Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Profesor metodist: Mera Simona


Profesor coordonator: Anuței Gabriela
Profesor învățământ preprimar: Pînzaru Anca
Propunător: Mateiciuc Marcela-Mirela
Data: 16.03.2022
Unitatea de învățământ: Grădinița cu Program Prelungit „Mihai
Eminescu”
Grupa: Mare B
Domeniul cunoașterii: Domeniul estetic și creativ
Aria curriculară: Arte
Tema anuală: ”Când, cum și de ce se intampla?”
Tema săptămânii: Legume timpurii
Tema activității: In grădina de legume
Tipul activității: Formarea unor priceperi și deprinderi
Mijloc de realizare: modelaj
Scopul activității: Formarea și dezvoltarea deprinderii de a utiliza
elemente plastice pentru a modela diferite legume
Obiective operaționale:
O1: să identifice corect legumele din videoclip;
O2: să execute corect exerciții pentru încălzirea mâinilor și a
degetelor;
O3: să execute corect etapele tehnicii de modelaj;
O4: să realizeze o grădină de legume prin tehnica modelajului;
O5: să aprecieze lucrările lor și a colegilor;
Strategii didactice:
Metode și procedee: Conversația, explicația, observația, munca
independentă
Material didactic folosit: videoclip, plastelină, machetă, lucrare
model
Forme de organizare: Frontal și individual, pe echipe.
Durata: 30 minute
Desfășurarea activității
Etapele activității Ob. Conținutul științific al activității Strategii didactice Evaluare/
Op. Activitatea propunătoarei Activitatea Metode și Mijloace Forme
Preșcolarilor procedee didactice de Indicatori de
organiz evaluare
are
1.Moment Asigurarea condițiilor necesare Copiii se așază pe Conversația Frontal
organizatoric bunei desfăşurări a activității: scaune și adoptă
aerisirea sălii de clasă, poziția corectă,
răspunzând salutului.
pregătirea materialelor,
așezarea corectă a copiilor pe
scaune.
-Bună ziua, dragi copii! Mă
numesc Marcela, iar astăzi
vom face împreună activitatea
de arte. Sunteți pregătiți să
lucrăm împreună?

2.Captarea atenției Le voi prezenta copiilor un Preșcolarii sunt atenți Observația Videoclip Frontal Capacitatea de
videoclip cu legumele timpurii. la ceea ce le prezint. concentrare a
Conversația https:// copiilor
youtu.be/
EzClJ2wbmd
s
O1
3.Anunțarea temei și -Dragi copii, astăzi vom Copii ascultă cu Conversația Capacitatea de a
obiectivelor modela din plastelină legume atenție ceea ce au de reține tema
timpurii. La final le vom așeza făcut. activității
pe această machetă și vom
realiza astfel o grădină de
legume.
4.Prezentarea noului O2 -Pentru ca fiecare din voi să Copiii fac exercițiile Explicația Frontal Capacitatea de
conținut și dirijarea modeleze legume, trebuie să de încălzire conform concentrare a
învățării facem întâi încălzirea mâinilor indicațiilor din Conversația copiilor
și a degetelor: versurile pe care le Exercițiul
Palmele eu le-am deschis, recit.
Pumnişorii i-am închis,
Iar apoi îi răsucesc
Şi pe masă ciocănesc.
Degetele le întind
Cu ele la pian eu cânt.

Mâna lebădă o fac,


Care dă mereu din cap,
Lebedele-n jos privesc,
Mâinile eu le rotesc. Capacitatea de a
executa corect
Plouă, plouă ne-ncetat, exercițiile de
Vârful degetelor bat, încălzire
Degetele-mi sunt petale,
Se deschid ca la o floare.

Ne jucăm, ne jucăm,
Coatele noi le mişcăm, Capacitatea de a
Ştergem tabla uite-aşa, Copiii răspund Pe reține parcurgerea
Să putem frumos lucra. împreună cu mine la Lucrare echipe tuturor etapelor în
întrebările adresate. model scopul realizării
-Acum vă voi împărți în echipe. Conversația tabloului
Fiecare echipă va avea câte o Demonstrația
lucrare model cu leguma pe Explicația
care trebuie să o realizați.
Munca
Etape de lucru: independentă
O3 -luăm culorile necesare de Copiii sunt atenți la
explicațiile oferite.
plastelină;
-modelăm părțile legumei;
-asamblăm leguma.

În timp ce voi lucrati, eu voi


trece pe la fiecare și vă voi
oferi informații suplimentare.
5. Obținerea O4 Anunț preșcolarii că pot După ce ascultă cu Conversația Machetă Individ Capacitatea de a
performanței prezenta leguma realizată și să atenție explicațiile, Plastelină ual realiza macheta
o așeze pe machetă. copiii realizează
macheta.
6.Evaluarea O5 -Haideți să vedem și să Preșcolariii își admiră Conversația Recompense Frontal Apreciez lucrările
apreciem împreună lucrările macheta cu grădina de - stickere din punct de
voastre. legume și aplaudă, Observația Individ vedere estetic.
-Felicitări tuturor pentru primind ca ual Aprecieri
lucrările frumoase! Mi-au recompensă stickerul individuale și
plăcut foarte mult. pe care îl doresc. generale

S-ar putea să vă placă și