Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 04.10.2022 Propunător: Stochici Cristina-Loredana


Grupa: Mare (B) Prof./înv. preșcolar: Croituru Mirela
Domeniul experiențial: Domeniul limbă si comunicare (D.L.C.) Prof. metodist: Pantica George
Tema anuală de studiu: Când,cum și de ce se întâmplă? Prof. coordonator: Roșu Florin
Proiectul săptămânal: „Toamna bogată”
Categoria de activitatea: Educarea limbajului
Subiectul activității: „Toamna jucăușă „” de Laurentia Culea
Mijloc de realizare: Memorizare
Tipul de activitate: Transmitere și însușiri de noi cunoștinte

Comportamente vizate:
D1.1.:Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, in vedereaînțelegerii si receptării lui (comunicare receptivă)
D1.2.:Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificăriiideilor, emoțiilor, semnificațiilor etc. (comunicare expresiva)

Obiective operaționale:
O1: Să audieze cu atenție poezia ;
O2: Să retina ideile poeziei;
O3: Să recite corect și cât mai expresiv poezia, respectând intonația, ritmul și pauzele;
O4: Să retina cuvinte și expresiile noi;
O5:La sfârșitul activității, copii vor fi capabili să recite poezia complet,individual,respectand intonatia,ritmul si pauzele;

Strategia didactică:
1. Metode și procedee: Conversația,Explicația,Memorizarea,Exercițiul,Demonstratia;
2. Mijloace de învățământ: Vază, scrisoare
3. Moduri de instruire: Frontal, pe grupe;

Timp: 25-30 de minute

Bibliografie:
1. Ministerul Educatiei Nationale Curriculum pentru educatia timpurie 2019;
2. Metodica activitatilor de educare a limbajului in invatamantul prescolar; Didactica limbii si literaturii romane;
Etapele Activitatea Ob. Activitatea copiilor Strategia didactică Evaluare
activității/ propunătorului Oper Metode și Mijl. de Moduri de
Timp . procedee învățământ instruire
1.Moment Voi pregăti sala pentru o bună Preșcolarii își ocupă Frontal
organizatoric desfășurare a activității; locurile pe scăunele.
2 minute Aranjarea scăunelelor în
semicerc pentru a putea stabili
fiecare un contact vizual cu toți
membrii grupei.
Pregătirea materialului
didactic.
2.Captarea Voi rosti următoarele versuri: O1 Preșcolarii vor fi atenți la versurile Scrisoarea Frontal
atenției ”Dimineața a sosit, O2 rostite de mine. Îmi vor răspunde Conversația Vază
3 minute Toți copiii au venit, la salut si la intrebari. Vor fi
În semicerc să ne adunăm, captați de surpriză.
Cu toții să ne salutăm:
Mă bucur că sunteți aici,
A-nceput o nouă zi,
Bună dimineața,copii!”
Le voi pune câteva întrebări
despre toamna:
În ce zi suntem astăzi?
În ce lună suntem?
Ce se întâmplă în anotimpul
toamna?
Care sunt lunile de toamnă?
Cum este temperatura afară ?
După finalizarea intrearilor,voi
realiza o surpriza: găsirea unei
scrisori din partea Zânei Toamna,
într-o vază.
3.Anunțarea Le voi spune că Zâna Toamnei le O1 Preșcolarii vor fi atenti.Vor retine Explicatia Frontal
subiectului a pregătit o poezie despre toamnă. O2 cuvintele noi.
activității și a Voi recita poezia,precizând titlul O4 Conversația
obiectivelor dar și autorul acesteia.Le voi
explica cuvintele necunoscute
3 minute
Etapele Activitatea Ob. Activitatea copiilor Strategia didactică Evaluare
activității/ propunătorului Oper Metode și Mijl. de Moduri de
Timp . procedee învățământ instruire
„vitamine”(Acestea sunt niște
substanțe de care corpul nostru
are nevoie,pe care noi le luăm din
fructe sau
legume ),”brumării”(Un anumit
tip de prune care au o culoare
asemănătoare brumei,o culoare
alb-cenușie).
4.Desfășurarea Voi recita prima strofă respectând O3 Vor fi atenți la recitarea Demonstratia Scrisoarea Frontal
activității semnele de punctuație, intonație poeziei,vor recita și dânșii după În grup
12 minute și voi avea mimica indicațiile mele. Explicația Vază
corespunzătoare. Poezia vă fi
memorată pe unități logice. Se va Exercițiul
repeta prima strofă cu primii trei
copii din partea dreaptă. Voi
recita a doua strofă,după care
vom repeta împreună ambele
strofe pentru fixarea în memorie a
fragmentelor logice în
succesiunea lor firească.
5.Asigurarea Copiii vor fi împărțiți în două O3 Vor participa la mini concursul. Scrisoarea În grup
retenției și tabere, băieți și fete. Cele două Exercițiul Vază
transferului grupuri vor recita pe rând poezia,
10 minute realizând un mini concurs. Se
revizuiesc titlul poeziei și autorul
acesteia.
6.Încheierea Pentru încheiere voi face Preșcolarii vor accepta aprecierile Recompense Frontal
activității/ aprecieri asupra modului cum au și stimulentele oferite de mine. Conversația
evaluarea participat și au reacționat copii.
activității Voi împărții stimulente.
5 minute
TOAMNA JUCĂUȘĂ
de Laurenția Culea

Toamnă jucăușă
Mi-a bătut la ușă:
-Doamnă toamnă, te iubesc
Și mulțumesc din suflet
Pentru coșurile pline
Cu fructe și vitamine!

Pentru roșiile mere,


Galbene,gustoase , pere,
Prune Brumări, gutui
Cu puf galben ca puiul,
Struguri parfumați și moi,
C-așa-i toamna pe la noi!

FINAL

S-ar putea să vă placă și