Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECTIE-2

DATA: 21. 12.2016


UNITATEA DE INVĂȚĂMÂNT: Palatul Copiilor Craiova
PROFESOR: Milosav Andrei Alin
DISCIPLINA: Muzică usoara vocal instrumentala
GRUPA : Nr.6 / Nivel Incepator
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Folclorul copiilor
CONȚINUTUL ÎNVĂȚĂRII: Cantecul ritmat
TIPUL DE LECȚIE: Consolidare si sistematizare

Subiectul lecţiei: a) teoretic:


b) practic : Interpretare: - „O ce veste minunata”
- ,,Astazi s-a nascut Hristos”

c) audiţie: fragment din „Domn, Domn sa inaltam”

Premise teoretice: să cunoască semnificaţia termenului ,, Colinda” si caracteristicile acestuia.


Premise practice: să interpreteze cântecul propus conform indicatiilor date de professor, vizand respiratia corecta , dictie, frazare
Competențe Generale
1. Dezvoltarea capacităților interpretative ( vocale ).
2. Dezvoltarea capacităților de receptare a muzicii și formarea unei culturi muzicale.
3. Cunoașterea și utilizarea elementelor de limbaj muzical.
4. Cultivarea sensibilității, a imaginației și a creativității muzicale și artistice.

Competențe Specifice:
1.1 Formarea si dezvoltarea emisiei vocale:formarea tehnicii vocale cu ajutorul vocalizelor
2.1 audierea cu atenție a lucrărilor muzicale, recunoscând elementele de limbaj învățate;
2.2 compararea fragmentelor audiate, sesizând anumite diferențe sau similitudini;
3.2 identificarea în lucrările interpretate sau audiate a elementelor de limbaj muzical.
4.1 participarea afectivă în cântat

Competențe Integrate:
1
La sfârșitul lecției elevii vor putea să:
- recunoască genul muzical învățat
- să interpreteze corect şi expresiv melodia propusă;
- să se exprime corect din punct de vedere muzical atunci când vor vorbi despre piesele audiate propuse.
Strategii didactice:
a. Resurse procedurale: exercițiul, conversația, demonstrația, observarea dirijată, problematizarea, descoperirea euristică.
b. Resurse materiale: pianul, caietul, planșe, cântecul, c.d-playerul, audiția.
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;
Evaluare: continuă formativă.
Resurse temporale: 100 minute.

SECVENŢELE ACTIVITĂŢII DIDACTICE.

METODE SI
SECVENTELE BUG ACTIVITATEA ACTIVITATEA
PROCEDEE
ACTIVITATII TIMP PROFESORULUI ELEVILOR RESURSE

I. Moment Dirijează activitățile introductive: - elevii se -pian


organizatoric 15 - pregătirea clasei și a materialului necesar pregătesc pentru Dialogul
min desfășurării activității; lecţie
- controlul prezenței și ordinii; - intonează in
- captarea atenției; colectiv
- pregătirea vocală; exercitiile vocale
II.Verificarea Va pune întrebări legate de lecţia precedenta: Dialogul
cunoştinţelor 5 -Ce caracteristici are cântecul propriu-zis? - elevii răspund Pian
anterioare min -Numiți un cântec propriu -zis din repertoriul clasei.
conform Explicaţia
cerinţelor Laptop
Verificarea cântecului învățat în ora precedentă „Un formulate de
actor grabit” prin prezentare în grup. profesor
III.Prezentarea
noului conţinut

2
1.Moment apercep- 5 min Profesorul solicita elevilor: -elevii recunosc
tiv. - să asculte cu atenţie melodia „Domn,Domn sa cine a interpretat Laptop Dialogul
inaltam” piesele audiate Exerciţiul
- să recunoască melodia; Aceștia vor
- să precizeze când se poate interpreta melodia răspunde și vor
audiată. descoperi titlul
lecției.
2. Titlul lecţiei 3 min Profesorul va anunța și nota citeţ pe tablă -- elevii notează Dialogul
titlul – ,,Colinda” titlul lecţiei pe Laptop Exerciţiul
caiete
3.Dirijarea - - profesorul defineşte genul ,, Colind” ;
învăţării 7 min- -precizează caracteristicile acesteia; - elevii ascultă cu Exerciţiul
- - îi familiarizează cu termenii de „inflexiune”, „ritm atenţie şi notează Laptop Demonstraţi
nemăsurat” si cantare polifonica în caiete toate a
- - cere elevilor să noteze pe caiete toate informaţiile informaţiile
primite. primite

4. Însuşirea noii Profesorul


lucrări muzicale. - îi anunţă pe elevi că vor învăţa individual colindele „O Elevii se vor
10 ce veste minunata ” și „Astazi s-a nascut Hristos” pregăti pentru a CD-player Exerciţiul
min - le înmânează textul ; interpreta Instrument
- interpretează model melodiile; cântecul individual. muzical Dialogul
- interpretează cu elevii pe fragmente și apoi integral
individual cântecul, insistând asupra pasajelor mai Vor face aprecieri Demonstraţi
dificile; asupra modului de a
interpretare.
IV.Asigurarea Profesorul adresează următoarele întrebări:
Feedbackului 5 min -Ce se înţelege prin genul Colind? -elevii ascultă cu Dialogul
-Care sunt caracteristicile acesteia? atenţie cerinţele Laptop Observaţia
- Ce lucrări muzicale s-au audiat? şi răspund . Exerciţiul
- Ce melodii s-au interpretat?

3
-apreciază activitatea desfăşurată şi felul în care
V.Concluziile 5 min elevii au rezolvat sarcinile pe tot parcursul lecţiei. - elevii sunt atenţi
lecţiei şi tema Profesorul recomandă elevilor: şi îşi notează
pentru ora -să reasculte melodiile studiate în clasă; indicațiile primite.
viitoare -să cunoască noţiunile referitoare la genul colind
-să înveţe melodiile lucrate la clasă.

S-ar putea să vă placă și