Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: GRĂDINIȚA CU PP. NR. 16, TÂRGOVIȘTE


DATA: 10.03.2020
PROFESOR-MENTOR: Leafu Mariana
STUDENT PRACTICANT: Geacăr Florentina Claudia
GRUPA: mare“Puișorii jucăuși”
TEMA ANUALĂ: ,, CÂND,CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ? ,,
SUBTEMA : ,, Înfloresc grădinile. Zumzăie albinele,,
TIPUL ACTIVITĂȚII: mixtă (însușire și consolidare de cunoștiințe,priceperi și deprinderi)
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrate(ADP+DLC+ALA)
FORMĂ DE ORGANIZARE : frontal,pe grupuri,individual.
DURATA: O zi.
COMPONENȚA ACTIVITĂȚII:

Activități de dezvoltare personală(ADP):


❖ RUTINE- Întalnirea de dimineață: salutul, prezenta, calendarul naturii, activitatea de grup, noutatea zilei;
❖ TRANZIȚII- ,,Bat din palme ,,- joc cu text și cant.

Activităţi pe domenii experienţiale(ADE):


DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE : Educarea limbajului,poezia ,, Gândăcelul’’ de Elena Farago-memorizare
DEC- ,,Flori minunate,,- Pată de culoare(pictură).

Jocuri și activități didactice alese:


❖ JOC DE MASĂ: “Puzzle-Stupul de albine”;
❖ JOC DE ROL:,, De-a florăresele,,
❖ CONSTRUCȚII: “Casa zânei florilor”

Jocuri și activități didactice alese:


Joc de distractiv: ,,Albinele zboară ,,

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


• Premise ale citirii și scrierii, în contexte de comunicare cunoscute;
• Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute.

COMPORTAMENTE VIZATE:
• Recită o strofă sau repetă versuri ale unei poezii;
• Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni, emoții proprii (comunicare
expresivă).

SCOPUL ACTIVITĂȚII: Dezvoltarea capacității de a recita expresiv fragmente din poezie.


OBIECTIVE OPERAȚIONALE: La sfârșitul activității,copiii vor fi capabili :

O1 – să precizeze titlul și autorul poeziei;

O2- să recite fragmente din poezie,cu respectarea intonației,ritmului,pauzei,în concordanță cu mesajul transmis;

O3- să redea expresii ritmate și rimate din poezie;

O4 - să aplice acuarele pe o suprafață dată pentru a obține pictura ;

O5 – să întregească imaginile,respectând pașii învățați;

SARCINA DIDACTICĂ: Dezvoltarea interesului copiilor și a dorinței lor de a memora o poezie.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode și procedee: expunerea, conversația, explicația,munca independentă,turul galeriei.


Mijloace de învățare: calendarul naturii, imagini din poezie, , imagini cu flori, cutia magică,fișe cu
flori,puzzle,culori,creioane,tv,acuarele,pensulă.

Forme de evaluare: Observarea sistemică a comportamentului copilului, aprecieri verbale atât individuale cât și în grup.

Bibliografie:
,,Curriculum pentru educație timpurie”, Ministerul Educației Naționale, 2019
,,Piramida cunoașterii-Repere metodice în aplicarea curriculumului preșcolar,, ,editura ,,Diamant,, , 2014 .
SCENARIUL ACTIVITĂȚII

Activitatea deputează cu întâlnirea de dimineață. Copiii stau pe scăunele așezați în semicerc. Are loc salutul : ,,Bună
dimineața puișorilor!!”.Copiii completează calendarul naturii cu imaginile potrivite pentru anotimp,zi,lună,an.Urmează realizarea
prezenței.După terminarea activității,se face ,,gimnastica de înviorare,, pe fondul muzical de la trupa Ghindușii.
Noutatea zile: Captarea atenției se va face prin descoperirea unui coșuleț magic adus de către mine (ajutorul zânei
primăverii) în sala de grupă, zâna a auzit că sunt foarte harnici și iubesc insectele și florile. Aceasta le-a pregătit multe surprize copiilor și
le transmite rugămintea de a se juca frumos la măsuțe, pentru a o surprinde frumos.
În cadrul activității Domeniul Limnă și Comunicare, copiii vor învăța poezia ,, Gândăcelul,de Elena Farago.
Recitarea model a poeziei
Voi reda cât mai expresiv poezia.Voi recita clar și expresiv poezia în întregime,voi respecta pauzele logice,voi accentua
rima și ritmul adecvact conținutului și voi folofi intonația necesară.
Familiarizarea copiilor cu textul
Pentru a stârni interesul copiilor de a memora poezia,voi purta o scurtă conversație în care voi expune conținutul ei și
voi explica expresii necunoscute(cuvântul milă,spaimă). Conținutul poeziei va fi concomitent cu imaginile sugestive.
Memorarea poeziei de către copiii
Poezia se învață pe fragmente logice.Recit prima strofă,după care repet cu copiii de 2-3 ori.Recit apoi a doua strofă și o
repet cu copiii de 2-3 ori.Copiii recită prima și a doua strofă.Trec apoi la a treia procedând la fel ca în cazul primelor două
strofe.Copiii recită împreună cu mine de 2-3 ori întreaga poezie.
Fixarea conținutului poeziei
Copiii în grupuri de 2-3 vor recita poezia în colțul primăverii,confecționat din hârtie și ornat cu diferite flori,siluete de
albine,soare spcific perioadei de primăvară.
În centrul ARTĂ- ,,Flori de primăvară”, unde se va desfășura ADE-DEC- activitate practică, copiii vor realiza ,,Flori
de primăvară” (pictură).
La centrul JOC DE MASĂ- Copiii vor așeza bucățile din puzzle,pentru realizarea unor tablouri din natură,mai precis
(tabloul –Florile și Albinuțele- , -Floarea fericită-)
La centrul CONSTRUCȚII: ,,Casa zânei florilor!”-La acest centru copii vor construi ,,Casa zânei florilor!”, din cuburi
de lemn și piese de lego, prin aliniere, suprapunere, îmbinare.
La JOC DE ROL- la acest sector copiii vor imita activitatea florăreselor,vor vinde,vor ambala flori. Copiii –cumpărători
vor folosi formule de adresare adecvate.Vor,,plăti,,florile utilizând banii din hârtie.
La sfârșitul activității se va realiza sinteza a tot ce s-a întâmplat și realizat pe parcursul activității. Copiii vor fi împărțiți în
două echipe. Copiii vor primii o floare pe care o va da din mână în mână, timp în care li se adresează o întrebare referitoare la
poezia învățată.

Activitatea se va încheia într-o atmosferă de bună dispoziție în care se va desfășura


JOCUL DISRACTIV ,,Albinele zboară!”
Copiii sunt așezați în semicerc, iar în fața lor stă educatoarea. La începerea jocului, ea mișcă alternative brațele în sus
și în jos, spunând Zboară, zboară! Educatoarea trebuie să adauge după mai multe repetări (în această formă) numele unei
păsări,insecte sau al unui aparat care zboară, de exemplu: Rândunica zboară!; Avionul zboară! Albina zboară!.
Copiii imită mișcările educatoarei și repeat în cor cuvintele: Rândunica zboară!, imitând zborul. Pentru a verifica
atenția copiilor, în loc de aceste cuvinte educatoarea spune: Cățelul zboară!; Televizorul zboară etc. atunci nu trebuie să ridice
mâinile, ci să spună în cor: Cățelul nu zboară!
Copiii care greșesc vor primi porunci de la restul grupei.
Se fac aprecieri asupra modului de desfășurare a întregii activități, implicând cât mai mulți copii. La final copiii vor
primi bomboane.
Desfășurarea activității

Evenimentul Strategii didactice


/secvența didactic/ă Conținutul științific Evaluare
Metode/ Material Forme de
procedee/ didactic organizare
tehnici

Se vor asigura condițiile necesare pentru


desfășurarea optima a activității.Se va aerisi Conversația TV
sala de grupă.Materialele necesare vor fi Observarea
distribuite în centre. comportamentului
1.Moment Copiii vor fi introduși în sala de grupă,unde copiilor
organizatoric vor participa la întâlnirea de
dimineață,marcată prin: Frontal
Salutul. Fotografia,
Prezenţa calendarul
Calendarul naturii: naturii,
Urmează o conversaţie despre anotimpul în coronite cu
care suntem, despre vreme, despre cum ne flori.
îmbrăcăm, cum este cerul şi ataşarea
jetoanelor corespunzătoare la calendarul
naturii.
Tranziție: - cântec-,, Bat din palme-Ghindușii,,
Prin intermediul acestui cântec sugestiv se va
executa gimnastica de inviorare ca în fiacare
dimineață..

Se realizează printr-o discuție în care voi Imagini Aprecierea


2. Reactualizarea discuta cu ei despre anotimpul primăvara,cum Conversația sugestive Frontal corectitudinii și
cunoștințelor înfloresc florile,ce fel de flori cunosc. originalității copiilor
NOUTATEA ZILEI:
Captarea atenției se va face prin
3. Captarea atenției descoperirea unui coșuleț magic unde se află Explicatia Coșulețul
poezia ,adus de către mine (ajutorul zânei magic
florilor) în sala de grupă, spun despre zâna
florilor care a auzit că sunt foarte harnici și Conversatia Fișă cu poezia
iubesc insectele și florile. Acesta le-a pregătit
multe surprize copiilor și le transmite
rugămintea sa de a se juca frumos la măsuțe,
pentru a o surprinde frumos.

Anunț tema în termini accesibili.


Conversatia
La ADE-Domeniul limbă și comunicare copiii Explicatia Aprecieri
vor învăța o poezie care se numește Demonstratia individuale
,,Gândăcelul-de Elena Farago,, Exercitiul
4. Anunțarea temei și Artă DEC-pictură,,Flori minunate,, Observarea
a obiectivelor La centrul Joc de masă vor desfășura jocul comporta-
,,Stupul de albine,,-puzzle. Flori din carton, mentului
La centrul construcții vor construi casa zânei frunze din copiilor
florilor. hartie, paie de
La acest centru copii vor construi ,,Casa zânei suc, foarfece
florilor!”, din cuburi de lemn și piese de lego, Fluturi, carioca
prin aliniere, suprapunere, îmbinare , fișe de lucru
La centrul Joc de rol- la acest sector copiii vor
imita activitatea florăreselor,vor vinde,vor
ambala flori. Copiii –cumpărători vor folosi
formule de adresare
adecvate.Vor,,plăti,,florile utilizând banii din
hârtie.
Conversația
Se va desfășura frontal activitatea ADE-
5. Dirijarea învățării Domeniul Limbă și Comunicare-
Memorizare-,,Gândăcelul,,-de Elena Farago. Expunerea Imagini Frontal
În cadrul activității Domeniul Limnă și
Comunicare, copiii vor învăța poezia ,,
Gândăcelul,de Elena Farago. Explicația

Recitarea model a poeziei Observarea


Voi reda cât mai expresiv poezia.Voi recita comportamentului
clar și expresiv poezia în întregime,voi copiilor
respecta pauzele logice,voi accentua rima și
ritmul adecvact conținutului și voi folofi
intonația necesară.

Familiarizarea copiilor cu textul Memorizarea Fișe de lucru


Pentru a stârni interesul copiilor de a memora
poezia,voi purta o scurtă conversație în care
voi expune conținutul ei și voi explica expresii
necunoscute(cuvântul milă,spaimă).
Conținutul poeziei va fi concomitent cu
imaginile sugestive.

Memorarea poeziei de către copii

Poezia se învață pe fragmente logice.Recit


prima strofă,după care repet cu copiii de 2-3
ori.Recit apoi a doua strofă și o repet cu copiii
de 2-3 ori.Copiii recită prima și a doua
strofă.Trec apoi la a treia procedând la fel ca
în cazul primelor două strofe.Copiii recită
împreună cu mine de 2-3 ori întreaga poezie.

Fixarea conținutului poeziei

Se va realiza prin jocul ,,Continuă tu ,, voi


numi un copil care să-mi repete primul vers
din strofă,apoi un alt copil continuă versul
următor și tot așa până când toți copii vor
răspunde.

6. Obținerea Voi merge cu copiii în centrele de activitate


performanței ,voi intuit materialele puse la dispoziție și le Explicația Acuarele Individual
voi explica ce au de făcut. Apă
Coli
În centrul Artă se va desfășura –,,Flori Aprecierea
minunate,, DEC-,copiii vor realiza corectitudinii și
lucrarea ,,Flori minunate,,(pictură). Conversația / Puzzle În grup originalității copiilor
- Se explică și se demonstrează
procedeele de lucru.
- Se prezintă modelul realizat și se Fișe
exemplifică tehnicile și procedeele de
lucru prin realizarea unui model.
- Se realizează exerciții de încălzire a
mușchilor fini ai mâinii și de creare a
stării emoționale propice realizîrii
temei.
- Exercițiile de încălzire a mușchilor
mici ai mâinilor se realizează prin
închiderea și deschiderea
pumnilor,simularea unor mișcări pe
versurile corespunzătoare:
,, Mâna bate, mâna tace, Explicația
Mâna floare se desface, Cuburi
Fă-ți degetele pocnitori
Și pocnește de 5 ori!,,
- Se fac unele recomandări privind
modul de lucru( să lucreze îngrijit, să
încerce să nu murdarească masa).

La centrul JOC DE MASĂ- copiii vor realiza


un puzzle ,,Stupul de albine,,

Construcții-
,,Casa zânei florilor!”
La acest centru copii vor construi ,,Casa zânei
florilor!”, din cuburi de lemn și piese de lego,
prin aliniere, suprapunere, îmbinare.

La centrul Joc de rol- la acest sector copiii vor


imita activitatea florăreselor,vor vinde,vor
ambala flori. Copiii –cumpărători vor folosi
formule de adresare
adecvate.Vor,,plăti,,florile utilizând banii din
hârtie.

JOCUL DISRACTIV ,,Albinele zboară!”


Explicația Frontal Observarea
comportamentului
Copiii sunt așezați în semicerc, iar în fața lor copiilor
7. Asigurarea stă educatoarea. La începerea jocului, ea Demonstrația
retenției și a mișcă alternative brațele în sus și în jos,
transferului spunând Zboară, zboară! Educatoarea trebuie
să adauge după mai multe repetări (în această
formă) numele unei păsări,insecte sau al unui
aparat care zboară, de exemplu: Rândunica
zboară!; Avionul zboară! Albina zboară!. Jocul
Copiii imită mișcările educatoarei și repeat în
cor cuvintele: Rândunica zboară!, imitând
zborul. Pentru a verifica atenția copiilor, în
loc de aceste cuvinte educatoarea spune:
Cățelul zboară!; Televizorul zboară etc. atunci
nu trebuie să ridice mâinile, ci să spună în
cor: Cățelul nu zboară!
Copiii care greșesc vor primi porunci de la
restul grupei.
Se fac aprecieri asupra modului de
desfășurare a întregii activități, implicând cât
mai mulți copii. La final copiii vor primi
bomboane.
Se va realiza o sinteză a tot ce s-a întâmplat și
realizat pe parcursul activității.
8. Evaluarea Copiii vor fi împărțiți în două echipe.Copiii
activității vor primii o floare pe care o va da din mână în R.A.I Floare Aprecieri verbale
mână ,timp în care li se adresează o întrebare
referitoare la poezia învățată.

Conversația
9. Încheierea Educatoarea va face aprecieri asupra Bomboane
activității modului de desfăşurare al întregii activităţi,
încercând să se evidentieze, în mod deosebit, Recompensa
cum s-au simtit în diferitele etape ale
activitătii si ale interactiunii lor cu diferitele
materiale de lucru.

S-ar putea să vă placă și