Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DIDACTIC

pentru
ACTIVITATEA DE DEZVOLTARE PERSONALĂ

Unitatea de învăţământ: G.P.P. Dumbrava Minunată ,Suceava


Nivel de vârstă / Grupa: I/ mijlocie
Educatoare: prof. Pricop Alexandra
Tema anuală de studiu: „Când, cum şi de ce se întâmplă?”
Tema proiectului: „Zvon de primăvară
Tema săptămânii: „Legume timpurii”
Categoria activităţii de învăţare: ADP
Elementele componente ale activităţii: Întâlnirea de dimineaţă – salutul, prezenţa, completarea
calendarului naturii, noutatea zilei, împărtăşirea cu ceilalţi, mesajul zilei, gimnastica de înviorare,
activitatea de grup.
Tema activităţii: „De vorbă cu grădinarul”

Scopul activităţii: Stimularea comunicării orale şi interrelaţionării, dezvoltarea unităţii şi coeziunii


grupului prin participarea la jocuri şi activităţi specifice.
Obiective operaționale:
 să utilizeze formule de salut specifice momentului zilei, folosind limbajul verbal şi
nonverbal;
 să descrie principalele caracteristici ale vremii, specifice zilei, asociindu-le cu imaginea
corespunzătoare;
 să completeze tabelul de prezenţă, totalizând numărul de copii prezenţi la activitate;
 să comunice impresii, exprimându-şi propriile păreri în legătură cu caracteristici ale
anotimpului primăvara;
 să coopereze în cadrul grupului, manifestând prietenie și disponibilitate;
 să execute acţiunile motrice însuşite anterior, în contexte variate și într-un ritm
corespunzător.

Strategii didactice:
a. Metode şi procedee: observaţia, conversaţia, explicaţia, demonstrația, exerciţiul.
b. Resurse materiale: tabela pentru prezenţă, calendarul naturii, jetoane cu imagini, planşe şi
coșulețe cu legume timpurii naturale, siluetă grădinar.
c. Forme de organizare: frontal, individual.

Durata: 45 minute
Bibliografie:
 *** – ,,Curriculum pentru educaţie timpurie”, aprobat prin OMEN 4694/2019;
 Dumitrana M. (2001), „Educarea limbajului în învăţământul preşcolar, Comunicarea orală”,
Editura Compania, Bucureşti;
 Oprea, C.L., (2007), „Strategii didactice interactive”, Editura Didactică şi Pedagogică,
Bucureşti.
SCENARIUL ACTIVITĂŢII

Activitatea va debuta la centrul special amenajat Întâlnirii de dimineaţă. Copiii vor intra în
sala de grupă rând pe rând, aşezându-se în formă de semicerc.Educatoarea le va transmite un salut
însoţit de o apreciere: „Bună dimineaţa, copii isteţi.” Aceştia vor răspunde salutului adresat de
educatoare.
Pentru a sesiza prin ce se deosebeşte această zi de grădiniţă de celelalte, educatoarea va
sprijini copiii în evidenţierea noutăţilor zilei: prezenţa musafirului, decorul sălii de grupă specific
temei săptămânii. În continuare, copiii vor fi invitaţi să completeze tabelul de prezenţă astfel: vor
lua fotografia si o vor așeza pe panou de prezență. Apoi aceştia vor fi număraţi, totalizându-se
numărul de copii prezenţi la activitate.
Se va trece apoi la completarea calendarului naturii. Fiind anotimpul primăvara, ei vor
prezenta evoluţia vremii din ziua respectivă, vor determina ziua, luna şi anul în care suntem şi ce
responsabilităţi le revin în desfăşurarea activităţilor din timpul zilei.
Tranziţie:,, Iarnă să te duci cu bine
După parcurgerea acestor etape ale întâlnirii de dimineaţă, educatoare va purta cu copiii un
scurt dialog despre legumele timpurii (planul convorbirii) – împărtăşirea cu ceilalţi:
 În ce anotimp suntem? (primăvara)
 De unde ştim că a venit primăvara? (zăpada s-a topit)
 De ce s-a topit zăpada? (soarele străluceşte mai tare)
 Cine vesteşte primăvara? (ghiocelul)
 Ce alţi vestitori mai cunoaşteţi? (barza, rândunica)
 Ce se întâmplă în grădina de legume? (oamenii fac straturi)
 Ce fel de seminţe se plantează pe straturi? (seminţe de ridichi, morcov, salată, arpagic etc.)
 Noi astăzi vom vorbi despre legumele de primăvară. Ştiţi care sunt acestea? (ridichea, salata,
ceapa verde)
În acest moment al activităţii, în sala de grupă îşi va face apariţia silueta unui grădinar.
„Musafirul” va aduce copiilor un coş cu legume timpurii. El a auzit că ei astăzi au musafiri şi se vor
juca cu aceste obiecte.
Activitatea de grup:
Educatoarea îl va ajuta pe grădinar să împartă copiilor câte o legumă din coş. Li se va
explica că ridichea şi ceapa cresc în pământ, salata – deasupra pământului. După ce sunt semănate,
ele trebuie îngrijite (udate, curăţate de buruieni ca să aibă soare şi lumină). Se vor aminti şi regulile
de igienă referitoare la consumarea acestor legume.
În faţa copiilor, pe parchet, va fi desenată o diagramă rotundă cu 3 spaţii. În fiecare spaţiu se
va aşeza câte un coş. Copiii vor avea sarcină să aşeze legumele timpurii în aceste coşuleţe,
grupându-le după criteriul formă. Ei vor fi informaţi că pe parcursul zilei, într-o altă activitate, vor
face din aceste legume o salată de primăvară pe care o vor mânca cu poftă.
Educatoarea îi va îndemna pe copii să extragă mesajul zilei: „Legumele şi sănătatea”. Aceste
mesaje vor fi notate prin procedeul „copiii dictează, educatoarea scrie”.
Gimnastica de înviorare se va realiza pe un fundal muzical antrenant, sub forma unor
mișcări euritmice sugestive pentru versurile cântecului ascultat. Se vor executa exerciții motrice
pentru fiecare segment al aparatului locomotor, pe ritmul unei melodii antrenante. La final, tot pe
ritmul muzicii, copiii formează ”trenulețul” și ies din sala de grupă.
În încheierea activităţii se vor face aprecieri cu privire la comportamentul copiilor la
activitate şi la modul în care au înţeles sfaturile grădinarului privind cultivarea şi îngrijirea
legumelor de primăvară.

S-ar putea să vă placă și