Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: GRĂDINIŢA P.P. FLOAREA – SOARELUI Resiţa


Propunător: Negură Ionela Lucreția
Data: 12.09.2021
Grupa: Mijlocie
Tema de studiu: Când, cum şi de ce se întâmplă?
TEMA SĂPTĂMÂNII: „S-au copt fructele în livadă”
TEMA ZILEI: „S-au copt fructele în livadă”
TEMA ACTIVITĂŢII: Cunoaşterea Mediului – „Fructe de toamnă (mărul şi para)”
TIPUL ACTIVITĂŢII : Dobândire de noi cunoştinţe
FORMA DE REALIZARE: Observare
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
- Formarea deprinderii de a răspunde corect şi complet la întrebările adresate;
- Dezvoltarea capacităţii copiilor de a descrie imagini, obiecte.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 O1 – să recunoască marul şi para din mai multe fructe după caracteristicile lor privind:
aspectul general, structura, mărimea, culoarea, forma;
 O2 – să denumească şi să descrie părţile componente ale celor două fructe;
 O3 – să sesizeze şi să exerseze posibilităţile sale de cunoaştere prin: văz, pipăit, miros,
gust;
 O4 – să enumere câteva reguli de igienă legate de utilizarea în alimentaţie a celor două
fructe;
 O5 – să-şi îmbogăţească şi activizeze vocabularul cu cuvintele: seminţe, cotor, neted,
lucios, zemos,

1
STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODE ŞI PROCEDEE: Explicaţia, observaţia, conversaţia, exerciţiul,
problematizarea.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
DEMONSTRATIV: un măr şi o pară, coş cu fructe, planşă cu culesul fructelor, jetoane cu
fructe, suc de mere, suc de pere
DISTRIBUTIV: pentru fiecare copil o farfurie cu un măr, o pară, o felie de măr şi o felie
de pară, şerveţel.
FORME DE ORGANIZARE: Frontal, individual.
METODE DE EVALUARE: evaluare orală (aprecierea verbală), observarea
sistematică.

BIBLIOGRAFIE:
1. Ana, Smarandache, (2003), Cioflica, „Proiecte tematice orientative”, Editura Tehno-
Art, Petroşani,
2. M. Lăzărescu, L. Ezechil , (2011) „Laborator preşcolar”, Editura Integral,Bucureşti,
3. „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, 2008;

2
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Ob.
Etapele op Strategia didactică
activităţii Elemente
de conţinut Org. înv. Resurse Evaluare

C G I Materiale Procedurale

1. Momentul Pentru asigurarea unei bune desfăşurări a coşul cu fructe conversaţia


activităţii se vor lua următoarele măsuri:
organizatoric
 aerisirea sălii de grupă
material
 aranjarea centrului de ştiinţe -
demonstrativ
cunoaşterea mediului. (mărul para)
 aşezarea materialului demonstrativ la
îndemână
 aşezarea coşului cu legume pe masa din
faţa copiilor
aşezarea copiilor în semicerc

2. Captarea La centrul de ştiinţă - cunoaşterea mediului, copiii D conversaţia


vor fi aşezaţi în semicerc. Captarea atenţiei o voi I
atenţiei
face prin descoperirea materialului de sub R
şerveţele. I
„Copii să ştiţi că Zâna Toamnă ne-a trimis cate J
ceva din bunătăţile toamnei, hai să vedem ce se A
află pe măsuţe şi să descoperim ce ne-a trimis T
Zâna Toamnă.”
farfurii de
Voi întreba copiii:
plastic
3
– Ce v-a trimis Zâna Toamnă, să vedem ce
aveţi sub şerveţele? mere
Copiii vor răspunde prin propoziţii: pere
R: Noi avem sub şerveţele un măr şi o pară.
şerveţele
– Unde cresc aceste fructe? D
R: Aceste fructe cresc în pom, în livadă. I
– Când se recoltează aceste fructe? R
R: ;Merele şi perele recoltează toamna I
J
- Ce fructe şi ce legume se culeg toamna?
A
- Ce se produce din grâu, porumb? T
A
3.Anunţarea Pentru anunţarea temei voi selecta un copil cu bagheta explicaţia
P
ajutorul baghetei, Cineva va veni şi va spune ce magică
temei şi a R
fructe am eu pe masă (mere, pere, strugure, conversaţia
E
obiectivelor gutuie, nuci). mere,
C
Voi întreba copii: În ce anotimp credeţi că se coc pere
I
aceste fructe? (în anotimpul toamna) struguri
D E
gutuie
I R
Astăzi vom observa mărul şi para, le vom nuci
R I
observa, le vom pipăi şi le vom mirosi, vom
I
spune din ce sunt formate.
J V
A E
4. Dirijarea 1. Aspect exterior T explicaţia R
învăţării B
mere
Observaţi cele două fructe. A
Observarea O1 – Ce culoare au? L
pere
dirijată (măul poate fi roşu, galben verzui, roşu cu E
galben...). Para poate fi verde, galbenă, portocalie.
– Ce formă au? (merele în general sunt exerciţiul
rotunde, uneori pot fi alungite în partea de jos).
jetoane
Perele au o formă rotundă - lunguiaţă.
O2 – Care este mai moale (para sau mărul?). Para
este mai moale dacă este coaptă, mărul este mai
tare.
4
O3 – Cum au coaja? (netedă, lucioasă)
– Ce miros au cele două fructe? (miros plăcut D
de măr sau pară) I
Se face sinteza partială referitoare la culoare, R coşuletul demonstraţia
formă, consistentă, miros I toamnei
Se va face prin sortarea imaginilor cu fructe şi J
O4 prin sortarea fructelor de pe masa educatoarei. A exerciţiul
Sinteza partiala Cu bagheta magică voi alege un copil care va T
alege jetoanele cu mere şi pere din coşuletul
toamnei de pe masuţă. O
– Cum le-ai recunoscut? (după formă, mărime D B
şi culoare) I S
O5 Acţiunea se repetă cu alti doi copii. R feli de măr E
I R
J feli de pară V
Observaţia
2. Părţile componente
A A
Sinteza parţială T şerveţele R
Se vor analiza felia de măr şi felia de pară.
E
– Ce observaţi la felia de măr? (coajă, miez,
expunerea A
seminţe)
O1 D
– Dar la felia de pară? (coaja, miezul,
I S
seminţe)
R I
– Ce au la fel (coaja, miezul sau seminţele?)
I problematizarea S
Puneţi feliile de măr şi pară pe şerveţelul
J T
vostru.
O2 A E
– Ce observaţi? Au umezit servetelul?
T M
– Deci sunt zemoase, nu-i asa?
A
- Cum sunt aşezate seminţele?
T
Se va tăia un măr şi o pară pentru a demonstra
O3 I
cum sunt aşezate seminţele în cămaruţele lor, ce
C
formă au, ce culoare şi ce consistenţă au.
exerciţiul Ă
– Gustaţi puţin din felia de măr şi de pară. Ce
gust au? (plăcut,dulce- acrişor)
– La ce folosesc seminţele? (la înmulţirea
conversaţia
plantei)
5
Sinteza parţial Se face sinteza partiala referitor la părtile învăţarea
O1 componente prin descoperire
Se va face prin jocul „Am spus bine, n-am
spus bine”. D jocul
Voi face diferite enunţuri şi copiii vor trebui I explicaţia O
O2 să confirme sau să infirme cele spuse: R B
Mărul şi para au o coajă groasă (nu, au o coajă I S
subţire). J E
Miezul lor este uscat.(nu, măru si para au A R
miezul zemos). T V
O3 Mărul şi para nu au seminte.(au seminte, asezate A
R
în cămaruţelelor în mijlocul fructului).
E
6. Asigurarea Conversaţia A
conexiunii O1 3. Mod de întrebuinţare D
explicatia
inverse – Ce facem cu aceste fructe? (le mâncăm) I S
– Ce trebuie să facem înainte de a le mânca? R I
O2 (să le spălăm) I S
– Ce se prepară din mere? (compot, gem, J T
dulceaţă, prăjitură, suc). A E
O3 – Ce se prepară din pere? (compot, gem, T M
dulceaţă, prăjitură,suc). A
7. Obţinerea Se va face prin evidenţierea asemănărilor şi a exerciţiul T
performanţei deosebirilor dintre cele două fructe D conversaţia I
O3 Vor fi antrenaţi copiii să răspundă şi vor fi I C
ajutaţi cu întrebări: mărul şi para sunt fructe de R Ă
O4 toamnă, amândouă au o coajă subţire, miez I
zemos, amândouă au seminţe mici, lunguieţe, J
O5 maronii şi tari aşezate în cămăruţe la mijlocul A
fructului. T
Cele două fructe se mănâncă crude sau preparate
în diferite moduri.

8.Evaluare Copiii vor completa o fişă de lucru (Anexa1) D


6
I Fişă de Conversatia
R exercitiul
I exerciţiu
J
A
T

9.Încheierea Se vor face aprecieri asupra modului de lucru şi conversaţia


activităţii
asupra participării copiilor la întreaga activitate.

S-ar putea să vă placă și