Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 11 03 2020
Nivel – Grupa mijlocie
Propunătoare: Dobrică Andreea
Tema – Când/cum și de ce se întâmplă?
Subtema – „Primavara”
Domeniul Estetic și Creativ

Categoria de activitate: Educatie muzicală


Tipul de activitate: mixt (insusire + consolidare de cunostinte si deprinderi);
Forma de realizare: a) cântec „Astazi in gradina mea” - predare
b) joc muzical „Primavara a sosit” – repetare
Scop:
• Consolidarea deprinderii de a cânta un cântec mai nuanțat și de a diferenția înălțimea
sunetelor muzicale;
• Dezvoltarea capacității copiilor de a-şi coordona mişcările în colectiv, respectand ritmul
melodiei şi sugestiile motrice oferite de textul cantecului.
Obiective operaţionale:
operaționale
• să interpreteze corect melodia cântecului, respectând durata şi înălţimea sunetelor
muzicale, ritmul şi intensitatea lor;
• să respecte semnalul de început, de sfârșit, linia melodică și ritmul cântecului;
afectiv-atitudinale:
• să participe activ și afectiv la activitate;
• să dovedească interes pentru activitatea desfășurată;
• să exprime sentimente inspirate de cântecul interpretat;
psiho – motorii
• să respecte poziţia corectă în timpul interpretării, în vederea unei respiraţii corecte şi a
emiterii corespunzătoare a sunetelor;
• să execute corect mişcările în concordanță cu textul;

1
Strategii didactice:
- Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul muzical, demonstraţia, jocul;
- Mijloace didactice: Zana Primavara,o cutie, recompense, telefon, CD-uri
Forma de realizare: frontal, pe grupuri, individual
Durata: 25-30 min

ETAPELE LECTIEI CONTINUTUL STINTIFIC STRATEGII EVALUAREA


DIDACTICE

Moment Aerisirea sălii de grupă.


organizatoric Așezarea scăunelelor sub formă de
semicerc
Intrarea ordonată a copiilor în sala de
grupă.
Se va face sub formă de surpriză:
Zâna Primavara a trecut pe aici și
ne-a lăsat o cutie cu surprize, și o
2. Captarea atentiei scrisoare. Ia să vedem ce scrie în - elementul surpriză; - observarea
scrisoare: - conversaţia; comportamentului
Dragi copii, - explicaţia; copiilor
Am trecut pe la voi dar voi nu erați
în clasă. Așa că v-am lăsat această
cutie pe care trebuie s-o deschideți
numai după ce o să vă aud cântând
un cântec despre Iarnă.

3.Reactualizarea - În ce anotimp suntem noi acum?

2
cunoștințelor - Vouă vă place Primavara? - conversaţia - observarea
- Ce aspecte ale anotimpului comportamentului
primăvara cunoașteți? copiilor
Se oferă indicații și se corectează
eventualele erori ale răspusurilor
oferite.

Astăzi o să invatam cântecul ”Astazi


in gradina mea” și pentru că vouă vă
4. Anunţarea temei și place să vă jucați foarte mult o să
enunțarea obiectivelor facem și un joc cu cânt care se
numește ”Primavara a sosit” observarea
Trebuie să mă urmăriți cu atenție - conversaţia; comportamentului
pentru a învăța conținutul cantecului, - explicaţia; copiilor
să păstrați
poziţia corectă pe scăunel, să
respiraţi corect în timp ce cântați, să
respectați semnalul de începere și să
cântaţi toţi odată.
Exerciţii de respiraţie Explicatia
Pentru a cânta frumos trebuie să ne
5. Dirijarea învăţării pregătim puțin vocile:
”Mirosim flori”, “Suflăm lumânările
de pe tort”. Cum fac pasarelele in
copaci? (cip-ci-rip) Sa ciripim si noi
ca ele! Atentie, ciripim toti odata!
inspir. . . expir: Cip – ci - rip!
Exercitiile se repeata fiecare de doua
ori;
* de dictie:
„Nas, pas, în balans.
Huri, turi, ruri, muri,

3
Toc, poc, hai la joc.”
Pe timpul 1 se trage aer în piept , iar
pe timpul 2 se spun versurile
respective.
- Dupa ce am ascultat cantul
pasarelelor sa le cantam si noi
ceva! Atentie! Eu voi canta prima Demonstratia
iar voi dupa mine!
Demonstrarea cantecului
*Se interpreteaza cantecul “Astazi in
gradina mea”de catre educatoare in
mod corect si expresiv;
-Se recita versurile care apoi se
repeta impreuna cu toti copiii;
-Se repeta cantecul model de catre
educatoare de 2 ori;
-Se executa cantecul cu toata grupa
urmarindu-se intonatia si dictia (pe
doua fragmente, apoi in intregime);
-Se repeta cantecul de 2-3 ori fara a
obosi prea mult copiii.
-Se pot folosi metode de cântec în Aprecieri verbale
lanț, cântec pe grupe, cântec pe
echipe, pentru a dinamiza copiii și a
păstra o atmosferă care să favorizeze
învățarea.

Exercitiul
Astăzi în grădina mea
Astăzi în grădina mea, o zambilă a-
nflorit

4
Şi eu am zâmbit! Am zâmbit, am
zâmbit
O zambilă a-nflorit, dragă primăvară,
bine ai venit
Astăzi în grădina mea, o narcisa a-
nflorit
Şi eu am zâmbit! Am zâmbit, am
zâmbit
O narcisa a-nflorit, dragă primăvară,
bine ai venit
Astăzi în grădina mea, o lalea a-
nflorit
Şi eu am zâmbit! Am zâmbit, am
zâmbit
O lalea a-nflorit, dragă primăvară,
bine ai venit Evaluez
Astăzi în grădina mea, o liliacul a- capacitatea de a
nflorit interpreta corect
Şi eu am zâmbit! Am zâmbit, am cantecul,de a
zâmbit respecta ritmul
Liliacul a-nflorit, dragă primăvară, si pauzele date.
bine ai venit
Ghiocei şi viorele, brebenei şi
micşunele
Toate au-nflorit şi eu am zâmbit
Am zâmbit, am zâmbit florile au
înflorit
Dragă primăvară, bine ai venit
Florile, înfloresc, doar atunci când eu
zâmbesc
Dragă primăvară, ce mult te iubesc.

5
Copii, haideti sa
deschidem cutia de la Aprecieri verbale
Zana Primavara , sa
vedem ce ne-a lasat? Conversatia
Voi vreti sa o
deschidem? Mi-a lasat
acest CD si vad ce scrie
pe el si se pare ca o sa
repetam un joc invatat Exercitiul
de voi cu cateva zile in
urma . Dar hai sa
vedem daca ghiciti ce
joc vom repeta.
Voi canta un fragment
6 . Fixarea cunostintelor din jocul muzical.
Dupa ce au recunoscut
jocul voi demonstra 1-
2 strofe. Le voi atrage
atentia ca trebuie sa Evaluez capacitatea de
cante la fel si le voi Jocul a asocia corect
reaminti miscarile melodiei jocului
jocului. miscarile asociate de
Voi da semnalul de text, de a respecta
incepere. Voi executa pauzele date si ritmul
cu ei prima data, apoi vioi.
voi urmari ca toti
copiii sa respecte
indicatiile date de
mine. Voi urmari
pronuntarea corecta,
cantare in ritm uniform,

6
bataile corespunzatoare
a palmelor, mentinerea
continua a tempoului
dat.
Jocul se va repeta
urmarindu-se
executarea lui cat mai
Evaluarea corecta. Voi da, dupa
caz, indrumari Conversatia
individuale sau chiar
explicatii suplimentare.

După executarea jocului,


copiii se vor aşeza jos,
pe covor şi ca primesc
de la Zana Primavara
buline vesele.

S-ar putea să vă placă și