Sunteți pe pagina 1din 12

“Ne jucăm cu

mijloacele de
transport”
– proiect de activitate integrată –

Prof. Învăț. Preșc.


PROIECT DIDACTIC

NIVEL II - Grupa mare - Fluturașii


TEMA ANUALĂ: Cum este,a fost si va fi aici pe pamant ?
TEMA PROIECTULUI TEMATIC: ”Hai să mergem la plimbare”
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare
FORMA DE ACTIVITATE: activitate integrată (ALA + ADP + ADE - DȘ + DOS)
TEMA ACTIVITATII INTEGRATE : ” Ne jucăm cu mijloacele de transport ”
CATEGORII DE ACTIVITĂȚI:

ALA 1 : Joc de masa(manipulative): “Potriveste imaginile din tablou!” - puzzle

Stiinte : Mijloace de transport si de locomotie - fise de lucru

Nisip si apa : “Urme de cauciucuri” - amprentare

ADP: Rutine - Întâlnirea de dimineaţă desfăşurată în scenariul: „Călătorie imaginară cu

maşina personală!” - activitate de socializare (şi de încălzire), salutul, prezenta, calendarul naturii,
impartasirea, gimnastica de inviorare, noutatea zilei.

Tranziții : “Bat din palme”, “Cate unul pe carare”;

ADE: Activitate integrată (DS + DOS) „ Ne jucăm cu mijloacele de transport”



DS – activitate matematica – joc didactic “Cu ce călătorim?”


DOS – activitate practică - decupare, asamblare şi lipire “ Mașinuța mea”
ALA 2 : “Cursa masinilor” - joc distractiv
OBIECTIVE CADRU:
 - dezvoltarea capacității de exprimare orală, de înțelegere şi utilizare corectă a semnificațiilor structurilor verbale
orale;
 - stimularea curiozității privind explicarea şi înțelegerea lumii înconjurătoare;
 - formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor produse finite.

OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:
 - să utilizeze desene, simboluri pentru a transmite o anumită semnificație;
 - să cunoască şi să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unor activități practice;
 - să cunoască diferite materiale de lucru;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 să recunoască mijlocul de transport din ghicitori;
 să asocieze imaginea mijlocului de transport cu imaginea locului pe unde circula ;
 să alcătuiască puzzle-ul descoperind mijlocul de transport;
 să asocieze mijlocul de transport cu imaginea care reprezinta modul si locul de utilizare;
 să recunoască cifrele 1, 2 , 3, 4, 5, 6;
 să identifice vecinii unui număr;
 să numere crescător şi descrescător în limitele 0-6;
 să utilizeze numeralul ordinal în situaţia dată;
 să raporteze corect numărul la cantitate şi la cifră şi invers;
 să confecţioneze produsul finit;
 să denumească materialele puse la dispoziție, utilizându-le;
 să lucreze curat şi îngrijit pe parcursul activității, păstrând o ținută adecvată pe scaun;

STRATEGII DIDACTICE: inductiv-semialgoritmice

FORMA DE ORGANIZARE: frontal-individuală, pe echipe.

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, lucrul individual, turul galeriei, analiza.

MIJLOACE ŞI MATERIALE: imagini şi jetoane cu mijloace de transport terestre, mijloace de transport de jucarie (masinute de diferite forme,o
fatada de masina din carton,creioane colorate, cuburi, lipici, foarfece, cartoane şi hârtii colorate şi albe,
videoproiectorul, lucrarea model, plansa. jetoane, macheta cu diferite trasee, rotite.

EVALUARE: aprecieri verbale, autoevaluare, examinare prin probă practică

DURATA: 1h 30 min.

BIBLIOGRAFIE:
 Ghid orientativ – Laura Mara Culea, editura Diana;
 Curriculum pentru învăţământul preşcolar- editura Didactica Publishing House, 2009;
 Totul ... pentru copil (ghid pentru educatoare), prof. Rodica Gavra, editura Diana
SCENARIUL ZILEI
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ

Salutul: „Dimineaţa a sosit/ În semicerc ne adunăm/ Cu toţii să ne salutăm/ Bună dimineaţa dragi Isteţi,/ Mă bucur că sunteţi aici / Bună
dimineaţa copii mari !” – copiii se vor saluta în sensul acelor de ceasornic, unul după altul folosind un nume de mijloace de transport – ex: ,,Bună
dimineaţa, masinute!”, ,,Bună dimineaţa, tractorase!” ...
Se va realiza şi prezenţa ( După ce ne-am adunat / Si frumos ne-am salutat / Colegii ne-am întâlnit / Oare cine n-a venit?”) în ordinea strigării de
către educatoare din catalogul grupei, iar copiii îşi vor alege jetonul cu semnul care-i reprezintă pe fiecare şi îl vor aşeza în trenuletul prezentei.
Jetoanele rămase le va număra un copil şi le va aşeza în buzunarul absenţilor. Se numără apoi fetiţele de către un băiat şi băieţii de către o fetiţă.
Se va alege copilul zilei care mă va ajuta să conduc mai departe întâlnirea de dimineaţă şi pentru a ajuta la organizarea activităţii, a aranja,
împărţi materialele.
Calendarul naturii: Se va discuta despre cum este vremea în acea zi, se va alege data şi se va completa calendarul vremii.
Împărtăşirea – se vor numi doi fetiţe şi doi băieţei care să împărtăşească cu colegii de grupă ideile, gândurile, visele lor din noaptea ce a trecut,
o întâmplare petrecută în familie.
Se trece la gimnastica de înviorare care se face prin câteva versuri:
„Dacă vreau să cresc
voinic
Fac gimnastică de mic:
Merg în pas alergător,
Apoi sar într-un picior,
Mă opresc, respir uşor
Întind braţele să zbor
Toată lumea e a mea
Când mă aşez la podea!
Ăsta-i doar un început!
Ia priviţi cât am
crescut!”

Noutatea zilei se va anunţa de către educatoare. Activitatea va începe prin captarea atenţiei copiilor care se va face prin intrarea in sala de grupa
a ursuletului Flury care le va povesti copiilor o scurta intamplare din calatoriile lui cu mijloacele de transport după care il vor ajuta pe Flury sa dezlege
câteva ghicitori. Copiii vor fi aşezaţi pe scăunele în forma de semicerc.
Tranziţie:
„Bat din palme – clap-clap-clap
Din picioare trap-trap-trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Şi pentru activitate noi ne pregatim!” - Cu ajutorul globului magic copiii vor alege câte un jeton care le va preciza grupul in
care vor lucra.

Tranziţie:
„Câte unul pe cărare Mergem veseli către baie, Mergem ca să ne spălăm Curăţei să arătăm.
“Rândul iute să-l formăm Lângă uşă ne-aşezăm Şi cuminţi noi aşteptăm
Pe manute sa ne spalam”

SEMAFORUL (pentru pietoni) SEMAFORUL (pentru maşini)


Roşu vine de la foc Toţi copiii pot să vadă,
Şi înseamnă „Stai pe loc!” Semaforu-n colţ de stradă.
Verdele apare-acum, Trei ochi are şi-i arată
Zice: „Poţi porni la drum!” Rând pe rând, nu toţi odată.
Fiecare ochi grăieşte:
Ochiul roşu te opreşte,
Ochiul galben, când apare,
Spune: „Stai în aşteptare!”
Ochiul verde vrea să zică:
„Treci acuma fără frică!

Ursuletul Flury le propune copiilor să faca o călătorie în lumea mijloacelor de transport dar nu oricum, ci vor străbate un
traseu pe parcursul caruia vor primi mai multe sarcini pe care trebuie să le rezolve. Prin mica intamplare povestita copiilor si prin
sarcinile pe care le vor primi, ursuletul ii va provoca pe acestia sa gaseasca rezolvari pentru anumite situatii. Traseul confectionat
va fi străbătut de două echipe: echipa masinutelor si echipa calatorilor. Le prezint copiilor traseul pe care-l vom avea de stăbătut,
pentru a putea ajunge la „cursa masinilor”. La acel traseu vor ajunge doar dupa ce vor rezolva corect sarcinile care le vor primi pe
parcurs şi, bineînţeles, vor consolida cât mai multe cunostinte.
STRATEGII
SECVENŢELE OB. CONŢINUTUL DIDACTICE EVALUARE
ACTIVITĂŢII OP. ÎNVĂŢĂRII Metode Mijloace ORG. ÎNV .
şi de
procedee înv. C G I
2.Moment Crearea condiţiilor necesare bunei conversaţia
organizatoric desfăşurări a activităţii: Dirijat observare direc
-aerisirea sălii de grupă;
-amenajarea spaţiului de desfăşurare a
activităţii;
2.Captarea Se realizează prin elementul surpriză: conversaţia Ursulet Flury Dirijat
atenţei descoperirea unei scrisori. Citim observare
scrisoarea: sistemică
elementul
Dragi Fluturasi, eu sunt Ursuletul Flury. surpriză scrisoare
V-am trimis această scrisoare deoarece eu
sunt singur şi aş avea nevoie de
conducatori auto. V-am trimis un joc iar
dacă veţi rezolva corect sarcinile, veţi
deveni cu totii conducatori auto. Spor la
treabă! Semnat, Ursuletul Flury
3.Anunţarea Azi ne vom juca un joc foarte interesant explicația Dirij
temei şi a numit ,,Cu ce calatorim?’’ unde veţi avea at observare direc
obiectivelor multe sarcini-surpriză, veţi recunoaşte
cifrele şi vecinii lor, veţi număra iar la
final, dacă trecem toate probele, vom
ajunge la activitatile liber alese 2, unde
avem un traseu si ne putem juca cu
masinutele pe care le vom realiza la
activitatea practica.
4 Reactualizarea Trebuie să ne amintim, mai intai, ce am
cunoştinţelor învăţat la activităţile matematice.
Pentru aceasta vom folosi un cub. Pe cub cu
fiecare faţă a cubului este câte o sarcină. sarcini D aprecierea
Prin expresia ,,Cubul se rostogoleşte şi I răspunsurilor
la…se opreşte’’ vom rostogoli cubul şi R
vom rezolva sarcinile. I
J
DESCRIE A
- Ce cifră este aceasta? (2) T

COMPARĂ conversaţia
- Care număr este mai mic? 1 sau 2?
exerciţiul
ASOCIAZĂ
- Cu ce se aseamănă cifra 3?

ANALIZEAZĂ
- Ce poţi spune despre acest exerciţiu?
Este corectă cifra?

APLICĂ
- Ce cifre lipsesc?

ARGUMENTEAZĂ
- Intr-o masina erau 5 pasageri. Doi din ei
au coborat si au plecat. Câţi pasageri au
rămas in masina? (3)
5.Prezentarea Explicarea jocului
noului conţinut. În continuare, vă voi explica cum ne vom
juca: în masina se află mai multe sarcini observația Masinuta cu
pe care voi va trebui să le rezolvaţi. Dacă sarcini aprecieri
sarcina este rezolvată corect, veţi deveni D verbale
Dirijarea conducatori auto și veți primi câte un explicaţia ecusoane I
învăţării ecuson în piept. Numai după ce toate R
sarcinile au fost rezolvate vom putea I
merge mai departe cu jocul. J
A
Demonstrarea jocului de către demonstraţia T
educatoare:
Acum vă voi arăta cum ne vom juca: voi
voi scoate din masina plicul cu prima exerciţiul
sarcină şi o voi citi: ,,Sari ca mingea de 5 D
ori!” Voi rezolva sarcina! I
R
Jocul de probă : I
Pentru a întelege mai bine jocul , să vină J
un copil la mine şi să rezolve următoarea A
sarcină din sticluţă. T
,,Bate din palme de 3 ori!’’
Copilul rezolvă sarcina.

Desfăşurarea jocului propriu-zis:


Copiii vor rezolva sarcinile scrise din
masina, din plicuri. Pentru fiecare
răspuns corect se acordă câte un ecuson de
marinar în piept şi astfel, vor deveni
marinari. Primele două sarcini vor fi munca
pentru copiii cu dificultăţi în învăţare, diferențiată jetoane cu
fiind cu un grad scăzut de dificultate. cifre D
1. Scoate din coşuleţ şi arată cifra 2! I
2. Scoate din coşuleţ şi arată cifra 3! R
3. Numără crescător în limitele 0-6! I aprecierea
4. Numără descrescător în limitele 0-6! flanelograf J răspunsurilor
5.Numără mulţimea cu 3 elemente! A
6. Numără mulţimea cu 5 elemente! explicația T
7. Precizează vecinii numărului 4!
8. Precizează vecinii numărului 5!
9. Încercuieşte a patra maşinuţă!
10.Încercuieşte ultimul camion! fișe
11. Formează la tabla magnetică o
mulţime cu 2 autobuze scolare!
12. Formează la tabla magnetică o exerciţiul tablă D
mulţime cu 2 masini de pompieri! magnetică I
13. Aşază la tabla magnetică cifra R
corespunzătoare numărului de biciclete! jetoane cu I
14. Aşază la tabla magnetică cifra imagini J
corespunzătoare numărului de tractoare! A
15. Arată jetonul cu tot atâtea buline câte T
îţi indică cifra!(3)
16. Arată jetonul cu tot atâtea buline câte jocul
îţi indică cifra!(2)

Complicarea jocului:
Ultima sarcina reprezintă o hartă cu aprecierea
indicii. Urmărind harta, vor descoperi răspunsurilor
ultimele două sarcini din joc (două conversaţia hartă
probleme illustrate). După rezolvarea
problemelor, harta îi va conduce la explicația probleme
recompensa bine-meritată, o scrisorică și ilustrate
sarcina pentru urmatoarea activitate. problematizarea
,,Bravo, copii! Aţi devenit cei mai scrisoare
pricepuţi conducatori auto!’’

La finalul activitatii copiii interpretează


cântecul „Rotile de autobuz se-nvartesc”.
6. Asigurarea DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE (DOS)
retenţiei şi a Activitate practică
transferului Ii voi anunta pe copii că urmatoarea exercițiul
activitate este o activitate practică. Ei vor
trebui să realizeze mijloacele de transport
alese, folosind decuparea, asamblarea si
lipirea si apoi se vor putea juca cu ele, pe
macheta cu traseul deja propus,impartiti in explicația
4 echipe.
Se realizează intuirea materialului de
către copii, cerându-li-se să recunoască
materialele puse la dispozitie pe masute.
Se trece apoi la explicarea tehnicilor de
lucru: conversația
 - se decupează mijlocul de transport
ales si rotile care ii apartin;
- se lipesc rotile mijlocului de transport
- se pune mijlocul de transport pe observația
suport (pai)
 Fiecare copil trebuie să realizeze un
singur mijloc de transport.
Înainte de a trece la executarea lucrării, Explicația
voi cere copiilor să execute câteva
exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai
mâinii: morişca, închiderea şi deschiderea
pumnilor, cântatul la pian,ploaia etc.
,, Ploaia cade neîncetat Exercitiul
Vârful degetelor bat.
Degetele-mi sunt petale,
Le deschid ca pe o floare.
Şi apoi le răsfirăm,
Şi la un pian cântăm.
Frecăm palmele de zor
Să avem la lucru spor. ’’
Se urează “Spor la lucru!”! şi se dă astfel
startul începerii lucrului individual pe
fond muzical.
7. Evaluarea Se pun câteva întrebări: conversaţia Dirijat Dirijat
performanţei - Cum s-a numit jocul din cadrul Chestionarea
activitatilor matematice?
- Ce am devenit noi? explicația
- Cum aţi reuşit să deveniţi conducatori evaluare
auto? secvențială
- Ce jucarie ati realizat la activitatea
practica?
8. Încheierea În încheiere se fac aprecieri verbale conversaţia
activităţii privind calitatea rezolvării sarcinilor, calculator Dirijat observare
copiii jucandu-se in cadrul activitatilor de explicaţia sistemică
la ALA2.

S-ar putea să vă placă și