Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA:
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu Program Prelungit nr. 8 Baia Mare
GRUPA: mare
PROPUNĂTOR: Ardelean Anamaria
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Când, cum și de ce se întămplă?,,
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Să ne reamintim........,,
TEMA ACTIVITĂȚII : ,,Mergem la plimbare cu .......,,(mijloace de transport)
FORMA DE REALIZARE: joc didactic
COMPONENȚA ACTIVITĂȚII : Domeniul Științe (DȘ) – cunoașterea mediului
TIPUL DE ACTIVITATE: verificare și consolidare
SCOP: verificarea cunoștințelor copiilor dobândite anterior despre mijloacele de transport.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE

-să recunoască mijloacele de transport.


--să grupeze după anumite criterii mijloacele de transport cunoscute (mediul pe unde circulă- apă, aer,
uscat).
-să cunoască denumirea persoanei care conduce miljocul de transport specificat.
-să recunoască mijlocul de transport după principalele caracteristici conținute într-o ghicitoare.
-să stabilească asemănari și deosebiri între mijloacele de transport.
-să încercuiască conform cerinței de pe fișa de lucru.

SARCINĂ DIDACTICĂ

-cunoașterea principalelor caracteristici ale mijloacelor de transport

ELEMENTE DE JOC

-mișcarea, mânuirea materialului, aplauze, surpriza.

STRATEGII DIDACTICE

Metode și procedee – conversația, explicația, observația, exercițiul, metada ,, Piramidei,,


metode ,,Schimbă perechea,,

Material didactic– figurine cu mijloacele de transport, machete cu cele trei mijloace de


circulație, jucării care reprezintă mijloacele de transport, săculețul cu
surprize, siluete cu conducătorii mijloacelor de transport, fișe de lucu.

Forme de organizare – frontal, în perechi, individual.


BIBLIOGRAFIE
,,Curriculum pentru învățământul preșcolar(3 - 6/7 ani)”, Ministerul Educației, Cercetarii și
Tineretului, 2008;

,,Metode interactive de grup,, - ghid metodic, Silvia Breban, Elena Gongea, Georgeta Ruia, Mihaela
Fulga, Editura Avres

,,Jocuri interdisciplinare,, - material auxiliar pentru educatoare, Ștefania Antonovici, Gabriela Nicu,
Editura Aramis
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

EVENIMENT CONȚINUT ȘTIINȚIFIC STRATEGII EVALUARE


DIDACTIC DIDACTIC
E
Asigurarea condițiilor necesare bunei
desfășurări a activității.
-aerisirea sălii de grupă. Observarea
–pregătirea traseului plimbării, pe acesta fiind Frontal comportament
1.Moment puse machetele ce reprezintă mediile pe unde ului copiilor.
organizatoric circulă mijloacele de transport.
-așezarea perinițelor în forma de semicerc
pentru metoda ,,Schimbă perechea,,.
Voi fi îmbracată în costum de marinar,dar
acoperită cu o mantie pentru a le face o
2.Captarea surpriză copiilor.Dându-mi jos mantia întreb Conversația
atenției preșcolarii în ce costum sunt îmbrăcată, ce Stimularea
mijloc de transport pot să conduc și pe unde verbală.
circulă acesta.
Am dus cu mine trei planșe care reprezintă Conversația
3.Reactualizare mediile de transport și aș dori ca voi să î-mi Stimularea
a cunoștințelor spuneți numele mediior de transport și ce Planșe cu verbală.
mijloace de transport pot să circule în fiecare. mediile de
transport.
Dragi copii astăzi ne vom juca un joc care se
numește ,,Merge la plimbare cu .....,, Ce joc ne Dacă rețin titlul
vom juca astăzi? Conversația. jocului.

4.Anunțarea În drumul nostru vom descoperii trei medii Observarea


temei și a diferite de transport din care lipsesc chiar comportament
obiectivelor mijloacele de transport iar voi va trebui să i-mi ului copiilor.
spuneți cum se numesc aceste medii să potriviți Explicația.
la mediu mijloacele de transport
corespunzătoare și să i-mi spuneți cine le
conduce .
Explicarea regulilor jocului Explicația

Dragi mei, am adus cu mine un coșuleț cu Stimularea


5.Dirijarea verbală
siluetele mijloacelor de transport pe care îl Coșuleț cu
învățării vom lua cu noi în călatorie. În plimbarea siluetele
noastră vom descoperii medii de transport,iar mijloacelor de Dacă
voi va trebui să spuneți cum se numește acesta transport recunosc
apoi veți extrage din coșuleț silueta mijloacele de
corespunzătoare mediului la care ne găsim și o transport și
să-mi spuneți denumirea mijlocului de Machete cu cine le
transport și cine îl conduce.La fel o să mediul de conduce.
procedăm la toate mediile de transport transport
întălnite în drum.
Jocul nostru are și căteva reguli care vor
trebui respectate:
-prima regulă este aceea că formăm o echipă și
ne vom ajuta între noi
Dacă respectă
-a doua regulă este să fim foarte atenți și să
regulile
facem ce ni se cere. Nu putem pleca spre
jocului.
următorul mediu, dacă nu am îndeplinit toate
sarcinile și dacă nu ne purtăm frumos unii cu Conversația
Dacă au
alții pe tot parscursul activitatii.
înteles modul
-a treia regulă este ca trebuie sa asteptam
de
semnalul de START si STOP, să ridicam
desfășurare.
mana de cate ori avem o nelamurire sau un
raspuns. Regulile se vor repeta de 1-2 copii :
Dacă
Care sunt regulile care trebuie să le respectăm
cooperează și
pe timpul plimbării ?
relationeza
între ei.
a)Jocul de probă

Se va realiza apoi jocul de probă pentru a Exercițiul


se asigura că toți preșcolarii au înțeles modul
de desfășurare.
Dacă
b)Jocul propriu zis recunosc
mijlocul de
Copii sunt învitați să se urce în vapor unde Machete cu transport și
eu voi fii căpitanul vasului.Pe parcursul mediile mediul și cine
plimbării vom găsi diferite machete mijloacelor de îl conduce.
reprezentând mediile de transport(apă, uscat transport
și aer). Ne vom opri lăngă primul mediu
întălnit în drum, cel de aer, iar preșcolarii Siluete care
trebuie să denumească ce mediu este și să reprezintă
așeze mijlocul de transport corespunzător mijloacele de
extras din coșul pe care îl avem la transport
noi.Preșcolarul care a ales mijlocul de
transport trebuie să ne zică ce fel de mijloc de
transport este(de aer, de apă, de uscat) cum se Jocul
numește mijlocul de transport ales și cum se
numește cel care îl conduce.
Observația
La fel se va proceda și la celelalte machete
cu mediile de transport.
c)Complicarea jocului Conversația

Ajungănd la finalul călătoriei descoperim


perinițele așezate în semicerc și în mijloc un sac
cu surprize.Le spun copiilor că nu știu de unde a Săculeț cu
apărut acest sac și nici cine la adus dar că sunt mijloace de
tare curioasă ce se află în el. transport-
Ne așezăm pe perinițe și fiecare copil va jucării
extrage din săculeț o jucărie.Jucăria va fi extrasă
doar după ce voi recita versurile Dacă
,,Vaporul iute a pornit / Și la tine sa oprit / relaționează si
Iar tu spune ce ai găsit?,, Exercițiul cooperează
Se vor repeta versurile până când toți copiii intre ei.
vor extrage câte o jucărie.
Copii trebuie să lucreze în perechi, descriind
mijlocul de transport pe care îl au în mână(Ce
este? Care este mediul unde circulă?) Metoda ,,
La semnalul schimbă perechea, copii se vor Schimbă
schimba între ei.Cu noul partener vor discuta perechea,,
despre asemănările și deosebirile dintre cele
două mijloace de transport.

Metoda ,,Pira
Tot așezați pe perinițe le spun copiilor că lăngă midei,,
saculeț am gasit două plicuri și îi rog să mă ajute Orală
să rezolvam sarcina care se află în pic.În plic se Plic cu
6.Obținerea află ghicitori cu mijloacele de transport și ghicitori și
Dăcă raspund
performanțe jetoane cu acestea. jetoane cu
corect la
i și Pe baza acestor ghicitori preșcolari vor trebui să mijloace de
ghicitori și
asigurarea așeze mijlocul de transport la mediul transport.
așează mijlocul
feed-bakului corespunzător.
de transport la
Planșe cu
mediul
Piramida.
corespunzător.

Conversația Evaluare
Rog copiii să se îndrepte spre masuțe și să se scrisă.
7.Evaluarea așeze pe scăunele.Le spun că vor primi o fișe de Fișe de lucru Dacă
lucru în care mijloacele de transport sau încercuiește
performanțe amestecat iar ei trebuie să le încercuiască doar corect
lor pe cele care circulă pe mare. mijoacele de
transport
care circilă
pe mare.
Conversația Aprecierea
Fac aprecieri asupra modului în care s-au verbală
8.Încheierea comportat preșcolari la activitate și împart Medalioane asupra
surprizele pregătite pentru ei. cu imaginile modului în
activității unor mijloace care s-au
de transport. comportat în
timpul
activității.
-GHICITORI-

MIJLOACE DE LOCOMOȚIE ȘI TRANSPORT

Nici pe apa , nici pe șine


Îl ghicește orișicine
El te-nălța sus spre soare
Și te duce-n departare
Ca gandul, ca vantul
Ocolind pământul. (avionul)

Seamana cu un vapor
Și merge tot cu motor
Dar cand pleacă-n departare
El se lasa încet în mare.
Și străbate calea toată
Făcând drumul pe sub apa . (submarinul)

Nu e tren, nu e mașina
Dar aleargă tot pe șine
Și te duce când îl iei
Tot orașul dacăvrei. (tramvaiul)

Are roți dar nu-i mașină


Aleargă fără benzină
Și te duce de-a călarea,
Nu-i pasă de depărtare (bicicleta)

Nu e pasăre în zbor
Și nu e nici avion
El te urcă ușurel
Înalțâne-se spre cer
Și e mândru tare, tare
Că are elice în spinare. (elicopterul)

Roți, volane,caroserie
Îl cunosc chiar din o mie
Numai tata îl conduce
La plimbare cănd mă duce. (autoturismul)
Noi o facem din hărtie
Plutește pe apa argintie,
Pescarii o fac din lemn, pânze și sfori,
Plecă cu ea să pescuiască-n zori. ( barca cu panze)

U,u,u și pleac acum


Cu vagoane merg la drum;
Fug pe sine, stau în gară
Și te duc întrega țară…. (trenul)

N-are șine și nici roate


Și pe valuri înspumate
El te duce-n larg departe (vaporul)

S-ar putea să vă placă și