Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DIDACTIC

Propunător: educ.Elena Lungu

Grădiniţa: cu program prelungit nr 18, Iasi


Data:
Grupa: mică
Categoria de activitate: Activităţi alese, jocuri si alte activităţi desfăşurate
cu copiii - etapa aIII-a
Tema activităţii: Transpunerea în scenetă a unui text epic.
Subiectul activităţii: „ Ridichea uriaşă ”
Mijlocul de realizare: Joc-dramatizare
Tipul de activitate: Dobândire de cunoştinţe
Scopul activităţii: Formarea deprinderii de a se substitui personajelor din
poveste, de a i
imita replici ale acestora cu ajutorul educatoarei.
Obiective operaţionale:
O1- să recunoască povestea după decor;
O2- să precizeze care sunt personajele din povestea
respectivă;
O3- să interpreteze rolul personajelor folosind vorbirea
dialogată.
Strategii didactice:
● Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul.

● Material didactic: planşă cu o ridiche uriaşă stilizată, elemente de decor,


costumaţii specifice.
● Durata: 15’-20’

● Material bibliograpic: -Didactica preşcolară, Ed.Bucureşti, 1998;


-Activităţi de jocuri şi recreativ-distractive,
Editura didactică şi pedagogică, Bucureşti, 1994.

Organizarea activităţii:
● Scăunelele aşezate în semicerc;

● Câteva obiecte de îmbrăcăminte pregătite pentru copii care


se vor substitui în personajele poveştii;
● Montarea ridichii uriaşe.

SECVENŢE CONŢINUTUL METODE EVALUARE


LE INSTRUCTIV-EDUCATIV SI
PROCEDE
ACTIVITĂŢ
E
II
I.
Introducerea La intrare în sala de grupă copiii au
în surpriza de a găsi o parte din recuzită.
activitate Copiii intuiesc mijlocul de realizare a conversaţi
(captarea activităţii. a
atenţiei)
-Astăzi ne vom juca. Veţi fi voi, de data - cunoştinţe
II. aceasta,personajele din povestea: „Ridichea referitoarela
Anunţarea Uriaşă” titlul şi
temei şi - Cu ce personaje ne-am întălnit noi în conţinutul
reactualizarea această poveste? ( moşul, baba, nepoţica, poveştii.
cunoştinţelor. căţeluşul, motănelul şi şoricelul)
Fiecare copil numit alege un personaj
III. ( costumaţia corespunzătoare).Apoi, urmărind -capacitatea
Prezentarea povestea educatoarei fiecare personaj Demons- de a folosi
sarcinilor interpretează rolul cât mai expresiv, traţia vorbirea
povestitorul fiind educatoarea. dialogată.
Jocul se reia cu alţi copii, substituind
IV. personajele din poveste. Copiii vor interpreta Capacitatea
Dirijarea rolurile susţinute de educatoare în vederea Exerciţiul de a se
jocului exprimării cât mai corecte şi cât mai subtitui
apropiate de textul povestirii prin mimică şi personajelor
gesturi. din poveste.
V. - se fac aprecieri generale;
Încheierea - se sugerează copiiilor să reţină cât mai
activităţii bine conţinutul poveştilor prezentate în
timpul activităţilor pentru a putea dramatiza
conţinutul acestora în activităţi identice cu
cea de astăzi.

S-ar putea să vă placă și