Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE MONODISCIPLINAR

PARFUMUL TOAMNEI
ANUL ȘCOLAR: 2023-2024

DATA: 08.11.2023

INSTITUȚIA: Grădinița cu Program Prelungit Nr.6 – Lumea Copiilor Târgu Mureș

GRUPA: „Ștrumfilor” - mijlocie

EDUCATOARE: Vlaic Antonia-Romina

DIRECTOR: Matei Raluca

LOCUL ACTIVITĂȚII: Sala de grupă

CATEGORII DE ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE: ADP + ADE (DEC/act.p) +ALA


TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când, cum și de ce se întâmplă?

TEMA PROIECTULUI: ,,Zvon de toamnă”

SUBTEMA/TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ,,Parfumul Toamnei”

TIPUL ACTIVITĂȚII: însușire de noi cunoștiințe


Forma de realizare: joc cu text și cânt
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
 formarea deprinderii de a intona corect, expresiv şi omogen cântecul, respectând poziţia corectă, tonul, semnalul de Început, dicţia şi respiraţia În
emiterea sunetelor; consolidarea deprinderii de a asocia versurile jocului cu mişcările aferente.

 Inventar de activități:

1. Activități de dezvoltare personală (ADP):

 Întâlnirea de dimineață (gimnastica,salutul,prezența,calendarul naturii,împărtășirea cu ceilalți..): ):,,Dacă aș fi o


floare aceasta ar fi..”
 Rutine: mersul la baie, servitul micului dejun, gimnastica de înviorare, gustarea
 Tranziții: ,,Cip cirip cirip, vrăbiuța s- a trezit”
,,Dacă vesel se trăiește”
 Momentul de poveste

2. Activități pe domenii experiențiale (ADE):


 Domenii implicate: DEC- predare ,,Dansul frunzei” , repetare- ,,A venit pe dealuri toamna”+ Artă: ,,Florile
toamnei în culoare” – modelaj + îmbinare bețișoare
 Formă de realizare: frontal,individual, grupe
3. Activități liber alese (ALA1):
o Nisip și apă: ,,Flori din făină”
o Joc de masă: puzzle
o Bibliotecă: ,,Drumul florilor de toamnă” (fisa 31)

4. Activități liber alese (ALA2):


o Joc interactiv : ,,Lămâie-lămâie”
o Joc de relaxare: ,,Jocul Ha Ha Ha ”

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

 să reproducă fragmentele folosite pentru încălzirea vocii;

 Să recunoască cântecul după melodie;

 să cânte în cor, în grupuri mici și individual;

 să respecte semnalul de început, de sfârșit, linia melodică și ritmul cântecului;

 să respecte poziţia corectă în timpul interpretării, în vederea unei respiraţii corecte şi a emiterii corespunzătoare a sunetelor;

 să interpreteze corect, expresiv și omogen cântecul, respectând tonul, început, dicţia şi respiraţia în cânt ;

 să execute corect mişcările în concordanță cu textul;

 să respecte regulile jocului muzical;


 să recepteze afectiv cântecul;

STRATEGII DIDACTICE

Metode și procedee didactice: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, jocul;

Mijloace didactice: planşe ce ilustrează textul jocului, recompense, culegere de


cântece şi ghicitori, calculator.

SISTEM STRATEGII DE EVALUARE

1. Forme de evaluare: oral

2. Metode și tehnici de evaluare: aprecieri verbale, analiza produsului realizat

3. Instrumente de evaluare: fișe, evaluare orală

DURATA: o zi

BIBLIOGRAFIE: ***Curriculum pentru educație timpurie 2019

*Piramida cunoasterii,Editura Diamant


SCENARIUL ZILEI
Ziua începe cu activitatea de dezvoltare personală (care include rutine: primirea copiilor, micul dejun, gimnastica de înviorare; tranziții( pe
parcursul zilei):
După ce copiii servesc micul dejun, se întorc de la baie și termină de efectuat gimnastica de înviorare realizată pe versurile: ,,Bună dimineața trezirea, să
înceapă încălzirea!...” apoi se așază pe pernițe, fată-băiat” cu fața spre mine.
Activitatea debutează cu întâlnirea de grup dintre copii și educatoare, prin intermediul salutului de dimineață, aşezaţi în semicerc, pe pernițe,
vom rosti salutul de dimineaţă: „Dimineaţa a venit / Toţi copiii au sosit/ În semicerc ne aşezăm/ Cu toţii să ne salutăm ”, educatoare îi va saluta
”Bună dimineaţa, copii!” iar ei vor răspunde: „Bună dimineaţa,doamnă educatoare!”. Prezența se realizează cu ajutorul ecusoanelor cu numele
lor. Unde fiecare preșcolar va veni și își va pune semnul în locul indicat.Vom arăta și la panoul întâlnirii de dimineață cum ne simțim azi apoi
completăm împreună calendarul naturii cu ajutorul unor întrebări adresate copiilor: „În ce anotimp suntem?” – Suntem în anotimpul............;
„Cum este vremea de afară?” – Afară este înnorat/senin și frig/plăcut; „Cum trebuie să ne îmbrăcăm dacă vremea este așa?” – Noi trebuie să ne
îmbrăcăm cu haine groase/mai puțin groase; „Ce zi este astăzi?” – Astăzi este.....; Ce dată este astăzi?” – Este data de......; ”În ce lună a anului
ne aflăm?” – Suntem în luna......
,,Care este floarea voastră preferată?...” - vom purta o scurtă discuție.
Noutatea zilei va fi reprezentată de o păpușă/mascotă.Pentru a ne dezmorți puțin, ca să fim în formă la activitățile care urmează, recităm
împreună niște versuri.
Copiii sunt foarte atenți și curioși în legătură cu activitățile pe care le vom realiza astăzi. Pentru DEC- predare ,,Dansul frunzei” ,

repetare- ,,A venit pe dealuri toamna”+ Artă: ,,Florile toamnei în culoare” – modelaj + îmbinare bețișoare
Fiecare copil va merge la centre, rotindu-se apoi corespunzător.
La final, copiii se vor juca două jocuri. (ALA2)
MOMENTEL OBIECTIVELE CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC EVALUARE

E LECȚIEI OP.

1.Momentul Se asigură condițiile optime pentru o


bună desfășurare a lecției:
organizatoric
 aerisirea grupei;
 pregătirea materialului didactic;
 organizarea colectivului de
copii.
2.Captarea atenției (după întâlnirea de dimineață) observare
Se prezintă copiilor o mascot/personaj.
comportament
Acesta are nevoie de ajutorul copiilor să
realizeze azi o pictură

3.Anunțarea Astăzi o să repetăm cântecul ”A


venit pe dealuri toamna” și pentru că
vouă vă place să vă jucați foarte mult o
temei/obiectivelor
să învățăm și un joc cu cânt care se
numește ,,Dansul frunzei”

Trebuie să mă urmăriți cu atenție


pentru a învăța conținutul jocului, să
păstrați poziţia corectă pe scăunel, să
respiraţi corect în timp ce cântați, să
respectați semnalul de începere și să
cântaţi toţi odată.

a. Exerciţii de respiraţie

Pentru a cânta frumos trebuie să ne


pregătim puțin vocile: ”Mirosim flori”,
“Suflăm lumânările de pe tort”.

b. Exerciţii de dicţie

Repetarea silabisită a unor versuri


din cântecul "Acum e toamnă,da!"

S-ar putea să vă placă și