Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect Didactic

A. ORGANIZAREA LECŢIEI

Şcoala: Școala Gimnazială Todirești


Clasa: a VI-a A
Profesor: Seserman Denisa Anda
Data : 29. 01.2018
Unitatea de învăţare : Elemente de limbaj muzical: Melodia
Detaliere de conţinut: Tonlitatea Sol Major
Tipul lecţiei: Recapitulativă
Disciplina: Educaţie Muzicală
Aria curriculară: Arte
Durata orei: 50 min.

Obiective cadru :
1. Dezvoltarea capacităţilor interpretative (vocale şi instrumentale)
2. Dezvoltarea capacităţii de receptare a muzicii şi formarea unei culturi muzicale
3. Cunoaşterea şi utilizarea elementelor de limbaj muzical
4. Cultivarea sensibilităţii, a imaginaţiei şi a creativităţii muzicale şi artistice.

Obiective de referință:
1.1 Să interpreteze vocal cantece de diferite tipuri și genuri, controland schimbările de dinamică, timbru și tempo;
2.1 Să utilizeze diferite procedee armonico - polifonice;
3.1 Să descifreze cantece și teme muzicale în tonalitățile invățate;
3.3 Să cunoască și să diferențieze elementele componente ale genurilor muzicale scenice;
4.1 Să interpreteze cu sensibilitate si expresivitate piesele muzicale abordate;
4.2 Să sesizeze aportul elementelor de limbaj in planul expresivității muzicale.
Obiective operaționale:

O.1 - să formuleze întrebări și răspunsuri referitoare la lecție, folosind termenii muzicali specifici;
O.2 - să dea exemple de asemănări și deosebiri între gamele Do Major si Sol minor;
O.3 - să fie capabili să intoneze in Tonalitatea Sol Major cel puţin două cântece;
O.4 - să fie capabili să recunoască o gama majoră;
O.5 - să opereze cu noţiunile de tonalitate si gama;
O.6 – să recunoască piesa audiată, compozitorul și tonalitatea în care aceasta este compusă.

Metode şi procedee: Metoda RAI, diagrama Venn, conversaţia euristică, explicaţia, descoperirea dirijată, demonstrația prin cântec, munca independentă,
audiția muzicală.
Forma de organizare: activitate frontală, pe grupe şi individuală.

Activităţi de învăţare:
Exerciţii de reproducere, comparare şi recunoaştere a înălţimii sunetelor muzicale;
- Intuirea auditivă a sonorităţii gamei Do major şi Sol Major;
- Exerciţii de intonaţie pentru fixarea tonicii şi a arpegiului gamelor;
- Exerciţii de recunoaştere a gamelor Do major şi Sol Major în lucrările audiate;

Resurse:

- Bibliografice: - Manual de Educație Muzicală, clasa a VI-a, Editura NICULESCU, Autori: Jean Lupu, Lucia Marinescu Dănilă, Georgeta Obreja
- Didactica Ed. Muzicale, Gabriela Munteanu, Ed.Fundatiei României de Mâine, Bucureşti, 2005
- Fișe de lucru ( diagrama Venn, cantecul „Cucu” )
- Minge, instrument muzical ( flaut), Mp3 – player.

Audiţie: Antonio Vivaldi – „Anotimpurile (Toamna)” ;


B. DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Momentele Durata Activitatea profesorului Activitatea elevului Resurse Metode și
lecției procedee

I.Moment 3’ Dialogul
- asigurarea unui climat psihopedagogic - elevii se pregatesc pentru lecție
organizatoric adecvat desfășurării lecției;

Pregătirea - pregătirea materialului didactic necesar Explicația


muzicală și a clasei de elevi;
- exerciții de - notarea absenţilor.
cultură vocală - intonează exerciții de emisie, respirație, - elevii repetă împreună cu profesorul
omogenizare - vocalize

Profesorul va face o verificare a gamelor Elevii vor răspunde la întrebări și vor formula ei Minge Conversația
II. Verificarea 10’
Do Major și La minor prin metoda R.A.I înșiși întrebări pentru colegii lor;
temei și a
(Răspunde – aruncă – întreabă). Metoda R.A.I
cunoștințelor
teoretice Profesorul va intona împreună cu elevii Elevii intonează împreună cu profesorul;

cantecul “Ciobănaș cu trei sute de oi”,


scris in gama Do Major.

- profesorul va ruga un elev să iasă la


tablă și să deseneze gama Do major. Tabla Exercițiul

Sunt atenţi şi colaborează cu profesorul


- un elev va desena la tablă gama Do major cu
tonurile şi semitonurile sale:

- un elev va desena pe tablă gama la minor cu Conversația


Anexa 1

Diagrama Venn

Asemănări

Gama Sol Major


Gama Do major

S-ar putea să vă placă și