Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

DATA: 18.06.2021

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială „SPIRU HARET”, ÎNSURĂȚEI

PROF. Înv.Primar: ALBU Georgiana

CLASA: Pregătitoare A

ARIA CURICULARĂ: Arte și Educație fizică, sport și sănătate

UNITATEA TEMATICĂ: „La cumpărături”

SUBTEMA: Supa de zarzavat

DISCIPLINA PREDOMINANTĂ: Muzică și Mișcare

DISCIPLINE IMPLICATE: Comunicare în Limba Română, Arte Vizuale și Abilități Practice.

SUBIECTUL LECȚIEI: Supa de zarzavat după versurile poeziei Otiliei Cazimir

TIPUL LECȚIEI: predare a cunoștințelor

DURATA: 40 min.

COMPETENȚE SPECIFICE:

1.4. Receptarea cântecelor cu un ambitus cuprins între DO 1–LA, cu o structură ritmico – melodică asemănătoare cântecelor din folclorul
copiilor;
2.1 Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind mișcarea sugerată de text;

COMPETENȚE INTEGRATE:
CLR
3.2. Identificarea semnificaţiei unei/ unor imagini care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente familiare
AVAP
2.3. Realizarea de aplicații /compoziții/obiecte/construcții simple, pe baza interesului direct;

COMPETENȚE DERIVATE:
a. Cognitive:
CC1 – să răspundă corect întrebărilor referitoare la legume necesare;
CC2 - să execute corect exerciţiile de încălzire şi omogenizare a vocii păstrând ritmul, durata, înălţimea sunetelor;
CC3 - să-și însușească corect elemente de tehnică vocală (respirație, emisie, dicție);
CC4 - să interpreteze cântecul, jocul muzical, individual, dialogat sau în grup, acompaniaţi sau nu de CD;
CC5 - să coloreze fișele primite.
b. Psiho-motorii:
CM1 - să adopte o poziţie corectă în timpul cântecului.
c. Afective:
CA1 - să participe cu plăcere și interes la activitate, trăind din plin emoțiile sugerate de textul studiat;
STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, interpretarea individual și în grup a cântecului;
b) Mijloace de învăţământ: planşe didactice în format electronic, laptop, videoproiector.
c) Forme de organizare: frontală, individuală.
d) Forme de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale și individuale.

BIBLIOGRAFIE

 Programe şcolare pentru clasa pregătitoare, nr. 3371/12.03.2013

 Ghidul învățătorului pentru clasa pregătitoare, București, Editura JOY, 2014

 Motora-Ionescu, Ana, „Îndrumător pentru predarea muzicii la clasele I-IV”, Bucureşti, Editura Didactică şi Pedagogică, 1978

 Caietul de creație nr. 4, ”O călătorie distractivă prin clasa pregătitoare”, Editura EDU.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Etapele lecției Comp. Conținutul informativ al lecției Strategii didactice
și dozarea specifice
Comp. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Mijloace Forme de Forme de
derivate de organizare evaluare
învățămân
t
1. Moment Se asigură condiţiile optime Exercițiul
organizatoric desfăşurării lecţiei. organizatoric Frontal
1 min
2. Captarea O1 Se realizează printr-un Elevii rezolvă rebusul la tablă și Laptop
atenției rebus ce conține denumiri pe fișe.
5 min de fructe și legume. Conversația Video- Frontal
(Anexa 1) proiector

Fișe cu
Rebus

3. O3 Cer elevilor sărepete Elevii repetă cântecul învățat Explicația Laptop Frontal Observarea
Reactualizarea O4 anterior. sistematică
cântecul „Anotimpuri”
cunosțințelor
5 min însoţit de mişcările sugerate
de versuri.
4. Anunțarea Le comunic elevilor că azi Explicația Frontal
temei și a la ora de Muzică și
obiectivelor Mișcare, vom învăța un nou Exercițiul
3 min cântec și anume: Supa de
zarzavat.

5. Dirijarea O1 După discuțiile referitoare Conversația


învățării
la ce legume sunt necesare
15 min
pentru supă, se vor face
exerciții de încălzire și
omogenizare a vocilor: Laptop
O2
- suflăm fulgii din palmă;
- umflăm un balon; Videoproie
Elevii vor executa exercițiile de ctor
- imităm trompeta: ta, ta,
încălzire și de omogenizare a
ta… vocilor.
- imităm mașina: ti,ti,ti…
Demonstrația
O3 - imităm trenul: u,u,u…
Exerciţii de dicţie:
„Rici, rici, măi arici, scoate
ţepele de-aici”,
„Buş-buş,cărăbuş ieşi
afară din culcuş.”
O4 Elevii vor viziona un
material cu textul și
melodia cântecului „Supă
de zarzavat”, urmând ca
apoi să-l interpreteze și ei,
asociind corect mișcările cu
versurile. Anexa 2
6. Obținerea Se va face un concurs de Copiii vor recita cântecul învățat. Conversația Frontal Aprecieri
performanței interpretare între echipe. Explicația verbale
5 min
7. Activități O5 Elevii vor primi fișe și vor Copiii vor colora fișele primite. Fișe de
recreative lucru
colora.(Anexa 3)
5 min
8. Încheierea Se vor face aprecieri Elevii vor asculta aprecierile frontal Aprecieri
activității generale și individuale făcute. generale și de
1 min asupra participării elevilor grup
la lecție, precum și asupra
comportamentului lor pe
parcursul orei.
Anexa 1
Anexa 2
Anexa 3

S-ar putea să vă placă și