Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect de activitate

Grupa: Mijlocie

PROPUNĂTOR : Negură Ionela Lucreția


DOMENIUL EXPERIENȚIAL

CATEGORIA DE ACTIVITATE :Educarea limbajului

TEMA ACTIVITĂŢII : „ Călătorie in lumea poveştilor”

MIJLOC DE REALIZARE : Joc didactic

TIPUL DE ACTIVITATE : Verificare de cunoştinţe

FORME DE ORGANIZARE : Frontal, individual, pe grupuri

SCOPUL: dezvoltarea deprinderii de exprimare corectă din punct de vedere gramatical; consolidarea cunoştinţelor despre
personajele din poveştile cunoscute;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

Să recunoască personajele din poveşti după siluete;

Să denumească povestea din care face parte personajul;

Să recunoască personaje din poveşti după ghicitori,replici;

Să participe activ la discuţiile despre poveştile cunoscute;

Să aplice corect regulile jocului didactic propus;


Să participe cu plăcere la desfăşurarea jocului;

SARCINA DIDACTICĂ:

 Recunoaşterea personajelor din poveşti după siluete, replici care aparţin acestora, ghicitori;

REGULILE JOCULUI:

 Să-şi aştepte rândul să fie atins de bagheta fermecată;

 Să aleagă o siluetă din cos;

 Să recunoască personajul şi povestea din care face parte ;

ELEMENTE DE JOC:

Aplauze, mişcarea, recompense; siluete ale personajelor,coşul Scufiţei Roşii, bagheta fermecată, surpriza,
ghicirea, mânuirea materialului,panoul cu planşe din poveşti,mesaje colorate(cu replici din poveşti),ridicarea
mâinii, închiderea şi deschiderea ochilor;

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE:

Conversaţia, explicaţia, demonstraţia, observaţia, jocul, exercţiul, problematizarea;

MIJLOACE şi MATERIALE DIDACTICE:

Siluete ale personajelor, plicuri, bagheta fermecată, coşuleţ, ecusoane.


EVENIMENT CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE

DIDACTIC DIDACTICE

1.Organizarea Se asigură condiţiile necesare unei bune desfăşurări a


activităţii activităţii(aerisirea sălii de grupă,pregătirea
materialului necesar desfăşurării activităţii,aranjarea
mobilierului)

2.Captarea atenţiei Într-un decor de poveste, copiii sunt invitaţi sa Metode: Orală
descopere coşul Scufiţei Roşii pe care l-a lăsat Zâna
Observaţia Frontală
Poveştilor(li se reaminteşte scenariul propus iniţial), plin
cu tot felul de lucruri,să participe la joc si să rezolve Conversaţia
sarcinile propuse pentru ca vraja sa fie ruptă si ei să
poată din nou să asculte poveşti.

3.Anunţarea temei Copiii vor fi anunţaţi ca vor face o călătorie in lumea Expunerea Sunt atenţi şi reţin
şi a obiectivelor povestilor ,alături de personaje îndrăgite,prin numele jocului şi
intermediul jocului „Călătorie in lumea poveştilor”. ne regulile.
vom juca cu personaje din poveşti le vom recunoaşte după Conversaţia
siluetele din coşuleţ, după ghicitori, pentru a ne aminti cât
mai multe personaje din poveştile cunoscute .
4.Explicarea Pentru a ne putea juca este nevoie sa respectăm Explicaţia Evaluare orală
sarcinilor si fixarea următoarele reguli: o să fim atinşi pe rând de bagheta
regulilor jocului fermecată si vom veni la coşuleţ de unde vom extrage o Conversaţia Recunosc siluetele
surpriză, vom denumi ceea ce am extras,silueta o vom Materiale:coşuleţ,siluete
aşeza la povestea din care face parte,iar pliculeţul in , plicuri.
care se afla scrisă o ghicitoare va fi adus la mine,o voi
citi,iar voi veţi da răspunsul potrivit.

5.Dirijarea A. Explicarea jocului: expunerea Evaluare orala


învăţării
Explicarea jocului – Educatoarea cu ajutorul baghetei
fermecate lăsată de Zâna Poveştilor atinge un copil
rostind versurile : „ Bagheta se învârteşte, se învârteşte
şi…… se opreşte.... Recunoaşterea
-câte un copil vine în faţă închide ochii si extrage o personajelor
siluetă- recunoaşte personajul după siluetă , povestea din Recunoaşterea
care face parte, o arată colegilor şi pune personajul pe poveştilor din care
un panou la povestea potrivită; răspunsurile corecte fac parte personajele
Explicaţia
sunt aplaudate .
Exerciţiu
B. Jocul de probă

-Bagheta se învârteşte alege ... un copil acesta vine în


faţă închide ochii şi extrage o siluetă - recunoaşte
personajul după siluetă , povestea din care face parte o
arată colegilor şi pune personajul pe un panou la Explicaţia
povestea potrivită. Recunoaşterea
Problematizarea
C.Desfăşurarea jocului Materiale:bagheta personajelor
fermecată,
-Fiecare copil din grupă va fi atins pe rând de bagheta Recunoaşterea
fermecată după care va extrage din coşuleţ o siluetă ,o va siluete cu personaje, poveştilor din care
recunoaşte,iar apoi o va aşeza la povestea potrivită;după fac parte personajele
ce toate siluetele au fost recunoscute si aşezate copiii vor panou,planşe cu povesti
extrage plicurile si vor da răspunsul corect la ghicitorile Plasarea corectă a
citite..-răspunsurile corecte sunt recompensate cu siluetei la povestea
aplauze; potrivita

D.Complicarea jocului

Copiii sunt rugaţi să închidă ochii,în timp ce Plasarea corectă a


educatoarea ajută personajele să plece din povestea lor siluetei la povestea
spre alte povesti,ca apoi sa fie descoperite de catre copii potrivita
si duse înapoi la poveştile din care fac parte .

6.Obţinerea Copiii vor fi rugaţi să privească dacă pe spătarul mesaje colorate cu


peformaneţei scaunului Zâna Poveştilor le-a lăsat un mesaj,cei care replici
descoperă ca le-a fost lăsat mesajul ridica mâna sus,apoi Recunosc replicile
vor veni la educatoare in funcţie de culoarea mesajului,le din povesti personajelor
voi citi mesajul care reprezintă o replică a unui personaj Descoperirea
din poveştile in lumea cărora noi am călătorit azi.
Expunerea
Recunoaşterea unor replici ale personajelor din povesti
Problematizarea
7.Evaluarea Se va realiza prin rezolvarea fisei de lucru.
performanţei
Se fac aprecieri asupra participării copiilor la activitate
si se oferă recompense.
Eveniment didactic Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluare

1.Organizarea activităţii Se asigură condiţiile necesare


unei bune desfăşurări a
activităţii(aerisirea sălii de
grupă,pregătirea materialului
necesar desfăşurării
activităţii,aranjarea
mobilierului)

2.Captarea atenţiei Într-un decor de poveste, Metode Orală


copiii sunt invitaţi să
descopere coşul Scufiţei Roşii Observaţia Frontală
pe care l-a lăsat Zâna Conversaţia
Poveştilor(li se reaminteşte
scenariul propus iniţial), plin
cu tot felul de lucruri,să
participe la joc si să rezolve
sarcinile propuse pentru ca
vraja sa fie ruptă si ei să
poată din nou să asculte
poveşti.

Copiii vor fi anunţaţi ca vor


3.Anunţarea temei şi a face o călătorie in lumea Expunerea Sunt atenţi şi reţin numele
obiectivelor povestilor ,alături de jocului şi regulile.
personaje îndrăgite,prin
intermediul jocului Conversaţia
„Călătorie in lumea
poveştilor”. ne vom juca cu
personaje din poveşti le vom
recunoaşte după siluetele din
coşuleţ, după ghicitori, pentru a
ne aminti cât mai multe
personaje din poveştile
cunoscute .

4.Explicarea sarcinilor şi Pentru a ne putea juca este Explicaţia Evaluare orală


fixarea regulilor jocului nevoie să respectăm
următoarele reguli: o să fim Conversaţia Recunosc siluetele
atinşi pe rând de bagheta Materiale:coşuleţ,siluete,
fermecată si vom veni la plicuri.
coşuleţ de unde vom extrage o
surpriză, vom denumi ceea ce
am extras,silueta o vom aşeza
la povestea din care face
parte,iar pliculeţul in care se
afla scrisă o ghicitoare va fi
adus la mine,o voi citi,iar voi
veţi da răspunsul potrivit.

5.Dirijarea învăţării A. Explicarea jocului: Expunerea Evaluare orala


Explicarea jocului –
Educatoarea cu ajutorul
baghetei fermecate lăsată de
Zâna Poveştilor atinge un Recunoaşterea personajelor
copil rostind versurile :
„ Bagheta se învârteşte, se Recunoaşterea poveştilor din
învârteşte şi…… se opreşte.... care fac parte personajele

-câte un copil vine în faţă


Explicaţia
închide ochii si extrage o
siluetă- recunoaşte personajul Exerciţiu
după siluetă , povestea din
care face parte, o arată
colegilor şi pune personajul Recunoaşterea personajelor
pe un panou la povestea
Recunoaşterea poveştilor din
potrivită; răspunsurile Explicaţia care fac parte personajele
corecte sunt aplaudate .
Problematizarea Plasarea corectă a siluetei la
B. Jocul de probă
Materiale:bagheta fermecată, povestea potrivita
-Bagheta se învârteşte alege ...
un copil acesta vine în faţă siluete cu personaje,
închide ochii şi extrage o panou,planşe cu povesti
siluetă - recunoaşte
personajul după siluetă , Plasarea corectă a siluetei la
povestea din care face parte o povestea potrivita
arată colegilor şi pune
personajul pe un panou la
povestea potrivită.
C.Desfăşurarea jocului

-Fiecare copil din grupă va fi


atins pe rând de bagheta
fermecată după care va
extrage din coşuleţ o siluetă ,o
va recunoaşte,iar apoi o va
aşeza la povestea
potrivită;după ce toate
siluetele au fost recunoscute
si aşezate copiii vor extrage
plicurile si vor da răspunsul
corect la ghicitorile citite..-
răspunsurile corecte sunt
recompensate cu aplauze;

D.Complicarea jocului

Copiii sunt rugaţi să închidă


ochii,în timp ce educatoarea
ajută personajele să plece din
povestea lor spre alte povesti,
ca apoi sa fie descoperite de
către copii si duse înapoi la
poveştile din care fac parte .

6.Obţinerea peformaneţei Copiii vor fi rugaţi să mesaje colorate cu replici


privească dacă pe spătarul
scaunului Zâna Poveştilor le- din povesti Recunosc replicile
a lăsat un mesaj,cei care Descoperirea personajelor
descoperă ca le-a fost lăsat
mesajul ridica mâna sus,apoi Expunerea
vor veni la educatoare in
funcţie de culoarea Problematizarea
mesajului,le voi citi mesajul
care reprezintă o replică a
unui personaj din poveştile
in lumea cărora noi am
călătorit azi.

Recunoaşterea unor replici


ale personajelor din poveşti.

7.Evaluarea performanţei Se va realiza prin rezolvarea


fişei de lucru.

Se fac aprecieri asupra


participării copiilor la
activitate si se oferă
recompense.

S-ar putea să vă placă și