Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

GRUPA: mijlocie “Fluturasii”


TEMA ANUALA: “Cand, cum si de ce se intampla?”
TEMA PROIECTULUI: E primavara, iarasi primavara!
SUBTEMA: Farmecul primaverii
TEMA ACTIVITATII: Zanele primaverii
COMPONENTA ACTIVITATII INTEGRATE:
1. ADP:
 Intalnirea de dimineata: salutul, prezenta, calendarul
naturii, activitatea de grup, noutatea zilei;
2. JOCURI SI ACTIVITATI DIDACTICE LIBER ALESE:
 ARTA: “Narcise galbene”;
 STIINTA: “Fluturi cu buline”;
 CONSTRUCTII: “Gradina cu flori”
3. ACTIVITATI PE DOMENII EXPERENTIALE:
DLC: “Povestea Narcisei” – lectura educatoarei
DEC “Florile Narcisei” pictura
4. JOCURI SI ACTIVITATI RECREATIVE:
 Joc distractiv: “Dansul zanelor”

SCOPUL: formarea capacitatii de a reda continutul unei povesti, imbogatirea, nuantarea si


activizarea vocabularului copiilor, precum si cultivarea simtului si gustului estetic, a dragostei
pentru arta si frumos.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 – sa deseneze pe fluturi tot atatea buline cat indica cifra:
O2 – sa confectioneze florile respectand indicatiile educatoarei;
O3 – sa construiasca gardul gradinii folosindu-se de betisoare;
O4 – sa redea pe scurt episoadele povestirii cu ajutorul imaginilor;
O5 – sa raspunda la intrebarile adresate de colegi utilizand propozitii corecte din punct de vedere
gramatical;
O6 – sa picteze florile utilizand tonuri deschise ale culorilor;
O7– sa participle cu interes la joc, respectand regulile.

METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia, explozia stelara, observatia,


exercitiul, jocul;
MIJLOACE DE INVATAMANT: calendarul naturii, pozele copiilor, aracet, decupaje cu flori,
fluturi, paie de suc, betisoare din lemn, macheta din polistiren, imagini din poveste, cartea cu
povestea, tempera, pensule,paleta pentru culori, aracet, stelute din carton;
BIBLIOGRAFIE:
1).Revista învăţămîntului preşcolar nr. 1-2/2014;
2).Aplicarea noului curriculum pentru educatie timpurie – o provocare?, Ciule Laurentia, editura
Diana Piteşti;
3).Oriyonturile jocului,,Ghid metodic aplicativ, Nicoleta Hustuc şi grupul, Bucuresti 2011;
4) Metode interactive de grup – ghid metodic –Silvia Breben,editura Arves
SCENARIUL ZILEI

ADP:
Intalnirea de dimineata
Programul zilei debuteaza cu întâlnirea de grup dintre educatoare si copii prin intermediul unor
versuri sugestive:
„Ursuletii s-au trezit, bună dimineata!
Iepurasii s-au trezit, bună dimineata!
Soriceii s-au trezit, bună dimineata!
Şi copii s-au trezit, bună dimineata!
SALUTUL : „Buna dimineata, zane ale Primaverii!” - porneste de la educatoare si este continuat
de toti copiii grupei.
PREZENŢA – Educatoarea striga numele copiilor din catalog, iar copiii prezenti isi vor aseza
fotografia la panou. Un copil va numi copiii absenti.
CALENDARUL NATURII: Se completeaza calendarul naturii verbalizand actiunea. Le voi
adresa copiilor intrebari cu privire la zi, data, luna, an si anotimp.
ACTIVITATEA DE GRUP: Educatoarea organizeaza jocul „Adevarat sau fals”, formuland
propozitii false si adevarate despre anotimpul primavara. Copiii raspund cu adevarat pentru
propozitia corecta si cu fals pentru propozitia incorecta.
Apoi prin intermediul unui cantec sugestiv se va executa gimnastica de inviorare.
“Stang – drept invatam
Care-i unul, care-i altul
Stang – drept ne uitam
Sa nu le-ncurcam
Mana dreapta o ridicam
Mana stanga o fluturam
Pe piciorul drept sarim
Cu stangul ne sprijinim

Mic – mare invatam


Care-i unul, care-i altul
Mic - mare ne uitam
Sa nu le-ncurcam
Mic e soricelul Chit
Mare-i elefantul Flit
Mici suntem acuma noi
Mari parintii-s amandoi.”
NOUTATEA ZILEI:
Dupa ce le atrage atentia copiilor asupra decorului din clasa le spune ca o zana i-a soptit la
ureche ca a ascuns in clasa noastra o carte pe care ei, apoi, o vor cauta, dar nu o vor putea deschide
decat dupa ce rezolva sarcinile de la centre. Ca sa poata rezolva mai usor sarcinile isi vor imagina
ca astazi sunt zane ale Primaverii, asezandu-si coronita cu flori pe cap, pentru ca ele sunt foarte
harnice si vor putea aduce mai usor primavara in clasa noastra.
Reusind sa le starneasca interesul pentru activitate, prezinta copiilor centrele si materialele
pregatite, le explica ce vor face cu aceste materiale si anunta obiectivele propuse.
Tranzitie: “1,2,3 acum zburam
La centru noi sa lucram”
Copiii isi aleg centrele de interes unde vor sa-si desfasoare activitatea. Toti copiii vor trece prin
rotatie pe la toate centrele.

JOCURI SI ACTIVITATI DIDACTICE ALESE (ALA)

 ARTA
La acest centru copiii vor confectiona narcise cu ajutorul materialelor pregatite: vor decupa
floarea, o vor prinde pe “tulpina” facuta din pai de suc, vor rula in varf hartie portocalie si vor lipi
frunzele.

 STIINTA
La acest centru copiii vor desena pe fluturasi tot atatea buline cat indica cifra.

 CONSTRUCTII:
Copiii vor aseza pe marginea unei placi de polistiren betisoare, accestea imitand gardul unei
gradini, apoi vor aseza iarba facuta din bucati de hartie creponata.

Prescolarii vor lucra la centre si vor primi ajutor in caz de nevoie. Se va respecta ritmul de lucru al
copiilor. Dupa finalizarea lucrarilor la centrul ARTA SI STIINTA, acestea vor fi asezate pe
macheta realizata la centrul CONSTRUCTII formand, astfel, o gradina cu narcise galbene si
fluturi.

Rutina si tranzitie. Copiii vor parasi sala de grupa imitand zborul zanelor pentru a merge la toaleta
si a se spala pe maini.

DOMENIILE EXPERENTIALE
 DOMENIUL LIMBA SI COMUNICARE – “Povestea Narcisei” – lectura educatoarei
 DOMENIUL ESTETIC SI CREATIV (pictura) – “Florile Narcisei”
Intorsi in sala de grupa copiii se vor aseza pe scaunele si educatoarea ii va intreba daca ei stiu
cum au aparut narcisele pe lumea aceasta, facand referire la gradina cu narcise pe care ei au
realizat-o la centre. Deoarece copii vor sa afle cum au aparut narcisele, educatoarea va da curs
povestii trimisa de zana pana in momentul in care zana Narcisa a mers in padure sa vopseasca
flori. Pentru ca Narcisa avea foarte multe flori de vopsit ii va ruga pe copii sa o ajute sa termine de
“vopsit” florile. Copiii vor “zbura” prin poenita amenajata in clasa sa caute flori nevopsite si se
vor aseza la masute ca sa le picteze.
Dupa o discutie privind materialele si modul de lucru ei vor picta florile amestecand o culoare cu
nonculoarea alb si dupa ce termina de pictat vor reveni pe scaunele ascultand, in continuare
“Povestea Narcisei”.

Rutina si tranzitie. Copiii vor parasi sala de grupa imitand zborul zanelor pentru a merge la toaleta
si a bea apa.
“Noi, zanele, am lucrat
Si lucrul am terminat
Bucuroase ne-nvartim
Pentru ca stim sa muncim”

JOCURI SI ACTIVITATI RECREATIVE


Joc distractiv: “Dansul zanelor”: Copiii danseaza, cate doi, pe o melodie, iar cand muzica se
opreste ei trebuie sa ocupe un loc pe scaunel. Scaunelele vor fi cu unul mai putin decat numarul
copiilor. Copilul (“zana”) care a ramas fara scaunel este eliminat. Se scoate apoi cate un scaun si
jocul continua pana la ultimul scaun si la ultimul copil,care va fi castigator.
ETAPELE CONTINUTUL STRATEGII EVALUARE
ACTIVITATII ACTIVITĂȚII DIDACTICE
1. Moment Pentru o buna desfăşurare a activităţii se
organizatoric iau următoarele măsuri:
· crearea spaţiului ambiental necesar;
3 min · pregătirea materialelor didactice necesare;
· intrarea ordonată a copiilor în sala de
grupă.
Întâlnirea de dimineaţă
Salutul. Conversatia
Prezenţa
Calendarul naturii:
Urmează o conversaţie despre anotimpul în Aprecieri
care suntem, despre vreme, despre cum ne Fotografia, frontale si
îmbrăcăm, cum este cerul şi ataşarea calendarul individuale
jetoanelor corespunzătoare la calendarul naturii,
naturii. coronite cu
Activitatea de grup Educatoarea flori.
organizeaza jocul „Adevarat sau fals”,
formuland propozitii false si adevarate despre
anotimpul primavara. Copiii raspund cu
adevarat pentru propozitia corecta si cu fals
pentru propozitia incorecta.
Apoi prin intermediul unui cantec
sugestiv se va executa gimnastica de
inviorare.
2. Captarea NOUTATEA ZILEI:
atentiei Dupa ce le atrage atentia copiilor asupra Observarea
decorului din clasa le spune ca o zana i-a comporta-
soptit la ureche ca a ascuns in clasa noastra o Conversatia mentului
carte pe care ei, apoi, o vor cauta, dar nu o Explicatia nonverbal al
vor putea deschide decat dupa ce rezolva copiilor
sarcinile de la centre. Ca sa poata rezolva mai Cartea cu
usor sarcinile isi vor imagina ca astazi sunt si povesti
ei zane ale Primaverii, pentru ca ele sunt
foarte harnice si vor putea aduce mai usor
primavara in clasa noastra.
3. Anuntarea Educatoarea prezinta tema activitatii “Zanele Explicatia
temei si a primaverii” si obiectivele acesteia pe
obiectivelor intelesul copiilor.
Conversatia
4. Desfășurarea Vom trece pe la fiecare centru in parte
activității discutand despre ce au de realizat si Observarea
enumerand materialele disponibile. Jocuri si comporta-
O1 activitati didactice alese Conversatia mentului
ARTA: La acest centru copiii vor Explicatia copiilor
O2 confectiona narcise cu ajutorul materialele Demonstratia
pregatite Exercitiul Aprecieri
STIINTA: Copiii vor desena pe fluturasi tot individuale
atatea buline cat indica cifra de pe aripa.
O3 CONSTRUCTII: Copiii vor aseza pe Flori din
marginea unei placi de polistiren betisoare, carton, frunze
accestea imitand gardul unei gradini, apoi vor din hartie,
aseza iarba facuta din bucati de hartie paie de suc,
creponata. aracet,
Dupa finalizarea lucrarilor la centrul ARTA foarfece
SI STIINTA, acestea vor fi asezate pe Fluturi,
macheta realizata la CONSTRUCTII, carioca
formand astfel o gradina cu narcise. Polistiren,
Rutina si tranzitie. Copiii vor parasi sala de hartie
grupa imitand zborul zanelor pentru a merge creponata,
la toaleta si a se spala pe maini. bête din lemn

Domeniul limba si comunicare (DLC)


Intorsi in sala de grupa copiii se vor aseza
pe scaunele si educatoarea ii va intreba daca Conversatia
ei stiu cum au aparut narcisele pe lumea Observarea
aceasta, facand referire la gradina cu narcise comporta-
pe care ei au realizat-o la centre. mentului
Deoarece copii vor sa afle cum au aparut copiilor
narcisele educatoarea va da curs povestii
aduse de zana, nu inainte de a le preciza
copiilor ca trebuie sa fie atenti pentru ca mai
apoi sa poata si ei sa redea continutul
povestii, sa invete cuvinte noi si la sfarsit sa
se joace cu intrebari.
Va expune continutul povestii, vizionand
treptat imaginile cu momentele principale din Cartea cu
poveste, iar cand va ajunge la momentul in povestea,
care Narcisa mergea in padure sa vopseasca planse cu
flori ii va ruga pe copii sa o ajute pe Narcisa imagini
sa vopseasca flori. Pentru aceasta o sa zboare
si ei in poenita noastra sa caute flori
nevopsite ca sa le picteze.
Domeniul Estetic si Creativ (pictura)
Copiii vor “zbura” prin poenita si isi vor
lua flori, apoi se vor aseza la masute unde Observarea
gasesc materialele cu care vor picta florile. comporta-
Dupa ce au descoperit cu ce vor picta mentului
educatoarea le va prezenta modelul si il vor nonverbal al
analiza, apoi vor trece la explicarea si copiilor
demonstrarea modului de lucru: se
amesteca o culoare cu nonculoarea alb pentru Conversatia
obtinerea unor culori deschise specifice
anotimpului primavara, iar culoarea obtinuta Explicatia
se aplica pe petalele florii. Aprecieri
Inainte de a trece la executarea lucrarii, Demonstratia verbale
copiii impreuna cu educatoarea vor executa
cateva exercitii pentru incalzirea muschilor Flori,
mici ai mainilor: “Mâna mea-i ca un cuvânt tempera,
Care răvăşeşte-un gând paleta,
Mâna bate, mâna tace pensule
Mâna floare se desface
Dacă vrei uşor să zbori
Fă-ţi degete pocnitori
1,2,3,4,5,6,7,8,9,10.”
Se va da semnalul de incepere a lucrului,
atragandu-se atentia copiilor sa foloseasca
O6 corect pensula, sa asterne culoarea intr-o Exercitiul
singura directie, sa lucreze corect, ingrijit.
Educatoarea va urmari modul de lucru al
copiilor , va da indicatii suplimentare si
ajutor practic acolo unde este necesar. Observare
Dupa toti copiii au terminat lucrarea sistematica
acestea vor fi analizate.
Criteriile urmarite in cadrul evaluarii lucrarii
sunt:
- acuratete;
- corectitudine;
- gradul de finalizare al lucrarii.
Dupa analizarea lucrarilor florile vor fi
asezate din nou in poenita si ei se vor
intoarce pe scaunele pentru a asculta Aprecieri
povestea. individuale
O4 Educatoarea continua sa citeasca copiilor
povestea cat mai expresiv, folosind gestica si
mimica corespunzatoare. Pe parcursul lecturii
vor identifica cuvintele necunoscute pe care
prescolarii vor incerca sa le explice cu Observarea
ajutorul educatoarei: spalacita, stranie, comporta-
gingasa, suspina, briza. mentului
La finalul povestii le va cere copiilor sa clopotel nonverbal al
precizeze titlul si care sunt momentele copiilor
principale din poveste.
Aprecieri
verbale
Explicatia
6. Obtinerea Sinteza finala o voi realiza prin metoda Explozia Individuala
performantei explozia stelara. Va aseza in fata copiilor stelara
stelutele, cea mare fiind in mijloc si avand pe
O5 ea o imagine din poveste, spunandu-le ca pe
fiecare dintre acestea este scrisa o intrebare:
CE?, CINE? CAND?, UNDE? DE CE?. Va Explicatia
alege 5 copii care, la randul lor isi aleg cate o
steluta. Educatoarea citeste intrebarea de pe Aprecieri
steluta si le explica modul de lucru: fiecare stelute din verbale
copil ce si-a ales o steluta isi alege 3-4 carton
parteneri cu care formeaza o echipa. Fiecare
echipa trebuie sa gaseasca cat mai multe
intrebari referitoare la povestea citita, dar
folosind intrebarea de pe steluta.
Fiecare echipa merge langa educatoare si
adreseaza celorlalte echipe intrebari la care
trebuie sa raspunda, aceasta atentionandu-i
permanent asupra exprimarii si a limbajului
utilizat.

7. Evaluarea Se vor face aprecieri cu privire la modul cum Aprecieri


partiala a s-au descurcat copiii pe parcursul activitatii, verbale
activitatii fiind evidentiati cei care au fost activi si au Conversatia
raspuns corect la solicitarile educatoarei.
Dupa finalizarea activitatilor pe domenii
experentiale copii se vor deplasa la baie
imitand zborul zanelor.
Tranzitie “Noi, zanele, am lucrat
Si lucrul am terminat
Bucurosi sa ne-nvartim
Pentru ca stim sa muncim.”
8. Incheierea Dupa revenirea copiilor in sala de grupa, pe baza
activitatii tranzitiei “,,Câte unul pe cărare mergem în
pădurea mare”,copiii vor desfasura urmatorul
joc:
Joc distractiv: “Dansul zanelor”: Copiii
danseaza, cate doi, pe o melodie, iar cand Observare a
O7 muzica se opreste ei trebuie sa ocupe un loc Explicatia modului in
pe scaunel. Scaunelele vor fi cu unul mai care copiii
putin decat numarul copiilor. Copilul Demonstratia respecta
(“zana”) care a ramas fara scaunel este regulile
eliminat. Se scoate apoi cate un scaun si jocul
continua pana la ultimul scaun si la ultimul Aprecieri
copil,care va fi castigator. verbale

9. Aprecieri Educatoarea va face aprecieri asupra modului Aprecieri


finale de desfăşurare al întregii activităţi, încercând verbale
să se evidentieze, în mod deosebit, cum s-au Conversatia
simtit în diferitele etape ale activitătii si ale
interactiunii lor cu diferitele materiale de
lucru. La final, copiii părăsesc sala de grupă
recompense
si se pregătesc pentru masa de prânz.

S-ar putea să vă placă și