Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC Grupa: mica Educarea

limbajului 'Ridichea uriasa”

PROIECT DIDACTIC                                                     

Grupa: mica

Categoria de activitate: Educarea limbajului

Tema activitatii: Audierea unui text epic

Subiectul activitatii: “ Ridichea uriasa”

Mijlocul de realizare: Povestirea educatoarei

Tipul de activitate: Predare-invatare

Scopul activitatii: Familiarizarea prescolarilor cu textul epic al povestii „Ridichea uriasa”;

                              Dezvoltarea deprinderii de a audia cu atentie povestirea educatoarei si           

                                de a desprinde mesajul transmis de aceasta.

                              Imbogatirea si activizarea vocabularului cu noi cuvinte si expresii din            

                               text.

Obiective operationale:

                        O1 - sa numeasca cadrul in care se desfasoara actiunea si personajele care iau    

                            parte la aceasta;         

                    O2 - sa enumere momentele subiectului exprimandu-se corect in propozitii    

                           simple;

                   O3 - sa retina semnificatia cuvintelor si  expresiilor noi: „a sadi o samanta”;

                           „uriasa”; „neclintita”; „a smulge”; „bucate indestulate”; „a nu da  

                           ascultare”;
                   O4 - sa identifice momente similare din viata cotidiana din gradinita
sau                                    

                          familie cand spiritul de intrajutorare a dat rezultate bune.

Strategii didactice:

       Forma de organizare: frontala.

       Mijloace de invatamant: Plansa sugerand cadrul in care se desfasoara actiunea;


siluetele personajelor din poveste; casetofon; C.D.

 Metodologie didactica: povestirea (expunerea povestirii), explicatia,


conversatia,                    

      conversatia euristica, observarea; surpriza, elemente de problematizare.

 Material bibliografic:
1. “ Didactica educatiei limbajului in invatamantul prescolar”; Edit. Grigore Tabacaru,
Bucuresti, 2000.
2. “ Texte literare pentru aplicarea programei in gradinita de copii”; V. firimita, M Petre,
R. Sovar.
 Durata activitatii: 15’- 20’

                            Organizarea activitatii:

 Aerisirea salii de grupa;


 Aranjarea scaunelelor in semicerc;
 Pregatirea materialului didactic;
 Intrarea organizata a copiiilor in sala de grupa.

SECVENTELE                  CONTINUTUL METODE SI EVALUARE


      INSTRUCTIV-EDUCATIV PROCEDEE
ACTIVITATII
        I. Dupa asezarea copiilor pe scaunele, voi elementul capacitatea de concentrare a atentiei v
descoperi plansa pe care este reprezentat cadrul surpriza
Introducerea in povestii si siluetele personajelor.
observarea
activitate (captarea Se va purta o scurta conversatie pe baza
atentiei) materialului didactic descoperit in sala de grupa
conversa
in vederea familiarizarii copiilor cu cadrul in
care se va desfasura actiunea si personajele ce
vor lua parte la aceasta. tia

- Ce vedeti in aceasta imagine?

- Ce reprezinta aceste siluete?(cu cine seamana?)

- Sunteti bucurosi ca avem musafiri?


      II. Pentru ca au venit la noi in vizita atat de conversa
multi musafiri: babuta si mosul, nepotica,
Anuntarea temei Azorel si Motanel, ba chiar si Soricel, astazi tia
am sa va spun o poveste tare frumoasa, in
-prezentarea care musafirii nostri sunt cu totii prezenti. explicatia
obiectivelor si Povestea se numeste „Ridichea uriasa”.
motivarea
desfasurarii In aceasta poveste este vorba despre o deprinderea de a asculta cu atentie exp
activitatii ridiche ca cea pe care am gustat-o noi acum
cateva zile. Va amintiti? Numai ca ridichea reamintirea unor reguli pentru audiere
din poveste nu e una obisnuita, ci una mare,
mare, adica una uriasa.

Ei, o ridiche uriasa pe care oricat a incercat


mosul nostru sa o smulga(adica sa o traga cu
putere din pamant) ea nu se misca deloc,
statea neclintita.

Daca doriti, neclintiti puteti sta si voi cat va


voi spune eu povestea, ca sa puteti asculta cu
atentie si apoi sa va amintiti tot ce s-a
intamplat in curte mosului nostru. Vreti sa
aflati povestea?
     III. Voi expune textul prelucrat al povestii, povestirea deprinderea de a asculta in liniste, cu a
Expunerea povestii urmarind logica momentelor principale
de catre educatoare (momentele subiectului): capacitatea

1. Mosul sadeste in gradina sa o samanta de de a intelege si retine cuvintele si expr


ridiche si din aceasta samanta creste o
ridiche uriasa.

2. Mosul incearca zadarnic sa smulga


ridichea din pamant si vazand ca nu reuseste
o cheama in ajutor pe baba.

3. Baba o cheama, ca sa-i ajute, pe nepotica.

4.Nepotica il striga pe Azorel.

5. Azorel il cheama si pe Motanel.

6. Pentru ca ei toti nu reusesc inca sa scoata


ridichea din pamant, il cheama in ajutor si pe
Soricel.

7. Impreuna, tragand cu putere de ridiche,


personajele reusesc sa desteleneasca ridichea
din pamant, dar cad cu totii jos.

In timpul povestirii voi nuanta vocea, voi


marca, prin expresivitatea limbajului,
semnele de punctuatie, si voi accentua
pasajul care exprima efortul facut de
personaje pentru a smulge ridichea din
pamant: „Hei-rup, hei-rup! Hai ridiche
uriasa, sa te duc la noi acasa!”

Prin mimica si gestica voi reda starea


sufleteasca a personajelor. Prin intensitatea
timbrului vocal voi incerca sa creez o
atmosfera propice captarii atentiei copiilor
asupra ordinii in care apar personajele in
actiunea desfasurata in povestire.

In contextul povestirii voi explica si celelalte


cuvinte si expresii noi: „spor”, „bucate
indestulate”, „a nu da ascultare”.
     Dupa expunerea povestii, voi acorda o scurta conversa deprinderea de a se exprima corect, in
pauza pentru limpezirea ideilor si savurarea
      IV. starii de placere la ascultarea unei povesti. tia capacitatea de a retine si numi persona
Apoi se va realiza o scurta conversatie pe actiune;
Fixarea continutului baza povestirii si a materialului didactic: conversa
de idei si capacitatea de a face corelatii cu situa
valorificarea - Va placut povestea? tia euristica
mesajului educativ
- Ce personaje am intalnit in aceasta
poveste?

- Cum era ridichea?

- Areusit mosul sa o scoata din pamant de


unul singur?

- Cine i-a venit in ajutor mai intai?

- Baba pe cine a chemat?..

- Ce strigau de fiecare data cand li se mai


adauga cate un ajutor?

- De cate personaje a fost nevoie ca sa


reuseasca sa smulga ridichea din pamant? Sa
le numaram.

- Cum trageau cu totii ridichea?( cu putere,


adica cu forta)

- Daca nu ar fi ajutat cu totii, ar fi reusit


mosul sa scoata ridichea de unul singur?

Asa se intampla si in viata noastra: e nevoie


uneori sa ne ajutam unii pe altii ca sa reusim
un lucru sau ca sa facem treaba mai repede.

Iata, de exemplu, e nevoie sa srangem cu


totii jucariile dupa ce ne jucam, ca sa
terminam mai repede. Sau acasa, sariti in
ajutorul mamicilor voastre, cand are nevoie
de ajutor?

- Cine imi da un exemplu? (Cum va ajutati


parintii?)
       - Cum s-a numit povestea pe care am conversa capacitatea de a-si exprima propriul p
ascultat-o astazi? tia
         V.
- Ati vazut vreodata o ridiche uriasa? (sigur
Fixarea temei ca nu, doar in povesti se intampla uneori sa
intalnim lucruri ciudate…) Poate ca de aceea
activitatii si aprecieri ne plac atat de mult povestile.
colective
- Vreau sa va spun ca mi-a placut cat de
atenti ati fost, ca ati retinut cine a facut parte
din poveste(adica v-ati amintit toate
personajele) si ca stiti sa vorbiti frumos in
propozitii. Cu siguranta ca si mosului i-ar fi
placut de voi si v-ar fi indragit asa cum va
indragesc eu pe toti.

S-ar putea să vă placă și