Sunteți pe pagina 1din 20

“MICUȚA PLANETĂ, PRIETENA

NOASTRĂ”

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

EDUCATOARE: PAȚELEA VIORELA CĂTĂLINA


GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.56 “ NEGRUȚ ”
NIVEL II

TEMA ANUALĂ: “ Cum este, a fost și va fi aici pe Pământ? ”

TEMA PROIECTULUI: “ Clubul curioșilor ”

TEMA SĂPTĂMÂNII: “ Universul ”

TEMA ACTIVITĂȚII: “ Micuța planetă, prietena noastră ”

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată

ALA I + ADP +ADE ( DLC+DEC) +ALA II

MIJLOC DE REALIZARE: Povestea educatoarei

Pictură prin tehnica amprentării

TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi

SCOPUL:

Dezvoltarea creativității și expresivității limbajului oral și plastic;


Dezvoltarea capacității de exprimare orală, de înțelegere și utilizare corectă a
semnificațiilor structurilor verbale orale;
Realizarea unei corespondențe între diferitele elemente de limbaj plastic și
forme, obiecte din mediul înconjurător;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Să urmărească “ Povestea micuței planete ”,
concomitent cu manipularea siluetelor intuitive;
Să demonstreze înțelegerea textului, interpretând rolul
personajelor, păstrând înlănțuirea logică a evenimentelor;
Să compună în mod original și personal spațiul plastic utilizând materiale și
tehnici diverse;
Să manifeste spirit de echipă, atitudini de cooperare, în timpul activității;
Să-și exprime opiniile și sentimentele în legătură cu activitatea desfășurată.

OBIECTIVE INDIVIDUALIZATE CES


OBIECTIVE CADRU
Stimularea cunoașterii celorlalți și a mediului înconjurător;
Formarea/dezvoltarea capacității de observare, explorare și operare cu
elementele realității înconjurătoare.

OBIECTIVE DE REFERINȚĂ
Să recunoască obiecte, lucruri, ființe, fenomene ale naturii, acțiuni din
mediile cunoscute;
Să execute la comandă mișcari motrice generale;
Să achiziționeze deprinderi de relaționare prin activități în perechi/grup;
Să exerseze deprinderi de manipulare/asamblare a obiectelor.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1- să urmărească „Povestea micuței planete”, concomitent cu manipularea
siluetelor intuitive;
O2- să identifice două dintre personajele principale din poveste și cu ajutor să le
denumească ;
O3- să picteze cu sprijin, după modelul dat, o planetă, formând echipă cu un
coleg/mai mulți colegi;
O4- să-și exprime sentimentele în legatură cu activitatea desfășurată prin limbaj
verbal ( 1-2 cuvinte) sau nonverbal.
La sfârșitul activității să formuleze o propoziție folosind cuvintele sale
care să cuprindă o concluzie a ceea ce a înțeles.

RESURSE:

Procedurale: conversația, expunerea, explicația , observația, interviul;


Materiale: cutia cu surpriza, siluete personaje din poveste, marionete din
cartoane, carioca, mingii din polistiren, acuarele, bureți pentru amprentare, siluete
în miniatură ale planetelor, steluțe decorative,semințe, lemne, pietre, baloane;
Organizatorice: frontal, individual, pe centre, în grup.

BIBLIOGRAFIE:

Curriculum pentru învățământul preșcolar (3-5/7 ani);


Curriculum pentru educație timpurie (copii de la naștere la 6 ani) 2018;
Breben S., Gancea E. “Metode interactive de grup”,Ed. Arves,Craiova,2004;
Gherguț A., “Psihopedagogia persoanelor cu cerințe educative speciale”, Ed.
Polirom, Iași, 2001
https://ro.pinterest.com
ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE:

ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ


(ADP):

Întâlnirea de dimineață:
“ Povestea planetei pitice ”(DLC)
Tranziții: “ Bat din palme, clap-clap-clap, din picioare, trap-trap-trap / Ne
învârtim, ne răsucim / Și în Univers pornim... ” ; “ Ne plimbăm prin Spațiul
Cosmic ”( diferite variante de mers ) ; “ Dacă vesel se trăiește, fă așa (imită
mișcarea cometelor) / Dacă vesel se trăiește fă așa (imită mișcarea meteoriților) /
Dacă vesel se trăiește unul altuia zâmbește / Planeta se învârtește, uite așa (se
învârtesc) ” ;

JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER-ALESE I (ALA I):

Bibliotecă: “ Cărțile le răsfoim, Universul descoperim ”


Sarcina didactică:
“ Citesc ” imagini din atlase, reviste, cărți de specialitate, manifestând
interes pentru tema propusă;
Construcții: “ Universul 3D ”
Sarcina didactică:
Asamblează bile de polistiren și bețe
de lemn, creând un Univers tridimensional;
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE (ADE)
DESFĂȘURATE ÎN CENTRE DE ACTIVITATE:

Joc de rol: “ Joaca de-a planetele din poveste ”


Sarcina didactică:
Interpretează rolurile personajelor din poveste, utilizând calitățile expresive
ale limbajului oral și ale celui corporal,
însuflețind prin desen personajele;

Artă: “ Planete prietene” (DEC)


Sarcina didactică:
Pictează prin tehnica amprentării
personajele din poveste (planetele din
Sistemul Solar), cât și celelalte corpuri
cerești, manifestând interes pentru
realizarea unor lucrări plăcute din punct de
vedere al aspectul estetic, păstrând ordinea și dând dovadă de atitudini de
cooperare;

Nisip și apă: “ Universul micuței planete ”


Sarcina didactică:
Utilizează materialele, găsindu-le o întrebuințare, corelându-le cu conținutul
poveștii;
JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER-ALESE II (ALA II):
“Magie în Univers” – dansul planetelor

Sarcina didactică:
Își coordonează mișcările pe muzică și ritm,
participând cu plăcere la desfășurarea activității și
manifestând spirit de echipă.
SCENARIUL ACTIVITĂȚII INTEGRATE

Activitatea debutează cu Întâlnirea de


dimineață. Copiii sunt așezați în “cercul prieteniei”.
Salutul între copii se realizează prin strategia de
învățare prin cooperare: “cerc interior, cerc exterior”
combinată cu metoda “Amestecă, îngheață, formează
perechi”.
Educatoarea salută copiii: “Bună dimineața, dragi exploratori ai
Universului!”, apoi aceștia formează două cercuri concentrice (fete în exterior și
băieți în interior). Cercul din interior stă pe loc, reprezentând Soarele, mișcându-se
doar cel din exterior, reprezentând planetele. La semnalul “Rotiți-vă!” copiii se
rotesc, “Opriți-vă!”ei se opresc, iar la semnalul “Salutați-vă în perechi!”, copiii din
cercul interior se întorc cu fața către cei din exterior și se salută. Se vor repeta
comenzile de mai multe ori, generând astfel formarea a cât mai multor perechi,
precum și salutul între cât mai mulți copii.
Prezența se va realiza într-o manieră interactivă, fiecare copil fiind solicitat
să-și caute steluța cu fotografia sa magnet și s-o așeze într-o constelație.
Calendarului naturii.
Se va completa cu ajutorul întrebărilor: “În ce zi a săptămânii suntem?”, “Ce
zi a fost ieri? ”, “Mâine ce zi va
fi?”, “Cum este vremea?”.
Împărtășirea cu ceilalți
continuă printr-o scurtă
convorbire despre planete,
despre întreg sistemul solar.
Noutatea zilei.
Vom asculta sunetele planetelor din sistemul solar, în timp ce mesagerul
Soarelui (reprezentat de ajutorul de educatoare), va sosi în sala de grupă și va
împrăștia planete curioase, de trei culori (argintii, aurii, roz), astfel fiecare copil va
primi o planetă care vrea să știe ce vom face la grădiniță.
Activitatea de grup.
Mesagerul Soarelui ne aduce și o mică planetă, alta decât
cele opt pe care copiii deja le cunosc, planetă care ar dori să-i
cunoaștem povestea. Voi anunța copiii că vor asculta “
Povestea micuței planete ” - DLC și voi expune conținutul
poveștii în cadrul unui mini teatru folosindu-mă de o serie de
siluete, pe care le voi utiliza pe parcursul desfășurării evenimentelor. Voi fixa
împreună cu preșcolarii momentele, personajele importante ale poveștii și mesajul
transmis de aceasta. În continuare , ne vom juca și vom încerca să reconstituim
povestea, devenind și noi prieteni ai micuței planete.
Desfășurarea activității
În cadrul ADE vor fi dechise trei centre. La fiecare centru de activitate li se
va explica copiilor modul de realizare al temelor propuse, fixându-se astfel,
elementele de conținut ale poveștii prezentate anterior.
La Joc de rol copiii vor fi personaje din poveste și se vor juca interpretând,
folosindu-se de marionete, întâmplarea cunoscută astăzi. La Artă – DEC, vor
picta prin tehnica amprentării personajele din poveste. La Nisip și apă vor crea
Universul în care a ajuns, orbitând în jurul
Soarelui, mica planetă, găsind o utilitate
materialelor avute la dispoziție, corelând
elementele date cu conținutul poveștii.
Toate materialele rezultate în centrele de activitate vor fi așezate în sala de
grupă la fel ca în finalul “ Poveștii micuței planete”, iar copiii vor deveni prietenii
acesteia.
Mesagerul Soarelui va invita copiii să
apuce fiecare una din razele sale (panglici) și
să spună ce i-a plăcut cel mai mult în poveste.
Încheierea activității
La final vor dansa și se vor distra,
jucându-se împreună cu micuța planetă,
primind fiecare o planetă-balon de la aceasta.
POVESTEA MICUȚEI PLANETE

A fost odată o planetă mică, mică, care


s-a rătăcit din întâmplare în sistemul nostru
solar. Se rătăcise fiindcă nu avea un nume și
nici o orbită a sa. Nu știa cum o cheamă pentru
că nu o botezase niciun astromom.
Odată ajunsă în sistemul nostru solar,
mica planetă a fost foarte încântată de ce a
văzut.
-Îmi place aici. Nu sunt decât câteva planete, nu e înghesuială, iar steaua lor
pare una prietenoasă …cred că n-ar avea nimic împotrivă să mă învârt în jurul ei!
Mi-aș dori să fac parte din acest Sistem Solar, gândi micuța planetă cu voce tare,
dar n-o auzi decât o cometă care trecu pe lângă ea, fără să-i acorde vreo atenție. De
regulă, cometele sunt foarte grăbite.
Apoi, micuța își dădu seama că n-ar fi frumos să se stabilească în acel loc,
fără să le ceară voie mai întâi celorlalte planete, poate chiar și Soarelui.
Așa se hotărî să stea de vorbă cu Jupiter, cea mai mare dintre toate. Își luă
inima în dinți și o abordă cu timiditate:
-Vă salut cu respect, îndrăzni ea. Eu sunt o mică planetă care s-a rătăcit în
spațiul cosmic…ați fi de acord să mă primiți și pe mine în frumoasa voastră
familie?-Ce-ai spus că ești? o întrebă plină de uimire Jupiter, după care izbucni în
râs. O planetă?!
-Da, o planetă pitică, spuse nou venita cu
glas pierdut. O planetuță, dacă vreți…
-Tu, o planetă?! Vorbi din nou Jupiter
printre hohote de râs. Eu care credeam că ești un
meteorit, adică o bucată desprinsă dintr-o planetă
și chiar mă așteptam să te faci praf de suprafața
mea…
-Dar eu sunt o planetă…insistă micuța.
-Ești doar un meteorit rotunjor care se
crede planetă! deveni brusc serioasă Jupiter.
Tu, să te învârți în jurul Soarelui nostru?
Haide, haide, pleacă mai repede!
Micuța Planetă încă încrezătoare în steaua ei, se gândi să meargă la Saturn.
-Bine v-am găsit, măreață planetă cu inele! Cât de frumoasă sunteți!
-Cine ești tu? întrebă Saturn.
-Sunt o biată planetă care s-a rătăcit în Sistemul vostru Solar și ar vrea să vi
se alăture ... dacă îmi veți permite, desigur!
Saturn o privi lung pe micuță.
-Știi ceva? îi spuse într-un târziu Saturn. Și așa suntem prea multe. Dacă ar fi
după mine ar trebui să rămânem doar două, eu și cu Jupiter, cele mai puternice
planete. De la Mercur n-am vești niciodată, pentru că e prea departe și aleargă prea
repede pe orbită, Venus e prea mândră, crezând că datorită strălucirii ei e cea mai
frumoasă, Pământul e locuit de oameni care trimit tot felul de aparate care bâzâie
în jurul meu și-mi fac poze, Marte e roșie de mânie și suferă că e pustie, Uranus
este prea tăcută și rece, iar Neptun e mult prea vorbăreață. Ce ne mai trebuie încă o
planetă în plus? Eu zic să te duci de unde ai venit!
Micuța își luă “la revedere” pentru că era politicoasă și plecă. Începu a
plânge, gândindu-se cât de mult își dorea să fie acceptată și ea ...
Deodată tresări: “Oamenii!” … Poate n-ar fi rău să trec și pe la Pământ să-i
dau binețe!
O ultimă încercare pe care era dispusă să o facă pentru a se acomoda și a-și
face prieteni. Pe măsură ce se apropia de Pământ, constată că aceasta e diferită de
toate celelalte.
-De ce ai culori atât de frumoase? a fost prima intrebare pe care micuța
planetă i-a adresat-o Pământului.
-Pentru ca am mări și oceane, îi răspunse amabilă Pământul. Datorită apei
există și viață. știi, eu sunt o planetă locuită.
Tu nu ești?
-Sunt doar o planetă mică și rătăcită și
mi-aș fi dorit să mă stabilesc aici, zise
încurajată de bunăvoința Pământului micuța.
-Eu n-am nimic împotrivă, dar
Soarelui i-ai cerut voie?
-Nu, … am vorbit cu celelalte
planete…răspunse tristă.
-Mergi la Soare, este steaua în jurul
căreia noi toate orbităm!
Micuța planetă ascultă sfatul Pământului și merse către Soare, dar nu se
apropie prea tare pentru a nu se transforma în scrum. Își făcu curaj și îndrăzni:
-Soare, te rog, primește-mă și pe mine în familia ta, sunt o planetă mică,
mică, promit să nu deranjez.
-Micuță planetă, în Sistemul meu Solar am opt planete, însă esți bine primită
pe o orbită mai îndepărtată .
Aceasta îi mulțumi și porni fericită printre stele către propria ei orbită. De
acum înainte nu mai trebuia să rătăcească prin Univers. Deși departe de Soare,
descoperi în jurul ei mulți prieteni: comete, meteoriți, asteroizi, chiar și alte planete
la fel de micuțe ca și ea, aflănd că și ele au un nume…exoplanete.
Secvența Conținutul științific Strategiile Evaluare
didactică didactice
Momentul Asigurarea condițiilor necesare
organizatoric unei bune desfășurări a
activității.
Distribuirea în prealabil a unor
mijloace de învățământ în
fiecare centru de activitate.
Captarea Activitatea va debuta în cadrul Conversația
atenției Întâlnirii de dimineață. Interesul
copiilor va fi trezit prin Observația
descoperirea “micuței planete”,
adusă de mesagerul Soarelui și a Elementul
mini teatrului pentru copii, unde surpriză
se va prezenta acțiunea din
“Povestea micuței planete”.
(DLC)
Tranziție: “ Dacă vesel se
trăiește, fă așa (imită mișcarea
cometelor) / Dacă vesel se
trăiește fă așa (imită mișcarea
meteoriților) / Dacă vesel se
trăiește unul altuia zâmbește /
Planeta se învârtește, uite așa (se
învârtesc) ” ;
Anunțarea Copiii sunt invitați să asculte
temei și a cu atenție povestea, pentru că Explicația Observarea
obiectivelor apoi vor interpreta rolurile comporta-
personajelor din poveste, dându- mentului
le viață prin desen și prin copiilor
pictură, vor crea elemente din
poveste, iar la final vor dansa și
se vor juca în acest decor magic,
devenind cu toții prieteni ai
planetei pitice.
Prezentarea Povestea va fi expusă frontal
noului cu ajutorul unor siluete cu Povestirea
conținut personajele din poveste în cadrul
și mini teatrului, făcându-se apoi
dirijarea legătura cu temele de la centrele
învățării de activitate. După intuirea
materialelor, li se vor explica Explicația
copiilor sarcinile de lucru, astfel:
La Joc de rol, copiii se vor
juca De-a planetele din poveste,
însuflețind planetele - marionete
prin desenarea fețelor, Conversația
interpretând rolurile euristică
personajelor, sub îndrumarea Verificarea
educatoarei. realizării
La Artă(DEC), copiii vor cerinței, atât
picta prin tehnica amprentării individual,
Planetele prietene din poveste, cât și în grup
cât și alte corpuri cerești.
La Nisip și apă, copiii vor
crea Universul micuței planete, Învățarea prin
având la dispoziție mai multe cooperare
materiale din natură, cărora vor
trebui să le găsească o
întrebuințare. Pe nisipul umed
pot desena orbitele planetelor,
din lemnișoare pot face
constelații, din pietricele
asteroizi și meteoriți. Vor așeza
și se vor juca cu siluetele
personajelor din poveste în
miniatură .
Înainte de a merge la centre, Exercițiu de
pe fundal muzical , copiii sunt imaginație
îndemnați să închidă ochii și să-
și imagineze momentul din
poveste când micuța planetă
primește de la Soare orbita ei în
Univers și e înconjurată de o
mulțime de prieteni. Relaționarea
Fiecare copil va merge la Observația în timpul
centrul corespunzător culorii formării
planetei primite de la mesagerul echipelor
Soarelui.
Tranziție: “ Bat din palme,
clap-clap-clap, din picioare,
trap-trap-trap / Ne învârtim, ne
răsucim/Și în Univers pornim.. ”
Evaluarea Toate lucrările realizate de
activității preșcolari vor merge spre Verificarea
(Obținerea Universul micuței planete Interviul cunoștințelor
performanței) (Nisip și apă), unde copiii se vor acumulate
așeza în cerc în jurul
mesagerului Soarelui, apucând
fiecare de o rază a acestuia și
spunând ce i-a plăcut cel mai
mult în poveste.
Încheierea Corespunde cu finalitatea zilei.
activității Copiii vor dansa și se vor juca
alături de micuța planetă, care a
devenit prietena lor, folosind
marionetele cărora le-au dat
viață singuri.
Se vor face aprecieri asupra Conversația Analiza
modului de lucru al copiilor și produselor
asupra întregii activități. activității
Mesagerul Soarelui le va
înmâna câte un balon în semn de
mulțumire pentru frumoasa lor
prietenie cu planetele, iar ei își
vor lua rămas bun de la micuța
planetă care va pleca în
Universul ei.

S-ar putea să vă placă și