Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA:
GRĂDINIŢA: GPP 16, Iași
PROPUNĂTOR: Luminiţa Elena Durbală
GRUPA: mijlocie
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când, cum şi de ce se întâmplă?
DOMENIUL EXPERIENŢIAL: Limbă şi comunicare
TEMA PROIECTULUI: “Din lumea necuvântătoarelor’’
SUBTEMA: “Vieţuitoarele pământului – Animale sălbatice ’’
TEMA ZILEI: “Mănuşa”- poveste ucraineană
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului
MIJLOC DE REALIZARE: povestirea educatoarei
TIPUL ACTIVITĂŢII: predare-învăţare
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Dezvoltarea capacităţii de a asculta şi de a înţelege un text literar, aparţinând literaturii pentru copii.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1- să precizeze titlul poveştii
O2 - să numească personajele din poveste;
O3 - să răspundă la întrebările referitoare la textul audiat;
O4 - să ordoneze corespunzător imaginile, conform momentelor poveştii;
O5 - să formuleze propoziţii simple pe marginea poveştii, exprimându-se corect din punct de gramatical, lexical, fonetic;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversația, povestirea, explicația, demonstrația, exercițiul, observarea;
Mijloace didactice: decorul poveştii, un căţeluş din pluş, o mănuşă confecţionată din material textil, păpuşi –marionete cu personajele din
poveste, siluete ale personajelor din poveste (şoricel, broscuţă, iepuraş vulpiţă, mistreţ, lup, urs), mănuşă din carton
Mod de organizare: frontal, individual
DURATA: 20-25 minute

BIBLIOGRAFIE:
Gongea, E., Ruiu, G., Fulga, M., - metode interactive de grup (ghid metodic ), Ed. ARVES.
Ministerul Educaţiei Cercetării şi Tineretului – Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7ani
Preda, V., Mioara Pletea, Filofteia Grama, 2005.–Ghid pentru proiecte tematice, Ed. Humanitas
Revista învăţământului preşcolar
Nr. Secvențele Ob. Strategie didactică

crt. activităţii Op. Conținut instructiv-educativ Metode şi Mijloace Mod de Evaluare


didactice procedee didactice organizare

Se asigură condiţiile necesare bunei desfăşurări a


activităţii (aerisirea sălii de grupă, pregatirea
Moment materialelor necesare, aranjarea mobilierului). Voi
1.
organizatoric asigura liniştea şi disciplina.
Salutul: “Bună dimineaţa iubitori ai pădurii!”. Fiecare
copil îşi salută colegul din dreapta dând mâna cu acesta.

Voi face captarea atenţiei prin prezentarea unui invitat


surpriză cu care m-am întâlnit la venirea spre grădiniţă.
Introducerea în Invitatul zilei este un căţeluş. Conversația Capacitatea
activitate Cateluşul Bobyţă vrea să ne povestească ce i s-a de a intra în
2. întamplat cand a mers cu un moşneag prin padure intr-o Explicația Un căţeluş Frontal atmosfera
(2 min.) iarnă friguroasă. Noi vom fi astăzi prietenii lui şi vom din pluş poveştii
face împreună o călătorie în lumea povestilor.

Anunţarea După crearea unei atmosfere de poveste, le spun Capacitatea


temei și a copiilor că povestea pe care o vor asculta astăzi se de
3. numeşte“Mănuşa“ şi este o poveste populară Conversația concentrare a
obiectivelor
ucraineană. Le amintesc că trebuie să fie foarte atenţi
operaționale Explicația Frontal copiilor
la personajele din poveste, la acţiunea poveştii, la locul
(1 min.) unde se petrece acţiunea şi la ordinea desfăşurării asupra noii
evenimentelor. teme
Voi povesti clar, expresiv respectând intonaţia şi
ordinea logică a ideilor prin intermediul personajelor
care le prezint copiilor. Expresivitatea expunerii o voi
realiza prin modelarea vocii, schimbarea ritmului Conversația Decorul
vorbirii pe parcursul expunerii, accentuări şi scăderi ale poveştii
intensităţii vocii, repetiţii, mimică şi gestică. Voi
explica cuvintele şi expresiile noi necunoscute de copii
Capacitatea
fără a întrerupe firul poveştii (ghemuiesc, strâmt, desiş,
de a-şi
ţâşnit, zbughit-o). Pe măsură ce spun povestea voi Frontal concentra
introduce siluete cu personaje din poveste punând astfel atenţia aspura
în scenă, într-un mod activ şi atractiv, acţiunea poveştii şi
Păpuşi-
poveştii.Încep povestea scoţând pe rând personajele din asupra punerii
Prezentarea, marionete
pluş (şoricelul, broscuţa, iepuraşul, vulpea, lupul, în scenă a
explicarea şi Observaţia ale
mistreţul, ursul). acţiunii
4. valorificarea personajelor
conţinutului “Mergea odată un moşneag prin pădure iar în din poveste
temei noi urma lui alerga un căţeluş. A mers moşneagul ce a Mănuşă
(17 min.) mers şi şi-a pierdut o mănuşă…. ” (ANEXA 1) confecţionată
O1 Individual
din material Aprecierea şi
Obţinerea performanţei
Povestirea textil evaluarea
O voi face prin întrebări referitoare la povestea răspunsurilor
ascultată: date de copii
Explicația
- Cum se numeşte povestea de astăzi?
-Unde a plecat moşneagul la plimbare?
Capacitatea
O2 - Cine îl însoţea pe moşneag? Demonstraţia Siluete cu Frontal copiilor de a
animale din răspunde
- Ce a pierdut moşul în pădure?
poveste, o întrebărilor
- Ce animal a ajuns primul la mănuşă? mănuşă din adresate
formulând
- Ce animal a ajuns al doilea la mănuşă? carton propoziţii
- Ce animal a ajuns al treilea la mănuşă? dezvoltate

- Ce animal a ajuns al patrulea la mănuşă?


- Ce animal a ajuns după vulpe? Evaluarea
Ce animal a ajuns după lup la mănuşă? Conversaţia Individual capacităţii de
-Ce animal a ajuns ultimul la mănuşă? a identifica
mesajul
- Ce a făcut moşneagul când a văzut că nu mai are
educativ al
mănuşa? poveştii
O3
-De ce credeţi că şi-a dat seama moşneagul că şi-a
Capacitatea
pierdut mănuşa? copiilor de a
- Ce s-a întâmplat cu animalele? Explicaţia aşeza pe
panou
- De ce au intrat animalele în mânuşă?
personajele
Fixarea cunoştinţelor: din povestea
O4
Pe masă se vor afla siluete ale personajelor din audiată în
poveste. Copiii vor trebui să aşeze pe panou (tabla ordinea în
care au intrat
magnetică) siluetele animalelor în ordinea în care în mănuşă
acestea au intrat în mănuşă.
Evaluarea
Vom reaminti cuvintele noi identificate, iar capacităţii
O5
copiii vor trebui să le folosească în alcătuirea unor copiilor de a
enunţuri. formula
propoziţii cu
Exerciţiul
noile cuvinte
Evaluare Cum se numeşte povestea de astăzi? -buline Frontal
5. Voi face aprecieri generale şi individuale despre
(2 min). comportamentul copiilor pe parcursul activităţii şi -bomboane
despre răspunsurile oferite de aceştia.
Voi oferi recompense. Conversația Individual

În încheierea activităţii, se va desfășura jocul de


Încheierea mişcare “Caţeluşii detectivi găsesc mănuşa”. Conversația Frontal
6. activităţii
Individual
(3 min.)

S-ar putea să vă placă și