Sunteți pe pagina 1din 19

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 20.03.2019
Grupa: Mare “Ștrumfii”
Unitatea de învățământ: Grădinița cu Program Prelungit nr. 1, Buzău
Tema anuală de studiu: “Când, cum și de ce se întâmplă?”
Tema săptămânală independentă: “ O călătorie în Univers “
Tema zilei: “ Aventurile lui Paxi în Sistemul Solar ”
Forma de realizare: Activitate integrată
Tipul activității: consolidare şi formare de priceperi și deprinderi

Profesor înv. preşcolar: Panait Oana-Roxana


Componența activițătii integrate:

1. Activităţi de dezvoltare personală (ADP):


- Întâlnirea de dimineaţă: salutul, prezenţa, calendarul naturii, noutatea
zilei, împărtăşirea cu ceilalţi, activitatea de grup, mesajul zilei.

2. Jocuri şi activităţi didactice alese (etapa 1):


- Joc de masă:-reconstituire de imagini - “Puzzle cu aventurile lui Paxi
în Sistemul Solar ”
- Artă:-confecții (decupare, asamblare, lipire) - “ Locuitori şi
vieţuitoare de pe planeta Ally- O”
-Știință:-observare(telescop/mișcarea de rotație a planetelor);
descoperire/asociere număr- cantitate obiecte specifice planetei Ally –
O, - “ Micii cercetători N.A.S.A ”

3. ADE: “AVENTURILE LUI PAXI ÎN SISTEMUL SOLAR” (DȘ +


DEC)
DȘ: Cunoaşterea mediului - Lectura educatoarei + DEC:
Educatie artistico-plastică - Pictură

4. Jocuri si activităţi didactice alese (etapa2) : Joc de mişcare - “Ne


jucăm, ne mișcăm şi mesaje, noi lansăm!”

SCOPUL ACTIVITĂȚII :
Dezvoltarea capacității de înțelegere și cunoaștere, stimularea interesului
pentru investigarea Sistemului Solar precum şi formarea unor priceperi şi
deprinderi de lucru pentru realizarea unei teme plastice.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1 - Să asambleze piesele de puzzle pentru a realiza imaginile cu aventurile


lui Paxi în Sistemul Solar;
O2 -Să confecționeze, prin respectarea tehnicilor însușite (decupare,
asamblare, lipire), siluete reprezentând locuitori și viețuitoare de pe planeta
Ally- O;
O3 - Să raporteze cantitatea la număr (1-9) în urma descoperirii unor
elemente specifice planetei Ally- O, ascunse în orez colorat;
O4 – Să observe planetele, mişcarea acestora în jurul Soarelui în spaţiu
precum şi un telescop;
O5 - Să identifice, din conținutul expus de către educatoare, caracteristicile
planetelor din Sistemul Solar;
O6 - Să răspundă corect la întrebările referitoare la conținutul poveștii
prezentate;
O7 - Să picteze planetele din Sistemul Solar prin tehnica picturii cu baloane
de săpun colorate ;
O8 - Să execute comenzile date de educatoare, în cadrul jocului de mişcare.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, expunerea,
exerciţiul.

Materiale şi mijloace didactice: ”telefon” din pahare și sfoară, videoproiector,


laptop, carton xerox color, foarfece, ochi mobili, aracet, betişoare, orez colorat,
jetoane cu elemente specifice planetei Ally- O, pietre de diferite forme și culori,
fișe de lucru, telescop, joc cu mişcarea planetelor în jurul Soarelui, ochelari
plastic, veste cercetători, lupe, puzzle, baloane heliu, soluție colorată baloane de
săpun, umbrelă, siluete planete, coli de desen, recipiente, bețișoare pentru
baloane de săpun, ziare, față de masă cu stele, stimulente.

Forma de organizare: Frontală, pe grupuri mici şi individual

Bibliografie:
- MECTS - “Curriculum pentru învăţământ preşcolar”, editura DPH, 2009;
- Activităţi integrate. Intrebări şi răspunsuri, editura Casa Corpului Didactic
Cluj, Cluj-Napoca, 2009;
- Programa activităţilor instructive-educative în grădiniţa de copii, Preda V.,
Dumitrana M., Bucuresti, 2000;
- Revista Învăţământului Preşcolar, nr. 1-2 2010, editura Arrlequin, Bucureşti,
2010.

Durata: o zi
SCENARIUL ZILEI

ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ :

Copiii intră în sala de grupă şi se așază pe pernuțe, putând stabili fiecare


un contact vizual cu toţi membrii grupei. Educatoarea, pentru a constitui un
model de comportament, zâmbește, îi privește, transmite căldură și încurajare
prin toate formele de comunicare verbală şi nonverbală .

Întâlnirea de dimineaţă:
Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineață în care copiii recită
versurile:
Dimineaţa a sosit,
Toţi copiii au venit,
Pe pernuțe ne aşezăm,
Cu toţii ne salutăm:
- Bună dimineaţa, dragi Ştrumfici!
Mă bucur că sunteţi aici!
A început o nouă zi.
- Bună dimineaţa, copii!
- Bună dimineaţa, doamna educatoare!

Salutul:
Copiii se vor saluta cu ajutorul unui dispozitiv de comunicare: ”telefon de
pe altă planetă”, folosind formula: “Bună dimineaţa, pământean Andrei!“, prin
tehnica “comunicării rotative”. Salutul porneşte de la educatoare şi este
continuat de către toţi copiii grupei.

Înainte de a se apuca de treabă, copiii trebuie să facă puțină gimnastică de


înviorare pe jocul cu text şi cânt “Daca vreau sa cresc voinic”.

Prezenţa:
“După ce ne-am adunat
Şi frumos ne-am salutat,
Cu toţii ne-am întâlnit.
Cine oare n-a venit ?”

Efectuarea prezenţei copiilor se va realiza prin aşezarea fotografiei


fiecărui copil la panoul pentru întâlnirea de dimineaţă.
Calendarul naturii:
Educatoarea iniţiază un dialog cu copiii, pentru a stabili împreună în ce
dată, zi, lună şi an ne aflăm, apoi anotimpul, aspecte ale vremii observate în ziua
respectivă.

Activitatea de grup:
Se va purta un scurt dialog despre tema săptămânii: ”Cum se numește
planeta pe care locuim?”, ”Ce planete mai cunoașteți?”, ” Din ce sistem fac
parte?”, ”Cum se numește galaxia în care se afllă Sistemul Solar?”, ”Credeți
că mai există viață și pe alte planete?”

Mesajul zilei: “Să fim atenți și să ne străduim, prieteni de pe altă planetă să


descoperim!”

Noutatea zilei:
”Azi dimineață, mergând către sala de mese, îmi iese în cale o ființă
ciudată. Pare a fi om, dar nu e om. Aducându-mi aminte de studiile mele despre
extratereștri, mi-am dat seama că este un locuitor de pe planeta Ally- O. Ce
bine că le-am învațat și limbajul! Așa ne vom putea întelege, am gândit eu.
Am stat de vorbă și am aflat că tocmai s-a întors din lunga lui călătorie
din Sistemul Solar.
Sunteţi pregătiţi să descoperiţi despre cine este vorba?’’
Se va deschide plicul de pe panoul de prezență si se citește scrisoarea
trimisă de musafirul zilei. (Vezi ANEXA1)

TRANZIȚIE
Se va realiza prin intermediul versutilor și a mișcărilor sugerate:
Ne-vârtim, ne răsucim,
Către baie noi pornim
Si planetele rostim:
Mercur, Venus, Pământ,
Marte, Jupiter, Saturn,
Uranus și Neptun.

RUTINE
Copiii vor merge la apă, la toaletă, unde își vor exersa deprinderile de
autoservire și vor respecta normele de igienă.
După întoarcerea în sala de grupă, educatoarea porneşte videoclipul cu
înregistrarea întâlnirii acesteia cu Paxi. Acesta va conţine şi anunţarea temei şi
a obiectivelor activităţii.

Copiii își aleg și se așază la centre pentru rezolvarea sarcinilor propuse.


O parte dintre ei se vor așeza pe scăunele, în jurul educatoarei, unde vor
asculta lectura acesteia. Aceasta va expune conținutul poveștii, folosind un ton
adecvat, mimică, gestică adaptate textului lecturat. Concomitent cu expunerea
narațiunii, ea va mânui silueta lui Paxi şi o umbrelă, pe care sunt lipite planetele
Sistemului Solar, prin care copiii vor afla momentele principale din călătoria
lui.
După ce educatoarea termină de citit povestea, îi va întreba pe copii: ”V-a
plăcut povestea?” , ”De ce?”, ”Cum s-a numit povestea?”.
În continuare, pentru fixarea lecturii, vom descoperi materialele pentru
activitatea artistico-plastică.
Se intuiesc materialele de lucru și se expune planșa model, copiii fiind
anunțați că vor picta planetele descoperite de Paxi în călătoria lui aventuroasă,
folosind o tehnică nouă. Educatoarea demonstrează și explică tehnica de lucru.
Se execută câteva exerciții pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinii:
Se va preciza că vor picta pe pe rând planetele din Sistemul Solar, în
funcție de corectitudinea răspunsurilor date la întrebările educatoarei. Prin
intermediul acestora se va fixa conținutul redat.
Se vor face aprecieri privind participarea copiilor la activitate, modul în
care și-au însușit informaţiile referitoare la caracteristicile planetelor din
Sistemul Solar și corectitudinea realizării temei plastice prin tehnica folosită.
În continuare, copiii sunt anunțați că se vor juca afară: “Ne jucăm, ne
mișcăm şi mesaje, noi lansăm!”
Desfășurare joc: - pe asfalt sunt desenate cele 8 orbite ale planetelor.
Copiii sunt împărțiți în grupuri de câte 9, reprezentând Soarele și 8 planete.
Fiecare “corp ceresc” își ocupă locul potrivit și așteaptă comenzile educatoarei,
ținând în mână câte un balon cu heliu la care sunt atașate lucrările pictate. Vor fi
atenționați că, numai la un anumit semnal (fluier), vor lansa în Spațiu, către
planeta Ally-O, ”mesajele” lor (baloanele).
La comanda primită, ei vor executa, pe rând, următoarele sarcini:
- Ne deplasăm pe orbite cu pași mărunți!
- Ne deplasăm pe orbite cu pași grăbiți!
- Ne deplasăm pe orbite ca piticii!
- Ne învârtim pe loc!
În momentul în care educatoarea va fluiera, vor lansa baloanele în aer.
Se discută despre întreaga activitate, pentru aflarea impresiilor copiilor.
Se fac aprecieri şi se recompensează cu stimulente.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Etapele Strategii
activităţii şi
obiectivele Conţinutul activităţii Didactice Evaluare
specifice
acestora

Moment Se creează condiţiile optime pentru desfaşurarea Instructajul


activitaţii:
organizatoric Observare
- aerisirea salii de grupă; a
comporta-
- pregatirea materialelor şi a copiilor pentru mentului
activitate copiilor
Întâlnirea de dimineaţa: salutul, prezenţa,
calendarul naturii, mesajul zilei, activitatea de grup.
Conversatia

Captarea În cadrul Întâlnirii de dimineaţă se va realiza Explicaţia Observare


atenţiei a
captarea atenţiei prin prezentarea conţinutului
comporta-
scrisorii trimise de Paxi, personajul zilei. (Vezi mentului
Scrisoare
copiilor
ANEXA 1) surpriză

Anunţarea temei Se realizează prin intermediul mesajului filmat,


şi precizarea
trimis de către Paxi. Explicaţia Observare
obiectivelor
a
”Bună dimineața, dragi Ştrumfi! Chiar dacă nu comporta-
mentului
v-am cunoscut personal, vă văd şi sunt foarte
copiilor
încântat! Laptop
Am nevoie de ajutorul vostru şi vreau să contribuiţi Video-
şi voi la surpriza pe care le-am pregătit-o proiector
prietenilor mei, ally-o-nii. Ei habar nu au ce am
descoperit eu. M-am plimbat de pe o planetă pe
alta din Sistemul vostru Solar şi v-am descoperit pe
voi, viitorii prieteni ai ally-o-nilor.

Vreţi să aflaţi cum veţi deveni prietenii lor? ...


este simplu!

Astăzi vă invit sa aflaţi “Aventurile mele în


Sistemul Solar”, astfel încât, la centrul Ştiinţă vă
propun să deveniţi ”Micii cercetători N.A.S.A.”.
Aici veţi descoperi, în”solul” de pe Ally-O, jetoane
cu elemente specifice planetei noastre, le veţi
număra şi le veţi aşeza la cifrele corespunzătoare
de pe fişele pregătite. Potrivit unui centru N.A.S.A.,
veţi observa mişcarea planetelor în jurul Soarelui,
dar şi cum arată un telescop. La centrul Artă, veţi
confecţiona locuitori și vieţuitoare de pe Ally-O. La
centrul Joc de masă, veţi avea de rezolvat puzzle-
uri cu imagini din frumoasa mea călătorie.

De asemenea, veţi asculta povestea interesantă


pe care i-am spus-o dnei voastre educatoare,
despre Aventurile mele în Sistemul Solar şi veţi
picta, cu ajutorul baloanelor de săpun colorate,
ceea ce veţi descoperi în povestea călătoriei mele.
Vă rog să fiţi foarte atenţi, pe parcursul întregii
activităţi, deoarece veţi avea de realizat şi de lansat
mesaje în spaţiu, pentru locuitorii de pe Ally-O!
Călătoria mea către casă durează foarte mult şi
prietenii mei sunt nerăbdători să afle ce lucruri
minunate am descoperit. Doar prin intermediul
vostru, ei pot afla cum arată şi cât de frumos este
Sistemul vostru Solar. Şi astfel, veţi deveni prieteni
intergalactici.

Să aveti o zi placută și vă urez: spor la lucru!”


Desfăşurarea Copiii se vor deplasa spre centre în funcție de Explicaţia Observare
activităţii a
preferințe (JADA). Conversaţia comporta
O1 mentului
Educatoarea supraveghează realizarea corectă a Exerciţiul
copiilor
O2
sarcinilor şi va oferi explicaţii suplimentare după Materiale
O3 necesare
caz.
centrelor Aprecieri
O4
individu-
DŞ- Cunoaşterea mediului: Lectura educatoarei
ale
Expunerea
Copiii, aşezaţi în semicerc vor asculta lectura
expusă concomitent cu mânuirea unei siluete Paxi Carte de
poveşti
prin Sistemul Solar şi a unei umbrele. (Vezi
Umbrelă
ANEXA 2)
Siluete
Educatoarea va pune accent pe sublinierea
caracteristicilor planetelor. Va folosi un ton,
mimică şi gestică adecvate conţinutului.

La finalul expunerii, copiii vor fi întrebaţi dacă le-a


plăcut povestea, de ce şi cum s-a numit aceasta ?
O5 Întrebări/

Răspuns

copii

Obţinerea Se va realiza prin întrebări referitoare la


performanţei
conţinutul lecturii şi prin activitatea artistico- Conversaţia
plastică.

DEC-Pictură

Educatoarea poartă o scurtă conversaţie:


Întrebări/
“Ce le-a promis Paxi prietenilor săi de pe Ally-
răspuns
O?”( răspuns copii- mesaje) copii

“Din călătoria lui, Paxi a adunat multe informaţii Explicaţia


despre Sistemul Solar, pe care le-aţi auzit şi voi in
povestea ascultată. Călătoria lui spre casă va dura
foarte mult,iar prietenii lui, vieţuitorii de pe Ally-O
sunt nerabdători. El ne roagă frumos, ca să nu-i
lăsăm să aştepte prea mult, să le facem o surpriză.

Şi iată cum !!!

Vom realiza mesaje pictate pentru ei, reprezentând


Sistemul Solar și respectând ordinea planetelor de
la Soare.

La final, vom ieşi cu ele afară şi le vom lansa.

Pe masură ce ne amintim aspecte din aventurile lui


Paxi, veţi picta pe rând câte o planetă din Sistemul
Solar.”

Se realizează: Conversaţia

-intuirea materialelor; Explicaţia


Planșă
- prezentarea planşei model; model

- demonstrarea tehnicii de lucru; Demonstrați


a
-exerciţiile pentru incălzirea muşchilor mici ai
mâinilor:

”Soarele răsare și apune”(închiderea și


deschiderea pumnilor),”Furtună pe
Jupiter”(balansare mâini stânga-dreapta), ”Ploaie
Exerciţiul
acidă pe Venus”(lovirea mesei cu degetele), ”Tună
pe Terra”.

Educatoarea le arată şi le explică, în acelaşi timp


copiilor, cum să picteze cu ajutorul baloanelor de
săpun: vor folosi apă doar pentru clătirea spatulelor
la schimbarea culorii,după introducerea spatulei în
soluţia colorată o vor tampona pe şerveţel pentru
înlăturarea surplusului, vor picta fiecare planetă
numai după ce răspund corect la întrebări şi vor
respecta culoarea fiecărei planete.

Întrebări pentru fixarea conţinutului lecturii,


premergătoare pictării fiecărei planete:

SOARE

“Cum se numeşte steaua care i-a atras atenţia lui


Coli desen
Paxi?” ( Soarele)
O5 Soluţie
baloane
O6 “De ce nu a reuşit să aterizeze pe Soare?”
săpun
O7 (Deoarece e foarte fierbinte etc) Spatule Răspuns

Şerveţele copii
“Cu ce a asemănat-o Paxi în poveste?”

(cu o minge uriaşă de foc)

*Felicitări! Acum pictaţi Soarele în centrul paginii.

MERCUR

“Cum se numeşte prima planetă de la Soare?”


(Mercur)

“Ce culoare are Mercur?”( gri )

“Ce aţi aflat despre mărimea ei?”( este cea mai


mică)

*Felicitări! Acum pictaţi planeta Mercur aproape


de Soare, cu culoarea potrivită.

VENUS

“Care este a doua planetă de la Soare?”

( Venus)

“Ce culoare are?” (portocalie)

“Ce s-a întâmplat cu nava lui Paxi pe


Venus?”(ploaia îi strica vopseaua)
*Bravo! Acum pictăm planeta Venus cu culoarea
potrivită.

PĂMÂNT

“Ce planetă nu a găsit Paxi de prima dată?”

( Pământul)

“Cum se mai numeşte aceasta?” (Terra, Planeta


Albastră)

“Ce are special Pământul faţă de celelalte


planete?”(viaţă)

*Felicitări! Acum pictaţi Pământul cu culoarea


potrivită.( albastru)

MARTE

“Ce planetă mai este numită şi Planeta Roşie?”

( Marte)

“De ce este numită astfel?” ( deoarece este


acoperită cu un praf roşiatic)

“Ce se aştepta Paxi să găsească aici?”( marţieni)

*Haideţi să pictăm și noi Planeta Marte!

JUPITER

“Care este planeta gigant din Sistemul nostru


Solar?”( Jupiter)

“Ce este, de fapt, marea pată roşie?”( un vârtej


uriaş de furtună)

“Cu ce culoare o putem colora?” (maro)

*Felicitări! Acum pictaţi Planeta Jupiter.


SATURN

“Ce are Saturn deosebit faţă de celelalte


planete?”(inele)

“Din ce sunt ele formate?” (Bucăţi de gheaţă,


pietre și praf)

*Haideţi să o pictăm pe Saturn cu culoarea văzută


de Paxi! (violet)

URANUS ȘI NEPTUN

“Care sunt giganţii de gheaţă descoperiţi de


Paxi?”(Uranus şi Neptun)

“Ce culoare are fiecare?”( Uranus verde și Neptun


albastru )

Pe parcursul executării lucrărilor se urmăreşte


respectarea temei, a culorilor planetelor şi aplicarea
corectă a tehnicii de lucru.Vor fi ajutaţi cei care
întâmpină dificultăţi.

După finalizarea lucrărilor se fac aprecieri privind


realizarea acestora si a modului în care şi-au insuşit Lucrările
copiilor
conţinutul poveştii.
Aprecieri
verbale

Încheierea Se realizează prin jocul de mișcare „Ne jucăm, ne


activităţii
mişcăm și mesaje, noi lansăm!” (JADA2) Explicaţia Observare
O8 a
La sfârșitul activității, copiii sunt invitaţi să-și ia Baloane comporta-
heliu mentului
baloanele cu mesaje și să meargă în curtea
copiilor
Fluier
grădiniței pentru a desfăşura jocul de mişcare.
Exerciţiul
Se explică regulile acestuia, accentuându-se faptul
că vor lansa mesajele (baloanele) la final, doar când
vor auzi sunetul fluierului.

Se va iniţia o scurtă conversaţie referitoare la Conversaţia


activitatea desfăşurată pe întreg parcursul zilei: Întrebări/

“Cum s-a numit activitatea de astăzi?” Răspuns


Copii
( Aventurile lui Paxi în Sistemul Solar)

“Ce am lucrat?”

“Ce aţi aflat nou?”

Educatoarea va face aprecieri asupra modului de Explicaţia Aprecieri


verbale
participare al copiilor la activitate, a modului în
care și-au însuşit cunoştinţele și deprinderile. Copiii
Recom-
sunt recompensaţi cu stimulente. pense

ANEXA 1

Scrisoarea lui Paxi


”Bună dimineața, dragi pământeni! Eu sunt Paxi şi vin de pe o
planetă îndepărtată. Aş fi vrut să vă întâlnesc şi să vă povestesc despre
aventurile mele spațiale. Din păcate, trebuie să mă întorc cât mai
repede acasă, deoarece părinţii mei sunt îngrijoraţi că nu au primit
nicio veste de la mine, de când am pornit în lunga mea călătorie. Dar
am găsit o soluţie, pe care o veţi afla puţin mai târziu.
- Sunteți pregătiți să explorați Sistemul vostru Solar?
Înainte de toate, am sa vă spun câte ceva despre planeta mea,
numită Ally-O. Ally- O este foarte, foarte departe de aici. Ea se
învârte în jurul unei stele asemănătoare Soarelui vostru, în afara
Sistemului vostru Solar. Chiar dacă trăim la o așa mare distanță,
suntem vecini în aceeași galaxie, Calea Lactee.
Știați că unele lucruri de pe planetele noastre se aseamănă? Și pe
Ally- O avem: munți, vulcani, câmpii, râuri, plante şi animale. De
aceea Pământul îmi amintește de acasă şi îmi place așa de mult!
Eu sunt verde, dar unii dintre prietenii mei de pe Ally- O sunt
albaștri, galbeni şi roșii. Și noi avem case și animale de casă, dar s-ar
putea să credeți că sunt cam ciudate.
În câteva minute mă veţi vedea. Sunt foarte emoționat! Trebuie
să știți că sunt nevoit să port casca de astronaut, deoarece aerul de pe
pământ nu-l pot respira. De asemeni eu nu înțeleg limbajul vostru.
Dar, dna voastră educatoare este un bun traducător și mă va ajuta să
vă comunic tot ceea ce doresc, folosind telefonul intergalactic.
Pe curând, mici pământeni prietenoși!”

ANEXA 2

AVENTURILE LUI PAXI ÎN SISTEMUL SOLAR

Povestire creată de educatoare


Într-o seară, pe când voiam să-l chem în casă pe Buxy,
animăluţul meu de companie, am zărit pe cer multe stele strălucitoare,
ca nişte licurici. Una dintre ele începu să lumineze mai tare şi mai
tare. Parcă îmi făcea cu ochiul.
Iute, mi-am adus telescopul ca să o văd mai bine, printre
miliardele de stele, planete, comete, meteoriţi. Iată, am gasit-o!
Înconjurată de 8 planete mai mici şi mai mari, care se roteau ca nişte
balerine.
Gata, ştiu!...este Soarele, cel despre care mi-a povestit bunicul.
O, o, o……. nu e chiar atât de departe! Se pare că este în
Galaxia noastră, Calea Lactee, dar într-un alt Sistem Solar. Ce-ar fi să
pornesc într-o călătorie spre acele mingi rotitoare?
Tocmai ce mi-am luat brevetul de pilot! Poate o să descopăr
viaţă şi pe alte planete şi o să-mi fac prieteni noi. Aşa am adormit, cu
gândul la mult aşteptata călătorie.
Dis de dimineață mi-am pregătit naveta cosmică, mi-am
îmbrăcat costumul de astronaut şi mi-am luat rămas bun de la prietenii
mei de pe Ally-O. Le-am promis că le voi aduce informaţii despre
Sistemul Solar descoperit dar şi mesaje, dacă voi întâlni locuitori pe
acele planete.
Să pornim!!!Vrum…vruuuuum! Motoarele la maxim!
Prin fumul gros, lăsat în urmă de naveta mea spaţială, Ally-O
de-abia se mai zărea. Se făcea tot mai mică, până ce n-am mai văzut-o
deloc.
Ce fascinant este să explorezi spaţiul cosmic şi câtă linişte este
aici! Ia te uită, ce explozie de culori şi lumini! (educatoarea împrăștie
sclipici) Peste tot pe unde priveşti, vezi planete, stele, nebuloase, luni,
comete. Ce drăguţe sunt cometele cu codiţele lor luminoase!
WoW! În sfârşit! Zăresc steaua mea preferată, Soarele. Dar, pe
măsură ce mă apropii de ea, începe să-mi fie tot mai cald iar lumina
devine tot mai puternică, orbitoare. Mi-am pus ochelarii de soare, dar
degeaba. Pentru că m-am apropiat prea mult, antenele mele au început
să sfârâie. Sfrrrr!!!! Arș!!! Aproape că mi le-am pârlit.
Am plecat iute de acolo zicând: “Pe Soare nu se poate ateriza!
Este o minge uriaşă de foc care împrăştie căldură şi lumină, dar pe
care este bine să o priveşti doar de la distanţă.
- La revedere, Soare frumos! Rămâi cu bine!
Am apăsat acceleraţia şi m-am apropiat cu repeziciune de prima
planetă de la Soare, Mercur, cea mai mică din Sistemul Solar. Am
recunoscut-o după culoarea gri, aşa cum mi-a povestit bunicul meu.
Am aterizat pe ea fără nicio piedică.
- Ce linişte este aici şi nicio adiere de vânt nu se simte! Nu văd
niciun semn că ar locui cineva pe aici. Este destul de cald! Norocul
meu că am costumul de astronaut, care mă protejează.
Privesc spre Soare. De pe Mercur, Soarele se vede mare cât o
roată de tractor. Parcă se joacă “De-a v-aţi ascunselea”. Adineauri era
zi şi foarte cald, iar acum s-a înnoptat şi este din ce în ce mai frig.
Chiar nu mai pot sta aici! Mă îndrept spre navă simţindu-mă uşor ca
un fulg. Fără să vreau, salturile mele sunt ca de uriaş.
- La revedere, Mercur! Rămâi cu bine!
Știu că a doua planetă de la Soare este Venus. Sper să o găsesc!
Iat-o! O recunoști dintr-o mie, după culoarea portocalie. Caut un loc
de aterizare, dar nu găsesc. Peste tot sunt pături groase de nori, gropi
uriașe numite cratere, vulcani care erup.
Este extrem de fierbinte și începe să plouă cu niște stropi
ciudați, arzători care îmi strică vospeaua de pe navă. Este clar că
nu locuiește nimeni aici.
-La revedere, Venus! Rămâi cu bine, planetă fierbinte!
Pornesc în căutarea celei de a 3-a planete de la Soare,
Pământul. Știu că
mai este numită Planeta Albastră sau Terra.
Dar unde o fi? Nu o zăresc…! Am tot căutat-o și, deodată,
observ o minge de un roșu ruginiu. Aceasta trebuie să fie Marte,
Planeta Roșie! Oare o să întâlnesc marțieni?
Când am aterizat s-a ridicat un nor de praf roșiatic, care m-a
acoperit din cap până-n picioare.
Hmm, pare pustiu pe aici… Este rece și uscat. Privind prin
binoclu, observ : vulcani, gropi adânci și văi.
-Hei! E cineva pe aici? Dar nu-mi răspunde nimeni.
Deodată, din depărtare se porni o furtună de nisip. Trebuie să
plec! Niciun marțian nu ar rezista aici.
-La revedere, Planetă Roșie! Rămâi cu bine, Marte!
Îmi continui călătoria în căutarea giganților de gaz, Jupiter și
Saturn. Ce încântat sunt că voi face cunoștintă cu cele mai mari
planete din Sistemul Solar! Imposibil să nu-mi găsesc prieteni pe aici.
Cu nerăbdare, mă apropii de gigantica Jupiter. E atât de
frumoasă cu dungile colorate de gaz, pe un fond maro. Prieteni, este
așa de mare cum nici nu vă imaginați! Văd o mare pată roșie, cât 3
planete mai mici la un loc. Acolo vreau să aterizez, ca să văd ce se
ascunde.
Turez motoarele și încerc să mă apropii. Vai!!! Ce furtună, ce
tornadă mă trage spre ea!
Marea Pată Roșie este de fapt un vârtej uriaș de furtună. Nu se
poate ateriza pe Jupiter. Sunt numai furtuni aici.
-La revedere, Jupiter! Rămâi cu bine, Planetă Gigant!
În depărtare zăresc cea mai spectaculoasă planetă. De aici pare
că are culoarea violet. Este Saturn, care își poartă cu mândrie
inelele împrejurul ei.
Pe măsură ce mă apropii, constat cu surprindere, că inelele ei nu
sunt cum mi-am imaginat. Sunt formate din miliarde de bucăți de
gheață, pietre și praf. Mă feresc să nu fiu lovit și îmi dau seama că
nici pe Saturn nu se poate ateriza.
-La revedere, Saturn! Rămâi cu bine!
Mă îndrept către giganții de gheață, Uranus și apoi Neptun.
Uranus arată ca o minge uriașă verde iar Neptun, ca o uriașă minge
albastră. Constat că ele sunt reci și furtunoase, așa că nu mi-ar plăcea
să-mi pierd timpul acolo.
-La revedere, Uranus și Neptun! Rămâneți cu bine, giganți de
gheață!
Am văzut toate planetele din Sistemul Solar, mai puțin
Pământul. Nu pot să-l ratez! Este ultima mea șansă să-mi găsesc
prieteni. Fac cale întoarsă și deodată, de după Marte, apare în toată
splendoarea ei ca o bijuterie pe cer.
Este unică, frumoasă și albastră. Pare mai vie decât celelalte.
Pătrund printre norii albi, pufoși și mi se deschide un cer senin.
„Zbrrrr, zbrrr”!
Ce sunt acestea? Nave cosmice minuscule? Ooo... Au ochi,
picioare, aripi.
Iuhuu! Este clar, sunt locuitorii Terrei! Deci aici există viață. De
aceea Pământul este special.
De sus văd ape, munți împăduriți, dealuri, câmpii înflorite. Ce
frumos! Aproape la fel ca pe Ally-O. Am aterizat într-un loc cu
aparate de joacă, lângă o clădire mare din care se aude gălăgie...
Este fascinant! Văd ființe care merg de colo colo, cu două
mâini, două picioare, un cap. Hmm, seamănă cu noi, dar nu au antene
ca mine iar pielea lor este albă. Par prietenoși.
Sigur o să-mi fac prieteni aici, pe Pământ, care mă vor ajuta să
trimit mesaje pe planeta mea, Ally-O, înainte de întoarcerea mea
acasă.
Acestea au fost aventurile mele în Sistemul Solar.

S-ar putea să vă placă și