – intonează vocal un exerciţiu ritmico- – la rândul lor, fac exerciţiul,
melodic de încălzire aceleaşi vocalize demonstraţia
pentru încălzirea
vocii.
sunt atenţi la profesor

Reactualizarea de – Împarte fişele cu – Câte ţări sunt pe – sunt atenţi la exerciţiul,


cunoştinţelor/ pământ, care preia tema din Rapsodia întrebările demonstraţia
Comunicarea Română 1 de G. Enescu, însă, fără a profesorului.
cunoştinţelor preciza aceasta.

Analiza. În ce măsură suntem? În patru pătimi. Elevii conversaţia


Cum batem măsura de patru pătrimi? exemplifică
Ce semene distincte avem în cântec (mă
refer la cele de repetiţie)?
Ce durate diferite avem aici? (pătrimea cu Punctul de după notă
punct?) Ce rol are punctul de după notă? îi măreşte valoarea
duratei cu jumătate
din ea.

Cântecul începe cu notele? Do-Mi-Sol


do, mi, sol
Care este arpegiul gamei…? Do Major
În ce tonalitate suntem? De ce? Do major, pentru că
începe cu nota Do şi
cu Arpegiul Gamei Do
Major
După instituirea unui moment de tăcere Elevii sunt atenţi şi Exerciţiu,
totală pentru ascultarea interpretării, cu urmează metoda. demonstraţia
manualele închise şi cu sistarea oricăror
preocupări ale elevilor, pentru o
Evenimentele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode
didactice
contemplare auditivă eficientă vom trece
la cântarea model.

Textul
1. Citirea textului, cu dicţia şi
expresia corespunzătoare;
2. Textul nu prezintă dificultăţi în
din punct de vedere ritmic, astfel
că vom sări peste citirea
metroritmică.
Melodia
1. Interpretarea (text şi muzică) a
primului fragment de către
profesor;
2. Repetarea fragmentului respectiv
în felul auzit de către elevi până la
învăţare

3. Interpretarea (text şi muzică)


fragment secund de către profesor
4. Repetarea fragmentului respectiv
în felul auzit, de către elevi până
la învăţare.

Predare de cunoștințe și Recunoaşteţi cărei din audiţiile următoare Audiţia


reactualizare îi aparţine tema din cântecul anterior. Nu Conversaţia
vom preciza decât numele lucrării.
1. Rapsodia nr. 2, op. 11
2. Rapsodia nr.1, op 11
Despre ce compozitor credeţi că este
vorba? (George Enescu)

Completaţi în caiete şi în fişe, la autor, Muzica: după George


sub titlu…. Enescu
Evenimentele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode
didactice
Extrageţi scara muzicală din cântecul Unul dintre elevi va fi
anterior. provocat la răspuns ţi
vom reconstitui planul
tablei din lecţia
anterioară.

Va nota o parte din titlu: Dezbaterea


– Gama Do Major…
Elevii vor completa scara muzicală
evidenţiind caracteristicile ei, la fel ca în
modelul de mai sus, urmând ordinea
următorului curs de întrebări:
Între ce note se află în mod natural
semitonurile?
Care este configuraţia gamei notate pe T-T-St-T-T-T-St
tablă?
Ce se formează la baza acesteia din T+T? T+T=3ţăM
– Împarte fișele cu – S-a dus cucul de pe-aici Cântecul

Analiza. În ce măsură suntem? 2 pătrimi

Cum batem măsura de două pătrimi? Elevii exemplifică


Ce durate diferite avem aici? (se atrage din Optimi, pătrimi cu
nou atenția asupra pătrimii cu punct) punct şi doimi

1. După ce ne dăm seama în ce tonalitate 1. Ne uităm la prima


suntem? şi ultima notă din
cântec.
2. În ce tonalitate suntem? 2. la minor natural
Va completa titlul:
… şi gama la minor natural
Recapitulăm cântecul. Elevii îndeplinesc
a. Solfegiu elevi aleși aleatoriu sarcinile propuse de
b. Textul literar profesor
Sistematizarea și Extrageți scara muzicală completând Conversaţia
consolidarea modelul de mai sus.
cunoştinţelor

Elevii vor completa în continuare schema Conversaţia


respectând indicațiile profesorului:
Între ce note se află în mod natural Mi-Fa şi Si-Do Conversaţia
semitonurile?
Care este configurația gamei notate pe T+St+T+T+St+T+T Conversaţia
tablă?
Ce interval se formează la baza gamei din T+St=3ţăm Conversaţia
T+St?
Consolidăm desenând pe tablă un tabel Conversaţia
cu diferențele și asemănările dintre cele
două game. (vezi planul tablei)
Auditiv cum puteți diferenția cele două Primul este mai vesel, Conversaţia
cântece? deci are o sonoritate
mai luminoasă şi al
doilea este mai
trist/sobru.
Audiţie: 1. Major Concursul
Precizaţi modul Major sau minor 2. Major
corespunzător următoarelor fragmente 3. Minor
muzicale. (7 minute) 4. Major
5. Minor
6. Minor
B. Planul tablei

A: George Enescu – Rapsodia nr.2, op. 11;


George Enescu – Rapsodia nr.1, op 11

Gama Do Major Gama la minor


- are la bază o 3ţă M - are la bază o 3ţă m
- St sunt între III-IV și VII-VII? - St sunt între II-III și V-VI
- Conf. T+T+St+T+T+T+St - Conf. T+St+T+T+St+T+T
- sonoritate luminoasă - sonoritate sobră
Câte ţări sunt pe pământ Câte ţări sunt pe pământ Câte ţări sunt pe pământ
Versuri: Georgeta Moraru Versuri: Georgeta Moraru Versuri: Georgeta Moraru
Muzica inspirată Muzica inspirată Muzica inspirată
de…………….. de…………….. de……………..

Câte ţări sunt pe pământ Câte ţări sunt pe pământ Câte ţări sunt pe pământ
Versuri: Georgeta Moraru Versuri: Georgeta Moraru Versuri: Georgeta Moraru
Muzica inspirată Muzica inspirată Muzica inspirată
de…………….. de…………….. de……………..
S-a dus cucul de pe- S-a dus cucul de pe-aici S-a dus cucul de pe-aici
aici

S-a dus cucul de pe- S-a dus cucul de pe-aici S-a dus cucul de pe-aici
aici

S-ar putea să vă placă și