Sunteți pe pagina 1din 13

Proiect de activitate integrată

Călătorie în junglă

GRADINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT „DUMBRAVA


MINUNATĂ”
DATA: 06.02.2013
GRUPA MIJLOCIE -MARE „IEPURAŞII ”
EDUCATOARE : BOLOGA ANAMARIA
TEMA ANUALĂ : „ Cum a fost /este şi va fi aici pe pământ ?”
TEMA PROIECTULUI : „ Din lumea celor care nu cuvanta”
TEMA SAPTĂMÂNII : „ La Zoo”
TEMA ZILEI : „Elefantelul curios”
FORMA DE REALIZARE : activitate integrata DLC + DEC
TIPUL ACTIVITĂŢII: trasmitere şi însuşire de noi cunoştinţe
FORME DE ORGANIZARE: frontal ,individual, pe grupe

INVENTAR DE ACTIVITATI

Activităţi de dezvoltare personală (ADP) :


INTALNIREA DE DIMINEATA :

1.Salutul : În momentul sosirii la grădiniţă fiecare copil primeşte un ecuson cu


animale : elefant , şarpe , maimuta, leu, tigru, . Copiii intră în sala de grupă intonând
cantecul :” La Zoo”. Le propun să facem cercul prieteniei « Buna dimineaţă, prieteni ai
animalelor». Voi da startul începând cu primul copil din dreapta mea, apoi fiecare îşi va
transmite reciproc câte un salut, spunând numele animalului pe care îl poartă pe ecuson.Copiii
răspund la salut. A doua formă de salut se va realiza prin metodele
« Amestecă.Îngheaţă.Formează perechi » . La semnalul educatoarei « Ingheaţă!» se vor
opri iar la comanda « Formează perechi ! » îşi vor cauta pereche în funcţie de imaginea pe
care o au in piept şi se vor saluta prin strangere de mână. Vom rosti versurile:
„Bună dimineaţa, salutăm
Şi voioşi ne aşezăm,
Într-un cerc frumos şi mare
S-ascultăm copilul care,
Azi vrea să ne povestească
Şi să ne uimească.

Vremea să o studiem
Şi-n calendar să notăm,
De e ploaie sau ninsoare,
Sau e vreme de plimbare”

Va urma povestitorul zilei care va trebui să ne povestească o întâmplare cu animalul


lui preferat din junglă.
2. Calendarul naturii :
Povestitorul zilei va numi câţiva copii care vor completa calendarul naturii.
- În ce anotimp suntem ?
- Cum se numeşte luna în care suntem?
- Ce zi a săptămânii este astăzi? Daca ieri a fost...., astazi este....iar mâine va fi...
- Cum este vremea astazi?
- Cine lipseşte astăzi?
Dupa terminarea calendarului le voi spune copiiilor să închidă ochii pentru că îi aşteptă o
surpriză, între timp mă voi deghiza într-un elefănţel.
3. Noutăţi/evenimente/ştirea zilei:”Vizita elefantului Cici” care o sa le povestească
copiilor faptul că s-a rătăcit şi vrea să ajungă înapoi în junglă.
-Vreţi să veniţi cu mine şi să mă ajutaţi să imi găsesc familia?
4.Activitatea de grup: Plecăm în călătoria imaginară în juglă şi rând pe rând
descoperim animalele din junglă, iar când ajungem la crocodil, mă prefac înspăimantat şi nu
vreau să ma apropii.
RUTINE : “Îmi aştept rândul”- deprinderea de a anunţa prin ridicarea mâinii când
solicit un anumit lucru;

TRANZIŢIE : „Elefantul Cici”, „La zoo” - cântec

Activităţi pe domenii experienţiale (ADE)


DLC :Domeniul Limbă şi Comunicare
Tema activităţii : „Elefantul curios”
Forma de realizare : povestirea după imagini
Obiective operaţionale :
Să înţeleagă şi să redea succint conţinutul povestirii pe baza unor ilustraţii
Să-şi exprime sentimentele care fac referire la păţania elefănţelului;
Să utilizeze expresii din povestea expusă;
Să analizeze comportamentul personajelor ;
Sa asocieze animalul cu diferite aspecte, cuvinte, imagini care le vin in minte;
Sa analizeze părţile componente ale corpului elefănţelului;

DEC :Domeniul Estetic şi Creativ


Tema activităţii : „Elefantul Cici”
Forma de realizare : predare cântec
Obiective operaţionale
– Să –şi dezvolte simţul ritmic;

– Să reproducă prin batai din palme structuri ritmice dupa un model propus;
– Să-şi însuşească textul şi melodia cântecului;

Activitati liber alese (ALA)

ARTĂ : „ Ce voi fi la carnaval” – decorare măşti


 Să intuiască materialele expuse la acest centru;
 Să lipească bucăţi de material pentru decorarea măştii
 Să lucreze curat, ingrijit .
CONSTRUCŢII: „Muşuroiul furnici”
- să construiască prin imbinare, suprapunere, alăturare „muşuroiul furnicii”;
- să finalizeze tema, utilizând materialul adecvat;
MANIPULATIV: „Unde este locul meu?” – gruparea animalelor sălbatice
- să aleagă şi să grupeze animalele în funcţie de zona din care provin;
- să recunoască trăsături caracteristice animalelor arătate;

METODE ŞI PROCEDEE : conversatia, explicaţia, problematizarea, expunerea,


descoperirea, observarea, lucrul în grup, demonstraţie, metode interactive:
„Amesteca.Îngheaţă.Formează perechi”, „Tehnica cubului”.

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
ADP: ecusoane cu elefant, leu, maimuţă si zebră şi hipopotam, calendarul naturii
ADE: ecusoane cu elefant, leu, maimuţă si zebră şi hipopotam , cub , coroniţe pentru
căpitanii echipelor, elefantul, furnica, imagini cu diferite animale, planşă didactică.
ALA: Artă: lipici, măşti din carton, hârtie glasată;
Construcţii:trusa de lemn şi lego
Manipulativ: tabla magnetică, magneţi, jetoane cu animale din junglă şi animale din pădure;

-brăţări colorate pentru fiecare centru;

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupuri;


SCENARIUL ZILEI

Copiii intră în sala de grupă intonând cantecul “La Zoo” având în piept medalioane cu
imagini reprezentând diferite animale din junglă : elefantul, şarpele, maimuţă si leu.
Întalnirea de dimineaţă începe cu salutul prin metodele interactive de grup „Amestecă,
îngheaţă , formează perechi:. Copiii formeaza un semicerc mare pe covor. Se recită zicerea
de dimineaţă.Vom trece apoi la „Povestitorul zilei” şi completarea calendarului naturii prin
jocul „De-a meteorologul”. Copiii sunt antrenaţi de catre elefănţel într- un dialog despre
junglă şi despre animalele care trăiesc acolo. La cererea elefănţelului copiii sunt rugaţi să
denumească alte animale cunoscute de ei şi rând pe rând descoperă câte un animalAcesta le
povesteşte copiilor cum s-a ales el cu o trompa atat de lunga şi apoi le arată copiilor şi imagini
din poveste, şi le cere copiiilor să le aranjeze în funcţie de firul poveştii, si ca ar dori sa afle
cat mai multe lucruri noi despre animalele din junlă pentru a nu fi păcălit şi altădată. Pleacă
să-şi aducă „Cubul cu animale ”pe care l-a primit de la bunica lui şi pe care sunt desenate
animalele din povestea lui despre care vrea să afle cât mai multe lucruri interesante . Folosind
Tehnica Cubului elefănţelul se joacă cu copii . Pe laturile cubului se află imagini cu animale
din junglă pe care elefănţelul le-a întâlnit şi în poveste , iar langă fiecare imagine se află mai
multe sarcini de rezolvat. Elefănţelul le explică copiilor regulile jocului. Înainte de începerea
jocului, copiii vor forma grupe în funcţie de medalioanele din piept. Se va alege un căpitan de
echipă care va rostogoli cubul după care va descrie imaginea de pe cub şi împreună cu echipa
va rezolva sarcina înscrisă pe cub. Dacă copiii vor rezolva corect sarcinile înscrise pe cub,
elefantul le spune copiilor ca aflând atat de multe lucruri noi nu va mai putea să fie păcalit şi
va cunoaşte animalele atunci când se va întâlni cu ele . După ce sarcinile au fost rezolvate,
elefănţelul observă că nu mai are cipici, şi nu ştie ce s-a întâmplat cu ei, dacă i-au fost furaţi
sau dacă i-a pierdut.Elefantul le spune copiilor că nu ştie cine îi are şi ce bine ar fi să le
vorbească pe limba fiecărui animal , atunci copiii redau sunete- onomatopee ale animalelor
din junglă. Şi tot căutând dă peste furnicuţă. Şi apoi din fundal va începe cântecul „Elefantul
Cici”. Elefantul redă textul cântecului. Apoi îl repetă cu copiii. Prin metoda “mana oarbă”
copiii îşi aleg sectoarele de activitate.Elefănţelul le spune copiilor că poate vor reuşii pana la
urmă să o convingă pe furnicuţă să îi inapoieze cipici şi dacă ne facem măşti putem să dăm un
carnaval în juglă, iar ca să vadă cu cine se poate întâlni şi cu cine nu în junglă, elefănţelul îi
roagă pe copii să îl ajute la separarea animalelor sălbatice din pădure de animalele din junglă.

La Centrul „Construcţii” copiii vor avea de construit „Muşuroiul furnicii” .


La Centrul „Artă”, vor realiza : „ Măşti pentru carnaval ”.
La Centrul „Manipulativ”, copiii vor grupa animalele sălbatice în funcţie de locul de
provenienţă (animale sălbatice de la noi din ţară sau animale sălbatice din junglă)

După ce copiii au realizat sarcinile de la centre, se reunesc pe covor şi fiecare copil îşi
va prezenta lucrarea realizată şi vor dansa împreună „La carnaval”.
Proiect de activitate

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT „DUMBRAVA MINUNATĂ”


GRUPA: Mijlocie- mare „Iepuraşii”
TEMA ANUALĂ : „Cum a fost /este şi va fi aici pe pământ ?”
PROIECT TEMATIC : ”Din lumea celor care nu cuvantă ”
TEMA ZILEI : ,,Călătorie în junglă ’’
ACTIVITATEA : activitate integrată Educarea limbajului+Educaţie muzicală
FORMA DE REALIZARE :povestirea după imagini şi joc didactic„Cubul animalelor ’’
SCOPUL: Însuşirea unor noţiuni noi legate de animalele din junglă şi dezvoltarea
limbajului cât şi lărgirea orizontului muzical cu noi cunoştiinţe
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ :
 Să comunice impresii, idei pe baza observaţiilor efectuate;
 Să participe la activităţile de grup, inclusiv la activităţile de joc, atât în calitate
de vorbitor, cât şi în calitate de auditor;
 Să înţeleagă şi să transmită mesaje simple; să reacţioneze la acestea;
 Sa cunoasca aspecte specifice animalelor ;

SARCINA DIDACTICĂ: recunoaşterea animalelor din poveste având ca suport intuitiv


imaginile cât şi redarea cât mai fidelă a a textului şi liniei melodice corespunzătoare
cântecului;
REGULILE JOCULUI :
Copiii trebuie:
 sa rezolve corect sarcinile gasite langă fiecare imagine de pe cub;
 să- şi manifeste interesul faţă de activitate;
 să denumească animalele de pe laturile cubului;

ELEMENTE DE JOC
Aplauze , mişcarea , recompense , surpriza, imitarea,

STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee:
 Jocul, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, observaţia, problematizarea,
povestirea,exercitiul, metoda ,,cubului ”.

Mijloace didactice:
 ecusoane cu elefant, leu, maimuţă si zebră şi hipopotam , cub , coroniţe pentru
căpitanii echipelor, elefantul, furnica, imagini cu diferite animale, planşă
didactică, cântecul Elefantul Cici .
 DURATA : 30-40 min
EVENIMENT CONŢINUT ŞTINŢIFIC STRATEGII EVALUARE
DIDACTIC DIDACTICE Forme, metode
1. Moment Asigurarea mediului şi climatului instructiv-educativ optim -conversaţia, explicaţia
organizatoric învăţării.
-amenajarea spaţiului de lucru, pregătirea materialului, prinderea în -ecusoane cu animale
pieptul copiilor a ecusoanelor cu animale.
2.Captarea Se va realiza prin introducerea elementului surpriză: Elefantul Cici
atenţiei Pe tot parcursul activităţii educatoarea va fi costumată în elefanţel, care -conversaţia, explicaţia, Observarea
îi va implica direct pe copii la joc; expunerea, comportamentului
problematizarea verbal şi nonverbal al
copiilor

3.Anunţarea Copiii sunt de acord să se joace împreună cu elefantul şi se implică - expunerea


temei în redarea fidelă a firului poveştii după imagini, de asemenea aceştia se
oferă să îl ajute pe elefănţel în rezolvarea mai multor probleme.

4. Desfăşurarea Elefănţelul începe să se plimbe prin juglă împreună cu copiii ca să îşi


activităţii caute familia şi rând pe rând descoperă câte un animal din junglă şi îi
întreabă pe copii dacă ştiu cum se numesc acele animale, copiii - explicatia
răspund şi rând pe rând ajung la crocodil. Elefănţelul speriat le spune - conversatia
copiilor că lui îi este frică de crocodil pentru că ceva s-a întâmplat mai
demult cu un frăţior de al lui şi de atunci îi este frică.
Elefănţelul începe şi le spune povestea elefănţelului curios. - exercitiul

Povestea elefănţelului curios - problematizarea -evaluare frontală


A fost odată, demult, un elefanţel foarte curios, un frăţior de al meu.
Într-o zi el s-a trezit cu o nouă întrebare: "Ce mănâncă crocodilul
seara?"
Aşa că a plecat prin pădure să întrebe animalele şi s-a întâlnit cu
ursuleţul şi-l întreabă:
- Ursuleţule, ce mănâncă crocodilul seara?
- Nu ştiu, a răspuns ursuleţul, dar du-te la lac şi vei afla.
Şi a plecat mai departe elefanţelul să caute lacul. Pe drum s-a întâlnit
cu o broscuţă:
- Broscuţo, ce mănâncă crocodilul seara?
- Nu ştiu, a răspuns broscuţa, dar du-te la lac şi vei afla.
În apropiere de lac, elefanţelul s-a întâlnit cu şarpele boa:
- Şarpe, ce mănâncă crocodilul seara?
- Nu ştiu, a răspuns şi şarpele, dar uite lacul aici, sunt sigur că vei afla
răspunsul.
Tocmai atunci ieşea din apă crocodilul. Elefanţelul s-a apropiat de el, -povestirea
dar nu ştia că vorbeşte chiar cu crocodilul:
- Scuză-mă, te rog, ştii cumva ce mănâncă crocodilul seara? Crocodilul -aprecierea
şiret îi spune: raspunsurilor corecte
- Vino mai aproape să-ţi spun la ureche să nu ne audă nimeni.
Elefanţelul s-a apropiat şi crocodilul - hăţ!, l-a apucat de nas, că pe
vremea aia elefanţelul avea un nas ca toate nasurile, micuţ aşa ca al tău.
Şi cum se chinuia bietul elefănţel să scape din gura crocodilului a venit
repede-repede şarpele boa, care se afla în apropiere şi a început să-l
tragă pe elefanţel de coadă. Şi atâta a tras crocodilul de nas şi şarpele
boa de coadă, încât, până la urmă şarpele a reuşit să-l salveze pe
elefanţel, dar nasul i se întinsese atât de tare că aproape îi atârna pe jos.
Şi uite aşa, de atunci are elefanţelul trompă.
După ce elefantul le spune povestea sa le spune copiilor că are şi
dovezi, are nişte poze pe care maimuţa fotograf i le-a facut frăţiorului
lui, elefant în timp ce căuta răspunsul întrebării sale, tot acesta le spune -evaluare orală,
copiilor că el vrea să vadă cât de atenţi au fost la povestea lui şi îi roagă - explicaţia individuală;
pe copiii să aranjeze imaginile şi să redea povestea spusă. - conversaţia

După ce copiii reuşesc să aranjeze imaginile acesta le spune că el nu


vrea să fie păcălit şi i-ar plăcea dacă ar cunoaşte mai multe lucruri
despre animalele din poveste şi le spune copiilor că le-a pregătit o
surpriză pe care o are de la bunica lui, şi anume un cub jucăuş care are
o mulţime de probleme de rezolvat.
Copiii se împart în 4 grupe în funcţie de semnele din piept după care - observarea
sunt aleşi liderii grupurilor care primesc câte o coroniţă. Căpitanii comportamentului
arunca cubul, spunând: „Cubul se rostogoleşte şi la ....( elefant, leu, - exerciţiul verbal şi nonverbal al
maimuţă, zebră, hipopotam, crocodil) se opreşte”. Repetă acest lucru - problematizarea copiilor
toate cele 4 subgrupuri. Numesc un copil din grupul respectiv care să
răspundă, alt copil putând veni cu completări . Copiii vor răspunde în
funcţie de întrebarile adresate. Fiecare grup răspunde pe rând conform
cerinţei primite:

DESCRIE!
 Descrieţi animalul din imagine !
COMPARĂ!
 Cum este broscuţa faţă de elefant?- (asemănări şi deosebiri faţă
de un alt animal )
ASOCIAZĂ!
 La ce te gândeşti când vezi un urs, ce simţi?
ANALIZEAZĂ!
 Care sunt părţile componente ale corpului animalului

respectiv ?
 APLICĂ!
 Ce foloase/daune crezi că avem de la aceast animal ?Cum face
animalul respectiv ?Imită mersul...
 ARGUMENTEAZĂ!
 De ce trebuie să iubim şi să ingrijim animalele ? De ce trebuie
să cunoaştem animalele şi cum sunt acestea?
Educaţie muzicală
După ce copiii au rezolvat sarcina elefănţelul observă că nu mai are
cipici şi începe să plângă.
- Oare cine mi-a luat cipicii? Poate mi i-am pierdut, vreţi sa mă
ajutaţi să mi găsesc?
Copiii doresc să găsească cipicii,
- Haideţi să strigăm câteva animale căruia i se potrivesc cipicii mei şi să
le strigăm pe graiul lor:
Astefl copiii îşi vor face încălzirea pentru cântecel, într-un final
elefantul o găseşte pe furnică băgată în cipici. Elefantul
poartă o conversaţie cu furnicuţa care îi spune ceea ce vrea
să fac cu cipicii elefantului. Apoi din fundal va începe
cântecul „Elefantul Cici”, copiii cântă împreuna cu elefantul
şi furnica, apoi le arată copiilor că maimuţa fotograf iarăşi
le-a făcut o poză. De asemena elefantul le spune copiilor că lui îi place
cântecul şi vrea să îl înveţe pentru că tare mult ar vrea să le povestească
şi părinţilor lui acestă întâmplare atunci când îi va găsi şi împreună cu
copiii elefantul repetă cântecelul.

Elefantul Cici
Elefantul Cici
Şi-a pierdut cipicii
Şi acuma plange
Şi cere furnicii:

Unde-mi sunt cipicii


Dă-mi-i înapoi!
Că mă înfurii tare
Şi calc pe muşuroi

Furnicuţa ţipă:
Pleacă de aici!
Eu sunt mică, mică
Şi am cipicii mici

Cu cipicii tăi
Nu am ce să fac
Caută-i mai bine,
La tine în dulap!

Unde-mi sunt cipicii


Dă-mi-i înapoi!
Că mă înfurii tare
Şi calc pe muşuroi

Bine, recunosc!
Am luat ai tai cipici
Vreau să deschid în ei
Magazin pentru furnici

Într-un cipic vor fi


Un teatru şi-o gradină,
În doi fac magazine
Şi-n ultimul piscină

La mine sunt cipcii


Şi nu ţi-i dau înapoi
Îi folosesc mai bine
Eu, sef de musuroi

Cand totul va fi gata


Te invităm aici
Să faci baie în piscină
Şi să-ţi cumperi cipici

Unde-mi sunt cipicii


Dă-mi-i înapoi!
Că mă înfurii tare
Şi calc pe muşuroi

La mine sunt cipcii


Şi nu ţi-i dau înapoi
Îi folosesc mai bine
Eu, şef de muşuroi
5. Obţinerea Apoi elefănţelul le spune că ar trebuii să îşi recupereze cumva cipicii,
performanţei şi le propune să o ajute pe furnică la construcţii, de asemenea ar dori să - explicaţia - frontală
ştie cu ce animale s-ar putea întâlni în junglă şi la sfărşit dacă fiecare - conversaţia - individuală
îşi va face bine treaba vor da un carnaval în junglă. - exerciţiul - colectivă
- problematizarea
Elefantul le oferă copiilor brăţări prin tehnica „Mâna oarbă” şi îi
ghidează la centre pe cântecul nou „Elefantul Cici”.
La Centrul „Artă” copiii vor avea de decorat măşti ale animalelor din - munca în echipă
junglă pe tema „Ce voi fi la carnaval”.
La Centrul „Construcţii” copiii vor avea de construit „Muşuroiul
furnicii”
La Centrul „Manipulativ” copiii vor avea de selectat şi grupat
animalele sălbatice din junglă de animalele sălbatice de la noi din ţară.

6.Evaluarea La finalul muncii pe centre copiii se vor aduna pe covor şi îşi vor
performanţelor arăta munca depusă. - conversaţia

7. Încheierea În încheierea activităţii copiii sunt apreciaţi verbal de Elefantul


activităţii Cici , acesta din urmă promiţându-le ca nu o sa uite niciodată ceea ce a
învăţat de la ei. Apoi vor organiza împreună cu elefantul o petrecere cu
denumirea „La carnaval” .

S-ar putea să vă placă și