Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

DATA: 19.02.2014
GRÂDINIŢA: DUMBRAVA MINUNATĂ FIENI
NIVELUL: I- GRUPA MIJLOCIE ”IEPURAŞII”
EDUCATOARE: PROF. INV. PREŞ. CHIŢU MARIA
TEMA ANUALĂ: ,,CUM ESTE, A FOST ŞI VA FI AICI PE PĂMÂNT?”
TEMA PROIECTULUI: ,,AU FOST ŞI SUNT IN JURUL NOSTRU!’’
SUBTEMA: ,, ANIMALE SĂLBATICE”
TEMA ACTIVITĂŢII: ,,CUM A FOST URSUL PĂCĂLIT DE VULPE?”
TIPUL ACTIVITĂŢII: predare
FORMA DE ORGANIZARE: activitate integrată
DURATA: 3h
COMPONENŢA ACTIVITĂŢII:
 Activităţi de dezvoltare personală -ADP
Rutină- Întâlnirea de dimineaţă ,,Ce ştim despre urs şi vulpe?”
Tranzitii: ,,Ursuleţul Martinel’’- cântec
“ În pădure pe cărare „ - poezie

 Activităţi liber alese-


ALA I ALFABETIZARE – “ Cărticica ursuleţului” – semne grafice
ŞTIINŢĂ: ,,Ajută-l pe Martinel să ajungă la miere,,- labirint
“ Mama şi puiul”fisa ;Jetoane cu animale sălbatice –
mama şi puiul;animalul şi casa lui
NISIP ŞI APA: ,,Pădurea,,
MANIPULATIVE: Întregeşte imaginea-puzzle;
Formează şurul crescător şi descrescător ( 1- 4)
CONSTRUCŢII: ,,Carul ţăranului,,
JOC DE ROL: “ De-a ursul păcălit de vulpe”

ALA II ,,URSUL DOARME,,-joc cu text si cânt


“VULPEA ŞI IEPURELE” – joc de mişcare

 Activităţi pe domenii experientiale: ADE


DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE- Educaţie pentru societate „ Ursul
păcălit de vulpe” de ion Creangă – povestirea educatoarei

DOMENIUL ESTETIC ŞI CREATIV- Educaţie plastică


Subiectul - „ Ursul în pădure” – lucrare colectivă
Tema plastică : pata de culoare

SCOP : Educarea trăsăturilor pozitive de voinţă şi caracter şi formarea unei


atitudini pozitive faţă de ceilalţi
Stimularea expresivităţii şi creativităţii prin pictură;

OBIECTIVE: La sfârşitul activităţii, copiii vor fi capabili:


- Să redea pe scut conţinutul povestirii;
- Să demonstreze înţelegerea textului răspunzând la întrebări;
- Să desprindă mesajul moral al lecturii;
- Sa-şi aprecieze propriul comportament în raport cu personajele;
- Să picteze suprafaţa utilizand diferite tehnici de pictura - ştampilare cu bureţi;
- Să asambleze logic piesele pentru reconstituirea unui întreg;
- Să construiască prin alăturare, suprapunere sau îmbinare căruţa ţăranului;
- Să foloseasca materialele puse la dispoziţie pentru a reda pădurea;
- Să îşi aleagă un personaj din poveste, asumăndu-şi rolul acestuia din povestire;
- Să traseze în „ carte „ semne grafice cunoscute.

METODE ŞI PROCEDEE: Explicaţia, exerciţiul, conversaţia, observaţia, ghemul de aţă,


cubul, jocul de rol, surpriza, expunerea PPT, Jocul,,Amesteca, ingheaţă,formează perechi,
lucrul în perechi şi individual, analiza produselor activităţii
MIJLOACE DIDACTICE: cub, retroproiector, leptop, folie plastic, bureţi, acuarele, pensule,
sabloane, cuburi de lemn, jetoane, puzzle, măşti animale, figurine animale, fise de lucru,
creioane colorate, crengute de brad, pietre colorate, pahare de plastic
BIBLIOGRAFIE:
 Ghid pentru proiecte tematice, Editura Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005;
 Curriculum pentru învăţământul preşcolar, MECT, 2008;
 Aplicarea noului Curriculum pentru educaţie timpurie – o provocare, Editura Diana,
Piteşti, 2009
 Breben S. – „Metode interactive de grup”, Editura Arves, 2006.

 Ana, A.; Cioflica, M., Jocuri didactice pentru educarea limbajului, Editura Tehno-
Art, Petrosani, 2009;
SCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu ÎNTALNIREA DE DIMINEAŢĂ. Salutul se


realizează prin tehnica comunicării rotative: porneşte de la educatoare şi este
continuat de toţi copiii grupei, fiecare salutându-şi colegul din partea stângă.
Rugaciunea. Se completează panoul cu prezenţa şi calendarului naturii.
NOUATATEA ZILEI. În sala de grupă îşi face apariţia un ursuleţ, care se
prezintă şi le spune motivul pentru care a venit la ei la grupă.
Copiii conversează cu ursuleţul şi înceară să-l liniştească, el este supărat
că a iesit din barlog si nu a gasit hrană prin pădure. Le mai spune copiilor că a
vrut să meargă la magazin să cumpere dulciuri, dar ia fost teamă să nu o
întâlnească pe vechea lui prietenă, vulpea.
MESAJUL ZILEI. Împreună cu copiii, ursul ascultă povestirea “Ursul
păcălit de vulpe” de Ion Creangă, apoi, copiii hotărăsc să-l ajute , ca să nu mai
cadă pradă păcălelilor altor animale, cu nişte sfaturi. Povestirea va fii insoţită de
prezentare PPT. Activitatea se va desfăşura conform metodicii specifice,
respectând toate etapele acestui tip de activitate.
Se va intona cantecul “ Ursuletul Martinel” ( tranziţie).
Alfabetizare- Vor scrie semne grafice pe cărticică (cadou pentru urs);
Ştiintă - îl vor ajuta pe Martinel să ajungă la miere rezolvând un labirint;vor
trasa linii de la mamă şi puiul ei; vor găsi pentru fiecare animal puiul şi casa lui.
Artă - realizează un tablou, pictând ursul din poveste pe folia de plastic
transparentă, utilizând diverse tehnici de lucru;
Joc de rol - se joacă de-a ursul păcălit de vulpe utilizând măşti şi alte
accesorii;
Construcţii - construiesc carul ţăranului utilizând cuburile;
Nisip şi apa – copiii vor face pădurea pe nisipul umed ajutându-se de
crengi de copaci;
Manipulative – vor rezolva un puzzle cu imagini din poveste; vor forma
şirul crescător şi descrescător în limitele 1-4.
Se va desfăşura jocul ,,Amestecă îngheaţă, formează perechi’’ in cadrul căruia
copiii vor forma perechi între animal şi casa unde stă.
La finalizarea jocului copiii se grupeaza pentru a realiza Turul Galeriei.
După evaluarea sarcinilor se va recita poezia “ În pădure pe cărare”( tranziţie).
Se desfasoara jocul cu text şi cant “ Ursul doarme şi visează” şi jocul de mişcare
“ Vulpea şi iepurele”.
La sfârşitul activităţii se fac aprecieri şi recomandări generale .
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Etapele activităţii Conţinutul activităţii Strategii


didactice
1.Moment Pregătirea materialului didactic; Conversaţia
organizatoric Aranjarea mobilierului;
Intrarea copiilor în clasă.
2. Captarea Se realizează printr-o surpriză, Ursuleţul Conversaţia
atenţiei Martinel, un copil-ursuleţ la activitate. Surpriza
Ursuleţul le povesteşte că este suparat, că
a iesit din barlog şi nu a gasit hrană prin
pădure.
3. Reactualizarea ,,Metoda ghemului de aţă”.Ghemul pleacă Metoda ghemului
cunostinţelor de la educatoare care denumeste un animal de aţă
sălbatic. Ghemul va merge din mână în
mână la fiecare elev care va urma modelul
educatoarei şi va prezenta animalul
sălbatic preferat .
4. Anunţarea temei Se anunţă copiii că se va desfăşura Explicaţia
şi a obiectivelor povestirea educatoarei “Ursul păcălit de
vulpe” de Ion Creangă cu support PPT şi
apoi se va merge pe centre un vor rezolva
sarcini ce au legatură cu povestirea spusă
de educatoare.
Vom cânta cântecul „ Ursuleţul Martinel”.
După momentul de tranziţie se trece la
prezentarea centrelor de activitate pentru a
intui materialele şi a le comunica
sarcinile specifice fiecarui centru.
La Alfabetizare - vor scrie semne grafice
pe cărticică (cadou pentru urs); La Ştiintă
- îl vor ajuta pe Martinel să ajungă la miere
rezolvând un labirint ;vor trasa linii de la Observaţia
mamă şi puiul ei; vor găsi pentru fiecare
animal puiul şi casa lui . La Artă -
realizează un tablou, pictând ursul din
poveste pe folia de plastic transparentă
prin diferite tehnici;
La Joc de rol - se joacă de-a ursul păcălit Jocul de rol
de vulpe utilizând măşti;
La Construcţii - construiesc carul
ţăranului utilizând cuburile;
La Nisip şi apa – copiii vor face pădurea
pe nisipul umed ajutându-se de crengi de
copaci, pietricele, beţişoare;
La Manipulative – vor rezolva un puzzle
cu imagini din poveste; vor forma şirul
crescător şi descrescător în limitele 1-4.
5.Desfăşurarea ADE – DLC: Se desfăşoară povestirea
activităţii educatoarei “Ursul păcălit de vulpe” de Ion Expunerea
Creangă cu support PPT . Activitatea se Ppt
va desfăşura conform metodicii specifice,
respectând toate etapele acestui tip de
activitate: anunţarea titlului, expunerea
povestirii de către educatoare ( plastică,
expresivă, mimică, gesturi), încheierea
activităţii (prezentarea imaginilor,
explicarea cuvintelor, extragerea mesajului
educativ).

 Voi explica sensul cuvintelor noi:


vicleană = hoaţă (vulpea l-a pacalit pe urs
si de aceea este vicleană );
tufa = copacel (locul unde se ascund Explicatia
animalele in padure);
caţaveică = haină de blană (taranul a vrut
sa-i faca nevestei sale o haina din blana);
vizuină = casa vulpii (locul unde vulpea si-
a dus peştele).

 Momentele povestirii
1. Iarna vulpea nu mai gaseste de
mancare si se preface că este moartă
aşezându-se in mijlocul drumului. Explicatia
2. Ţăranul o aruncă in carul cu peste
crezand ca este moartă.Vulpea împinge
peşte din căruţă pe drum, de unde
îil adună şi-l pune în sac ducându-l la
vizuina ei.
4.Vulpea îl păcăleşte pe urs trimiţându-l
să prindă peşte din balta din mijlocul
pădurii.
5.Ursul este păcălit de vulpe şi rămâne
fără coadă.

 Se utilizează un cub pe feţele căruia Cubul


scrie : DESCRIE, COMPARĂ,
ANALIZEAZĂ, ASOCIAZĂ, APLICĂ,
ARGUMENTEAZĂ.
Copilul numit aruncă cubul şi rezolvă
sarcina. Pentru fiecare sarcină răspunde
câte un copil.

-descrie: Cum era ursul din poveste?


-compară: Cum era ursul faţă de vulpe?
-analizează:De câte ori l-a păcălit vulpea
pe urs?
-asociază: Voi ce aţi face dacă ati găsi o
vulpe moartă în mijlocul drumului?
-aplică:Ce pedeapsă i-aţi fi dat voi vulpii?
-argumentează: Cum trebuie să ne
comportăm în societate?
6.Obtinerea Obţinerea performanţei se realizează prin
performanţei participarea copiilor la activităţile din
centre. Exerciţiul
Vom cânta cântecul „ Ursuleţul Martinel”
ADE: DEC - EDUCAŢIE PLASTICĂ
Copiii vor realiza un tablou ( lucrare
colectivă) reprezehtând o secvenţă din Explicaţia
povestire. Lucrarea se realizează pe folie
din plastic transparentă prin diferite tehnici
plastice: tehnica tamponării cu buretele,
tehnica ştampilării cu dopuri de plută şi
tehnica pensulei aplicate.
La Alfabetizare - scriu semne grafice pe
cărticică (cadou pentru urs); La Ştiintă - îl
vor ajuta pe Martinel să ajungă la miere
rezolvând un labirint; trasează linii de la
mamă şi puiul ei; găsesc pentru fiecare
animal puiul şi casa lui . Jocul de rol
La Joc de rol - se joacă de-a ursul păcălit
de vulpe utilizând măşti;
La Construcţii - construiesc carul
ţăranului utilizând cuburile;
La Nisip şi apa – copiii fac pădurea pe Observaţia
nisipul umed ajutându-se de crengi de
copaci, pietricele, beţişoare;
La Manipulative – rezolvă un puzzle cu
imagini din poveste; formează şirul
crescător şi descrescător în limitele 1-4.

7. Asigurarea Se desfasoara jocul ,,Amestecă ,îngheaţă, Jocul,,Amestecă,


retenţiei şi a formează perechi’’ , în cadrul caruia copiii îngheaţă,formează
transferului vor forma perechi între animal şi casa unde perechi’’.
stă.
După finalizarea activităţii la centre copiii Turul galeriei
se grupează pentru a realiza Turul galeriei.
După evaluarea sarcinilor se va recita
poezia “ În pădure pe cărare” ( tranziţie).
ALA II Joc cu text şi cânt
 Se desfasoara jocul cu text şi cânt
“Ursul doarme şi visează”
Copiii stau în cerc, în picioare, tinându-se
de mâini. Un copil este ales să fie ursul şi
va sta în mijlocul cercului pe sezut cu ochii
închişi ( doarme), în timp ce copii se învârt
încet în jurul lui cântând:
“Ursul doarme şi visează/ Că papucii lui
dansează/ Ce să-i dăm noi de mâncare/
Lapte dulce sau sarmale ! »
Apoi copii se opresc şi bătând din palme
cântă:
“Ursule hop,/ Ursule hop ,
Ieşi afară din bârlog!”.
Atunci ursul se ridică şi cu ochii închişi
trebuie să prindă pe cineva din cerc,
ghicind numele copilului. Copilul care este
prins, va fi ursul.
Joc de mişcare

 Joc de mişcare: “Vulpea si


iepurele”
Copiii vor sta in cerc, iar unul dintre ei
care este ales sa reprezinte “vulpea” se
aşează in mijlocul cercului.
Vulpea trece pe la toţi copiii, atinge când
pe unul, când pe altul spunând:
“Eu sunt vulpea, roşcovană
Iepure, pazeşte-ţi blana!
Copilul la care se termină numărătoarea,
odată cu pronunţarea ultimului cuvânt
devine iepure, fuge, iar vulpea caută să-l
prindă. Iepurele poate să fugă în cerc şi în
afara cercului. Jocul se termină când
vulpea prinde iepurele şi se alege un alt
copil în rolul de vulpe.

8. Încheierea Se fac aprecieri asupra modului de Explicaţia


activităţii desfăşurare a întregii activităţi, implicând
cât se poate de mult copiii.

S-ar putea să vă placă și