Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de activitate didactică

Data: 23.03.2021
Clasa: I E
Prof.înv. primar: Alina Dumitra

Aria curriculară: Muzică


Disciplina: Muzică și mișcare
Unitatea tematică: „Vestitorii primăverii”
Titlul lecției: ”Melodia – sunete înalte, sunete joase”
Tipul lecţiei: predare-învățare
Durata: 50 minute
Forma de realizare: activitate integrată
Disciplina integrată: Arte vizuale și abilități practice

COMPETENȚE SPECIFICE
Muzică și mișcare

1.1 Receptarea unor sunete din mediul înconjurător, cu durate şi intensităţi contrastante;
2.3 Emiterea unor onomatopee asemănătoare cu sunetele din mediul înconjurător, cu durate şi intensităţi diferite;
3.2 Executarea unui dans cu mişcare repetată, pe un cântec simplu, din folclorul copiilor.

Dezvoltare personală
2.1. Asocierea emoţiilor de bază cu elemente simple de limbaj nonverbal și paraverbal;
Obiective operaționale:
La finalul activității didactice, elevii vor fi capabili:
O1 - să-şi însuşească corect elemente de tehnică vocală (dicţie, emisie, respiraţie);
O2 - să identifice trăirile și emoțiile sugerate de melodie;
O3 - să execute corect şi expresiv mișcările sugerate de melodia audiată.

Strategii didactice:
1. Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, demonstraţia, exerciţiul, observaţia, audiția muzicală, euritmia
2. Mijloace de învăţământ (resurse tradiționale și moderne): coifuri în forma de ghiocel, material audio, video-proiector, video cu imagini
de primăvară
3. Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală;
4. Forme de evaluare a activității: observarea sistematică, aprecieri verbale, autoevaluarea, aprecierea colectivă;

Bibliografie:
Programa şcolară pentru disciplina MUZICĂ ȘI MIȘCARE, aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
Programa școlară pentru disciplina DEZVOLTARE PERSONALĂ, aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03. 2013
Desfășurarea activității

Strategii didactice
Etapele lecţiei Ob. Conţinutul știinţific Metode şi Forme de Resurse Forme de
Op. procedee organizare materiale evaluare
Activitatea învățătoarei Activitatea elevilor

1. Moment Pregătirea pentru desfăşurarea exercițiul


organizatoric activităţii: organizatoric frontal Platforma
7 min. Asigur condiţiile optime pentru buna - elevii se pregătesc pentru GSuite,
desfăşurare a lecţiei. Pregătesc începerea activității; calculator,
materialele necesare pentru activitate videoproiector
conversația
și realizeaz logarea pe platforma Gsuit
pentru elevii care participă online la
activitate.
Desfășor următoarele activități:
- Exerciţii de respiraţie sub formă de - efectuează exercițiile propuse
joc : umflăm balonul, mirosim florile, de învățătoare;
suflăm puful păpădiilor
- Exerciţii de încălzire a vocii sub
O1 formă de joc: imităm sunete din natură
( zumzăitul albinei, sâsâitul şarpelui,
sunetul clopoţelului)
-Exerciţii muzicale care dezvoltă
deprinderile motrice : cântăm la pian,
la tobe, la vioara,

2. Reactualizarea - efectuează exercițiile propuse frontal aprecieri


cunoștințelor O1 de învățătoare; exercițiul verbale
3min. individual

3. Captarea - elevii ascultă întrebările conversația frontal Coifuri aprecieri


atenției Le arăt elevilor coifurile în formă de învățătoarei și încearcă să verbale
5 min ghiocel și adresez întrebări: ofere răspunsuri cât mai individual
- ”La ce vă duce cu gândul vederea precise la întrebări; explicația
acestor coifuri?”
- ”De ce se spune despre ghiocel că
O2 este vestitorul primăverii?”
- ”Cum ați descrie ghiocelul?”
- ”Cum credeți că se simte ghiocelul
atunci când încearcă să se ivească de
sub plapuma de zăpadă?”

4. Anunțarea Azi ne vom transforma în ghiocei și - elevii sunt atenți la conversația frontal aprecieri
temei și a vom interpreta, cu ajutorul muzicii, explicațiile învățătoarei; verbale
obiectivelor mișcările și emoțiile pe care le simte individual
2 min ghiocelul atunci când înflorește. explicația
5. Dirijarea Voi pregăti pentru audiție ”Chopin – - elevii audiază piesa muzicală; audiția frontal calculator, aprecieri
învățării Valsul primăverii” muzică verbale
(https://www.youtube.com/watch? individual
10 minute v=EFJ7kDva7JE )
Îi îndemn pe elevi să audieze piesa cu
ochii închiși și îi îndrum să își
imagineze trăirile compozitorului. - explică emoțiile care le-au
Discut despre trăirile copiilor. resimțit în timpul audiției.
6. Obținerea Ofer coifurile copiilor. - sunt atenți la mișcările audiția frontal calculator, aprecieri
performanței Prin intermediul euritmiei, execut prezentate de învățătoare și muzică verbale
mișcări ale brațelor și corpului care execută aceste mișcări pe euritmia individual
18 min O3 sugerează trăirile ghiocelului. muzică.
Executăm împreună mișcările pe
muzică.
7. Realizarea Adresez întrebări cu privire la modul - oferă explicații la întrebările conversația frontal aprecieri
feedback-ului de a reda prin intermediul corpului învățătoarei verbale
3 min trăirile și emoțiile exprimate de individual
coloana muzicală.
8. Încheierea Se fac aprecieri globale şi conversația frontal aprecieri
activității individuale cu caracter motivant verbale
2 min privind participarea elevilor la individual
desfăşurarea lecţiei.

S-ar putea să vă placă și