Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data: 16.12.2022
Unitatea de învățământ : Grădinița Cu Program Normal Nr.1 Balș
Grupă : mijlocie
Prof.înv.preșcolar : Epure Mădălina Nicoleta
Tema anuală de studiu : ,,Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?’’
Tema săptămânii: ,,E scris în calendar străbun, curând sosește Moș Crăciun ”
Tema activității : ,,Harnic, cinstit și bun”
Domeniul experiențial: Domeniul Om și Societate
Categoria de activitate: Activități pe domenii experiențiale;
Tipul activităti : Consolidare de cunoștințe
Forma de realizare : joc didactic ”Săculețul cu surprize”
Scopul activităţii :
-Consolidarea cunoștințelor referitoare la personajele din povești și de exemplul pozitiv sau negativ al acestora ;
-Cunoaşterea şi respectarea normelor de convieţuire socială prin manifestarea unor atitudini de prietenie, toleranţă şi armonie în relaţiile cu cei
din jur.
-Dezvoltarea atitudinilor de înţelegere a unor comportamente conforme/neconforme în raport cu ceilalţi în vederea asigurării unei bune
relaţionări cu cei de aceeaşi vârstă
Obiective operaționale:
O1-Să denumească/descrie siluetele personajelor;
O2-Să compare personajele şi să argumenteze ideile emise;
O3-Să identifice trăsăturile morale şi comportamentele personajelor;
O4-Să redea replici ale personajelor susţinând scurte dialoguri;
O5-Să diferenţieze personajele cu comportament pozitiv de cele cu comportament negativ;

Sarcina didactică: Să recunoască personajele din poveste. Să redea replici ale lor. Să identifice faptele personajelor bune de urmat, dar și
cele mai puțin bune.
Regulile de joc: Moş Poveste invită câte un copil să ia un personaj din trăistuţă. Copilul îl recunoaşte, spune din ce poveste vine şi îl descrie. Le cer
copiilor să redea mici scene din poveşti în care acesta este implicat. . Copiii vor fi chemaţi apoi pe rând pentru a le aşeza pe diagrama Venn după cum
urmează: toate personajele al căror exemplu este demn de urmat sunt aşezate în cercul roşu; toate personajele al căror exemplu nu este demn de urmat sunt
aşezate în cercul verde;
-personajele care au unele greşeli în comportament, dar pot fi până la urmă un exemplu pozitiv sunt aşezate în spaţiul de intersecţie al cercului roşu cu
cercul verde.
Organizarea jocului didactic: Se amenajează mediul ambiental în care se va desfășura jocul și crearea habitatului ludic cu elementele de decor si de joc și
pregătirea materialelor necesare.
Introducerea în joc: Se realizează prin prezentarea Moşului Poveste (marionetă). Moşul are o mare supărare, aşa că a pornit în lume să caute ajutor. Până
acum nu l-a putut ajuta nimeni, aşa că îi roagă şi pe ei să încerce.
Anunțarea titlului jocului și a obiectivelor acestuia Le spun copiilor că Moş Poveste a cam îmbătrânit şi a început să încurce personajele poveştilor. El
le-a băgat în trăistuţa lui şi îi roagă să îl ajute să-şi aducă aminte cine este fiecare personaj
Prezentarea materialului didactic : copiii se vor apropia de măsuțele echipelor pentru a observa materialul didactic, explicându-le cum urmează să il
folosim și ce reprezintă fiecare obiect.
Explicarea și demonstrarea jocului didactic . Explicarea sarcinii de joc și a regulilor jocului și fixarea acestora Să recunoască personajele din
poveste. Să redea replici ale lor. Să identifice faptele personajelor bune de urmat, dar și cele mai puțin bune. Moş Poveste invită câte un copil să ia
un personaj din trăistuţă. Copilul îl recunoaşte, spune din ce poveste vine şi îl descrie. Le cer copiilor să redea mici scene din poveşti în care acesta este
implicat. . Copiii vor fi chemaţi apoi pe rând pentru a le aşeza pe diagrama Venn după cum urmează: toate personajele al căror exemplu este demn de urmat
sunt aşezate în cercul roşu; toate personajele al căror exemplu nu este demn de urmat sunt aşezate în cercul verde;
-personajele care au unele greşeli în comportament, dar pot fi până la urmă un exemplu pozitiv sunt aşezate în spaţiul de intersecţie al cercului roşu cu
cercul verde. După ce mă asigur că au înțeles regulile jocului, se defășoară jocul de probă.
Realizarea jocului de probă: Sunt rugati doi copii să vină în față pentru a realiza o sarcină, demonstrând că au înțeles regulile jocului.
Executarea propriu-zisă a jocului didatic: După ce copiii au înțeles regulile jocului, la semnalul educatoarei începe jocul propriu-zis : Varianta 1:
Recunoaște personajele și redă replici.
Varianta 2: Identifică faptelebune și mai puțin bune ale personajelor.
Complicarea jocului constă în schimbarea unor personaje în Diagrama Vann, iar copiii trebuie să descopere greșala.
Evaluarea și încheierea jocului didactic: Se vor face aprecieri individuale și colective referitoare la modul de desfăşurare al activităţii și
implicarea copiilor. Moş Poveste este fericit şi le promite copiilor că îi va mai vizita. Drept mulţumire, oferă fiecărui copil steluţa celui mai bun
povestitor.
Elemente de joc: marionetă, trăistuţă, siluete ale personajelor din poveşti

Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, diagrama Venn;
Resurse materiale și mijloace didactice: marionete, trăistuţă, siluete cu personaje din poveştile învăţate, şevalet, recompense;
Forme de organizare: frontală, individuală;
Locul de desfășurare: sala de clasă
Resurse umane: copiii grupei mijlocii, educatoarea
Resurse temporale: 25-30 de minute
Modalităţi de evaluare: orală, observarea sistematică a comportamentelor copiilor, aprecierea răspunsurilor;
Bibliografie:
1. *** Curriculum pentru pentru educație timpurie 2019;
2. Suport pentru explicarea și întelegerea unor concepte și instrumente cu care operează curriculum pentru educația timpurie,2019;
3. Vrânceanu Maria(coord), Terzi Daniela, Terchină T., Cojocaru Viorica, Zotea Natalia“1001 idei pentru o educație timpurie de calitate”,
Ediția I, Editura Prodidactica, Chișinău, 2010.
4.Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Metode interactive de grup, Ed. Arves, Craiova, 2007
Ob. Strategia didactică
Evenimentele Op. Conținut științific Metode și Materiale Forma de
didactice procedee didactice organizare Evaluare
didactice
1 . Moment Se va asigura un climat educațional Conversați Frontală Observarea
favorabil: aerisirea sălii de grupă, sistematică a
Organizatoric a
amenajarea sălii de grupă, pregătire comportament-
materialului necesar pentru desfășurarea ului copiilor
activității propuse, intrarea ordonată a
copiilor în sala de grupă;

2 . Captarea atenției Se realizează prin prezentarea Moşului


Poveste (marionetă). Moşul are o mare
Conversați Marionetă Frontală
supărare, aşa că a pornit în lume să caute
ajutor. Până acum nu l-a putut ajuta a
nimeni, aşa că îi roagă şi pe ei să încerce.
Frontală

Se adresează copiilor următoarele întrebări: Aprecierea


3 . Reactualizarea ” Voi știți ce sunt poveștile?”, ”Îmi puteți Conversați
cunoștințelor spune câteva povești cunoscute de voi?”, a răspunsurilor
”Cine apărea în acele povești?”

Le spun copiilor că Moş Poveste a cam


4 . Enunțarea temei și a
îmbătrânit şi a început să încurce
obiectivelor personajele poveştilor. El le-a băgat în Conversați marionetă, Frontală
trăistuţa lui şi îi roagă să îl ajute să-şi
a trăistuţă, siluete Observarea
aducă aminte cine este fiecare personaj.
ale personajelor sistematică a
comportament-
din poveşti
5 . Dirijarea învățării Expunerea trăistuței și prezentarea ului copiilor
acesteia copiilor.
Explicarea sarcinii didactice și a regulilor
de joc: Să recunoască personajele din Conversați
poveste. Să redea replici ale lor. Să Marionetă,
a trăistuţă,
Frontal
identifice faptele personajelor bune de
O1 siluete ale
urmat, dar și cele mai puțin bune. Moş personajelor
O4 Poveste invită câte un copil să ia un din poveşti
personaj din trăistuţă. Copilul îl Explicația Individual
recunoaşte, spune din ce poveste vine şi îl
descrie. Le cer copiilor să redea mici
scene din poveşti în care acesta este Exercițiul
implicat. . Copiii vor fi chemaţi apoi pe
rând pentru a le aşeza pe diagrama Venn
după cum urmează: toate personajele al
căror exemplu este demn de urmat sunt Observarea
aşezate în cercul roşu; toate personajele Conversați
sistematică a
al căror exemplu nu este demn de urmat a comportament-
sunt aşezate în cercul verde; ului copiilor
O3
-personajele care au unele greşeli în
comportament, dar pot fi până la urmă
un exemplu pozitiv sunt aşezate în
spaţiul de intersecţie al cercului roşu cu
6 . Obținerea cercul verde. Explicația Individuală Aprecierea
Jocul de probă
performanței Diagrama Frontală răspunsurilor
Se va desfășura jocul de probă pentru a se
asigura înţelegerea regulilor şi a sarcinii. trăistuţă, siluete
Venn
Executarea jocului de către copii ale personajelor
Varianta 1: Recunoaște personajele și din poveşti
O3 redă replici.
O5 Varianta 2: Identifică faptelebune și mai
puțin bune ale personajelor.
Complicarea jocului constă în schimbarea
unor personaje în Diagrama Vann, iar Conversați
copiii trebuie să descopere greșala.
7 . Asigurarea feed-back- a
Pentru asigurarea feed-back-ului copiii vor
ului da exemple de fapte bune și mai puțin bune
Exercitiul Individuală
pe care le-au obervat in viața de zi cu zi. Diagrama
Venn
Vom concluziona faptul că întotdeauna
8. Asigurarea retenției și Conversați
binele învinge răul şi adevărul durează.
a transferului Prietenia este un sentiment care generează a Observarea
valori morale: bunătate, sinceritate,
Frontală sistematică
corectitudine.

9 . Evaluarea activității Se vor face aprecieri individuale și Frontal


colective referitoare la modul de
desfăşurare al activităţii și implicarea Conversați
copiilor. a
Individual
10 . Încheierea activității Moş Poveste este fericit şi le promite
copiilor că îi va mai vizita. Drept Recompense
mulţumire, oferă fiecărui copil steluţa celui
mai bun povestitor. Conversați steluțe

a
Conversați
a

S-ar putea să vă placă și