Sunteți pe pagina 1din 21

SCENARIUL ZILEI

TEMA ANUALĂ:“ Când, cum și de ce se întâmplă?”


PROIECT TEMATIC:“Zvon de primăvară”
TEMA SĂPTĂMÂNII:” Primăvară, flori și soare”
TEMA ZILEI: ”O zi cu Zâna Florilor”
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ:”Sistematizarea cunoștințelor despre primăvară și flori deprimăvară “–“ Primăvară, te iubim!”
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE
 JOC DE MASĂ:Deprinderi practic aplicative - “ Piuneze am îmbinat, floricele am realizat”
 BIBLIOTECA: Lexic și comunicare - “ Lumea minunată a florilor”
 ARTĂ: Elemente de limbaj plastic /modelaj - “ Flori colorate de albinuțe realizate”

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE


 DOMENIUL ȘTIINȚĂ – ACTIVITATE MATEMATICĂ
 Relații de ordine între mulțimi –“ O floare, mai multe flori”
 DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE – ACTIVITATE PRACTICĂ
 Lipire –“ Câmp cu flori”

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE – relaxare și revenirea organismului la normal


 Jocuri și activități recreative
 “Buchețele, buchețele”
PROIECT DIDACTIC
DATA:25.03.2015
GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.29 STRUCTURĂ A ȘCOLII GIMNAZIALE “ MIHAIL SADOVEANU ” BACĂU
GRUPA: MICĂ A “ALBINUȚELE”
PROPUNĂTOR: Profesor pentru învățământ preșcolar GALIȘ NADIA
TEMA ANUALĂ: “ Când, cum și de ce se întâmplă?”
PROIECT TEMATIC: “Zvon de primăvară”
TEMA SĂPTĂMÂNII:” Primăvară, flori și soare”
TEMA ZILEI: ”O zi cu Zâna Florilor”
CATEGORII DE ACTIVITATE: Activități liber alese
1. SECTOR BIBLIOTECĂ
 TEMA – cuvântul ca purtător de semnificații
 SUBIECT LUDIC : “Lumea minunată a florilor”
 OBIECTIV DE REFERINȚĂ – citirea și selectarea imaginilor cu flori de primăvară
 OBIECTIVE OPERAȚIONALE
 să sorteze imagini cu flori de primăvară;
 să formuleze propoziții simple și corect gramaticale;
 să lucreze în echipă;
 să folosescă în mod corect materialele puse la dispoziție
STRATEGII DIDACTICE
METODE SI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul
MATERIAL DIDACTIC: imagini cu flori de primavara, enciclopedii
MODALITĂȚI DE DESFĂȘURARE: individual, pe grupuri mici
RESURSE:
UMANE: preşcolari de grupă mare
TEMPORALE: 30 minute
SPAŢIALE: sala de grupă
BIBLIOGRAFICE:
 Mătăsaru, Maria, Chiriloaie, Maria, ,,Proiectareadidactică în învăţământul preşcolar”, Editura C.C.D., Bacău, 2008
 Cojocariu, Venera-Mihaela, ,,Fundamentele pedagogiei”, Editura V&I Integral, Bucureşti, 2008;
 Dumitriu, Gheorghe, Dumitriu, Constanţa, ,,Psihopedagogie pentru gradul IIşidefinitivat”, E.D.P., Bucureşti, 2003

2. SECTOR JOC DE MASĂ


 TEMA – tehnici de lucru cu material mărunt
 SUBIECT LUDIC : “Piuneze am îmbinat, floricele am realizat”
 OBIECTIV DE REFERINȚĂ- consolidarea deprinderii de a mânui materialul didactic

 OBIECTIVE OPERAȚIONALE
 să poziționeze corect piunezele în suport pentru a obține flori;
 să lucreze în echipă;
 să utilizeze corespunzător materialele puse la dispoziție;
STRATEGII DIDACTICE
METODE SI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul
MATERIAL DIDACTIC: piuneze colorate, suport piuneze
MODALITĂȚI DE DESFĂȘURARE :individual, pe grupuri mici
RESURSE:
UMANE: preşcolarii grupei mici A
TEMPORALE: 30 minute
SPAŢIALE: sala de grupă
BIBLIOGRAFICE:
 Mătăsaru, Maria, Chiriloaie, Maria, ,,Proiectareadidactică în învăţământul preşcolar”, Editura C.C.D., Bacău, 2008
 Cojocariu, Venera-Mihaela, ,,Fundamentele pedagogiei”, Editura V&I Integral, Bucureşti, 2008;
 Dumitriu, Gheorghe, Dumitriu, Constanţa, ,,Psihopedagogie pentru gradul IIşidefinitivat”, E.D.P., Bucureşti, 2003
 ***,,Curriculm pentru educaţia timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani”, Bucureşti, 2008

3. SECTOR ARTĂ
 TEMA – hașurare în contur/ modelare prin presare
 SUBIECT LUDIC : “ Flori colorate de albinuțe realizate”
 OBIECTIV DE REFERINȚĂ:respectarea încadrării în spaţiul dat
 OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 să aplice tehnica de lucru , respectând indicaţiile educatoarei;
 să compună spaţiul plastic în mod liber, creativ;
 să lucreze în echipă;
STRATEGII DIDACTICE
METODE SI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul
MATERIAL DIDACTIC: plastilina , planșete, set Plastelino, creioane colorate, imagini cu flori de primăvară
MODALITĂȚI DE DESFĂȘURARE :individual,pe grupuri mici
RESURSE:
UMANE: preşcolarii grupei mici A
TEMPORALE: 30 minute
SPAŢIALE: sala de grupă

BIBLIOGRAFICE:
 Cojocariu, Venera-Mihaela, ,,Fundamentele pedagogiei”, Editura V&I Integral, Bucureşti, 2008;
 Dumitriu, Gheorghe, Dumitriu, Constanţa, ,,Psihopedagogie pentru gradul IIşidefinitivat”, E.D.P., Bucureşti, 2003
 Mătăsaru, Maria, Chiriloaie, Maria, ,,Proiectareadidactică în învăţământul preşcolar”, Editura C.C.D., Bacău, 2008

SCENARIUL DIDACTIC - ALA 1

STRATEGII
EVENIMENTUL DIDACTICE
CONŢINUTUL ȘTIINȚIFIC EVALUARE
DIDACTIC Metode si Mijloace
procedee didactice
Activitatea zilei începe cu întâlnirea de dimineaţă. Copiii sunt aşezaţi în Observarea
ADP semicerc pentru a putea stabili fiecare un contact vizual cu toţi membrii comporta-
Întâlnirea de grupei. mentului
dimineaţă Salutul porneşte de la educatoare şi este continuat de toţi copiii grupei. Le Conversaţia copiilor
propun ca salutul nostru de astăzi să fie legat de minunata lume a florilor Verificare
(Bună dimineaţa, floricelelor!”) după care menţionez rolul ecusoanelor cu orala
flori de primăvară pe care copiii le vor purta pe parcursul întregii zile în Panoul Verificare
piept. Fiecare copil trebuie să-şi salute colegul de lângă el spunându-i Conversaţia specific practică/
numele florii de pe ecuson.
Facem prezenţa, pentru a vedea ce albinuţă lipseşte. Stabilim ziua Conversaţia
săptămânii, anotimpul,vremea de afară și completăm calendarul naturii. Exerciţiul
Activitatea de grup - “ Cubul primăverii” constă în aruncarea cubului de
către un copil ales de bagheta fermecată prin formula recitativă “ Bagheta se
învartește și pe tine te poftește”. Copilul va arunca cubul pe covor și va
primi o sarcină în funcție de imaginea la care cubul s-a oprit. Fiecare față a
cubului are o sarcină reprezentată prin imagini :
1. Descrie- fenomene specifice anotimpului primăvara- imagine copac
înflorit
2. Asociază- ghiocelul cu o poezie sau un cântec învațat- imagine ghiocel
3. Analizează- părțile componente ale unei flori- imagine lalalea Lucrul
4. Aplică- planșă cu peisaj de primăvara – completare desen practic
5. Compară- compară anotimul iarna cu anotimpul primăvara- imagine
ninsoare și ploaie
6. Argumentează – de ce îți place primavera-imagine Zâna Primăvara Turul galeriei
Noutatea zilei- “Astăzi, la noi în grupă, avem musafiri. Doamnele au Discută
venit să vadă câte lucruri interesante ştiţi voi să faceţi şi cât de activi sunteţi despre reuşita
la activităţi!”. muncii lor
Mesajul zilei: „Să o ajutăm pe Zâna Florilor” Apreciaza
Se prezintă activitățile zilei,iar trecerea spre centrele de interes se face cu obiectiv
ajutorul exercițiilor de înviorare: finalităţile
Au ieşit, cu mic, cu mare, activităţii
Albinuțele la-nviorare.
Dă comanda, de pe-o floare,
O albină antrenoare:
„1, 2- ne răsucim, Aprecieri
3 şi 4- ne-nvârtim! verbale
5 şi 6- arcuim,
7, 8- acum sărim!
9, 10- respirăm,
Aripile scuturăm!

Ne clătim acum cu rouă!


Gata, începe o zi nouă!
Sunteţi pregătiţi de zbor,
Ziua bună tuturor!”

Captarea atenţiei este realizată printr-o scrisoare de la Zâna Florilor , în Ecusoane


2.Captarea care își exprimă supărarea că nu poate ajunge la timp în grupa noastră, să Conversaţia
atenţiei asiste la activitățile de astăzi, deoarece o rândunică mai neastâmpărată care i- Surpriza
a împrăștiat florile din grădină . Știind că astăzi avem musafiri în sala de
grupă, ea ne-a trimis câteva materiale frumoase pe care noi le vom folosi la
activitățile noastre interesante.
Aşadar, astăzi Albinuţele vor fi ajutoarele Zânei Florilor.
3. Enunţarea Observaţia
temei şi Voi anunţa activităţile ce urmează a se desfăşura în fiecare centru de interes. Conversaţia
obiectivelor

Se prezintă centrele de lucru şi sarcinile, se intuiesc materialele de pe Explicaţia


4.Prezentarea măsuţe, după care fiecare copil se îndreptă spre centre în funcţie de
conţinutului medalioane primite la întâlnirea de dimineaţă.

La BIBLIOTECĂ ajutoarele Zânei Florilor vor "citi" şi selecta Conversaţia Set


5.Dirijarea imagini cu flori, pe baza cărora vor formula propoziţii simple, dar corecte din , explicaţia, Plastelino,
învăţării punct de vedere gramatical. demonstraţi planșete,cr
La sectorul JOC DE MASĂ, copiii vor avea de îmbinat piuneze colorate a, exerciţiul, eioane
pentru a obține flori. jocul; colorate,
Ajutoarele Zânei Florilor, la sectorul ARTĂ, vor avea de colorat și modelat piuneze.
flori de primăvară. şerveţele
umede,
fișe
Copiii vor lucra cu atenţie pentru realizarea temelor de la fiecare Explicaţia Lucrările
6.Obţinerea sector. pe centre
performanţei Pe tot parcursul activitǎţii se vor asigura condiţiile optime pentru lucru, de
se va urmǎri modul de relaţionare, de comunicare între parteneri şi se vor da activitate
indicaţii acolo unde este cazul.
Cu toate lucrǎrile copiilor, se va organiza o expoziţie, copiii vor putea vedea Conversatia
7.Feedback lucrǎrile şi vor alege pe cele mai frumoase .
Voi cere copiilor sǎ facǎ aprecieri şi autoaprecieri exprimând opinii Conversaţia
referitoare la modul cum s-a lucrat, cum s-a comunicat, cum au colaborat şi
8.Evaluarea rezultatele pe care le-au obţinut.

Voi pune întrebǎri privitoare la sarcinile pe care le-au avut de îndeplinit pe Conversaţia
fiecare centru.
9.Retenţia şi
 Ce am lucrat dimineaţă la fiecare centru?
transferul  Care este tema activitǎţii ?

Tranziție spre activitatea matematică:

“Suntem veseli și cântăm


Tra,la,la,la…..
Nu e greu să învățăm
Tra,la,la,la…..

Dar noi vrem să ne jucăm


Tra,la,la,la
Și mulțimi noi să formăm
Tra,la,la,la…”
PROIECT DIDACTIC
DATA:25.03.2015
GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.29 STRUCTURĂ A ȘCOLII GIMNAZIALE “ MIHAIL SADOVEANU ” BACĂU
GRUPA: MICĂ A “ALBINUȚELE”
PROPUNĂTOR: Profesor pentru învățământ preșcolar GALIȘ NADIA
TEMA ANUALĂ: “ Când, cum și de ce se întâmplă?”
PROIECT TEMATIC: “Zvon de primăvară”
TEMA SĂPTĂMÂNII:” Primăvară, flori și soare”
TEMA ZILEI: ”O zi cu Zâna Florilor”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activități pe domenii experințiale/Domeniul Știință/Activitate matematică
CAPITOL:relații de ordine între mulțimi
TEMA:compararea a două mulțimi și stabilirea globală a raporturilor cantitative, folosind expresiile mai multe decât/mai puține decât
SUBIECT LUDIC: ”O floare , mai multe flori” – joc exercițiu
TIPUL ACTIVITĂȚII:însușire de cunoștințe
OBIECTIV DE REFERINȚĂ: aprecierea cantității prin punere în corespondență
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
 OBIECTIVE PRINCIPALE
 O1 : să formeze mulțimi pe baza materialului intuitiv, “cu mai multe”/”mai puține” elemente după un criteriu ales;
 O2 : să compare două mulțimi diferite, prin punere în corespondență ( suprapunere, alăturare);
 O3 : să denumescă mulțimea “cu mai multe”/” mai puține elemente”;
 OBIECTIVE ADIACENTE
 O4 : să colaboreze cu colegii pentru a rezolva sarcinile jocului;
 O5 :să mânuiască materialul intuitiv pus la dispoziție, conform regulilor stabilite;

STRATEGII DIDACTICE
Metode și procedee: explicația, conversația, demonstrația, exercițiul, jocul, problematizarea, învăţarea prin cooperare, turul galeriei, Metoda
gândiţi-lucraţi în pereche- comunicaţi, Metoda 4 colțuri
MATERIAL DIDACTIC: jetoane, ecusoane, creioane colorate, flanelograf, panouri, fişe, instrumente de scris
FORME DE ORGANIZARE: individual, pe grupuri, frontal
FORMA DE EVALUARE:verificare orală, aprecieri verbale, proba practică,

RESURSE :
UMANE : preşcolarii grupei mici A
TEMPORALE :20 minute
SPAŢIALE : sala de grupă
BIBLIOGRAFICE :
 Mătăsaru, Maria, Chiriloaie Maria, ,,Proiectarea didactică în învăţământul preşcolar”, Editura Casei Corpului Didactic, Bacău,
2008
 Cojocariu, Venera Mihaela, ,,Teoria şi metodologia instruirii”, E.D.P.,2004
 ***,,Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani”, Bucureşti, 2009
***Ghid de bune practici privind educaţia timpurie a copiilor de la 3la 6/7 ani”, Bucureşti, 2008
SCENARIUL DIDACTIC
ADE-DOMENIUL ŞTIINŢĂ/ACTIVITATE MATEMATICĂ " O floare, mai multe flori! "

STRATEGII
EVENIMENTUL OB. DIDACTICE
CONŢINUTUL ŞTIINȚIFIC ȘI SARCINI DE ÎNVĂȚARE EVALUARE
DIDACTIC OP. Metode si Mijloace
procedee didactice
Surpriza Expunerea
1. Captarea Introducerea în activitatea matematică se va realiza cu ajutorul
atenţiei Zânei Florilor care este supărată pentru că o rândunică înfometată a
intrat în coșul ei în care avea toate florile și i le-a amestecat, acum nu
mai știe câte flori are în coș și îi roagă pe copii să o ajute să afle
acest lucru pentru a le putea planta în grădina primăverii. Copii o vor
ajuta pe Zână prin formarea de mulțimi de flori . Ascultă cu
atenţie tema
Conversaţia Material şi obiectivele
2. Enuntarea Aşadar, Zâna Florilor doreşte să vadă cât de buni matematicieni Explicaţia didactic
temei şi a O4 suntem, cât de bine ştim să formăm mulțimi și cât de frumos știm să
obiectivelor lucrăm în echipă.
Solicit copiilor aşezarea la măsuţe în funcţie de semnul de pe ecuson.
Anunţ tema activităţii,,O floare, mai multe flori !” apoi le spun
copiilor ca Zâna Florilor ne va privi cu atenție pentru a vedea cât de
frumos vom lucra.

Exerciţiul Panou
3. Actualizarea Ce am învățat noi până acum? Am învățat să formăm mulțimi după
cunoştinţelor diferite criterii, să denumim o mulțime, să recunoaștem o mulțime.

Educatoarea citeşte sarcinile care trebuie îndeplinite de copii. Explicaţia


4. Prezentarea Sarcinile sunt citite de educatoare şi rezolvate pas cu pas de către
conţinutului echipe.
5.Dirijarea Solicit copiilor să recunoască şi să denumească materialul de pe Metoda Coşuleţe
învăţării măsuţă apoi să aprecieze ce se poate face cu acestea . gândiţi- Material
O3 Explic copiilor în ce mod vom lucra cu florile de pe măsuță. lucraţi în didactic
Astăzi vom învăța să formăm mulțimi cu mai multe /mai puține pereche-
elemente, vom recunoște și vom denumi mulțimile cu mai multe/mai comunicaţi
puține elemente și vom compara aceste mulțimi.
Voi sunteţi împărţiţi în 4 grupe , în funcție de imaginea de pe Jocul
ecuson. Primele sarcini ale jocului nostru le vom realiza împreună,
apoi fiecare grupă, în funcție de imaginea de pe ecuson se va îndrepta Conversaţia
la panoul corespunzător pentru a rezolva și ultima sarcină a jocului. Explicaţia Jetoane Rezolvă
flori sarcinile
O1 Sarcina1 : Se vor forma mulțimi cu mai multe/ mai puține elemente, Exerciţiul
pe baza materialului intuitiv.(prin suprapunere)

Sarcina 2: Se vor compara două mulțimi diferite, prin punere în Conversaţia


O2 corespondență (alăturare). Explicaţia
Exerciţiul
O3
Sarcina 3: Se va denumi mulțimea cu mai multe/mai puține
elemente. Problematiza
rea

6.Realizarea Pe panouri se vor afla două flori , una cu o petală, cealaltă cu două Conversaţia Panouri
feed- petale. Se vor compara cele două flori și vom stabili care floare are Exerciţiul
backului şi mai multe/ mai puține petale.
obţinerea
performanţei
Apreciere
7. Evaluarea - Ce am învățat noi astăzi ? verbală
- Ce fel de mulțimi am învățat să formăm?
- Cum am ajutat-o pe Zâna Florilor?
Apreciere
9. Retentia şi Reamintesc titlul jocului ales pentru activitatea matematică, fac verbală
transferul observaţii şi aprecieri asupra activităţii şi participării copiilor la Stimulente
desfăşurarea ei.
Copiii vor primi stimulente, dar şi dulciuri din coşul-surpriză adus de
Zâna Florilor.

Tranziţia la activitatea practică se face prin versurile:

,,Noi uşor ne ridicăm

Şi la mese ne aşezăm

În linişte aşteptăm

Să aflăm ce mai lucrăm”


PROIECT DIDACTIC

DATA:25.03.2015
GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.29 STRUCTURĂ A ȘCOLII GIMNAZIALE “ MIHAIL SADOVEANU ” BACĂU
GRUPA: MICĂ A “ALBINUȚELE”
PROPUNĂTOR: Profesor pentru învățământ preșcolar GALIȘ NADIA
TEMA ANUALĂ: “ Când, cum și de ce se întâmplă?”
PROIECT TEMATIC: “Zvon de primăvară”
TEMA SĂPTĂMÂNII:” Primăvară, flori și soare”
TEMA ZILEI: ”O zi cu Zâna Florilor”
CATEGORIA DE ACTIVITATE:Activități pe domenii experințiale/Domeniul Om și Societate/Activitate practică
CAPITOL :lipire
TEMA :lipirea formelor fără a respecta o ordine precizată
SUBIECT LUDIC : “ Câmp cu flori”
TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare de priceperi și deprinderi
OBIECTIV DE REFERINȚĂ :utilizarea tehnicilor învăţate în realizarea unei compoziţii
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
 OBIECTIVE PRINCIPALE
 O1: să identifice materialele puse la dispoziţie;
 O2: să lipească în mod corect elementele cu respectarea cerinţelor impuse;

 OBIECTIVE ADIACENTE
 O3: să participe activ la activitate
 O4: să utilizeze corect materialele puse la dispoziție

STRATEGII DIDACTICE
Metode și procedee: explicația, conversația, demonstrația, exercițiul
Material didactic: lipici, flori, carton colorat
Forme de organizare: individual, pe grupuri, frontal
Forma de evaluare:verificare orală, aprecieri verbale, proba practică,
RESURSE :
UMANE : preşcolarii grupei mici A
TEMPORALE : 20 minute
SPAŢIALE : sala de grupă
BIBLIOGRAFICE :
 Mătăsaru, Maria, Chiriloaie Maria, ,,Proiectarea didactică în învăţământul preşcolar”, Editura Casei Corpului Didactic, Bacău,
2008

 Cojocariu, Venera Mihaela, ,,Teoria şi metodologia instruirii”, E.D.P.,2004


 ***,,Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani”, Bucureşti, 2009
 ***Ghid de bune practici privind educaţia timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani”, Bucureşti, 2008
SCENARIUL DIDACTIC
ADE - DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE/ACTIVITATE PRACTICĂ
STRATEGII
EVALUARE
EVENIMENTUL OB. DIDACTICE
CONŢINUTUL ŞTIINȚIFIC ȘI SARCINI DE ÎNVĂȚARE
DIDACTIC OP. Metode si Mijloace
procedee didactice
1.Captarea Se realizează prin vizionarea şi audierea cântecului : “Vine,vine Vizionare Calculator
atenţiei primăvara” Slide-uri
Audiere

- Copii , tema activităţii de astăzi se numeste:”Câmp cu flori”


2.Enuntarea M-am gândit să realizăm un câmp cu flori de primăvară pentru Zâna Explicaţia
temei şi a Florilor. Dacă veţi lucra frumos vom aranja împreuna o expoziţie Conversaţia
obiectivelor frumoasă, cu lucrările voastre, pentru a-i face Zânei o surpriză la
finalul activităţii.

Se va purta o scurtă conversaţie despre frumuseţea primăverii şi Conversaţia


a florilor , bucuria pe care o aduce în sufletele tuturor, despre culorile
3.Actualizarea specifice şi elementele din natură care s-au trezit la viaţă. Se intuiesc Explicaţia
cunoştinţelor materialele, tehnicile şi modul de lucru specific.

Se vor oferi informaţii şi precizări suplimentare referitoare la fiecare


tehnică.

4. Prezentarea O4 Intuirea materialului: Copiii vor fi solicitaţi să recunoască şi să Conversaţia


conţinutului descrie materialele de pe mese: suprafaţa de lucru, florile, lipiciul,
cartoanele colorate.

Explicarea şi demonstrarea modului de lucru: Voi prezenta copiilor Observaţia Suprafaţa Evaluare orală
modul de lucru, insistând asupra tehnicii de mânuire a lipiciului, a de individuală
5.Dirijarea florilor și a suportului de lucru. Demonstrez cum trebuie să lucreze şi
învăţării le voi atrage atenţia copiilor că trebuie să facă o lucrare frumoasă şi Conversaţia lucru, Aprecierea
curată, pentru ca Zâna să fie mulțumită. După ce explic tehnica de lipiciul, pozitivă privind
lucru şi intuim materialele de care au nevoie, se trece la realizarea flori, carton executarea
lucrărilor de către copii. Explicaţia colorat
Voi executa cu copiii exerciţii deîncălzirea muşchilor mici ai mişcărilor;
O1 mâinii:
" Batem, batem palmele
Exerciţiul
Mişcăm degeţelele
Ne lipim pălmuţele
Pumnişorii îi răsucim
O2 Şi apoi îi învârtim"
Executarea lucrărilor:
Conversaţia
Pe tot parcursul activităţii voi urmări îndeaproape modul de executare
O3 al lucrării (sugestii, explicaţii suplimentare, corectarea poziţiei la masa Explicaţia
de lucru), voi stimula copiii în realizarea temei şi îi voi îndruma pe cei
care întâmpină greutăţi. Exerciţiul
În timpul lucrului asigur climatul favorabil muncii independente
prin audierea unor cântece despre flori si primăvară.
6.Obţinerea Se realizează prin analiza lucrărilor în diadă şi completarea, Evaluarea
performanţei acolo unde este cazul, cu sugestiile colegului. modului de
lucru al copiilor;

7. Feedback După finalizarea lucrărilor se procedează, prin metoda turul Conversaţia Turul Aprecieri
galeriei, la aprecierea şi valorizarea rezultatelor şi a modului de lucru galeriei generale şi
individuale

Se realizează evaluarea lucrarilor evidenţiind efortul colectiv şi Conversaţia Aprecieri


individual. Fiecare copil se poate autoevalua prin raportare la generale şi
8. Evaluarea rezultatele obţinute de colegii lui, participă la analiza acţiunilor individuale
desfăşurate, face aprecieri despre activităţile celorlalţi şi poate exprima
predicţii despre posibile activităţi viitoare.
9. Retentia şi Se adresează copiilor întrebări legate de activitatea desfăşurată: Conversaţia Aprecieri
transferul - Ce am realizat noi astăzi? generale şi
individuale

Tranziția la activitățile recreative se face prin jocul cu text și cânt:” Vine, vine, primavara”

PROIECT DIDACTIC
DATA:25.03.2015
GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.29 STRUCTURĂ A ȘCOLII GIMNAZIALE “ MIHAIL SADOVEANU ” BACĂU
GRUPA: MICĂ A “ALBINUȚELE”
PROPUNĂTOR: Profesor pentru învățământ preșcolar GALIȘ NADIA
TEMA ANUALĂ: “ Când, cum și de ce se întâmplă?”
PROIECT TEMATIC: “Zvon de primăvară”
TEMA SĂPTĂMÂNII:” Primăvară, flori și soare”
TEMA ZILEI: ”O zi cu Zâna Florilor”
CATEGORII DE ACTIVITATE: Activități liber alese
CAPITOL :jocuri și activități recreative
TEMA :relaxare și revenirea organismului la normal
SUBIECT LUDIC :
 “ Buchețele,buchețele”
 “ Albinuța a zburat “
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 să fie apt să utilizeze deprindereri motrice de bază
 să execute mişcările adecvate.
 să manifeste atitudini de cooperare, spirit de echipă, de competiţie.
FORMAŢIA: cerc, grupuri
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicația, jocul, demonstrația
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT ŞI MATERIALE DIDACTICE: ecusoane, fustițe cu petale de flori, cd cu cântece de primăvară
LOCUL DE DESFAȘURARE: sala de grupă
ELEMENTE DE JOC: gruparea, regruparea, aplauze, întrecerea

SCENARIUL DIDACTIC - ALA 2


“ BUCHEȚELE, BUCHEȚELE”
STRATEGII DIDACTICE
EVENIMENT CONŢINUT ŞTIINŢIFIC EVALUARE
Metode şi Mijloace
DIDACTIC
procedee didactice

1. Captarea Copiii sunt invitaţi să participe la jocurile și activitățile Convorbire Ecusoane, cd Frontal
atenţiei recreative binemeritate după toate eforturile lor de a o ajuta pe Zâna
Florilor.

2. Enuntarea Pentru că aţi reușit să o faceți fericită pe Zâna Florilor, ea ne-a lăsat Convorbire Frontal
temei şi a uncd cu melodii frumoase pe care le vom folosi în timpul jocului.
obiectivelor

3.Actualizarea 1. Care a fost tema zilei de astăzi? Convorbire Frontal


cunoştinţelor 2. Ce activităţi am desfăşurat?
3. Care a fost rezultatul muncii noastre?
4. Prezentarea Se anuntă jocul “Bucheţele, buchețele”şi se explică regulile Demonstrația Ecusoane, Frontal
conţinutului acestuia.
Copiii se aşează pe cercul desenat şi merg, pe muzică, pe Creta
circumferinţa acestuia executând diferite mişcări după comenzile date
(mers obişnuit, ca piticul, sărituri ca iepuraşul…)La un moment dat Explicaţia
muzica se opreşte iar educatoarea le cere copiilor să se grupeze in
funcție de imaginea de pe ecuson. La auzul acestei comenzi, copiii se Exerciţul
strâng în grupe formate după imaginea de pe ecuson, sub formă de
bucheţele. Cei care nu au reuşit să se grupeze în bucheţele conform
imaginii sunt penalizaţi şi ies din joc.
Reguli:
- nu avem voie să alergăm;
- nu este voie să ţipam;
5.Dirijarea Jocul de probă Copiii se aşează pe cerc. Exerciţul Frontal
învăţării Vom desfăşura împreună un joc de probă. Dacă se impune voi da
explicaţii suplimentare.
Desfășurarea jocului
Jocul se repetă, strigându-se alte criterii de grupare (fetele, băieții),
până când rămân în cerc doar 3 copii.
Se intervine numai dacă copiii întâmpină greutăţi sau încalcă regulile
stabilite.
6. Evaluarea Se fac aprecieri individuale și colective cu privire la prestația Convorbire Frontal/Individual
copiilor în cadrul jocului.

SCENARIUL DIDACTIC “ALBINUȚA A ZBURAT”

STRATEGII DIDACTICE
EVENIMENT CONŢINUT ŞTIINŢIFIC EVALUARE
Metode şi Mijloace
DIDACTIC
procedee didactice

1. Captarea Copiii sunt invitaţi să participe la al doilea joc recreativ “Albinuța a Convorbire Măşti, Frontal
atenţiei zburat “ costume, fond
muzical

2. Enuntarea Copiii vor fi anunțați că vor învăța un joc nou“Albinuța a zburat “ Convorbire Frontal
temei şi a
obiectivelor

3. Prezentarea Un copil va fi albinuța, iar ceilalți vor fi flori. La semnal, albina va zbura și Explicaţia Frontal
conţinutului toți cântă și bat din palme ,,Albinuța a zburat/Să culeagă miere/Pe-o
floare s-a așezat/ Și nectar îi cere/ De ghicești cum o chema/ Albiniță Exerciţul
dragă/ Cu tine o vei lua/ Albiniță dragă”
Albina trebuie să ghicească numele florii . Dacă ghicește, copiii
cântă: Ai ghicit, ai ghicit/ Floarea cea aleasă/ Fericit, mulțumit/ Ai s-o
duci acasă” și albina dansează cu floarea.
Dacă răspunsul nu este corect se cantă:N-ai ghicit, n-ai ghicit/ Ce bine ne
pare/ De acum ai să fii/ Ca și noi o floare.”
4.Dirijarea Jocul de probă Copiii se aşează în cerc, pe scăunele. Frontal
învăţării Vom desfăşura împreună un joc de probă. Dacă se impune voi da explicaţii
suplimentare.
Desfășurarea jocului
Jocul se repetă. Se intervine numai dacă copiii întâmpină greutăţi sau
încalcă regulile stabilite
5. Evaluarea Se fac aprecieri individuale și colective cu privire la prestația copiilor Convorbire Frontal/
în cadrul activităților recreative.
Individual

S-ar putea să vă placă și