Sunteți pe pagina 1din 6

Gradinita Nr.

52, Sector 1

Tema proiectului: „LA FERMĂ”

BOCIOC ALINA-ROXANA
Profesor pentru învățământul preșcolar
Unitatea de invatamant: Gradinita nr. 52
Grupa: Mica „A” Step by Step
Nume prenume cadru didactic: Bocioc Alina Roxana
Functia didactica: Profesor învățământ preșcolar

PROIECT DE ACTIVITATE
TEMA ANUALĂ: „Cum este, a fost și va fi aici pe pământ ? ”
PROIECT TEMATIC: „În lumea viețuitoarelor”
SUBTEMA PROIECTULUI: „La ferma bunicilor”
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Activităţi de dezvoltare personală (ADP)
TEMA ACTIVITĂŢII:
● Întâlnirea de dimineaţă:
- Salutul de dimineaţă
- Completarea panoului de prezenţă
- Completarea calendarului naturii;
- Împărtățirea cu ceilalți;
- Noutatea zilei.
● Joc de grup „La ferma mea”
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
- Cunoaşterea unor elemente specifice animalelor de la fermă;
- Dezvoltarea capacității de socializare prin comunicare liberă și creativă;
- Cultivarea sentimentului de încredere în sine, prin exprimarea propriilor gânduri, stări, idei și sentimente.

OBIECTIVE:
- să utilizeze o formulă de salut adecvată momentului zilei;
- să răspundă „prezent” când este menționat;
- să indice simbolul adecvat, în urma observării cu atenție a vremii de afară;
- să execute mișcările sugerate de cadrul didactic, corelând ritmul acestora cu indicii verbali audiați: rotirea capului, rotirea brațelor, alergare,
etc.

COMPORTAMENTE VIZATE :

- Adoptarea unui comportament de relaxare, buna dispoziţie, colaborare, empatie;


- Consolidarea abilităților de autocontrol emoțional.
- Coordonarea mișcărilor în funcție de ritm, cadență, pauză, semnale sonore;
- Demonstrarea simțului muzical ritmic, armonic prin cântec, joc cu text și cânt, dans.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstrația, jocul;
Materiale didactice: panou de prezenţă, calendarul naturii, boxă audio.
DURATA: 10-15 minute
BIBLIOGRAFIE:
- „Curriculum pentru educatie timpurie” - 2019
- „Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru Învatamantul prescolar , nivel I”;
- “Ziua buna incepe de la Intalnirea de dimineata”, Smaranda – Maria Cioflica, Gabriela Berbeceanu, Editura Tehno – Art.
SCENARIUL ACTIVITĂŢII
Intâlnirea de dimineaţă:
- Salutul: Copiii intră în sala de clasă. Activitatea debutează cu întâlnirea de grup între copii și educatoare, prin intermediul salutului de
dimineață. Copiii sunt salutați prin intermediul versurilor:
“ In fiecare dimineața
S avem gândul bun pe fata
Către soare sa privim
Iubire sa dăruim
De gand rau se ne ferim
S adunam doar bucurie
Și n lume s o răspândim
S atunci orice copil
In fiecare dimineața
Are gândul bun pe fata”
-Bună dimineața, dragi copii!”

- Completarea panoului de prezenţă: Se completează panoul de prezenţă identificându-se copiii absenţi şi cei prezenţi. Voi așeza poza
copiilor prezenți la panoul de prezenţă în secțiunea „Grădiniță”, iar pe ale celor absenți în secțiunea „Acasă”.
- Completarea calendarului naturii:
“A-nceput o nouă zi / Cum e vremea azi copii?”
Se precizează ziua în care ne aflăm și cum este vremea. Se lucrează la calendarul naturii:
„În ce anotimp suntem?”
„Cum sunt îmbrăcați copiii iarna?”
“ Cum este vremea afara?”
„Ce zi a saptămânii este?”
- Împărtășirea cu ceilalți
Le voi povesti copiilor despre ferma bunicilor mei și cum îi ajutam în fiecare vacanță de vară la toate activitățile din fermă. De asemenea, le
voi preciza copiilor că este important să ne ajutăm bunicii atunci când au nevoie, iar pentru activitățile de astăzi voi avea nevoie de ajutorul
lor pentru a finaliza sarcinile de la ferma din cadrul grupei, acestea fiind foarte multe și nu mă pot descurca singură.

Activitatea de grup: „La ferma mea”


Vom asculta cântecul: „La ferma mea”, pentru a ne reaminti animalele prezente la fermă și vom executa mișcări de antrenare a corpului
pentru activitățile de astăzi.
- Mesajul zilei: „Bun venit la ferma mea!” – se va realiza prin intermediul unei scrisori dintr-un balon, aduse de un cățeluș de pluș.
-Noutăţi, evenimente,ştirea zilei:
“Astăzi, Azorel a venit în vizită la noi împreună cu câțiva dintre prietenii lui de la fermă. Mi-a spus că bunicul este foarte ocupat cu lanurile
de grâu, așa că ne roagă să îl ajutăm astăzi și să hrănim, să curățăm și să culegem roadele de la fermă. Azorel ne va pregăti o surpriză la final,
dacă reușim să facem toate aceste sarcini. Credeți că putem să îl ajutăm pe Azorel? Dacă da, haideți împreună la fermă!

Le voi prezenta copiilor, în termeni accesibili, activitățile pe care le vom desfășura și voi preciza pe scurt sarcinile ce le vor îndeplini in
cadrul activitătilor. Copiii vor lucra atât individual cât și în grupuri mici pentru a reliza sarcinile de astăzi.

Tranziție:
Se va realiza tranziția prin intermediul jocului de mișcare.(Anexa 1)

Bate vantul frunzele versuri Cantece Pentru Copii


Anexa 1

„Dacă vreau să fiu voinc


Fac gimnastică de mic
Merg în pas alergător,
Apoi sar într-un picior.

Mă opresc, respir ușor,


Deschid brațele și zbor...
Ăsta-i doar un început...
Ia priviți cât am crescut.”

S-ar putea să vă placă și