Explorați Cărți electronice
Categorii
Explorați Cărți audio
Categorii
Explorați Reviste
Categorii
Explorați Documente
Categorii
METODIST:
BURCA BERNAVETA
PROPUNĂTOARE :
Prof. înv. preș. ANDRONIC DANIELA
* 20.03.2018 *
-Nivel II-
PROIECT DIDACTIC
ACTIVITATE INTEGRATĂ
ANDRONIC DANIELA
HARTA ZILEI
I.ADP ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ
CONSTRUCȚII ȘTIINȚĂ
,,Ghivece pentru flori” – imbinare- joc ,,Grădinarii suntem noi” – mediul
de construcție tridimensional pe verticală natural –plantare de flori
A. ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ :
1. „ Scrisoare de la Zăna Primăvară “
STRATEGII DIDACTICE
METODE ŞI PROCEDEE : conversaţia, explicaţia, convorbirea, jocul- exercițiu.
MIJLOACE DIDACTICE : panoul grupei, simboluri – elemente meteorologice, calendarul
naturii, fotografiile copiilor.
FORME DE ORGANIZARE : frontal
BIBLIOGRAFIE:
1. *** (2008). „Curriculum pentru învăţământul preşcolar” ( 3-6/7ani), M.E.C.I., Bucureşti;
2. Bane Colleen. (2004). „Bună dimineaţa! Mă bucur că eşti aici” – Manualul cadrului didactic
pentru întâlnirea de dimineaţă, Ed. Ro Media, Bucureşti;
3. Curs “Strategii de invatare prin cooperare” – modulul III – Step by Step;
B. ETAPELE ACTIVITĂȚII:
Primirea copiilor: deprinderi de comunicare şi consiliere parentală;
Întâlnirea de dimineață: „ Scrisoare de la Zăna Primăvară?
Activitatea zilei începe cu întâlnirea de dimineaţă . Copiii sunt aşezaţi în semicerc pentru a
putea stabili fiecare un contact vizual cu toţi membrii grupei
2).PREZENȚA:
„În semicerc ne-am așezat,
Şi frumos ne-am salutat,
La grădiniță am venit
Oare cine n-a sosit?”
Fiecare copil are câte o albinuță cu fotografia lui. Fotografiile copiilor prezenți vor fi așezate
pe panou în fagure, iar celelalte fotografii cu copiii absenți sunt puse lânga fagure.
Educatoarea îi invită pe copii sa-și îndrepte privirile către fereastră și vor ”aduce”
împreună vremea de afară. Copiii vor completa calendarul naturii cu ajutorul educatoarei.
Se vor pune întrbări legate de aspectele calendaristice. Se va juca jocul- ”SPUNE CE SE
POTRIVEŞTE„?,, Cum este azi afară?” – „Ce tablou se potriveşte cu anotimpul în care ne
aflăm?” ,, Ce piese de vestimentaţie se potrivesc anotimpului în care ne aflăm ?” „Care copac
se potriveşte anotimpului?” „Soare?” „Nori?” etc.
4. ÎMPĂRTĂȘIREA CU CEILALTI
Îi îndemn pe copii să facă schimb de impresii prin aducerea în prim plan a experienţelor
proprii, păreri despre o întâmplare, un eveniment pe care l-au trăit recent. Având în vedere tema
săptămânii, copiii sunt încurajați să vorbească despre floarea preferată.
5. Noutatea zilei:
,,Astăzi, la noi în grupă, avem musafiri. Doamnele au venit să vadă câte lucruri
interesante ştiţi voi să faceţi şi cât de implicați sunteţi la activităţi!”Voi scoate din cutia cu
surprize scrisoarea de la Zăna Primăvară .
Dragele mele albinuțe,
Sunt Zăna Primăvară dagi copii
Si-am venit la voi la grupă doar cu bucurii
Dăcă harnici voi veți fi, si mă veți înveseli
Coșulețul-n dar il veți primi.
Azi, mergănd, venind la voi
A bătut văntu-n zăvoi
Mi-a zburat de prin grădină
Florile de pe tulpină
Și vă rog, dacă puteți
Că sunteți copii isteți
Să-mi refaceți a mea grădină
De flori să fie plină.
8 .Reguli
Se vor stabili un set de norme comportamentale afișate pe perete
9. Mesajul zilei:
Mesajul zilei va fi : „ Toți pentru unul și unul pentru toți! “ /„ Zâna Primavarã ajutăm,
matematică-nvăţăm“!
Se prezintă activitățile zilei, iar trecerea spre centrele de interes se face cu ajutorul
exercițiilor de înviorare:
SECTOR CONSTRUCȚII
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
- Formarea și dezvoltarea priceperilor și deprinderilor de a îmbina creator, prin alăturarea și
suprapunere, diferite piese lego tridimensinale, respectănd anumite atribute, precum și
formarea unor comportamente necesare în stabilirea unor relații de grup bazate pe prietenie
toleranță, armonie concomitent cu exersarea autocontrolului.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
-Să recunoască instrumentele puse la dispoziție și să le denumească;
-Să aplice tehnici de îmbinare a pieselor într-un mod original;
-Să realizeze forma de ghiveci prin îmbinarea pieselor;
-Să păstreze o poziție corectă a corpului pe parcursul activității;
-Vor manifesta interes pentru activitate.
•STRATEGIA DIDACTICĂ:
1.Metode și procedee didactice: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul;
2.Mijloace didactice: piese lego, modelul educatoarei;
3.Forme de organizare: individual.
RESURSE:
1.Umane: preșcolari de grupă mare;
2.Spațiale: sala de grupă;
3.Temporale: 20 minute.
4.Bibliografice:
• Gh., Dumitriu, Dumitriu, C., Psihopedagogie, Editura Didactica și Pedagogică,
București, 2003
• M. Mătăsaru, , C.Nedelcu, M. Chiriloaie, V. Pricopoaia, L. Mătăsaru, „Proiectarea
didactică în învățământul preșcolar“, Editura CCD Bacău, 2004;
• Ghid de bune practici pentru educația timpurie a copiilor între 3-6/7 ani, MECTS, 2008
“Curriculum pentru educaţia timpurie”, Bucureşti, 2008;
ȘTIINȚĂ
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
-Să cunoască unele elemente componente ale lumii înconjurătoare precum și interdependența
dintre ele.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Să planteze răsaduri de flori în ghiveci;
Să enumere factorii necesari creșterii și dezvoltării platelor lumină, căldură, pământ, sol,
hrană? ;
Să utilizeze corespunzător materialele puse la dispoziție;
Vor manifesta spirit de cooperare în activitate cu partenerii.
•Strategia didactică:
1.Metode și procedee didactice: conversația, explicația, demonstrația, exercițiu ;
2.Mijloace didactice: ustensile de grădinărit, bulb de flori, pământ, ghiveci, modelul
educatoarei;
3.Forme de organizare: individual.
RESURSE:
1.Umane: preșcolarii grupei mari;
2.Spațiale: sala de grupă;
3.Temporale: 20 minute
4.Bibliografice:
• Gh., Dumitriu, Dumitriu, C., Psihopedagogie, Editura Didactica și Pedagogică,
București, 2003
• M. Mătăsaru, , C.Nedelcu, M. Chiriloaie, V. Pricopoaia, L. Mătăsaru,„Proiectarea
didactică în învățământul preșcolar“, Editura CCD Bacău, 2004;
• Ghid de bune practici pentru educația timpurie a copiilor între 3-6/7 ani, MECTS,
2008;
•XXXCurriculum pentru învățământul preșcolar 3-6/7 ani, 2008 ;
SECTOR ARTĂ
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
- Formarea deprinderii de a îmbina forme din mediul apropiat prin tehnici specifice
activității practice
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
•STRATEGIA DIDACTICĂ:
1.Metode și procedee didactice: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul;
2.Mijloace didactice: piese lego, modelul educatoarei;
3.Forme de organizare: individual.
RESURSE:
1.Umane: preșcolari de grupă mare;
2.Spațiale: sala de grupă;
3.Temporale: 20 minute.
4.Bibliografice:
• Gh., Dumitriu, Dumitriu, C., Psihopedagogie, Editura Didactica și Pedagogică,
București, 2003
• M. Mătăsaru, , C.Nedelcu, M. Chiriloaie, V. Pricopoaia, L. Mătăsaru, „Proiectarea
didactică în învățământul preșcolar“, Editura CCD Bacău, 2004;
• Ghid de bune practici pentru educația timpurie a copiilor între 3-6/7 ani, MECTS, 2008
“Curriculum pentru educaţia timpurie”, Bucureşti, 2008;
OBIECTIV DE REFERINȚĂ:
OPERAȚIONALE:
- să utilizeze formulele de salut învățate;
- să denumească materialele şi instrumentele de lucru;
- vor manifesta spirit cooperant în activitate comunicând cu partenerii;
- vor exprima interes în realizarea lucrărilor.
STRATEGII DIDACTICE:
1.Metode şi procedee: jocul, conversația, observația, explicația exercițiul,;
2.Mijloace didactice: flori, vază, casa de marcat, bani din hârtie;
3.Forme de organizare: individual, pe grupui.
RESURSE:
1. Umane: preșcolarii de grupă mare;
2. Spațiale: sala de grupă;
3. Temporale: 30 minute.
4. Bibliografice:
• Dumitriu Gh., Dumitriu C., Psihopedagogie, Editura Didactica și Pedagogică,
București, 2003
• M. Mătăsaru, C. Nedelcu, M. Chiriloaie, V. Pricopoaia, L. Mătăsaru, „Proiectarea
didactică în învățământul preșcolar“, Editura CCD Bacău, 2004;
• Ghid de bune practici pentru educația timpurie a copiilor între 3-6/7 ani,MECTS, 2008;
•XXXCurriculum pentru învățământul preșcolar 3-6/7 ani, 200
Activităţi pe domenii
1.DOMENIUL ȘTIINȚE
ACTIVITATE MATEMATICĂ
,, Căte flori sunt in grădina zânei? “
experienţiale
– învațarea număratului în concentrul 1-9
Tema: JOC-EXERCIȚIU(frontal, pe
grupe, individual) 2. DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV
EDUCAȚIE ARTISTICO- PLASTICĂ
,, Florile Zănei Primăvara “
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
3. Afective: Preșcolarii
OA1: - vor manifesta interes pentru activitate .
STRATEGIA DIDACTICĂ:
1. Metode și procedee didactice:, conversația, explicația, demonstrația, exrcițiu
2. Mijloace didactice: tablă magnetică, material mărunt, coșulețe
3. Forme de organizare: frontal.
RESURSE:
1.Umane:preșcolarii de gupă mare;
2.Spațiale: sala de grupă;
3.Temporale: 25-30 minute
4.Bibliografice:
• Gh., Dumitriu, Dumitriu, C., Psihopedagogie, Editura Didactica și Pedagogică,
București, 2003;
• M. Mătăsaru, C. Nedelcu, M. Chiriloaie, V.Pricopoaia, L. Mătăsaru, „Proiectarea
didactică în învățământul preșcolar“, Editura CCD Bacău, 2004
• Ghid de bune practici pentru educația timpurie a copiilor între 3-6/7 ani, MECTS, 2008;
•XXXCurriculum pentru învățământul preșcolar 3-6/7 ani, 2008
CONȚINUT ȘI SARCINI DE ÎNVĂȚARE STRATEGIA DIDACTICĂ
- Numărați în ordine
crescătoare și descrescătoare
de la 1-8 și invers
- Le arat numarul 9
-Am observat că
- Ce a-ti observant la mulțimea
multimea florilor ? florilor avea cu
un element mai
mult decât
mulțimea
ghivecelor
OBIECTIVE DE REFRINȚĂ
Compunerea spațiului plastic, aplicând cunoștințe de teoria culorilor și elemente de
limbaj plastic.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
1. COGNITIVE- La sfârșitul activității, preșcolarii vor ști:
OC1: -să denumească materialele necesare realizării lucrării;
OC2: -să utilizeze culorile potrivite în pictarea florilor;
OC3: -să aplice pata de culoare și linia plastică în realizarea temei date;
OC4: -să realizeze compoziția plastică, respectând criteriile date.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
1. Metode și procedee didactice: : observația, conversația, explicația, demonstrația,
exercițiul
2. Mijloace didactice: modelul educatoarei, flanelograf, guașe, carton decupat- formă de
ramă, tăvițe pentru goașe,pensoane, servețele umede, folie transparentă , cd, calculator, sclipici.
3. Forme de organizare: frontal, individual.
RESURSE:
1.Umane:preșcolarii gupă mare;
2.Spațiale: sala de grupă;
3.Temporale: 25 -30 minute.
4.Bibliografice:
• Dumitriu, Gh., Dumitriu, C., Psihopedagogie, Editura Didactica și Pedagogică,
București, 2003;
• M. Mătăsaru, C. Nedelcu, M. Chiriloaie, V.Pricopoaia, L. Mătăsaru „Proiectarea
didactică în învățământul preșcolar“, Editura CCD Bacău, 2004;
• Ghid de bune practici pentru educația timpurie a copiilor între 3-6/7 ani, MECTS, 2008;
•XXXCurriculum pentru învățământul preșcolar 3-6/7 ani, 2008 .
CONȚINUT ȘI SARCINI DE ÎNVĂȚARE STRATEGIA DIDACTICĂ
(A.L.A.2)
GRUPA: Mare ,,Albinuțele vesele”
TEMA ANUALĂ: ,,Când, cum și de ce se întâmplă?”
PROIECT TEMATIC: ,, Început de primăvară ”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Flori de primăvară”
TEMA ZILEI: ,, Florile – simbol al primăverii”
CATEGORII DE ACTIVITATE: Activități liber alese
TEMA : Relaxare și revenirea organismului la normal
SUBIECT LUDIC : ,, Floarea fără scaun ”
OBIECTIV DE REFERINŢĂ:
Să-și miște corpul și diferite segmente corporale izolat sau în coordonare.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
• să fie apt să utilizeze deprindereri motrice de bază
• să execute mişcările adecvate.
• să manifeste atitudini de cooperare, spirit de competiţie.
STRATEGIA DIDACTICǍ:
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicația, demonstrația, jocul,
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: scaune, CD, boxe, calculator, coronițe cu flori
FORME DE ORGANIZARE: in grup
RESURSE
RESURSE UMANE: preşcolarii de grupă mare;
RESURSE SPAŢIALE: Sala de grupă
RESURSE TEMPORALE: 20 min;
RESURSE BIBLIOGRAFICE:
1. Mătăsaru, M, ,, Secrete metodice în didactica preşcolară”, vol. 2, Editura C.C.D., Bacău, 2008;
2. Cojocariu, Venera, Stan, Gabriel- ,, Sinteze didactice – suport de curs «Didacticã preşcolarã- inovaţie şi calitate» ”, Editura C.C.D., Bacău,
2008;
3. Marin, Ana şi colaboratorii – „Programe de serbãri”, Editura Diana, Piteşti;
4. Bulboacã, Anca – „Scenete în versuri şi versuri pentru preşcolari”, Editura Arlequin, Bucureşti, 2011;
5. XXX,- ,,Curriculum pentru învăţământul preşcolar - prezentări şi explicitări”, Editura Didactică Publishing House, Bucureşti, 2009;
3.Actualizarea 1. Care a fost tema zilei de astăzi? Conversația Frontal Aprecieri verbale
cunoştinţelor 2. Ce activităţi am desfăşurat?
3. Care a fost rezultatul muncii noastre?
4. Prezentarea Se anuntă jocu ,, Florea fără scaun” şi se explică Coronițe flori Frontal
conţinutului regulile acestuia.
Explicaţia Scaune
Copii se grupează în jurul scaunelelor care sunt
asezate în formă de cerc, purtând coronițele primite Cd
de la Zăna Primăvara.Scaunele vor fi mai puține cu
unul față de numărul prescolarilor. În timp ce muzica Boxe
va cânta copii se vor învărti în jurul scaunelor, când
Calculator
muzica se va opri fecare va trebui să se așeze pe un
scaunel. Floricica care va rămâne fără scaun va ieși
din joc și va lua un scaunel din cerc. Jocul se repetă
pâna va rămâne o singură floare.
Reguli:
- mergemla pas;
- ne desfăşurăm în linişte;
5.Dirijarea Jocul de probă Demonstrația Frontal Obaervarea
învăţării Vom desfăşura împreună un joc de probă. Dacă se curenta a
impune voi da explicaţii suplimentare. educatoarei
Desfășurarea jocului Exerciţul
Jocul se desfășoară conform indicașiilor
propunătoarei.
6. Feedback Pentru a realiza feed-back-ul le voi pune întrebări : Frontal Aprecieri verbale
- Ce am realizat noi astăzi ?
- Ce fac floricelele acum ?