Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:
GRUPA:mare- ,,Buburuze”
EDUCATOARE: Guță Corina
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Știință-Cunoașterea mediului
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Când/cum și de ce se întâmplă?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Cu ce călătorim?”
TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Cu ce călătorim?’’
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare
SCOPUL :

Verificarea și sistematizarea cunoștințelor referitoare la mijloacele de transport


OBIECTIVE OPERATIONALE:
-sa recunoasca mijloacele de transport terestre, maritime si aeriene
-sa stabileasca legaturi intre insusirile caracteristice si un anumit mijloc de transport
-sa plaseze mijloacele de transport pe tabloul care reprezinta :apa, aerul si uscatul
-sa manifeste interes pentru activitate
-sa rezolve corect sarcina fisei propuse
SARCINA DIDACTICA: Recunoasterea mijloacelor de transport si plasarea lor la locul potrivit :pe
apa,pe uscat,in aer
REGULILE JOCULUI: Plicul care contine imaginea mijlocului de transport porneste din mana in
mana la semnalul verde.El se opreste numai la semnalul rosu.Copilul la care
s-a oprit plicul il deschide si formuleaza propozitii sau o ghicitoare despre
mijlocul de transport ilustrat,descriindu-i partile componente,ce functie are
fiecare din ele si cine conduce autovehiculul.Copilul care va ghici mai repede
va plasa ilustratia la locul potrivit :pe apa,pe uscat sau in aer.
ELEMENTE DE JOC :aplauze,stimulente
STRATEGII DIDACTICE 
METODE SI PROCEDEE :conversatia,explicatia,exercitiul,demonstratia
MATERIAL DIDACTIC :semnalizator cu doua culori(una rosie si una verde) ;plicuri cu ilustratii
care reprezinta mijloace de transport terestre,maritime si aeriene ;plansa
reprezentand uscatul,apa si aerul
FORME DE ORGANIZARE :frontal
DURATA :30-35 minute

EVENIMENT CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGI EVALUARE


ELE LECTIEI I
DIDACTIC
E
1.Moment Asigurarea conditiilor pentru buna desfasurare a activita-
organizatoric tii :aerisirea salii de grupa ;aranjarea scaunelelor in forma
de semicerc ;pregatirea materialului didactic adecvat.

Se va face cu ajutorul elementului surpriza-papusa


2.Captarea Copii,ia priviti!
atentiei Ce am eu aici?(o papusa care are o scrisoare) -conversatia
Vreti sa va citesc ce scrie? -papusa
,,Va rog sa ma ajutati sa recunosc mijloacele de transport
si sa le asez la locul lor !’’
Vreti sa o ajutam ?

3.Reactualizare Despre ce mijloace de transport am vorbit noi ? Evaluare formativa


a cunostintelor Dati exemple ! orala :se considera
insusite Cum vreti sa-i punem nume papusii ? performanta daca toti
anterior Vreti sa o ajutam sa afle care sunt mijloacele de transport -conversatia copiii dau exemple de
-exemplul
peu scat,apa si in aer si apoi sa le asezam la locul lor ?
mijloace de transport
4.Anuntarea Astazi ne vom juca un joc impreuna cu papusa,care se maritime,terestre si
temei si a numeste ,,Cu ce calatorim ?’’ Acest joc ne va arata cine aeriene
obiectivelor recunoaste mai bine mijloacele de transport
maritime,terestre si aeriene.Va trebui sa vorbiti corect,clar -explicatia
si sa fiti atenti ca sa observati daca cineva va gresi,ca apoi
sa-l corectati.

5.Desfasurarea Se explica si se demonstreaza modul de desfasurare,


activitatii precizand sarcinile si regulile jocului :
a)explicarea si -plicul care contine imaginea mijlocului de transport
demonstrarea porneste din mana in mana la semnalul verde.El se opreste -explicatia
jocului : numai la semnalul rosu.Copilul la care s-a oprit plicul il
deschide si vine in fata,fara sa arate imaginea celorlalti -conversatia
copii ;
-el nu denumeste imaginea,formuleaza propozitii despre Evaluare formativa
mijlocul de transport din imagine.
orala :
Copilul care va ghici mai repede va plasa ilustratia la locul
potrivit,pe tablourile care reprezinta uscatul,apa si
aerul.Daca va rezolva corect sarcina,va fi aplaudat. -demonstratia
-jetoanecu Se considera
b)executarea Pentru a vedea daca regulile jocului au fost bine intelese se mijloace de performanta daca toti
jocului de va executa o data jocul de poba. transport copiii au inteles regulile
proba. - copilul la care s-a oprit plicul iese in fata grupei. -jucarii jocului
mijloace de
- formuleaza propozitii despre mijlocul de transport din
transport
imagine.
- copilul care va ghici mai repede va plasa ilustratia la locul -exercitiul
potrivit.
-explicatia
c)executarea Se va da semnalul de incepere a jocului care se va - Evaluare formativa
propriu-zisa a desfasura duparegulile expuse mai sus,pana la epuizarea problematiza-
rea orala : se considera
jocului plicurilor.
Pe parcursul jocului se vor corecta in permanenta grselile performanta daca toti
de pronuntare si exprimare ale copiilor. copiii recunosc
mijloacele de transport
6.Complicarea Copiilor li se vor oferi diferite jetoane cu ilustratii redand descrise si le plaseaza
jocului mijloace de transport maritime,terestre si aeriene.Apoi va la locul potrivit
aseza pe covor trei cercuri colorate :galben pentru cei ce
calatoresc pe uscat,verde pentru cei ce calatoresc pe apa si
albastru pentru cei ce calatoresc in aer.
La intrebarea ,,Cu ce calatorim ?’’ copiii se grupeaza in
cele trei cercuri,in functie de imaginea de pe jeton.Copiii
Evaluare formativa
care au gresit li se vor aplica ,,pedepse ‘’(sa sara intr-un
picior). orala :

se considera
7.Intensificarea Se propune spre rezolvare o fisa de lucru,pe care impreuna
retentiei cu copiii analizam fisa si li se comunica sarcina pe care o au -conversatia performanta daca toti
-aprecieri copiii se
de rezolvat. verbale
grupeaza corect in
8.Incheierea Se fixeaza titlul jocului.
activitatii Se vor face aprecieri si observatii referitoare la participarea functie de imaginea de
copiilor la activitate. pe jeton
Se acorda stimulente.

S-ar putea să vă placă și